pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

losktos    356

połącznie saletry amonowej i siarczanu amonu, 26 kg N i 13 S

Ma wiekszy udział formy amonowej N (19 %) przez co ma słabsze działanie dokrzewiajace, działą łagodniej, nie rozchartowuje szybko roslin. Lepszy niż saletra w przypadku dobrze rozkrzewionych pszenic. Warto też dodać że forma amonowa dobrze działa w niskich temperaturach. No i dodatkowo siarka


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2144

Czy na jęczmień ozimy, który przed zimą był bardzo dobrze rozkrzewiony starczyłoby 200 kg saletrosanu na ha? O ile nie wymarzł, bo jeszcze nie robiłem testu przezimowania  :unsure:


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragon0102    23

Czy na jęczmień ozimy, który przed zimą był bardzo dobrze rozkrzewiony starczyłoby 200 kg saletrosanu na ha? O ile nie wymarzł, bo jeszcze nie robiłem testu przezimowania  :unsure:

Jeśli jęczmień jest bardzo dobrze rozkrzewiony to przed ruszeniem wegetacji wystarczy 30kg N w czystym składniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu podaję wam wszystkie dane o mojej pszenicy . Gleby mam średnie klasa 3b do 4a średnia zasobność ph 6.1 region woj.śląskie przedplon rzepak 4 t z ha i owies 5 t z ha  przed siewem 500 kg yara mila corn siew pszenicy 170 kg/ha 20 września . stan na 7 stycznia 2016 r  zdjęcie w galeri i to chyba wszystko  prosiliscie o to żebyście mogliście  mi odpowiedzieć .POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

@Koza Twój Agil za bardzo nie oberwał po łbie? Tam coś zimno ponoć było......

 

Co ty mówisz :blink:

Agil wyglada kosmicznie :)

Kepler nie wiem bo mam pole dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Tu podaję wam wszystkie dane o mojej pszenicy . Gleby mam średnie klasa 3b do 4a średnia zasobność ph 6.1 region woj.śląskie przedplon rzepak 4 t z ha i owies 5 t z ha przed siewem 500 kg yara mila corn siew pszenicy 170 kg/ha 20 września . stan na 7 stycznia 2016 r zdjęcie w galeri i to chyba wszystko prosiliscie o to żebyście mogliście mi odpowiedzieć .POZDRAWIAM

fajnie ze podałeś pełne info. Możesz wykorzystać mój wariant nawożenia jaki podałem parę stron wcześniej z tym ze z saletrosanem możesz zejść do 200 kg bo pszenica jest dobrze rozkrzewiona. Ogólnie samo nawozenie nie gwarantuje wysokich plonów musisz pamiętać też o ochronie i nawozeniu dolistnym no i przede wszystkim pogoda bez tego nic nie osiągniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH POSZPERAŁEM TROCHE NA FORUM I ZNALAZŁEM ŻE PRAWIE WSZYSCY DAJĄ OK 220 KG N NA HA.WIĘC JA BYM DAŁ TAK PRZED SIEWEM Z WIELOSKŁADNIKOWYMI 35 KG N. 1 DAWKA 300 KG SALETROSANU 26 2 DAWKA 350 KG YARA CAN N-27 3 DAWKA 150 KG YARA CAN N-27 CO SĄDZICIE O TYM NAWOŻENIU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

WITAM WSZYSTKICH POSZPERAŁEM TROCHE NA FORUM I ZNALAZŁEM ŻE PRAWIE WSZYSCY DAJĄ OK 220 KG N NA HA.WIĘC JA BYM DAŁ TAK PRZED SIEWEM Z WIELOSKŁADNIKOWYMI 35 KG N. 1 DAWKA 300 KG SALETROSANU 26 2 DAWKA 350 KG YARA CAN N-27 3 DAWKA 150 KG YARA CAN N-27 CO SĄDZICIE O TYM NAWOŻENIU

Po co bawić się w jakieś can-y? Tyle co dostarczysz tego wapna tą saletrą to to samo co nic wiec po co wywalać na to kase? Daj zwykłą saletre. Druga część medalu wszelkiego rodzaju can-y potrzebują sporo wody do rozkładu otoczki. Druga i trzecia dawka azotu to okresy kiedy często występują okresowe niedobory wody a wiec jak trafisz w taki termin to azot będzie słabo dostępny dla roślin. Miałem taka sytuacje pare lat temu jak jeszcze słabiej orientowałem się w temacie posiałem na drugą dawkę salmag i leżał ponad dwa tygodnie bo trafiłem w okienko że nie było opadów także odradzam wszelkiego rodzaju nawozy z dodatkiem wapna. Azotu z jesieni bym nie uwzględniał do całości nawożenia bo raz że część się do wiosny wypłuka a część pójdzie na rozkład słomy. Pszenice masz dobrze rozkrzewioną a więc te 300 kg saletrosanu to może być troche za dużo na start tu bym zmniejszył o te pare kg zbyt wybujała plantacja to też nic dobrego minusy tego zjawiska już sobie pomine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Salmag to nie to samo co can.więc po twoim wpisie zmienię to tak 250 kg saleteosanu(300kg gdy słabiej rozkrzewiona)350 kg saletry can N-27 i 130 kg zwykłej saletry co ty na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Już lepiej. Nie to samo ale to są bardzo podobne produkty na tej samej bazie. Teraz zostało Ci ułożyć dobrą ochronę fungicydową, dobór dobrych odżywek mikroelementowych oraz skracanie i masz szanse na bardzo dobry plon reszta w rękach pogody. 
3 dawke możesz nawet zwiększyć do 150 kg ale to będzie widać jak pszenica rokuje. Jesli będzie się zapowiadał super plon to można zwiększyć

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzecia dawka na plon już nie ma wpływu co najwyżej na jakość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Trzecia dawka na plon już nie ma wpływu co najwyżej na jakość

 

Trzecia dawka ma wpływ na plon bo zwiększa MTZ

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dokładnie. Ma wpływ na jakość i na plon bo zwiększa MTZ. W przypadku gdy plantacja bardzo dobrze rokuje 3 dawka jakościowa musi być odpowiednio większa bo musi starczyć na polepszenie jakości większej liczbie roślin i ziarna tak bym to na chłopski rozum ujął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Ja na jesień dałem 50N, a na wiosnę planuje I dawka 280 kg saletrzaku II dawka 320 kg saletrzaku, dokładnie proporcje może jeszcze zmienię na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

W trzeciej dawce jak dobrze pamiętam powinno być zaaplikowane od 5 do 8 kg N na każdą tonę przewidywanego plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ja na jesień dałem 50N, a na wiosnę planuje I dawka 280 kg saletrzaku II dawka 320 kg saletrzaku, dokładnie proporcje może jeszcze zmienię na wiosnę.

 

Tylko tak z ciekawości dlaczego saletrzak?? Napiszę Ci tylko, że to najdroższy nawóz azotowy i najgorzej się rozpuszczający.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

@koczas Dla wypróbowania, jestem młody, i dopiero zaczynam przygodę z rolnictwem, na razmie sprawdziłem siarczan amonu (odradzam, zwłaszcza w I dawce :) ), mocznik, saletra u mnie była zawsze, rok temu była właśnie saletra i mocznik, i plon duży, ale i ilośń N duża bo ponad 200, w tym roku też wyjdzie ponad 200 N, i chcę zobaczyć czy będzie lepiej niż saletra+mocznik, saletrzak ze względu na forme amonową i azotanową, więc jej działanie z punktu teoretycznego powinno się rozłożyć w czasie, i roślina nie powinna mieć przestoju w pobieraniu azotu, jak będzie zobaczymy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

saletrzak w działaniu praktycznie to samo co saletra z tym ze potrzebuje więcej wody na rozpuszczenie

 

W trzeciej dawce jak dobrze pamiętam powinno być zaaplikowane od 5 do 8 kg N na każdą tonę przewidywanego plonu

nawet 8-10 kg N


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj