pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

losktos    356

To nie wiem co Ty masz za zboża że Ci po samym ccc stoją. Inaczej ustać stoi i pszenica plonująca 10 ton ale jak nie będzie żadnych kataklizmów. Sztuką jest tak skrócić żeby zboże przestało wszystkie nawałnice i ulewy. 0,3 moddus+0,8 ccc potem poprawka na flage 0,15 moddus nie utrzymało pszenicy plonującej na poziomie 7 ton po przejściu potężnej burzy. W tym roku zwiekszam ccc do 1 l i na flage jade cerone albo zwieksze dawke moddusa ( jeśli wogóle będzie co pryskać po dzisiejszych mrozach). Wiec jak ktos pisze że prysnął zboże samym ccc i ustało to mi kompletnie nic nie mówi.

już przytaczałem kilka razy swój przykład i dowód na to że samym CCC można też skrócić.

Pszenica rywalka, nawożenie 170 kg N/ha, 1,5 l CCC, pszenica prawie w 100 % stałą (położyło tylko na poprzeczkach, i tam gdzie nawóz nałożyłem) Plonowała w granicach 7,5-8 t /ha.

Ale jeden warunek... Zabieg był robiony w fazie BBCH 30. I udało mi sie tak tylko na jednym kawałku. Tam gdzie zrobiłem zabieg później, już tak nie było.

Tak więc nie ma co mówić ze samym CCC nie da się skrócić (właściwie to bardziej usztywnić bo w moim przypadku to rosliny praktycznie były skrócone o te 5 cm w stosunku do "kontroli")

Ale nie zaprzeczam ze zabieg CCC + Moddus jest znacznie lepszym rozwiazaniem i bardziej selektywnym co do terminu. Podobno Medax z CCC też fajnie wychodzi - wypowiem się po tym sezonie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie no w pełni się z Tobą zgadzam sam tez skracałem samym ccc jak jeszcze tak intensywnie nie nawoziłem i stało chodzi mi o to żeby czasami ludzi pisali że takie a takie skracanie zdało swój egzamin bo przeszła solidna burza i zboże ustało. Bo można i wogóle nie skracać i ustoi jak nie będzie ulewnych deszczów wiatrów i burz. Żebym zastosował takie skracanie jak piszesz to pszenica leżała by mi w więcej jak 90 %. Także jak ktoś czasem opisuje swoje skracanie może dodac przy jakich warunkach pogodowych zdało egzamin pomoże to z pewnością niektórym zaplanować swoje skracanie odnosząc się jakie warunki pogodowe panują na danym terenie i jakie nawożenie azotowe jest planowane :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

stanowisko po burakach to jakies 100kgN plus 170 kg N i 1,5 l CCC i prawie wszystko stało. GENIUSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

gdzie napisałem że to było na stanowisku po burakach?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Retardanty działają w określony sposób w pewnej fazie i pewnych warunkach np CCC może zdziałać cuda tylko trzeba zadać pytanie jakiego cudu oczekujemy  i jak .......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Z tymi cudami za te 10 zł bym nie przesadzał ale jak się trafi w odpowiedni termin i warunki pogodowe to robote zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dwa lata temu a nasz prawie wszystka pszenica leżała. Jak przedtawiciel jednej firmy do mnie przyjechał  i dowiedział się że u mnie scagen spokojnie stał to był prawie w  szoku, i to był drugi przypadek na regionie co scagen stał do żniw, bo wszędzie leżał.

Ja nie żałuję na modusa dawka 0,6  i  1 l CCC plus ponad 200 N.

Ale w tamtym roku  też stała, ale to już nie było to i modliłem się żeby się nie położyła. W tamtym roku zawaliły temperatury w czasie oprysków regulatorami były za niskie  i podziałały według mnie w 60% tego co powinny.

Więc CCC  dobrze działa jak jest ciepło,a  jak jest za zimno tomożna i 4 litry dać i guzik  z tego.

Gdzieś czytałem artykuł z badań Niemieckich że  rano prysneli 1 l CCC a w południe jak było  bardzo ciepło 0,5 i efekt był lepszy   przy dawce 0,5, temperatura swoje zrobiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Przy samym ccc bardzo trzeba pilnować fazy i temperatury. W ostatnim sezonie pszenica tonacja po jęczmieniu i grochu poszło 1,5l ccc a kawałek po grochu poprawka etefonem. Ładnie ustała, plon około 7t po grochu bliżej 8.

W tym roku mam większość po grochu i mały kawałek po pszenicy. W planach 1,5l może 2l ccc w zależności od pogody i stanu plantacji i pewnie poprawka etefonem. Po pszenicy chyba wystarczy sam ccc

 

 

 

Gdzieś na forum user TOREZ ładnie wyjaśnił w jakich temperaturach stosować CCC. Zanotowałem, trzymam się tego i dobrze działa.

Na pewno efekt fitotoniczny 0,6l moddusa jest fajny ale czy warto?

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Dla mnie liczą się przede wszystkim koszty. Jeśli przy moim nawożeniu i dawce 1l/ha CCC pszenica stoi, to po co przepłacać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kiedyś stosowałem samo CCC ale jak spróbowałem CCC + Moddus to już do samego CCC raczej nie wróce.

Raz że większa selektywność co do terminu zabiegu - a jeśli ktoś ma parę hektarów to dość ważna cecha.

Dwa że ze względu na fazę można tą mieszanke zastosować nieco później - tu kolejny plus odnośnie temperatur które im bliżej lata tym w miare się stabilizują

No i lepszy efekt - rośliny bardziej skrócone i lepiej usztywnione

W tym roku mam w planie spróbować Medax


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Stosowałem w sezonie 2014

1. CCC 1,2 l + generyk Modusa 0,25 na T1

na T2 poprawka generyk Modusa 0,25.

 

2. CCC 1,2l + Medax 0,5 l na T1 

na T2 Medax 0,5 l/ha

 

Widocznych różnic w efektywności nie było, nic nie wyległo ale rozwiązanie z Medaxem drożej mnie wyszło. Tak więc jak nie widać różnicy to po co przepłacać. Choć złego słowa Na Medax powiedzieć nie mogę. 

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wy ile azotu stosujecie wiosną i w jakicha dawkach na 10 t minimum (podajcie agrotechnikę)

Edytowano przez pawelc330c360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nigdy nie celowałem w takie plony. Zwykle obstawiam 7-8 t w zależności od stanowiska. A jak wychodzi więcej (jak np w tym roku) to tylko się cieszyć :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

A wy ile azotu stosujecie wiosną i w jakicha dawkach na 10 t minimum (podajcie agrotechnikę)

 

Nie ma reguły, można mieć 10 ton i więcej z ha po zastosowaniu 160 N/ha jak i po 220N, bardzo dużo zależy od innych czynników podstawowy to przebieg pogody reszta to przedplon, zawartość próchnicy i NPK w danej glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Liczy sie klasa gleby i nawożenie.
losktos, żartujesz? Jaki plon miałeś w tym roku? Ja max 5 przy agrotechnice na 8. Kujawy,okolice włocławka 0 opadów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam gleby.brunatne klasa 3.i 4@ siana 20 wrz 168 kg pszenica oxal przedplon owies 5 t z ha na jesień dostałaa 500 kg na ha yara mila corn 7n 20p 30k więc ile byście wy dali kg azoty na wiosnę i w jakich dawkach plon min 10 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

0,6 moddusa i 1 l ccc dajesz w jednym oprysku?

 

Na dwa opryski to dzielę. Pierwszy 0,25  i 1 litr CCC, drugi 0,3 lub 0,35.

10 ton  dwa lata temu to nie był wyczyn specjalny, wszystkie pszenice po rzepakach tak mi sypały do 11, ale średnie nie całe 8,5  wyszła,w tamtym roku z 1,5 tony gorzej, jeszce nie sprzedałem ale srednia na 7,5 obstawiam.

Daje około 500 litrów RSM 32 to wychodzi 210 N plus to co w ziemi, po rzepaczyskach z 50 litrów mniej.

Ale pamiętajcie nawet jak będzie się sr...o pod krzaczek a wody nie będzie to i plonu też nie będzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Yara mila corn 7;20;28 takie sprostowanie . 650kg saletry + mikro ale na taki plon to trzeba znać zasobność gleby w pierwiastki i plon zależy od okresu wegetacyjnego czym krótszy tym mniej plonu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie zakładaj takiego plonu minimum 10 ton bo jak zbierzesz 9 to co wtedy? Mów że celujesz w około 10 to już brzmi bardziej profesionalnie. Znowu nie pełne informacje dotyczące uprawy chyba trzeba będzie cos pomysleć nad założeniem nowego tematu gdzie przed zadaniem pytania trzeba określić pewne parametry uprawy że tak powiem. Jakie Ph? Jaka zasobność gleby? Jaka obsada? Jakie zabiegi na jesien wykonywane? Jeżeli odpowiedź ma być w miare konkretna potrzebne są takie dane. Jeżeli chcesz aby ktoś Ci udzielił orientacyjne odpowiedzi możesz nie podawać tych danych np.
1 dawka 250 kg saletrosanu (przy dobrze rozkrzewionej plantacji)

2 dawka 270 - 300 kg saletry

3 dawka 130 - 150 kg saletry

 

Dawki te ulegaja modyfikacji zależnie od obsady i rozkrzewienia roślin w okresie jesiennym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu a nasz prawie wszystka pszenica leżała. Jak przedtawiciel jednej firmy do mnie przyjechał  i dowiedział się że u mnie scagen spokojnie stał to był prawie w  szoku, i to był drugi przypadek na regionie co scagen stał do żniw, bo wszędzie leżał.

Ja nie żałuję na modusa dawka 0,6  i  1 l CCC plus ponad 200 N.

Ale w tamtym roku  też stała, ale to już nie było to i modliłem się żeby się nie położyła. W tamtym roku zawaliły temperatury w czasie oprysków regulatorami były za niskie  i podziałały według mnie w 60% tego co powinny.

Więc CCC  dobrze działa jak jest ciepło,a  jak jest za zimno tomożna i 4 litry dać i guzik  z tego.

Gdzieś czytałem artykuł z badań Niemieckich że  rano prysneli 1 l CCC a w południe jak było  bardzo ciepło 0,5 i efekt był lepszy   przy dawce 0,5, temperatura swoje zrobiła.

 

Nie jestem ekspertem ale mogę potwierdzić jeśli chodzi o działanie CCC w wyższych temperaturach. W zeszłym sezonie pryskałem samym CCC tuż przed pojawieniem się pierwszego kolanka w dawce 1l na ha. Jeden kawałek opryskałem rano ok. 10 przy temp. ok 8 stopni, następny po południu przy bardziej słonecznej pogodzie temp. ok 14 stopni. Po tygodniu poprawka 1l/ha przy tych samych warunkach pogodowych temp. ok 15 stopni. Stanowiska po fasoli i burakach, odmiana bamberka, nawożenie ok. 140N, plon porównywalny ok. 7,5-8 ton, przeszły 2 porywiste burze, kawałek opryskany przy niższej temp. położyło +/- w 40%, kawałek opryskany później ustał w 90%. Pola oddalone od siebie o ok. 0,5 km, odległość raczej nie miała wpływu bo pole przez miedzę obok pszenicy, która ustała po drugiej burzy praktycznie w 100% położyło jak po wale (sąsiad twierdzi że w ogóle niczym nie skracał). Także z tą temp. musi być coś na rzeczy. W tym roku raczej też zastosuję samo CCC, z uwagi na cięcie kosztów, zmniejszam też nawożenie azotem (pszenica posiana tylko na stanowiskach po fasoli) oraz ochronę do 2 zabiegów. U mnie w skupie można sprzedać tylko paszową (konsumpcyjną trzeba wieźć 15-25km, a ja nie mam na to czasu - pracuję na etacie) ceny z tego roku coraz bardziej mnie do tego determinują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

ccc najlepiej działa między 10 a 15 stopni to różnica jest na pewno zastosować jak jest np 8 stopni a jak 14 i w dodatku słonecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj