pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
daro189    58

a jak waszym zdaniem sprawdza się siarczan amonu, szczególnie pulsar w uzupełnianiu siarki w pszenicy ozimej przed ruszeniem lub na początku wegetacji?

mam rędziny oraz płowe gleby które były w tym roku wapnowane, a chciałbym rzucić ok 70-100kg siarczanu amonu, oraz 150kg saletry pulan. Saletra już kupiona więc saletrosan odpada w tym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5535

Saletrosan to mieszanina saletry amonowej i siarczanu amonu w jednej granuli. Jak podasz siarczan i saletrę osobno to na jedno wyjdzie tylko jeżdzenie 2 razy


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

knoro93 fungicidy bede brał z firmy bayer 3 zabiegi a odżywki z yara vita zboże

Dobry wybór odzywek górna półka. Ochrona to szeroki temat jest wiele gotowych rozwiązań można samemu też coś ułożyć. Rozumiem że korzystasz z gotowego programu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Czy te odżywki z yary faktycznie takie dobre?? Dla mnie średnio, bo nie mają siarki w większości. Lepiej wyjdzie gotowy produkt np. ze wspomnianej yary niż mocznik+siarczan magnezu i mikroelementy??

@koczas Dla wypróbowania, jestem młody, i dopiero zaczynam przygodę z rolnictwem, na razmie sprawdziłem siarczan amonu (odradzam, zwłaszcza w I dawce :) ), mocznik, saletra u mnie była zawsze, rok temu była właśnie saletra i mocznik, i plon duży, ale i ilośń N duża bo ponad 200, w tym roku też wyjdzie ponad 200 N, i chcę zobaczyć czy będzie lepiej niż saletra+mocznik, saletrzak ze względu na forme amonową i azotanową, więc jej działanie z punktu teoretycznego powinno się rozłożyć w czasie, i roślina nie powinna mieć przestoju w pobieraniu azotu, jak będzie zobaczymy ;)

 

Daj sobie spokój z saletrzakiem jak jeszcze nie kupiłeś. Saletra ma ten sam skład formy amonowej i azotanowej, dużo lepiej się rozpuszcza i mniej worków do dźwigania, same zalety. Szkoda kasy na saletrzak, saletra wyjdzie taniej a efekt lepszy, ewentualnie mocznik druga dawka tak jak robiłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

a jak waszym zdaniem sprawdza się siarczan amonu, szczególnie pulsar w uzupełnianiu siarki w pszenicy ozimej przed ruszeniem lub na początku wegetacji?

mam rędziny oraz płowe gleby które były w tym roku wapnowane, a chciałbym rzucić ok 70-100kg siarczanu amonu, oraz 150kg saletry pulan. Saletra już kupiona więc saletrosan odpada w tym roku. 

 

też mam w planach dac skoro wiosna siarczan amonu tak około 70 kg ze wzgeldu ze posiada siarke. A na drugi dzien albo w tym dniu odrazu tez salatre amonowa. Na nastepny sezon postaram sie kupic saletrosan 30 moze juz beda go mieli w moich okolicach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

Moim zdaniem przy wczesnej wiośnie sypanie saletry mija się z celem chyba , że na słabe plantacje a na plantacje w dobrej kondycji to tylko saletrzak albo saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ale czy wy nie rozumiecie, że saletra i saletrzak mają ten sam skład! Wczesną wiosną na 1 dawkę praktycznie nie ma różnicy czy saletra czy saletrzak bo wilgoci jest wystarczająco, ale saletrzak jest droższy i trzeba go więcej wysiać od saletry. Co do Saletrosanu to się zgodzę, ale ja jakoś trzymam się saletry regulując jedynie dawkę wysiewu, choć jakbym miał możliwość wyboru nawozu 15 lutego pewnie stosowałbym również saletrosan, ale zakupy w październiku azotów powodują, że z różnych obaw biorę saletrę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

no tak właśnie kombinuje, saletra na pobudzenie, bo do zimy pszenica osiągnęła ok 3-4 liści, nie chce bardzo rozkrzewiać plantacji, a azot amonowy tak szybko nie ucieknie, więc 26N azotanowego i 46N amonowego i do tego 24S powinno wystarczyć.

 

co do odżywek yara to biorąc cenę ze sklepów internetowych lepiej wziąć pojedyncze odżywki i dopiero mieszać, np yara miedź ma 500g składnika w litrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

ja od dwóch lat stosuje RSM ten sezon będzie trzeci tylko na kłosa stosuje saletrę lub inny nawóz w zależności od warunków. I jak każdy rolnik ma swoje doświadczenia i każdy stosuje takie nawozy jakie uważa za stosowne ja też mówiłem że RSM to nie nawóz a dziś go stosuje i jak ktoś chce zastosować saletrzak to go zastosuje a drugi powie że saletrę i tak to już jest i nic tego nie zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Saletrzak potrzebuje wiecej wody dlatego wolniej dziala, znow mącznik dziala dlugo a zbyt wolno, po saletrzaku jakos mi lepiej to wyglądało, ale troche chyba strach jak by na druga dawkę dostala 250 saletry zeby za dużego kopa nie dostala..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Czy te odżywki z yary faktycznie takie dobre?? Dla mnie średnio, bo nie mają siarki w większości. Lepiej wyjdzie gotowy produkt np. ze wspomnianej yary niż mocznik+siarczan magnezu i mikroelementy??

 Według mnie to nawozy jak i odżywki z Yara są z górnej półki. Sam stosuje mikro z Yaravita i jestem zadowolony. Ja zawsze mieszam tak jak już wspomniałeś mocznik+siarczan magnezu i mikro i są efekty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

znam sie na odzywianiu i suplementacji ale ludzi cwiczacych na silowni , uprawiajacych sport. powiem jedno, wiekszosc odzywek reklamowanych ,popularnych to syf dajacy efekt jedynie w ubytku pieniedzy z kieszeni

mysle ze w 90 % przypadkow odzywek , mikro, makro elementow dolistnych, wymyslmych nawozow azotowych z dodatkami , jest to jedynie pic na wode wyludzajacy kase , nic wiecej

na jakiej podstawie ty wiesz i widzisz efekty zastosowanego mikro?  jaka masz gwarancje ze bez mikro efekt nie bylby taki sam?

uregulowac odczyn, zadbac o makro przedsiewnie , potem dostarczyc azot w formie saletry. gwarantuje ze to starczy zeby uzyskac dobry plon. reszte czasu poswieccie na odpoczynek niz rozkiminianie jakie odwyzki , jaka forma azotowa itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Czasem masz niedobory w glebie mikroelementów albo ph nie pozwala pobrać mikro z gleby bo o ile Ci wiadomo albo nie nie każdy mikroelement jest pobierany przez rośline przy ph przy którym roślina ma najlepsze do wzrostu. Przy wyższym czy niższym ph niektóre mikroelementy są słabiej pobierane poczytaj w internecie bo nie pamietam dokładnie który pierwiastek przy jakim ph jest słabo przyswajalny. Dzięki odżywkom możemy uzupełnić niedobory a jak wiadomo istotna rolę ma tutaj prawo lebiega które mówi że plon najbardziej detrminuje nie pierwiastek którego dostarczymy najwięcej a tego którego dostarczymy najmniej także jak ktos liczy na bardzo wysokie plony tu musi zaopatrzeć rośline i w makro i w mikro. Odżywki yaravita nie są najgorsze ale nie są też liderem. Nie podoba mi się że maja azot i magnez rozpuszczony które i tak wprowadzamy z siarczanem magnezu i mocznikiem, wadą też jest że tych mikro nie ma wszystkich jakie roślina potrzebuje zalete maja taka że maja 3 główniejsze mikroelementy których jest naprawde sporo rozpuszczonych nie tak jak często w innych odżywkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Knoro93 tak będę brał gotowy program fungicydowy a pszenica nie dostanie za dużego kopa w 2 dawce przecierz to od 95 do 105 kg azotu i dlaczego tak mało w pierszej dawce tylko około 65 kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

ja tu jestem nowy ale bardzo często czytam wasze wypowiedzi i często są wypowiedzi ze nic się nie opłaca robić ani stosować odżywek bo nie warto, to nie warto na grzyba pryskać i dużo innych rzeczy a ja myślę że każdy kto chce osiągnąć duże plony to walczy o to i stosuje to co uważa ze pomoże jego roślinie w uzyskaniu wyższego plonu. 


ja chce w tym roku zastosować takie nawożenie pszenicy 1 dawka 200l RSM 32% 2 dawka 250l RSM 32% i 3 dawka 150 kg saletra ale jaka to zależy od warunków pogodowych czy będzie wilgoć czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Knoro93 tak będę brał gotowy program fungicydowy a pszenica nie dostanie za dużego kopa w 2 dawce przecierz to od 95 do 105 kg azotu i dlaczego tak mało w pierszej dawce tylko około 65 kg N

Z Twojego zdjęcia wynika że masz dobrze rozkrzewioną pszenice. Zaaplikowanie zbyt dużej dawki azotu zmusi ją do produkowania kolejnych źdźbeł które potem mogą zostać i tak odrzucone jeżeli pszenica będzie miała za mało pokarmu i wody a w zwiazku z tym azot idzie na zmarnowanie. Pierwsza dawka w Twoim przypadku służy do podtrzymania obsady. Nie widziałem Twojego pola na żywo wiec jeśli uważasz że taka dawka jest troche za mała możesz ją zwiększyć troche. Najlepiej to policzyć obsade na wiosne ilość pędów i wtedy ewentualnie wprowadzić korekty nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Saletrzak potrzebuje wiecej wody dlatego wolniej dziala, znow mącznik dziala dlugo a zbyt wolno, po saletrzaku jakos mi lepiej to wyglądało, ale troche chyba strach jak by na druga dawkę dostala 250 saletry zeby za dużego kopa nie dostala..

w 2 dawce "za dużo kop" pszenicy na pewno nie zaszkodzi..

 

Knoro93 tak będę brał gotowy program fungicydowy a pszenica nie dostanie za dużego kopa w 2 dawce przecierz to od 95 do 105 kg azotu i dlaczego tak mało w pierszej dawce tylko około 65 kg N

65 kg to aż 65 kg jak na pierwszą dawkę. W przypadku saletry amonowej to optymalna dawka na pszenice słabo rozkrzewione. Na dobrze rozwiniętych śmiało można schodzić do 50 kg/ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

słabo rozkrzewiona  pszenica to w ogóle nie rozkrzewiona bądź z jednym rozkrzewieniem

samo rozkrzewienie to nie wszystko , ważna jest jeszcze obsada 

bo jak jest zasiana w obsadzie 250 to można uznać że 3 rozkrzewienia to mało

ale np przy obsadzie 350 to w sam raz

a przy obsadzie 400 to już dużo

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Losktos a ile roskrzewien z wiosny ma pszenica którą uznajemy za słabo roskrzewien? Jak taka słaba pszenica musi wyglądać?

to zależy od obsady i odmiany.

Ogólnie zakłada się obsadę pędów 700-1000 /m2. Teraz przelicz to przez obsade roślin i wyjdzie Ci ile powinna mieć rozkrzewień jedna roślina. Nie zapominaj o tym że pszenica nawet bez wybitnych zabiegów dokrzewiających zawsze wypuszcza wiosną nowe pędy.

W ubiegłym sezonie miałem pszenice sianą po burakach w obsadzie 350-400 sztuk/m2, przed "zimą" miała 1-2 liście. Na wiosnę  dostała tylko 200 kg saletry i późniejsza obsada była optymalna.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Teoria teorią, praktyka praktyką. Zdarza się, że idą w parze, ale czasem w jakimś dziwnym roku cuda się dzieją.
U mnie pszenica i pszenżyto w tamtym roku na jesieni bardzo słabo się pokrzewiło bo było sucho i trochę chwasty zaczęły konkurować bo im nic nie przeszkadza we wzroście.
Na wiosnę poszło 250 kg saletrosanu na ha, zboża były nieco jaśniejsze niż sąsiadów którzy sypali saletrę. Rozkrzewiło się pięknie wiosną, dostało drugi strzał saletrą 200 kg/ha, 3 zabiegi na grzybka z czego 2 były z odżywkami i wydało dość ładny plon jak na taką straszną suszę.
W tym roku chciałem przejść na rsm 32 i dać go 2x po 200 litrów, ale jak dalej handlowcy będą strzelać we mnie absurdalnymi cenami to zostanę przy saletrze i saletrosanie. Narazie czekam na ostateczną decyzję o zakupie.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj