pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
panczo1922    635

O kurde.. Nie wierzę w to co czytam! Zastanawiam się co jeszcze ludzie wymyśla żeby zarobić kasę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Słyszałem, że odchody ptaków z  Peru znacznie podnoszą .... i jeszcze wyciąg z brunatnic morskich z wybrzeży Republiki Południowej Afryki na Oceanie Atlantyckim dobrze robi...........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

ta niedługo murzyn nasra a Polak kupi :lol: ale pewnie pytanie związane z 1 kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ganicus86    1

zależy od temperatur. Przy 10 C potrzeba ok. 2 tygodni aby mocznik przeszedł hydrolize

 

 

mocznik daj w fazie BBCH 29/30

 

 

Przy temperaturze gleby wynoszącej 5oC azot z mocznika przechodzi do formy amonowej w czasie około dwóch tygodni. Na nitryfikację do formy azotanowej potrzebuje w tych warunkach kolejnych 10 dni. Ale już  przy temperaturze gleby wynoszącej 10oC azot z mocznika przechodzi hydrolizę do formy amonowej w ciągu 8 dni, a nitryfikacja do formy azotanowej (saletrzanej) następuje w ciągu kolejnego tygodnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

mam nieco inne informacje co do długości hydrolizy ale najlepiej przyjąc wartości środkowe, zapewne i jedni i drudzy mają trochę racji


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ganicus86    1

3kg na ha, tylko należy pametać, że jest to nawóz, ktorego nie należy mieszać z innymi srodkami, tak mowią przedstawiciele, u mnie stosowany w polu na ziemniaka i na pomidora gruntowego w ogódku :D...

choć z reguły wiem, że rolnicy mieszaja go z innymi środkami/czy nawozami i efekt jest dobry...

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Kolego nie wiem ile masz lat ale nauka matematyki i rolnikowi jest potrzebna.

A teraz tak 15% z 300l to 45kg czyli 255kg wody i 45 mocznika to jest roztwór 15% .

 

Insolu dajesz 1-2l w którym jest 15%N czyli w tym przypadku nie ma to znaczenia.....

 

Moje pytanie brzmi:

W jakim celu chcesz dać tak duże stężenie mocznika ? 

Zastosowałeś I dawkę N ?50-70kg?

Czekasz na II ?

I mocznik tak ale nie ma potrzeby przy prawidłowej agrotechnice walić takiego stężenia gdy rośliny się krzewią .

Tak jest matematyka to podstawa :) 

Mnie uczono, że 45/255 to bedzie 17.6% roztwór ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

Stężenie procentowe roztworu (cp) – to liczba gramów substancji rozpuszczonej w 100 g roztworu

czyli 45 kg z 300 kg (255 wody + 45 moczniku) daje 15 %.- dobrze napisał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Przy siewie mocznika pogłównie aby straty były jak najmniejsze wystarczy że będzie wysiany na wilgotną glebe czy musi spaść nawet lekki deszczyk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

A co jeśli po wysiewie mocznika sypie śnieg już 4 dzień i zapowiada się dalej. Oczywiście opady z przerwami, co nasypie to topnieje i tak w kółko. Co ze stratami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Strat nie ma bo forma amidowa nie jest wymywana gorzej jeśli by to była saletra. W zasadzie to bardzo dobrze że pada ten śnieg bedziesz miał małe straty N. Podtrzymuje swoje pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

ja rozsiałem wczoraj mocznik na pare kawałków i jak na złość przez pare dni co troche popadywało a od wczoraj sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

A co jeśli po wysiewie mocznika sypie śnieg już 4 dzień i zapowiada się dalej. Oczywiście opady z przerwami, co nasypie to topnieje i tak w kółko. Co ze stratami?

 

To się ciesz.To tak jakbyś posypał ten ulepszony  mocznik monolith46 czy jakoś tak za friko :)

MIałem nadzieje ,że jeszcze po świetach u mnie cos popada , ale wychodzi malo prawdopodobne , a zdążyłem tylko połowe obsiac 2 dawką, na reszte pewnie dam saletre.

 

 

Wesołego Alleluja dla forumowiczów.

Przy siewie mocznika pogłównie aby straty były jak najmniejsze wystarczy że będzie wysiany na wilgotną glebe czy musi spaść nawet lekki deszczyk?

Może być na suchą byleby

DEeszcz tak z 3-5 mm /te 5 dla suchej :) / minimum  najlepiej w ciągu 48 godzin popadał i lepiej temperatura chłodna jak cieplej.

Ulewa też nie wskazana.

Do tego dochodzi ph gleby, klasa gleby ,siła wiatru, pokrycie gleby roślinami itp.

Jak wysiejesz na wilgotną bez deszczu to za płytko i będą straty .

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Strat nie ma bo forma amidowa nie jest wymywana gorzej jeśli by to była saletra. W zasadzie to bardzo dobrze że pada ten śnieg bedziesz miał małe straty N. Podtrzymuje swoje pytanie.

 

Oj amidowa jest wymywana i to szybko. Kiedyś wysiałem mocznik i następnego dnia przeszła ulewa. Działanie to niewielkie z tego mocznika było.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

No dobra a jak ta gleba jest bardzo mocna nasączona bo przez tydzien padał deszcz i wczoraj w sumie nie siałem bo sie bałem że utopie to też straty bedą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

JAk masz bagno to może nie tak bardzo :) tylko wtedy martwiłbym się czym innym.

JAk tu mówię o przypadkach typowych jak kto nie zdąży i wysieje na wilgotna glebe , a później przez tydzień dwa bez deszczu.

Temperqatura jest ważna, bo jak przez te dwa tygodnie przygrzeje  mocniej to straty szybko rosną.

Do 7 dni do 15 oC to może być do 7% straty ,

a jak skoczy do 25 to w ciągu 5 dni możesz zanotowac i 45% straty więc deszcz musowy.

 

Więc lepiej żeby ten deszczyk popadał by mocznik wsiąknął bo zawsze to może być loteria, przy bardzo mokrej glebie zależy też co to za gleba /piasek, glina/ i czasem taka paskudna chłodna  aura po prostu przeszkodzi dużemu ulotnieniu i więcej gleba zaabsorbuje , ale zawsze jakies straty bedą . 

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Strat nie ma bo forma amidowa nie jest wymywana gorzej jeśli by to była saletra. W zasadzie to bardzo dobrze że pada ten śnieg bedziesz miał małe straty N. Podtrzymuje swoje pytanie.

forma amidowa dopóki nie przejdzie hydrolizy również jest wymywana. W saletrze połowa azotu nie jest wymywana


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Jak przyjdzie taka gwałtowna ulewa wiosenna po siewie co żłobi kanały ściekowe , to żadna forma się tam nie utrzyma,a na płaskim dużo zalezy od rodzaju podłoża /gleby/.

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

panowie ile dac saletry na 2 dawkę,gdyż na pierszą wyleciało mi przez przypadek w granicy 300kg/ha saletry,a i jeszcze jedno pytanie,po świetach będe chciał rozsiać wapno i po jakim czasie od wysiania tego wapna mogę wykonać oprysk na chwasty?chodzi mi o pszenicę zimowa zebysmy sie dobrze zrozumieli

Edytowano przez kristofer85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

forma amidowa dopóki nie przejdzie hydrolizy również jest wymywana. W saletrze połowa azotu nie jest wymywana

 

Nie wiem skąd wziąłeś te info o wymywaniu formy amidowej szukałem i nigdzie nic o tym nie pisza jak masz to gdzies pod reką możesz podesłać chętnie się dokształce.

Bo mam dylemat odnośnie wysiewu mocznika. Patrzac po pogodach od wtorku środy ocieplenie i poprawa pogody moze cos jeszcze popada w ciagu tych dwóch dni dalej to tylko cieplej i słońce. I nie wiem czy czekać do środy z siewem nawozu żeby troche podeschło czy siac jutro w te błoto z nadzieją że wtorek środa cos jeszcze lekko popada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jutro święto, siedź w domu, pij wódkę, nawóz zdążysz posiać we wtorek  ;)

 

Świeta mam za tydzien ale dzieki za rade :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj