pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    356

czas trwania hydrolizy zależy od temperatury. Co nie zmienia faktu że w obecnych warunkach potrwa nie mniej niż 3 tygodnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

No więc dałem ten mocznik W sam raz a nawet ciut za późno.... Niestety nie jestem po szkole rolniczej ale jak patrzę na niektóre wypowiedzi rzekomych rolników to się zastanawiam gdzie oni się uczyli.... Poza tym każdy rejon jest inny i tak u jednych jeszcze zwaly śniegu a drugi już ogródek kopie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Kolego Panczo pewnie że masz rację z tą wegetacją. W  Wielkopolsce na pewno już zboża spore, ale dzisiaj u was też chyba poniżej 0 w nocy było. U mnie na Mazurach to w ogóle nic w górę nie idzie bo za zimno. Rzepak troszkę się podniósł i już dzisiaj z powrotem na ziemi bo -5 było a w nocy powtórka ma być. Ja jutro zaczynam z pierwszą dawką na pszenice bo nie było powodów żeby dawać szybciej. Ma być ocieplenie kilka dni i potem znowu chłodniej, także powtórka z ubiegłego roku w naszym rejonie i dopiero w kwietniu wszystko ruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumiarz1    0

Witam mam pytanie 28 lutego posiałem saletrę(150 kg)ładna pogoda bo zaraz poszedł deszcz a potem w nocy nie było przymrozków tylko na plusie przez 3 dni wszystko ładnie się wchłonęło .Potem nastało zimno ,teraz jest ciepło i pomału coś rusza ale na jednym polu mam przebarwienie koloru żółtego i zamierzam dać oprysk siarczan magnezu 7 wodny (7-10kg ) + mocznik 10kg na opryskiwacz n na forum wyczytałem że jest to dobre też na dokrzewienie a na chwasty zamierzam dać Mustang 0,4l + Attribut 60G lub Lancet Plus bo na tym polu mam wszystkie chwasty ponieważ na jesieni niczym nie pryskałem a na inne pola zamierzam dać oprysk Mustang + Apyros lub Mustang +Atlantis (wariant cenowy i chwasty na polu). Przenica to Jantarka na słabsze stanowiska (po przenżycie ) woj. podkarpackie IV lkasa ziemi , 3 lata prowadzę uprawy i dlatego proszę doradztwo czy mam dobre zamiary i czy najpierw dać oprysk na wzmocnienie czy może na chwasty, zabiegi zamierzam dokonać po świętach i jak myślicie czy ta saletra nie poszła na marne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Najpierw wykonaj oprysk na chwasty a za pare dni odżywkami poleć. Po co wzmacniać chwasty odżywkami.

A ja z innej beczki niż kolega. W tym roku po raz pierwszy planuje na drugą dawke N podać mocznik. Na trzecia dawke pójdzie saletra. I tu mam pytanie kiedy mniej wiecej sie szykować na siew mocznika? Obecnie pszenica nie jest w tak zaawansowanym stadium jak niektórych kolegów sądząc po zdjeciach z galeri ale widać że zaczyna sie rozpędzać i ładnie się zazielenia. Na cały tydzien a nawet dwa zapowiadaja deszcze. Pytanie czy jak wysieje za tydzien mocznik nie bedzie to za późno ani za wcześnie? Obecnie pszenica jest w fazie bbch 23.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

ładnie kolega rozpędzony jak drugą dawkę nawozu planuje siać a ludzie pierwszą sieją, na poletkach gdzie chciano osiągnąć jak najwyższy plon pierwsza dawka N wiosną najszybciej dali po 25 marca, drugą dawkę dajemy kiedy po rozcięciu roślinki widać już kłosek ma z 1cm który idzie w górę a trzecią typowo na kłos 230kg salmag +200salmag +100salmag

Edytowano przez krzysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

jeżeli by to była saletra to jeszcze bym nic nie myślał. Z racji tego że to mocznik i nigdy nie sialem mocznika na 2 dawkę wole się odpowiednio wcześniej do informować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

to sprawdź ile dłużej przechodzi forma amidowa w moczniku do formy amonowej różnica w szybkości działania wbrew pozorom jest bardzo mała naprawdę bardzo mała był kiedyś artykuł w Top Agrar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zależy od temperatur. Przy 10 C potrzeba ok. 2 tygodni aby mocznik przeszedł hydrolize

 

Najpierw wykonaj oprysk na chwasty a za pare dni odżywkami poleć. Po co wzmacniać chwasty odżywkami.

A ja z innej beczki niż kolega. W tym roku po raz pierwszy planuje na drugą dawke N podać mocznik. Na trzecia dawke pójdzie saletra. I tu mam pytanie kiedy mniej wiecej sie szykować na siew mocznika? Obecnie pszenica nie jest w tak zaawansowanym stadium jak niektórych kolegów sądząc po zdjeciach z galeri ale widać że zaczyna sie rozpędzać i ładnie się zazielenia. Na cały tydzien a nawet dwa zapowiadaja deszcze. Pytanie czy jak wysieje za tydzien mocznik nie bedzie to za późno ani za wcześnie? Obecnie pszenica jest w fazie bbch 23.

 

mocznik daj w fazie BBCH 29/30


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

witam kolegów, podepnę się pod temat mam pszenicę ozimą tylko że jest bardzo mała i nie rozkrzewiona a powodem jest to że została zasiana na buraczysku w późnym terminie, mogę ją jakoś teraz prysnąc jakąś chemią aby się rozkrzewiła i jakie muszą być warunki atmosferyczne bo jak na razie to zapowiadają opady i zimno z przymrozkami w nocy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w jakiej fazie jest pszenica? co poszło na pierwszą dawkę azotu?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Siejecie już II dawke saletry na pszenice? Nie wiem czy poczekać czy posiać póki pada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eagle    0

Wybaczcie mi banalne pytanie ale chce się upewnić żeby nie przypalić pszenicy. W fazie krzewienia chce dać dolistnie 15% roztwór mocznika, na hektar zużywam 300 l wody, więc na hektar wsypuje do beczki 45 kg mocznika? Zgadza się?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eagle    0

A jeśli chciałbym dodać do tego 1 litr insolu 3 to o ile muszę zmniejszyć dawkę mocznika? Insol 3 ma w swoim składzie 15% azotu.

Jak to przeliczać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Kolego nie wiem ile masz lat ale nauka matematyki i rolnikowi jest potrzebna.

A teraz tak 15% z 300l to 45kg czyli 255kg wody i 45 mocznika to jest roztwór 15% .

 

Insolu dajesz 1-2l w którym jest 15%N czyli w tym przypadku nie ma to znaczenia.....

 

Moje pytanie brzmi:

W jakim celu chcesz dać tak duże stężenie mocznika ? 

Zastosowałeś I dawkę N ?50-70kg?

Czekasz na II ?

I mocznik tak ale nie ma potrzeby przy prawidłowej agrotechnice walić takiego stężenia gdy rośliny się krzewią .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eagle    0

Kolego ja rolnictwem zajmuję się hobbystycznie a nie zawodowo tak jak ty a gdy czegoś nie jestem pewien to pytam i nie przejmuję się docinkami o nauce matematyki.

Dziękuję za wyjaśnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Kolego nie wiem ile masz lat ale nauka matematyki i rolnikowi jest potrzebna.

A teraz tak 15% z 300l to 45kg czyli 255kg wody i 45 mocznika to jest roztwór 15% .

 

Insolu dajesz 1-2l w którym jest 15%N czyli w tym przypadku nie ma to znaczenia.....

 

Moje pytanie brzmi:

W jakim celu chcesz dać tak duże stężenie mocznika ? 

Zastosowałeś I dawkę N ?50-70kg?

Czekasz na II ?

I mocznik tak ale nie ma potrzeby przy prawidłowej agrotechnice walić takiego stężenia gdy rośliny się krzewią .

 

nie byłbym do końca pewny czy po dodaniu 45 kg mocznika do 255 wody zrobi sie 300l na podziałce w opryskiwaczu, ale z ciekawości sprawdzę. Kiedyś w szkole rozpuszczaliśmy 1kg cukru w 1 kg wody i wcale nie było 2 l cieczy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

witam wszystkich,mam putanie odnośnie wapna POLCALC-czy ktoś je stosował?bo mam okazje je kupić w cenie 400zł/tona

i moje pytanie brzmi,czy moge je rozsiać na pszenice zimowa i pszenżyto zimowe pogłównie?i i w jakiej fazie zbóż moge je rozsiać najlepiej?a co najwazniejsze czy widać gołym okiem rezultat po zastosowaniu tego wapna,? dzieki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Za te 400 zł kupisz 4 tony sypkiej kredy. Dasz po żniwach i dopiero wtedy zobaczysz efekt. Według mnie sianie wapna pogłównie to troche zły pomysł. Jest po prostu za mało czasu żeby sie rozłożyło i zaczeło działać. Gdzieś czytałem ze kreda zaczyna działać po 3-4 miesiacach z wapnem granulowanym podejrzewam jest tak samo bo jest to to samo co kredy a wiec sam sobie odpowiedz na pytanie. Oczywiście moge sie mylić. Dla ekperymentu kupiłem tego wapna polcalc które tak kazdy zachwala 20 kg i rozsiałem jakies 3 tygodnie temu na placu gdzie mam przebarwienia i ogolnie wiem ze ph tam jest słabe. 3 dni temu jechałem to nic narazie sie nie odróżniał ten plac od reszty. W sumie to te wapno leżało na wierzchu całkowicie nie rozpuszczone ale fakt ze deszcz nie padał. W każdym razie bede dzielił się spostrzeżeniami o efektach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

DLOKORN jest dobry. Wapno i magnez w jednym. Szybkorozpuszczalny, dobrze sie rozsiewa. i widac efekty. W pszenicey nie widze zadnych niedoborow wapnia i magnezu a przedplonem w wiekszosci była zachwaszczona gryka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Kup sobie kolego samochód wapna węglanowego np. z morawicy za które zapłacisz około 110zł\t i daj normalnie na ściernisku po żniwach. Nie ma czegoś takiego jak efekt na wiosnę bo to nie nawóz i działanie będziesz miał na jesieni. Możesz kupić granulowane szybko działające ale da to efekt chwilowy i uważam za strate pieniędzy. Siałem kiedyś takim z Timaca pogłównie to fakt rosło ale w tym samym sezonie. W następnym roku było już w tym miejscu pusto a koszt ogromny.. Od kilku lat stosuje regularnie co 2,3 lata wapno węglanowe i dopiero widzę zdecydowane efekty. Na piaszczystych górkach gdzie było pusto mam piękną pszenicę. Dodam że robię badania i wcześniej miałem PH miejscami 4.... a nawozu full i pusto w tych miejscach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Witam. 

Mam pytanie z innej beczki, czy stosował ktoś kiedyś obornik granulowany pod pszenice ?

Jeśli tak proszę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Z góry dziękuje i pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj