pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tymtus    42

Czytałem jakieś czasopismo, to jak ludzie zbierają po 14-16 ton to nawożenie od 350 do ponad 500 N, ja rok temu miałem 220 N w pszenicy, jęczmieniu i uwaga ŻYCIE. Jęczmien sypał tak, że dziadek myślał, że siedziałem na kombajnie i z worków do zbiornika dosypywałem, pszenica szału nie zrobiła, ale narzekać też nie mogę, a żyto kosiłem na kiszonke po pierwszym deszczu, czyli po majówce ;) Dodam, że nic nie było skracane, jedynie jęczmień w połowie maja skróciłem etefonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gleby mam średnie brunatne klasa 3b do 4b .Przedplonem był owies który dostał 15t obornika i sypał 5 t/ha.Pszenica przed siewem dostała 500 kg/ha yara mila corn siana była 20 września odmiana oxal w ilości 168 kg/ha obsada ziaren po siewie wynosiła 360/m2 i był wykonany zabieg na chwasty BIZON. ochrona grzybowa będzie z firmy BAYER 2 razy antywylegacz i do tego odżywki . Więc ile azotu byście wy dali na tą pszenicę żeby osiagnąć ten plon ok. 10 t/ha i w jakich dawkach ja będę stosował tylko saletrę can z yary 27-N.ZA ODPOWIEDZI DZIEKUJE. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

tylko ma małe pytanie będziesz stosować nawadnianie bo jak będzie susza to co wtedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To prawda ccc najlepiej działa gdy zabieg przeprowadzać w temperaturze minimum 10st. Staram się żeby było około 12st bo łączę razem z T1 i wtedy fungi lepiej działają. Najlepiej żeby dobę przed nie było przymrozku a w nocy po żeby temp nie spadła poniżej 5st. Oczywiście przymrozek po oprysku wykluczony a najlepiej żeby kilka dni nie było przymrozku. No ale ciężko trafić na takie idealne warunki.

 

Czy warto mierzyć w plon 10t? Nakład ogromny a nie zawsze się uda, każdy błąd i plon ucieka a wiadomo jakie są ceny plonów i środków produkcji. Nie zostaje sama satysfakcja z plonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie nawadniac nie będe ale może rok bedzie sprzyjał wiec chciałem sie dowiedziec ile byscie wy dali azotu na wiosnę i w jakich dawkach żeby uzyskac takie plony.POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Szczerze to na 4b i w dodatku po owsie to nie nastawiaj się na plon rzędu 10ton, jak uzyskasz 8 to będzie bardzo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    112

Oxal to pszenica w teorii o doskonałych parametrach, jednak ma jedną poważną wadę- niską zimotrwałość i według mnie uprawianie jej w polskich warunkach to duże ryzyko.

 

pawelc330c360

Jak chcesz bić rekordy w plonowaniu, to zamiast odmiany jakościowej posiej paszową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

U nas w tym rejonie lubelszczyzny nie było aż takiej suszy, warunki na pszenicę były dobre

 

U na z kolei susza była i to spora.

Jakby spadł 1 deszcz w czerwcu to osiągnął bym magiczne 10t pszenicy.

Przedplon pszenica jara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To podajcie waszą agrotechnikę pszenicy. To będę się na niej wzorował. Czy pszenicę lepiej siać po rzepaku czy owsie jak wy to widzicie u siebie i jakie nawozy stosujecie i kiedy i jakie plony osiągacie na jakiej ziemi

Edytowano przez pawelc330c360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Podstawą do wysokich plonów to badania gleby i bardzo dobry płodozmian, a później układanie strategii uprawy, a kluczowa jest pogoda!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

Wiadomo, że lepszym przedplonem dla pszenicy będzie rzepak, chociaż owies jest chyba najlepszym przedplonem zbożowym ;)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

witam w tym roku posialem pierwszy raz pszenice ozima (odziedziczylem gospodarstwo w spadku) 6ha na jednym kawalku 3ha przedplonem byla gryka a na drugim 3ha jeczmien jary . Klasa ziemi IIIa-IIIb pod korzen dalem 250kg polifoski 6 +100kg saletrzaku /ha  odmiana pszenicy to Julius siana pirwsze dni pazdziernika 200kg/ha jak narazie wyglada chyba dobrze jak na moje oko . i teraz moje pytanie jakie nawozenie zastosowac wiosna badania gleby nie byly robione bo cale pole odebrlem od dzierzawcy pod koniec wrzesnia   zadowoli mnie plon 4-6t/ha ajak bedzie mniej to juz trudno sie mowi 

Edytowano przez 8Seba8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Liczy sie klasa gleby i nawożenie.

losktos, żartujesz? Jaki plon miałeś w tym roku? Ja max 5 przy agrotechnice na 8. Kujawy,okolice włocławka 0 opadów.

plony przeważnie w granicach 8-9 t/ha. Na buraczyskach było słabiej ze względu na przesuszone stanowisko - przeważnie 7 t, a na jednym kawałku nawet 5. Z tym że praktycznie wszystko przechodziło parametry. Klasa gleby przeważnie I i II i mały odsetek III i IV.

Co do zakładanego plonu. Zakładam nie więcej jak 8 t ponieważ pola u mnie to w większości nie dawno nabyte dzierżawy lub inne, po badaniach zawartość P i K zwykle w dolnych granicach średniej zasobności (na niektórych parcelach nawet niska zasobność) pH do uregulowania. Tak więc 8 t jest dla mnie dość racjonalnym wynikiem (przy niektórych polach nawet dość ekstremalnym)

 

Czytałem jakieś czasopismo, to jak ludzie zbierają po 14-16 ton to nawożenie od 350 do ponad 500 N, ja rok temu miałem 220 N w pszenicy, jęczmieniu i uwaga ŻYCIE. Jęczmien sypał tak, że dziadek myślał, że siedziałem na kombajnie i z worków do zbiornika dosypywałem, pszenica szału nie zrobiła, ale narzekać też nie mogę, a żyto kosiłem na kiszonke po pierwszym deszczu, czyli po majówce ;) Dodam, że nic nie było skracane, jedynie jęczmień w połowie maja skróciłem etefonem.

Rekord plonowania pszenicy wynosi 15,6 t/ha i pochodzi bodajże z Nowej Zelandii. O ile dobrze pamiętam nawożenie 450 kg N/ha.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

przyjmując średnie pobranie na poziomie 24-28 kg N/t/ha (ziarno + odpowiednia ilość słomy) przy takim plonie mamy 374-437 kg N/ha. Część azotu jest w glebie ale i nie w 100 % azot z nawozów jest wykorzystany. Czy pszenica przetrawiła? Pytaj ją :) Ale na takie plony warunki muszą być wręcz idealne. Z tego co pamiętam to ten rekord był tylko na jednym kawałku gdzie w całym gospodarstwie plony były niższe


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    474

Warto dodać że  średni plon został uzyskany z działki chyba  8 hektarów, a norma wysiewu wynosiła 110 szt m ^2 czyli pewnie mniej niż 50 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

plony przeważnie w granicach 8-9 t/ha. Na buraczyskach było słabiej ze względu na przesuszone stanowisko - przeważnie 7 t, a na jednym kawałku nawet 5. Z tym że praktycznie wszystko przechodziło parametry. Klasa gleby przeważnie I i II i mały odsetek III i IV.

Co do zakładanego plonu. Zakładam nie więcej jak 8 t ponieważ pola u mnie to w większości nie dawno nabyte dzierżawy lub inne, po badaniach zawartość P i K zwykle w dolnych granicach średniej zasobności (na niektórych parcelach nawet niska zasobność) pH do uregulowania. Tak więc 8 t jest dla mnie dość racjonalnym wynikiem (przy niektórych polach nawet dość ekstremalnym)

 

Rekord plonowania pszenicy wynosi 15,6 t/ha i pochodzi bodajże z Nowej Zelandii. O ile dobrze pamiętam nawożenie 450 kg N/ha.

losktos -stosujesz wapno z Kopalni z Mycowa 

Edytowano przez GucioJUMZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

i było to na polu o bardzo dużej powierzchni chyba 200h ale na kawałku był właśnie taki plon rekordowy :) nawożenie było 500N :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos -stosujesz wapno z Kopalni z Mycowa 

nie, z Łagowa


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile azotu zastosować wiosną jeśli na jesień dostała z wieloskładnikowymi 30kg N (500kg yara mila corn )przedplon rzepak 4 t z ha klasa 3b i 4a gleba średnia zasibność gleby średnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

@pawelc330c360

Ty to byś wszystko na tacy chciał dostać, pogłówkuj trochę, poczytaj rób doświadczenia, a nie bierzesz gotową agrotechnike od innych którzy męczyli się kilka lat żeby to osiągnąć. A nawet jak ktoś ci poda gotowy przepis na 10 t/ha to i tak go nie osiągniesz bo masz inne gleby, klimat, zasobności w składniki.

Jak chcesz żeby ktoś ci gotową agrotechnike ułożył to dzwoń po agronoma on ci wszystko powie co i jak tylko za darmo to nie będzie :)

Jeszcze jak by nie patrzeć w galerii co w drugim obrazku jest opis z agrotechniką więc możesz się chyba troche wysilić, nie?

Edytowano przez JD1188

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kolego spokojnie, po to jest forum :) aczkolwiek nie powiem, sporo racji masz..

 

Ile azotu zastosować wiosną jeśli na jesień dostała z wieloskładnikowymi 30kg N (500kg yara mila corn )przedplon rzepak 4 t z ha klasa 3b i 4a gleba średnia zasibność gleby średnia

jaki stan plantacji na chwilę obecną i przede wszystkim w jakie plony celujesz?

 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego a coś tak na niego naskoczył? Połowa z nas tutaj pyta co, ile i kiedy. Po to chyba jest forum aby nie wszystko od zera testować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj