pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
misio3p    2127

Warto dodać że  średni plon został uzyskany z działki chyba  8 hektarów, a norma wysiewu wynosiła 110 szt m ^2 czyli pewnie mniej niż 50 kg

 

Seed rate 110-120 kg/ha ;)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Trochę mnie poniosło :) , ale on w każdym poście piszę ile wy byście dali azotu?, a z kąt mamy to wiedzieć, jeśli nawet tej pszenicy nie widzieliśmy? Co najwyżej można proponować, ale do tego trzeba też kilka informacji dostać które koledzy powoli od niego "doją"

Dla mnie najważniejszą informacją było by Ph, bez tego można sypać i 300 kg N i nic z tego nie będzie. Jeszcze kwestia czy pszenica uprawiana na paszówke czy konsupcyjną?  Na konsupcyjną dochodzi trzecia dawka i diametralnie zmienia rozkład nawożenia. Jaki rejon Polski? Jak wygląda pszenica obecnie, ile ma rozkrzewień, jaka obsada? Wypadało by dać zdjęcie jak wygląda obecnie.

Przedplon za bogaty nie był na to też trzeba zwrócić uwage.

A jak chcesz gotową strategie nawożenia na 10 ton to prosze bardzo o to moje nawożenie w sezonie 2013/2014- wtedy osiągnąłem plon ok. 10-10,5 t/ha odmiana Kerubinio białko 12,4-12,8 ( zdjęcia w galerii)

- I dawka 200 kg/ha saletra Pulan 34N

-II dawka 150 kg/ha saletra  Pulan 34N

-III dawka 150 kg/ha saletra kędzieżyńska 32N

Warto dodać że warunki pogodowe wtedy były idealne :)

Powodzenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bababubu    1

Cześć wszystkim  :) Śledzę temat od dawna czytam go regularnie i wiele mogłem się nauczyć od Was za co składam serdeczne podziękowania. Mam dylemat w jakich dawkach stosować nawóz w pszenicy ozimej sianej w październiku.

Poszperałem w necie na temat obliczenia czystego składnika azotu z tabeli wynika, że dawka azotu max może wynosić 200 N. 

Dawkowanie rozłożę sobie na 3 dawki  (dawka na hektar) planuję wysiać na jednej działce (wszystkie dawki są wysiewane jednorazowo/ całościowo) :

I Dawka marzec 250 kg /ha saletry amonowej 34 % N 

II Dawka orientacyjnie od trzech tygodni po pierwszej dawce do końca kwietnia 150 kg/ha  Mocznik 46 %N 

III Dawka orientacyjnie koniec maja do początku czerwca 100 kg/ha Mocznik 46 %N 

Liczyłem to w ten sposób proszę o poprawki jak będą błędy 

Saletra ( 34% czyli jednemu kg odpowiada 0,34 azotu w czystym składniku 250 * o,34= 85 N/ ha )

Mocznik (250 * 0,46= 115 N/ha)  Po dodaniu wychodzi równe 200 N :) 

Na działce nie stosowałem jesienią żadnych herbicydów i planuje opryskać na wiosnę jednorazowo położyć miotłę zbożową i stokłosę żytnią środkiem atlantis 12 OD w dawce 1-1,2 / ha i chwastox (dawki nie pamiętam)   jaka faza rozwoju pszenicy  jest najbardziej odpowiednia do wykonania zabiegu. Jeszcze proszę o jakiś skuteczny środek  od grzyba + odżywka  (mikrokomplex). 

Za wszystkie odpowiedzi b,dziękuje  :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635
Rzepak słabo... Tu na forum przewinęło mi się że ktoś miał ok 6t;-) ;-) ;-)

Koledzy może warto zgłaszać te swoje plony liczone na przyczepy do księgi rekordów, dopiero by świat zobaczył gdzie Polska leży :-))

 

@up

Pierwsze co się rzuca w oczy przy tym nawozeniu to mocznik... Nie stosuj go na 3 dawke tylko połóż w to miejsce saletry... A w drugiej dawce miej na uwadze to że mocznik musi być podany ok 10 dni przed pierwszym kolankiem Ponieważ musi przejść proces (nie pamiętam nazwy proszę kolegów o dopowiedzenie :-))

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Cześć wszystkim  :) Śledzę temat od dawna czytam go regularnie i wiele mogłem się nauczyć od Was za co składam serdeczne podziękowania. Mam dylemat w jakich dawkach stosować nawóz w pszenicy ozimej sianej w październiku.

Poszperałem w necie na temat obliczenia czystego składnika azotu z tabeli wynika, że dawka azotu max może wynosić 200 N. 

Dawkowanie rozłożę sobie na 3 dawki  (dawka na hektar) planuję wysiać na jednej działce (wszystkie dawki są wysiewane jednorazowo/ całościowo) :

I Dawka marzec 250 kg /ha saletry amonowej 34 % N 

II Dawka orientacyjnie od trzech tygodni po pierwszej dawce do końca kwietnia 150 kg/ha  Mocznik 46 %N 

III Dawka orientacyjnie koniec maja do początku czerwca 100 kg/ha Mocznik 46 %N 

Liczyłem to w ten sposób proszę o poprawki jak będą błędy 

Saletra ( 34% czyli jednemu kg odpowiada 0,34 azotu w czystym składniku 250 * o,34= 85 N/ ha )

Mocznik (250 * 0,46= 115 N/ha)  Po dodaniu wychodzi równe 200 N :)

Na działce nie stosowałem jesienią żadnych herbicydów i planuje opryskać na wiosnę jednorazowo położyć miotłę zbożową i stokłosę żytnią środkiem atlantis 12 OD w dawce 1-1,2 / ha i chwastox (dawki nie pamiętam)   jaka faza rozwoju pszenicy  jest najbardziej odpowiednia do wykonania zabiegu. Jeszcze proszę o jakiś skuteczny środek  od grzyba + odżywka  (mikrokomplex). 

Za wszystkie odpowiedzi b,dziękuje  :rolleyes:

I dawka - max 200 kg saletry (chyba ze masz bardzo słabą pszenice to wtedy 250 uzasadnione)

II dawka - ok, z tym ze mocznik wysiać maksymalnie do fazy BBCH 30 - zwykle przypada to ok. 15 kwietnia (przy normalnym roku), nie później. Z tym że podkreślam, bardziej patrz na fazę rozwojową a nie kalendarz.

III -proponowałbym tutaj saletre, 150 kg

Co do herbicydów - terminy masz na etykietach, co do grzyba, chcesz zrobić jeden zabieg? Przy takim nawożeniu to troche nieuzasadnione


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Cześć wszystkim  :) Śledzę temat od dawna czytam go regularnie i wiele mogłem się nauczyć od Was za co składam serdeczne podziękowania. Mam dylemat w jakich dawkach stosować nawóz w pszenicy ozimej sianej w październiku.

Poszperałem w necie na temat obliczenia czystego składnika azotu z tabeli wynika, że dawka azotu max może wynosić 200 N. 

Dawkowanie rozłożę sobie na 3 dawki  (dawka na hektar) planuję wysiać na jednej działce (wszystkie dawki są wysiewane jednorazowo/ całościowo) :

I Dawka marzec 250 kg /ha saletry amonowej 34 % N 

II Dawka orientacyjnie od trzech tygodni po pierwszej dawce do końca kwietnia 150 kg/ha  Mocznik 46 %N 

III Dawka orientacyjnie koniec maja do początku czerwca 100 kg/ha Mocznik 46 %N 

Liczyłem to w ten sposób proszę o poprawki jak będą błędy 

Saletra ( 34% czyli jednemu kg odpowiada 0,34 azotu w czystym składniku 250 * o,34= 85 N/ ha )

Mocznik (250 * 0,46= 115 N/ha)  Po dodaniu wychodzi równe 200 N :)

Na działce nie stosowałem jesienią żadnych herbicydów i planuje opryskać na wiosnę jednorazowo położyć miotłę zbożową i stokłosę żytnią środkiem atlantis 12 OD w dawce 1-1,2 / ha i chwastox (dawki nie pamiętam)   jaka faza rozwoju pszenicy  jest najbardziej odpowiednia do wykonania zabiegu. Jeszcze proszę o jakiś skuteczny środek  od grzyba + odżywka  (mikrokomplex). 

Za wszystkie odpowiedzi b,dziękuje  :rolleyes:

 

DAwki nie ustalisz na podstawie dat. Ostatnie 2 lata sypałem saletrę 1 marca na zboże a 3 lata temu wjechałem dopiero 10 kwiecień, więc to nie miarodajne. Saletra na pierwszy rzut 200 kg powinno starczyć, jak zboże zacznie rosnąć, na drugą dawkę mocznik to by się w sumie zgadzało tak jakieś 4 tygodnie po pierwszej. 3 dawkę dajesz jak prawie kłos zaczyna wychodzić mówiąc bardzo prowizorycznie i lepiej daj saletrę. Odchwaszczanie to chwastoxu nie stosuj, to dobry środek na jare zboża. Lepiej atlantis plus sekator albo lancet.

Fungicydy to poczytaj trochę temat Zabiegi fungicydowe i wybierzesz coś dla siebie oraz o skracaniu zbóż poczytaj.

 

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bababubu    1

Druga działka:

I dawka saletrzak 27 % N 300 kg/ha 

II dawka mocznik 46 % N 160 kg/ha 

III dawka mocznik 46 % N 100 kg ha 

Chcę się upewnić czy nie po pale pszenicy  bo nigdy takiej dawki nie stosowałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limidex    0

Witam,co myślicie na temat środka " Modus start" na pszenice ozimą ? jak on działa na roślinę ? i czy go polecacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Jak dasz na suche rośliny to ni popalisz :) Ale na Iii dawkę lepiej saletre dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bababubu    1

W trzeciej dawce chciałbym poprawić jakość zboża znajomy i kilka osób pisało że mocznik  jest dobry do poprawienia jakości zboża  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Mocznik więcej wilgoci potrzebuje żeby zadziałać, a z tym czasami jest problem podczas 3 dawki dlatego saletra może okazać się skuteczniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Druga działka:

I dawka saletrzak 27 % N 300 kg/ha 

II dawka mocznik 46 % N 160 kg/ha 

III dawka mocznik 46 % N 100 kg ha 

Chcę się upewnić czy nie po pale pszenicy  bo nigdy takiej dawki nie stosowałem 

 

A dlaczego na 1 dawkę saletrzak a nie saletra? podejrzewam że saletra wyszła by taniej no i powinna zadziałać szybciej. A jeżeli miałby być saletrzak to dałbym go 250 kg/ha a na 2 dawkę 200 kg mocznika/ha wysiej go gdzieś 2 tygodnie po pierwszej dawce i powinno być ok, no i na 3 dawkę saletrę gdzieś ze 100-130 kg/ha. Jeżeli jest coś źle to proszę mnie poprawić 

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Wszystko zalezy od pogody' w ubieglum roku pierwsza dawka na zboza u mnie poszla kolo 10 marca, bo taka byla pogoda, a druga kolo 20 kwietnia. Mocznik na sucha glebe nie daje efektu, musi pojsc deszcz. Trzeba elastycznie podchodzic do tematu. U mie ochron to wirtuoz, bumper i atlantis, nie celuje w jakosciowa, za mala roznica w cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

I dawka - max 200 kg saletry (chyba ze masz bardzo słabą pszenice to wtedy 250 uzasadnione)

II dawka - ok, z tym ze mocznik wysiać maksymalnie do fazy BBCH 30 - zwykle przypada to ok. 15 kwietnia (przy normalnym roku), nie później. Z tym że podkreślam, bardziej patrz na fazę rozwojową a nie kalendarz.

III -proponowałbym tutaj saletre, 150 kg

Co do herbicydów - terminy masz na etykietach, co do grzyba, chcesz zrobić jeden zabieg? Przy takim nawożeniu to troche nieuzasadnione

 

I dawka 200 kg saletry na start to stanowczo za MAŁO!!!!

II dawka jak masz kwaśną ziemię to mocznik nie pasuje dać bo bardziej ją zakwasisz, lepiej dać 250kg saletry wapiennej.

III dawka w zależności na co kto potrzebuje ziarno......jak na pasze czy do siewu to nie ma potrzeby.jak do skupu gdzie patrza na gluten, białko itd to 150-200kg bedzie super.

 

U mnie te dawki są całkiem inne.Uwzględniam jak wyglada pszenica po zimie i dopiero wtedy daje N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

200 kg na start to mało??Chyba że pszenica słaba i nierozkrzewiona. Jesli pszenica nie jest przeżadzona i w dobrej obsadzie to 200 kg w zupełnosci wystarczy. Na geste pszenice to nawet i mniej niz 200 kg, drugą dawke wtedy można zwiekszyc jak pierwsza była mniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jeżeli kolega planuje 3 dawki azotu to w ogóle bym zrezygnował z mocznika na rzecz saletry. Będzie on długo się rozkładal i działał jeszcze na liść flagowy a nawet dłużej gdzie zaaplikowana juz będzie saletra wiec po co taka robota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

I dawka 200 kg saletry na start to stanowczo za MAŁO!!!!

II dawka jak masz kwaśną ziemię to mocznik nie pasuje dać bo bardziej ją zakwasisz, lepiej dać 250kg saletry wapiennej.

III dawka w zależności na co kto potrzebuje ziarno......jak na pasze czy do siewu to nie ma potrzeby.jak do skupu gdzie patrza na gluten, białko itd to 150-200kg bedzie super.

 

U mnie te dawki są całkiem inne.Uwzględniam jak wyglada pszenica po zimie i dopiero wtedy daje N.

Skoro kolega pisał o 3 dawce to chyba myśli o pszenicy jakościowej :)

Co do 1 - 200kg to wystarczjące optimum - na silnie rozkrzewionych można by się kusić nawet o 150 kg. Chyba ze nie zależy CI na jakości wtedy można sypać nawet 300.

2 dawka - mając kwasną ziemie zastosowanie mocznika i tak tu nie wiele zmieni. Uważam ze lepiej zastosować tańszy mocznik a za róznice co do ceny saletry wapiennej kupić tone czy 2 wapna węglanowego i rozsypać po żniwach. Saletrą ziemi nie odkwasisz. A bez wapnowania żaden nawóz cudów nie zdziała.

 

Co do materiału siewnego. Wyrównanie ziarna i wyższy MTZ przy ziarnie na materiał siewny to dość pożądane cechy więc nie wiem czy nie warto sie zastanowić nad odpowiednim prowadzeniem łanu.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Skoro kolega pisał o 3 dawce to chyba myśli o pszenicy jakościowej :)

Co do 1 - 200kg to wystarczjące optimum - na silnie rozkrzewionych można by się kusić nawet o 150 kg. Chyba ze nie zależy CI na jakości wtedy można sypać nawet 300.

2 dawka - mając kwasną ziemie zastosowanie mocznika i tak tu nie wiele zmieni. Uważam ze lepiej zastosować tańszy mocznik a za róznice co do ceny saletry wapiennej kupić tone czy 2 wapna węglanowego i rozsypać po żniwach. Saletrą ziemi nie odkwasisz. A bez wapnowania żaden nawóz cudów nie zdziała.

 

Co do materiału siewnego. Wyrównanie ziarna i wyższy MTZ przy ziarnie na materiał siewny to dość pożądane cechy więc nie wiem czy nie warto sie zastanowić nad odpowiednim prowadzeniem łanu.

 

Na silnie rozkrzewionych to dawałem 150kg ale polifoski 21 i fajnie wyszło

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeszcze fajniej byłoby po saletrosanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Tylko z saletrosanem mam ten problem, ze przy suchej wiośnie granulki rozpuszczają się bardzo długo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Czemu ? W polifosce jest jeszcze magnez a siarki praktycznie tyle samo, na silnie rozkrzewione pszenicę nie potrzebny mi azot azotanowy na pierwszy strzał


Tylko z saletrosanem mam ten problem, ze przy suchej wiośnie granulki rozpuszczają się bardzo długo

 

To syp na przymrozek wtedy się rozpuści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ile rolników tyle kombinacji..

co do rozpuszczania - polifoska raczej nie rozpuszcza się szybciej, raczej podobnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj