pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

knoro93    215

Masz rację że nawozy zawierające siarkę zakwaszaja najbardziej. Jednak jeśli chodzi o saletre i mocznik to dalej będę przy swoim bo na studiach Pani profesor nam to dobitnie tlumaczyla. Postaram sie poszukaj jakiś wiarygodnych publikacji bo tak jak kolega wyżej mówi Internet to jeden wielki śmietnik i czasami znajdę takie głupoty że ręce opadają... Albo różne chwyty marketingowe sprzedawców tylko aby sprzedać...

 

Ja bym to co mówił "fachowcy" typu wykładowcy na studiach puszczał czasem mimo uszu sam studiuje i wiem jakich bzdur sie można dowiedzieć od takich ludzi, Wiarygodne źródło informacji to jakaś literatura ewentualnie jakieś artykuły profesionalne rolnicze ale nie wykładowcy bo często maja przedawnioną wiedzę. Niektórzy to jeszcze bronowanie wczesna wiosną zalecaja wiec o czym tu rozmawiać.

Knoro93 ile nasion na m2 ty siejesz w terminie optymalnym

Aby dobrze ustalić dokładną normę wysiewu optymalna obsadę na m2 po pierwsze trzeba znać dobrze swoja glebe i jej zasobność ph wziaść pod uwage warunki polowe wilgotnościowe i termin siewu. Na lepszej ziemi inna obsada będzie optymalna na słabszej inna. Na lepszej ziemi pszenica lepiej sie krzewi i szybciej rośnie dlatego trzeba zmniejszac obsade i to znacznie. Na słabszej a na dodatek zakwaszonej trzeba sporo zwiekszać bo sie bardzo słabo krzewi dlatego wydaje mi sie że kazdy metoda prób i błędów indywidualnie powinien podejsc do tego tematu i dobrac odpowiednia obsadę do danego pola i gleby oczywiście po uprzednim założeniu ile na koniec chce się mieć źdźbeł kłosonośnych. W tamtym roku siałem do 350 roślin na m2 w optymalnym terminie i warunkach. Okazało się troche za żadko w tym roku posiałem koło 380 we wcześniejszym terminie i pszenica ma aktualnie od 1 do 3 rozkrzewien także zobaczymy jak to będzie wiosna wygladało o ile nie wymarzło. Wczesniej nie prowadziłem takich prób.

Ja na jesień pod rzepak i pszenice na stanowisku po rzepaku, sypie NPK na zerwane ściernisko potem idzie gruber na głębokość ok 20-30cm i siew. Moim zdaniem w ten sposób nawóz jest chyba najlepiej wymieszany z glebą na całej głębokości i roślina dzięki temu nie rozleniwi systemu korzeniowego na płytkiej głębokości, bo będzie miała go pod dostatkiem w tym obszarze (jak to jest w przypadku stosowania na orke), tylko w miarę wzrostu i pobierania składników pokarmowych będzie sięgać coraz głębiej - taka moja mała teoria nie wiem czy słuszna :)

 

Znowu na stanowisku po kukurydzy NPK idzie pod pług, u mnie ma to dwie zalety, jedną że nie trzeba skakać na glinie po bryłach, a druga to równomierność wysiewu, tu też jest plan wprowadzeni metody bezorkowej lecz niestety brak sprzętu narazie :(

 

Na wiosnę tak jak u Ciebie NPK na orke i uprawa agregatem z tym że do 10cm maks. lub pod QQ dawka dzielona 50% na orke i 50% w podsiewacz :)

 

W głowie mam kilka planów co do zmiany sposobu nawożenia, jeden który chodzi mi po głowie od dawna to zamiast sypania całej dawki PK wiosną, to podzielić to dawke np na 75% PK jesienią pod pług i 25% PK wiosną w podsiewacz, gleby mam zwięzłe więc składniki łatwo się nie wypłuczą, a będą szybciej dostępne dla roślin. Co o tym sądzicie?

 

Ja bym powiedział że sypanie na ściernisko NPK pod rzepak jest troche lepsze od Twojej metody bo w Twoim przypadku roślina mimo wszystko ma podany nawóz praktycznie pod korzen. Siejąć po ścierni i wykonujac orke rzepak rozwija korzen coraz głębiej szukając pokarmu.

Ponawiam swoje pytanie trzecia dawka jest potrzebna aby poprawić jakość zboże więc to bez różnicy czy zastosuje saletrę amonową lub mocznik w trzeciej dawce ? :)  

Mocznik będzie dość długo działał i pszenica nie koniecznie wykorzysta cały azot z mocznika chyba ze wysiejesz go odpowiednio wczesnie przy takich temp jak sa w czerwcu będzie to jakis tydzien. W tym okresie moga byc deficyty wody jak trafisz w takie warunki mocznik będzie miał problemy z hydrolizą a jego część pójdzie w powietrze także ja bym tutaj proponował jednak saletre która rozpuszcza sie juz dzięki rosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

straty o raz a druga sprawa jest taka że pszenica powinna zakończyć pobieranie azotu do końca kwitnienia. Później musi przerabiać zgromadzony składnik w białko. Teraz jeżeli po wysianiu mocznika spadną np. temperatury lub będzie sucho, hydroliza zajdzie później i azot będzie za późno dostepny i pszenica będzie pobierać dalej azot zamiast "produkowac" białko, w takim wypadku można się pożegnać z jakością

 

To ja zadam inne pytanie:

Jak siejecie nawozy ?

 

Ja na jesieni robię orkę siewną na 18-20cm. Czekam około 5-6dni. Potem sieję nawóz NPK i tego samego dnia mieszam go z glebą agregatem na głębokość około 10cm. Agregat z przednim wałem na łapkach. Siew tego samego lub następnego dnia.

 

Na wiosnę - nawóz NPK , potem agregat na 12-15cm i siew.

Wiosną staram się cały zabieg wykonać jednego dnia.

 

Czy coś robię z definicji źle ? Nie mam agregatu aktywnego ani zestawu uprawowo-siewnego, jakby ktoś pytał.

Nie daję nawozów "pod pług" i nie zauważyłem negatywnego wpływu na plon w zbożach. Dziennie jednoosobowo mogę w ten sposób zasiać od 4 do 5 ha.

 

Jeśli zapytasz, będziesz głupi przez 5 minut, jak nie zapytasz, to do końca życia, jak to powiadają.

PK zawsze daje pod plug, nawet na ściernie pod agregat (dobrze siać po ścieżkach) chyba że wypada wapnowanie na danym polu to wapno idzie na ścierń a PK po orce pod agregat.

Pod jare PK zawsze jesienią


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Panowie ponawiam pytanie.

Post 3 odpowiedzi wyżej :)


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie ponawiam pytanie.

 

Post 3 odpowiedzi wyżej :)

z azotem zawsze wjeżdżam jak najwcześniej tak więc i w tym roku nie będę zbytnio czekał.

Co do PK, nie stosuję pogłównie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To będzie 4 rok jak stosujemy Korn-Kali. Pod pszenicę jesienią dajemy 350kg Polifoski 6 i wiosną jeszcze ok 200kg K-K.

Zastanawiałem się ile ni kiedy stosujecie sól potasową, jeżeli właśnie wogole to robicie.

Naszym zdanie efekty są widoczne.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zboże przez "ż" i o jakie zboże pytasz? domyślam się że o pszenice

takie nawożenie może być, z mocznikiem śmiało można zejść do 150 kg a za to podciagnąć saletre w 3 dawce do 150

 

ja bym tu wysiał max 50 kg N, i to najlepiej w postaci 200 kg saletrosanu (sądząc po zdjeciach w galerii) nawet do 180 można śmiało zejść

Pamiętaj że zwiększając normę wysiewu nie polepszasz zimotrwałości...

ale im więcej nasion wysieje to więcej roślin może przetrwać zimę czy to nie prawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie zawsze.
Wszystko zależy od warunków jakie panują jesienią. Im mniej nasion jest wysianych tym mają one lepsze warunki do wzrostu, co za tym idzie większe prawdopodobieństwo że rośliny, które z nich urosną będą silne i przetrwają niekorzystne warunki panujące podczas zimy. W przeciwieństwie do gęsto wysianych przez co słabszych roślin.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Tylko z tego Korn Kali to najbardziej efekt nie daje potas który jest jegi głównym składnikiem, a reszta składników czyli przedewszyskim magnez i siarka. Potas wiosną dużo nie da, a i tak dostarczyłeś go w sporej ilości już jesienią. Osobiście wolałbym kizeryt zastosować, a K-K jak już to jesienia przedsiewnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na UWM studiujesz? Jeżeli tak i słuchasz tych profesorów z minionej epoki, a nie daj Boże wierzysz we wszystko co mówią to "olaboga!"

 

Mam takie Pytanie, czy w związku z dość suchą wiosną, która nam ostatnio towarzyszyła planujecie jakoś wcześniej wjechać z azotem? Ewentualnie w jakim terminie i jakiej ilości stosujecie sól potasową (Korn-Kali)?

 

Pozdrawiam

 

Tak studiuje na UWM. Jak widać nie ma to jak rozmowa z praktykami a nie tylko z osobą która rolnictwo zna z książek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czym zasilić pszenice w PK na wiosnę wziąłem dzierżawę i nie było nic sypane pod korzeń a chciałbym jeszcze jakiś przyzwoity plon uzyskać z tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na UWM studiujesz? Jeżeli tak i słuchasz tych profesorów z minionej epoki, a nie daj Boże wierzysz we wszystko co mówią to "olaboga!"

 

Mam takie Pytanie, czy w związku z dość suchą wiosną, która nam ostatnio towarzyszyła planujecie jakoś wcześniej wjechać z azotem? Ewentualnie w jakim terminie i jakiej ilości stosujecie sól potasową (Korn-Kali)?

 

Pozdrawiam

Witam kolegę ze studiów. ;)

Jeżeli chcesz zamienić korn kali na sól potasową to nie warto, to zupełnie inna liga.

Niemcy już od jakiegoś czasu polecają potas dzielić na II dawki. I nie chodzi tu o to że zawsze przyniesie to efekt plonotwórczy. Po prostu licząc na bardzo wysokie plony, dawki K też muszą być wysokie. Przy jednorazowej wysokiej dawce soli potasowej dochodzi do ogromnego zasolenia gleby z czym nie zawsze rośliny młode o słabym systemie korzeniowym sobie poradzą i nawet w naszych warunkach nie jeden się przejechał próbując w jednym roku wyciągnąć ekstra plon i w dodatku uzupełnić niedobory K w glebie.

 

Tak studiuje na UWM. Jak widać nie ma to jak rozmowa z praktykami a nie tylko z osobą która rolnictwo zna z książek :)

Który prof. z UWM twierdził że mocznik zakwasza słabiej od saletry?

Każdy nawóz azotowy zakwasza, kiedyś jak dokładnie zacząłem liczyć to rzeczywiście mocznik zakwasza bardziej od saletry ale tylko o kilka %, podobnie jest w różnicy zakwaszenia między saletrzakiem i saletrą. Nie są to duże różnice, wiec jeżeli uznajemy że w naszych warunkach mocznik będzie najlepszym nawozem to go stosować. Na studiach o tym nie mówią ale mocznik robi spore spustoszenie, a dokładniej mówiąc po rozpuszczeniu podnosi pH i potem gwałtownie spada, dla roślin przyjemne to nie jest. I nie zapominać o wydzielaniu się toksycznego amoniaku bez wystarczającej ilości wody.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9191

Jeśli wykorzystuje się nawozy oparte na związkach chloru, to dochodzi do suszy chemicznej w glebie przy dużych stężeniach. Są nawozy bezchlorowe, odpowiednio droższe. Ja takie stosowałem np. pod tytoń.

 

Stosowałem polidap plus sól potasowa na jesieni. Nie zauważyłem wielkich różnic w stosunku do polifoski. Być może z powodu ograniczonego nawożenia (nie nastawiałem się na wielki plon, chodziło raczej o wzbogacenie gleby w P i K).

 

Przy intensywnym nawożeniu N, P i K wazne stają się też inne pierwiaski, np siarka , magnez, bor, mangan, cynk, bo wówczas uwidaczniają się najbardziej ich niedobory.  Nie jestem wielkim teoretykiem nawożenia, ale w tytoniu w celu osiągnięcia surowca najwyższej jakości i wydajności, konieczne było stosowanie drogich nawozów z mikroelementami w celu uzupełnienia ich niedoboru. Pewnie tak samo jest w zbożu. Do 5-6t/ha ważne jest głównie NPK, przy spodziewanych wiekszych plonach niestety trzeba zainwestować w mikroelementy, siarkę itp. Inaczej szybko dojdzie do wyjałowienia gleby.

 

Czy to jest prawidłowy tok rozumowania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

A co dajecie pod rzepak na wiosnę? Jak z siarką to co proponujecie? Saletrosanu sypnąć czy np. Prosan dać bo azot zawsze daję w RSMie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta pszenicy oxal pisze żeby w pierwszej dawce dać 60-80 kg N druga taka sama ja pierwsza a trzecia 50 do 60 kgN więc ja tak myślę dać 1 dawka 80 kg N 2 dawka 80 kg N a trzecia 60 kg N bedzie to dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

A co dajecie pod rzepak na wiosnę? Jak z siarką to co proponujecie? Saletrosanu sypnąć czy np. Prosan dać bo azot zawsze daję w RSMie?

 

Tu wszystko znajdziesz

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/3395-rzepak-i-nawo%C5%BCenie-po%C5%82%C4%85czone/page-438?do=findComment&comment=1704317

 

Na stronie producenta pszenicy oxal pisze żeby w pierwszej dawce dać 60-80 kg N druga taka sama ja pierwsza a trzecia 50 do 60 kgN więc ja tak myślę dać 1 dawka 80 kg N 2 dawka 80 kg N a trzecia 60 kg N bedzie to dobre

 

Będzie bardzo dobre, ale  ja osobiście na trzecią dawke dał bym max 40kg


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Na stronie producenta pszenicy oxal pisze żeby w pierwszej dawce dać 60-80 kg N druga taka sama ja pierwsza a trzecia 50 do 60 kgN więc ja tak myślę dać 1 dawka 80 kg N 2 dawka 80 kg N a trzecia 60 kg N bedzie to dobre

Daj na dobrze rozkrzewiona pszenica 80 kg azotu to będziesz miał więcej biedy jak czego. Zalecenia zaleceniami ale nawozenie trzeba dobierać do sytuacji panującej w polu nie ma sztywnej recepty ze trzeba tyle a tyle. Zrób tak jak Radziłem Ci ją i koledzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

Na stronie producenta pszenicy oxal pisze żeby w pierwszej dawce dać 60-80 kg N druga taka sama ja pierwsza a trzecia 50 do 60 kgN więc ja tak myślę dać 1 dawka 80 kg N 2 dawka 80 kg N a trzecia 60 kg N bedzie to dobre

 

To co piszą na tych stronach nie trzeba brać już tak na serio i tak wszystko pogoda zweryfikuj a zresztą jak umiesz troche liczyć to 80+80+60=220  sporo nie wiem jaką ziemię masz ale przy takim nawożeniu to trzeba dać dobrą grzybówke ciekawe jeszcze jaki przedplon bo jak plon nie będzie rewelacyjny to przy tych nakładach żeby coś zostało na tym interesie zresztą sam azot to nie wszystko bo jak zbraknie P i K to i azot nie pomoże !!! tyle azotu to na rzepak !!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

to dlaczego firmy tak piszą żeby takie dawki stosować? takie firmy prowadzą doświadczenia i myślę ze takie nawożenie jest sprawdzone i to jest przełożone na polon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dlatego masz rozbieżność 60-80 N. Tylko nikt nie raczy napisać że te 80 N to na bardzo słabo rozwinięte plantacje a 60 N to na te dobrze rozwinięte i to za dużo niekiedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

każdy i tak zrobi jak uważa ja już od jakiegoś czasu stosuje 80N na pierwszą dawkę i na plony nie narzekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie musisz narzekać możesz dać i ponad 100 N i nie będziesz narzekał ale tu nie o to chodzi. Sęk w tym żeby dać tyle ile potrzebuje tego roślina i plantacja a nie najpierw przenawozić potem roślina redukuje pędy z powodu dużej pierwszej dawki a małej 2 i azot idzie w pidu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja od jakiegoś czasu stosuje 60-65 kg N na pierwsza dawke i na drugą 65-70 kg N i na plony nie narzekam a na bardzo gestą pszenice  - 50 kg N na pierwszy rzut chyba że była by mocno uszkodzona i rzadka to wtedy warto zastosowac i 80 kg N na pierwszy rzut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

O tym piszę od paru postów żadnej nowości nie napisałeś. Po za tym juz na pamięć znam Twoje plony przedplony nawozenie i odmiany jakie siejesz trochę za dużo się tym chwalisz nikomu to nie potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Po to jest forum zeby pisac ale jesli Ty jestes taki mądry to po co tu jesteś? Może i Tobie niepotrzebne ale są tez inni na forum, cały czas nowi dochodzą i tez może chcą się czegoś nowego dowiedzieć. Ty to nie wszyscy...

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj