pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Gość adrian   
Gość adrian

Witam Panowie, w tym roku wysiałem 150kg/ha polifoska 8 (ok mało ale były ważniejsze wydatki) zastanawiam sie teraz nad wiosną jaki nawóz wybrać tylko mocznik czy moze lepiej poczekać i saletre amonową a moze i jedno i drugie oczywiscie mocznik a potem saletre jak sie ciepło zrobi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

kolego chyba na odwrut najpierw saletra a jak bedzie cieplo to mocznik  , bo mocznik ma 2 sklady azotowe ja tylko saletra 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Myślę, że wiosną będzie trochę dostępny dla pszenicy.

 

Napewno już jesienią niektóre ze składników beda dostępne takie jak potas i azot z fosforem może być gorzej. Wszystko zależy od ilości opadów.

Witam Panowie, w tym roku wysiałem 150kg/ha polifoska 8 (ok mało ale były ważniejsze wydatki) zastanawiam sie teraz nad wiosną jaki nawóz wybrać tylko mocznik czy moze lepiej poczekać i saletre amonową a moze i jedno i drugie oczywiscie mocznik a potem saletre jak sie ciepło zrobi??

Po co piszesz o polifosce a potem o azocie to dwa różne nawozy. Jeśli chodzi o nawożenie azotowe to tradycyjnie najpierw saletra a potem mocznik albo saletra wedle uznania. Jeśli chcesz uzupełnić jeszcze NPK to możesz rzucić samą sól potasową. Możesz też jeśli chcesz uzupełnić fosfor pokombinować z nitrofoskami z Yary. Nie zaszkodziłoby rzuć też kizerytu w celu uzupełnienia siarki i magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Z fosforem już po ptokach, a ten który został płytko wymieszany przyda się w większości w przyszłym sezonie.

Roślinie wszystko jedno co wysiejesz z nawozów azotowych mocznik saletrę czy obornik kurzy czy świński  i tak nie przyswaja granuli Sprawdź jaki nawóz jest dostępny w jakich warunkach i po jakim czasie i zastosuj tak by roślina mogla go pobrać gdy będzie potrzebować. Co z tego jak jesteś głodny i masz wielki gar ziemniaków, które się jeszcze nie ugotowały, ba może dopiero ktoś je obiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey38    18

Panowie mam problem zasialem pszenicę i strasznie bladzutko wygląda ... mogę czymś ja podratowac czymś podsypac ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Co to znaczy bladziutko ? Ma żółte przebarwienia? Odcień zieleni to też uwarunkowane genetyczne jeśli Ci o to chodzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey38    18

blada słaby kolor zieleni w tamtym roku sialem ta sama odmianę na tej samej ziemi i moim zdanie lepiej to wyglądało . Deszcze padały dosyć intensywnie prawie 3 tyg temu ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam na polu dwie odmiany jantarke i arkadie. Arkadia ma ładniejszy zieleńszy kolor ale to o niczym nie świadczy. W tamtym roku miałem na polu 5 różnych odmian i też miały różne odcienie. Jest to spowodowane jak pisałem uwarunkowaniami genetycznymi. Inaczej ma sie sprawa kiedy jest jaśniejszy kolor i pszenica jest mniejsza albo ogólnie ma jakieś żółte przebarwienia co jest oznaką brakiem jakiegoś skaładnika. Na Twoim miejscu darował bym sobie już jakiekolwiek zabiegi skoro nie ma przebarwień. Napewno bardziej efektywny będzie ten zabieg wykonany wiosną kiedy zapotrzebowanie i głód na składniki będzie dużo większy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

u mnie jest tak samo,mam posiane dwie odmiany na tym samym polu Arkadie i obok Patrasa i Arkadia ma dużo ciemniejszy kolor jakby dostała wiecej nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

u mnie Arkadia siana 3raz juz i w tym roku na kazdej dzialce jasno zielona... jedynie czego brakuje to wody z nieba chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

 


jakie nawozenie pszenicy byscie proponowali ?

ostatnie nawozenie 

250kg polifoski 6 

i ok 150 kg N w 3 dawkach + odzywki

nie moze wyciagnac wiecej niz 6 ton. wiec w czym moze byc problem??

Edytowano przez kamilmar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dziwne?? u mnie na IV klasie przy nawozeniu 135-140 N po łubinie sypała 8.1 ton z ha odmiana Jantarka. Wiem dokładnie bo ta odmiane sprzedałem na nasienie. Arkadia około 140 N po gryce sypała w granicach około 7,5 tony z ha, dokładnie bede wiedział jak sprzedam ale wiem ze cos koło tego. Nawozenie przedsiewne jedynie dolokorn. W tamtym roku 7.1 ton z ha przy podobnym nawozeniu. Jaka masz klase gleby? Albo czesto siejesz pszenica po pszenicy lub po jeczmieniu?

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

drugi rok byla pszenica ale w poprzednim roku po rzepaku plon byl podobny.

Zastanawiam sie czy odczyn nie jest zbyt wysoki ale srednia 7,35 raczej jest w normie.

Napewno woływ ma  niedobór magnezu ktory planuje uzupelnic sypiac jak najwczesna wiosna ok 200 kg siarczanu magnezu oraz dostarczac go przy kazdym zabiegu fungicydowym. 

Szukam tez sposobu na skuteczne rozkrzewienie pszenicy wiosna bo z tym tez mam problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Dasz 1l CCC + minimum 250kg/ha saletry. Pszenice Ci z korzeni wyrwie. Jaką obsadę masz na wiosnę że musisz ją dokrzewiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

Nigdy nie liczylem obsady na wiosne.

Na tą chwile moj Julius siany pod koniec wrzesnia osiaga ponad 400 roslin na m2.

W tym roku mam rowne i wysokie wschody dzieki siewie zestawem siewnym z siewnikiem talerzowym. w poprzednich latach po starym siewniku redlicowym duo ziarna zostawalo na wierzchu. 

Zastanawiam sie nad wiosennym nawozeniem w ktorym musze uzupelnic niedobory magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Nigdy nie liczylem obsady na wiosne.

Na tą chwile moj Julius siany pod koniec wrzesnia osiaga ponad 400 roslin na m2.

W tym roku mam rowne i wysokie wschody dzieki siewie zestawem siewnym z siewnikiem talerzowym. w poprzednich latach po starym siewniku redlicowym duo ziarna zostawalo na wierzchu. 

Zastanawiam sie nad wiosennym nawozeniem w ktorym musze uzupelnic niedobory magnezu.

mam zamiar na wiosnę pomieszać saletrę z siarczanem magnezu i rozsiać rozrzutnikiem do nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Nigdy nie liczylem obsady na wiosne.

Na tą chwile moj Julius siany pod koniec wrzesnia osiaga ponad 400 roslin na m2.

W tym roku mam rowne i wysokie wschody dzieki siewie zestawem siewnym z siewnikiem talerzowym. w poprzednich latach po starym siewniku redlicowym duo ziarna zostawalo na wierzchu. 

Zastanawiam sie nad wiosennym nawozeniem w ktorym musze uzupelnic niedobory magnezu.

bardzo brakuje magnezu? może wystarczy w tym sezonie podąc magnez dolistnie a magnez uzupełnić przy okazji wapnowania? zawsze to taniej..

jeżeli masz obsade 400 rosl i zakładamy że podobna się utrzyma to proponuje w ten sposób:

1. Saletrosan 150-200 kg

2. Saletra am. 200-250 kg

3. Saletra am. 150 kg

Przy takiej obsadzie nie ma co szaleć z azotem w pierwszej dawce


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

A powiedzcie w jakim stopniu 150 kg/ha siarczanu magnezu 21-30 MgS, (np z siarkopolu) zakwasza ziemie? Koszt tony 21-30 to ok 750-800 zl, natomiast kizerytu 25-50 ok 1300 zl. Czym one sie roznia poza zawartoscia skladnikow i cena? Zastanawiam sie czy nie lepiej rozsypac 150 kg/ha tego tanszego i po zniwach rozsiac tone kredy CaCo3?

Siarke stosuje razem z NPK, za to magnezu na moich lekkich polach zaczyna mi brakowac. 2-3 krotnie uzupelniam niedobory dolistnie siarczanem magnezu.

Co korzystniej wyjdzie? w jakim stopniu ten siarczan magnezu zakwasza glebe? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj