pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

piotrczem    67

200l RSM 32 to dość mocny strzał na zboża ale raczej nie za duży ze względu na równy podział form azotu tych szybciej i wolniej działających,

nie powinno dojść do zbyt obfitego krzewienia

Jak dla mnie mistrzem dokrzewiania jest saletra

Edytowano przez piotrczem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Teoria teorią, praktyka praktyką. Zdarza się, że idą w parze, ale czasem w jakimś dziwnym roku cuda się dzieją.

U mnie pszenica i pszenżyto w tamtym roku na jesieni bardzo słabo się pokrzewiło bo było sucho i trochę chwasty zaczęły konkurować bo im nic nie przeszkadza we wzroście.

Na wiosnę poszło 250 kg saletrosanu na ha, zboża były nieco jaśniejsze niż sąsiadów którzy sypali saletrę. Rozkrzewiło się pięknie wiosną, dostało drugi strzał saletrą 200 kg/ha, 3 zabiegi na grzybka z czego 2 były z odżywkami i wydało dość ładny plon jak na taką straszną suszę.

W tym roku chciałem przejść na rsm 32 i dać go 2x po 200 litrów, ale jak dalej handlowcy będą strzelać we mnie absurdalnymi cenami to zostanę przy saletrze i saletrosanie. Narazie czekam na ostateczną decyzję o zakupie.

 

 

To ile masz RSM droższy od saletry??

Saletrosan też dokrzewi tylko trzeba dać go odpowiednio wcześnie i dużo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W okolicy ciężko dostać, ale jak już znalazłem to powiedział prawie 1300 za tonę plus moje pojemniki, a drugi będzie miał dopiero w lutym bo boi się, że mu zamarznie i też cena ok 1100-1150. Teraz miał rsm 28 za 880 brutto ale już się skończył.... Niech spada z taką ceną... Czekam.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

co do dokrzewiania. W sumie na samym początku powinienem to powiedzieć, ale jakoś umknęło.

Najważniejszy jest czas jaki roślina ma na krzewienie wiosną. Jeżeli przebieg zimy jest normalny i wejdziemy z nawozami np. początkiem marca, to bez zbędnych zabiegów rośliny mają czas na krzewienie (strzelanie w źdźbło zwykle zaczyna się ok. 15 kwietnia - dzień wydłuża się do ponad 14 godzin) - nawet te słabsze plantacje spokojnie się rozkrzewią i nie ma wtedy potrzeby stosować CCC czy zwiększać drastycznie azot..  Czyli tutaj to co pisał @master20002 ma swoje odzwierciedlenie w teorii.

Co innego jak wchodzimy w pole późno (np. po powrocie zimy jak to miało miejsce w 2013 - nawozy zaczynałem siać dopiero w kwietniu) Wtedy jest mało czasu do tego "punktu 15 kwietnia" i wtedy przy słabo rozwiniętych plantacjach gdy faktycznie brakuje pędów do optymalnej obsady to zabiegi dokrzewiające w stylu więcej azotu (szczególnie azotanowego) zabiegi CCC, są definitywnie uzasadnione.

Jak widać natura mądrzejsza od nie jednej nauki..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dokładnie Kolego. Z saletrosanem wjechałem wcześniej niż zwykle z saletrą . Początkiem marca, a konkretniej w pierwszym tygodniu poszło na zboża, a końcem lutego na rzepak.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna moja pszenica ma 3 rozkrzewienia to ile azotu na 1 dawkę a na słabszym polu pszenica ma 2 rozkrzewienia ito samo pytanie jaka dawka 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

Panowie a co myślicie o takim nawożeniu Pszenica Mewa pod korzeń Polifoska 6 300kg/ha Wiosną przed ruszeniem wegetacji Kizeryt 100kg/ha 1 dawka Saletra  200kg/ha 2 dawka saletra 200kg/ha 3 dawka saletra 100kg/ha i pytanko w jakiej fazie najlepiej dać 2 i 3 dawkę? i czy stosowanie saletry na 2 i 3 dawkę to dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

no to cena naprawdę konkretna za ten RSM u nas 32 kosztuje na dzień dzisiejszy 950 zł brutto

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Panowie a co myślicie o takim nawożeniu Pszenica Mewa pod korzeń Polifoska 6 300kg/ha Wiosną przed ruszeniem wegetacji Kizeryt 100kg/ha 1 dawka Saletra 200kg/ha 2 dawka saletra 200kg/ha 3 dawka saletra 100kg/ha i pytanko w jakiej fazie najlepiej dać 2 i 3 dawkę? i czy stosowanie saletry na 2 i 3 dawkę to dobry pomysł?

Na 3 dawkę tak ale na 2 to mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Czemu mocznik na 2? Ja bym tutaj własnie powiedział że skoro są 3 dawki azotu to na drugą bardziej wskazana saletra niż mocznik. Mocznik przeważnie sie daje gdy planowane są 2 dawki. Po za tym według mnie saletra ma wiecej zalet jest bardziej precyzyjna, słabiej zakwasza no i jeśli trafimy mocznkiem w susze to jest ostry klops bo są ogromne starty saletra rozpuści się z rosą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

słuszna uwaga też nie mam przekonania do stosowania mocznika chyba ze były by super warunki ale u nas z tymi warunkami to ciężko jak nie susza to zimno albo pada ze w pole nie idzie wjechać ja od dwóch lat przestawiłem się na RSM ten sezon będzie trzeci tylko saletrę sypie na kłosa a mocznik jedynie dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

z tego co wiem to saletra mocniej zakwasza od mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

jak jest bardzo sucho i do tego nie daj boże ciepło to żaden nawóz w formie stałej nie zadziała jak by się chciało.

doskonale pamiętam jak ładne parę lat temu dziadek (teść mojego ojca) wnerwiał mojego staruszka bo latał na kłos z saletrą jak było i ciut za gorąco i za sucho 

a efekt był taki że bardziej pszeniczkę przypalił jak jej pomógł. ^^

Moim skromnym zdaniem jak 3 dawki to tylko saletra, jak 2 to druga z mocznika.

Poza tym zakwasza nie nazwa nawozu tylko ilość i forma azotu w nim zawartego

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Czemu mocznik na 2? Ja bym tutaj własnie powiedział że skoro są 3 dawki azotu to na drugą bardziej wskazana saletra niż mocznik. Mocznik przeważnie sie daje gdy planowane są 2 dawki. Po za tym według mnie saletra ma wiecej zalet jest bardziej precyzyjna, słabiej zakwasza no i jeśli trafimy mocznkiem w susze to jest ostry klops bo są ogromne starty saletra rozpuści się z rosą. 

 

@knoro93 masz rację z tą saletrą, w teorii zgadza się to w 100%. Ale np. u mnie w centrum 2 lata testowałem mocznik i saletrę na 2 dawkę i zawsze lepsze było zboże nawożone mocznikiem. Nawet mimo suszy zeszłorocznej, mocznik zasiałem jakoś tak, że po trochu przepadywało i również dużo lepiej wyszło niż saletra w późniejszym terminie. Fakt faktem, że dużo pewnie szczęścia miałem, pola nie najgorzej trzymające wilgoć i póki nie trafię na suszę wiosenną pewnie będę stosował mocznik, bo raz że taniej a efekt u mnie lepszy. Fakt, że np. u Ciebie na Podlasiu średnio się to sprawdzi bo zimniej, inne gleby itp. ale nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Sam bym nie uwierzył w to co napisałem gdybym tego nie przeżył. Mocznik nie jest zły na drugą dawkę, powiedziałbym że bardzo dobry ale ryzyko z pewnością dużo większe niż z saletrą. No i Amazonka z traktorem cała biała po dniu siewu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ale co miałeś dwa pola i nawoziłeś jedno mocznikiem drugie saletrą w takich samych ilościach N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Tak. Ogólnie połowa areału saletrą a połowa mocznikiem. Pola dzieli jedynie polna droga, kl. IIIa,b. Połowa mocznikiem w dawce ok. 150 kg a połowa saletrą jakieś 10-14 dni później w ilości 200 kg/ha. Fungicydy i reszta tak samo na wszystkie pola. Około tony więcej namłóciłem po moczniku z hektara. Podkreślam, że nie polecam mocno tego mocznika bo u innego może nie wypalić, ale u mnie akurat lepiej wychodzi mocznik na 2 dawkę i podaję to bardziej jako ciekawostkę, że mocznik niekiedy się sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1825

Ale rozumiem, ze druga dawka była u ciebie drugą i ostatnia? To wtedy tak jak mowia poprzednicy. Jak dwie dawki to drugi mocznik, jak 3 dawki to 3xsaletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jeszcze jedna moja pszenica ma 3 rozkrzewienia to ile azotu na 1 dawkę a na słabszym polu pszenica ma 2 rozkrzewienia ito samo pytanie jaka dawka 1

jaka obsada?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

każdy ma swoje doświadczenia i stosuje to co uważa za słuszne ale dobrze ze jest wymiana doświadczeń i każdy z nas może się dowiedzieć co u kogo jest lepsze bo to jedna Polska ale u każdego inne warunki inna ziemia itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Najważniejsze jak ktoś zrobi sobie jakieś doświadczenie polowe żeby się podzielił na forum rezultatami bo my tu gadu gadu a w praktyce czasem mimo wszystko inaczej wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

czasem nawet w obrębie jednej miejscowości tak jak u mnie są duże rozbieżności względem gleby- z jednej strony lżejsza przechodząca w konkretny piach

a na przeciwnym krańcu 2 klasy lepsza i zdecydowanie cięższa. Gdy my na lżejszej siejemy na wiosnę to ci z drugiej strony nie wjadą nawet na pole jak jest 

odpowiednio dużo wilgoci pozimowej. I już są inne terminy, inne nawożenia i warunki dla roślin.

Tak jak piszecie, jednym się sprawdzi to, drugim tamto, każdy wybiera dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Kolego, ja mam jeszcze lepiej. Mieszkam w dorzeczu  dwóch dość dużych rzek i na kilku działkach długości powiedzmy 400-600 metrów na jednym końcu mam szczery piach klasy VI, a na drugim ciężką madę II klasy. Takie uroki uprawiania starych rozlewisk rzecznych.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

można by zażartować że powinieneś z jednej strony otworzyć żwirownię a drugiej błotne spa :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj