pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
falco    0

U Was też tak sucho? Opolskie jak pieprz sucho w polu i jeszcze wieje jak diabli co dnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

U nas na podlasiu jakoś super mokro nie jest ale wilgoć jest ostatnimi dniami deszczyk podlewa to gradem to śniegiem to wodą a wiec nie ma tragedi. Jest za zimno i wszystko stoi ale ma byc za pare dni ciepło to wszystko ruszy. Mocznik posiałem 2 tygodnie temu to mam nadzieje że powoli zacznie działać w tym tygodniu bo akurat zboże zaczyna strzelać w źdzbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A mogę do skracania dorzucić mocznik + siarczan + jakieś mikro?

mocznik trochę podkręci działanie antywylegaczy także nie szalej z dawkami


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Ile dajecie siarczan magnezu na jeden hektar dolistanie przyjmując 300 litrów wody 10 kilo starczy ? Z capoloo i plonvit zboża? I czy mocznik tez można faza zboża 30 31

Edytowano przez luc93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro956    0

witam planuje w najblizszych dniach zastosowac na zboza ochrone fungicydowa+antywylegacz+mocznik i siarczan magnezu.Jakie dawki byscie polecali na mocznik i siarczan?prosze o porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

W jakiej fazie dajecie drugą dawkę? Ja wylałem RSMu 75kg/ha na pierwszą. 25kwietnia mija miesiąc. Dawać drugą czy po skracaniu wylać? Myślę że pszenica azotu ma sporo bo mocznik słabo wykorzystany ze względu na niską temp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

No właśnie najpierw sypnąć a później skrócić, czy na odwrót? Przy braku opadów i tak ten nawóz się nie rozpuści wiec chyba bez różnicy czy nawóz sypnę przed czy po skracaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

saletra z puław 34 % bardzo szybko sie rozpuszcza, wystarczy ze chwile polezy na ziemi i juz sie rozkłada. Gorzej jest z kedzierzynską

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

no troche tak. podobnie saletrzak tez długo sie rozkłada. ja staram sie zawsze stosowac saletre z puław. Jesli w tym roku uda mi sie dostac saletrosan 30 to za rok na pierwszy rzut pojdzie saletrosan a na drugi saletra puławska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tylko saletra z puław jak nie dostanie deszczu to duzo traci, jesli jest sucho lepiej dać tą wolnorozkładająca sie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

jest tak such że niema sensu siać, nawet saletre,ja na szczeście wysiałem tydzień temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Stąd wielu rolników przeszło na RSM ze względu na wygodę (wystarczy zbiornik i pompa) i długie działanie azotu ze względu na 3formy azotu. Ja stosuje już ładnych parę lat a od dwóch daje nawet na kłos RSM oczywiście na wężach, ale jak sucho jest to po prostu RSM nie zastąpiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

tylko saletra z puław jak nie dostanie deszczu to duzo traci, jesli jest sucho lepiej dać tą wolnorozkładająca sie

 

Suszy u mnie az takiej nie ma. dzien wczesniej lekki dzeszczyk popadał. na nastepny dzien posiałem saletre z puław. ziemia była lekko wilgotna a za dwa dni znowu lekko popadało wiec mysle ze strat nie bedzie. ale z drugiej strony nie rozumiem. kedzierzynska saletra jak nie ma wilgoci to lezy na wierzchu na ziemi wiec jakie ma działanie jak sie ulatnia azot. Puławska drobne granulki moment sie rozkładają i wnikaja w ziemię.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Stąd wielu rolników przeszło na RSM ze względu na wygodę (wystarczy zbiornik i pompa) i długie działanie azotu ze względu na 3formy azotu. Ja stosuje już ładnych parę lat a od dwóch daje nawet na kłos RSM oczywiście na wężach, ale jak sucho jest to po prostu RSM nie zastąpiony.

 

Wg mnie to przeszli dlatego ,że kg czystego azotu jest tańszy, a poza ty jak dostanie roślina przy okazji po liściach to widac efekt od razu.

Ale straty azotu jak podają zawsze skrupulatni Niemcy są średnio wieksze jak w saletrze.

Nie dziwota przecież  50% to forma amidowa.

Obliczyli też ,że aby zrekompensować straty w plonie w stosunku do saletry trzeba więcej czystego azotu w RSM podać do 15%.

Gdześ mi sie zapodziały tabelki z danymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

RSM nie przypala gdy nie przesadzisz z dawką i roślina jest sucha zresztą zawsze można rozlewać wężami sam nie wiem czy nie spróbować za rok ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Zgadza się są zalety i wady RSMu. Po prostu trzeba przestrzegać kilku zasad. Ja np. nie mam zamiaru przejść na saletre bo jak dla mnie jest wygodniej. Kłopotliwy nie jest ale tylko jak ktoś kupuje całe samochody i ma zbiornik. Wystarczy pompa i lejemy.... Szybciej saletry nie rozsiejemy bo przykładowo w opryskiwacz 3tys wchodzi ponad 4t rsmu także trzeba by już mieć ciągany rozsiewacz żeby dorównać. Jeszcze na plus to jak wieje kto używa RSMu spokojnie rozleje bez problemu i bez pasów na polu. A jeśli chodzi o przypalanie to po prostu trzeba nauczyć się stosować ale fakt zawsze jakieś drobne przypalenia przy 2giej dawce są, w rzepakach również. Ale czy wpływa na plon tego nie wiem. Jedno jest pewne jakby RSM był do d... to bym go nie stosował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Takim starszym opryskiwaczem też można RSM rozlewać? Bo chciałbym się przerzucić na następny rok. Czy trzeba coś modyfikować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Ja mam nowy zachodni do RSM bym musiał jakiś stary i kolego na godzinę rozsiewam rozsiewaczem 20 ha ,opryskiwaczem tego nie zrobił bym i jakie bym musiał mieć zbiorniki na RSM ,a dobry rozsiewacz sieje równo, niema pasów  ci co u nas leją to mają gorzej na polach wizualnie,no w promieniu 20 km jest tylko jeden

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

I właśnie ci co oceniają wizualnie różnice na polu to mówią..... saletra lepsza bo ciemniejsza pszenica... bo to prawda. Najbardziej widoczne jest wczesną wiosną kiedy jest zimno bo w rsmie najwięcej jest mocznika, ale jak robi się cieplej wszystko się wyrównuje czy to po saletrze czy rsmie. Ja przez pare ładnych lat testowałem ten nawóz i zasada jest taka że nie ma co się bawić w małe dawki. Na pierwszą rozlałem 75kg, na drugą idzie tyle samo. Drugą dawkę należy przyspieszyć przed kolankiem żeby nie popalić. Trzecią leje na kłos ale na początku kłoszenia. Zaleta tego nawozu to powolne uwalnianie azotu i dostępność wtedy kiedy potrzeba, jak się krzewi pszenica bierze go mało, jak strzelanie w źdźbło jest już dostępny mocznik i dzięki temu zboża nie bledną jak to bywa w przypadku saletry co widać szczególnie w czasie suszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj