pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Toru    15

Panowie moja pszeniczka wygląda bidnie, późny siew i susza zrobiły swoje, dzisiaj dostała 220-250 saletry, chcę ją prysnąć antywylegaczem na rozkrzewienie i myślałem żeby dodać z 15% mocznika, kolega petro11 pisał wyżej że w fazie krzewienia wskazane nawet 25%. Doradźcie tylko kiedy najlepiej wykonać oprysk, w jakiej temp i czy warto dodać do tego jeszcze siarczan Mg, bo miałem go dodawać dopiero z T1? Narazie ciepła nie zapowiadają, planuje jeszcze sypnąć 150kg saletry i 80-100kg na kłos zależy jak będzie wyglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jeśli dokrzewiasz ccc to średnia dobowa temp min 5 stopni a najlepiej 8. I patrz żeby kolejne kilka nocy nie było przymrozków. Do dokrzewiania jak najbardziej mocznik siarczan oraz mikro by sie przydało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Mam YaraVita Zboże, ale nie wiem czy pszenica nie za mała, 3-4 liście nie przyjmnie tego wszystkiego. Mikro bym dał z T1 ew. jakiegoś krystalionu sypnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam pytanie odnośnie nawożenia pszenicy ponieważ zostało mi saletrosanu to czy mogę na niezbyt dobrze rozkrzewioną pszenicę zastosować 150 kg saletrosanu i 150 kg saletry.

 

Ale na 1 dawke? czy na drugą? Saletrosan rozumiem został Ci z nawożenia rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Oczywiście że możesz zastosować oba nawozy. I jeden i drugi mają te same formy azotu a dzięki dodatkowi siarki będziesz miał lepsze pobieranie azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Ale na 1 dawke? czy na drugą? Saletrosan rozumiem został Ci z nawożenia rzepaku?

Na pierwszą dawkę ponieważ nie miałem możliwości wcześniejszego wjazdu w pole. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Panowie zapowiadaja na weekend przymrozek (centralna Polska), choc i teraz w nocy jest ok. -1stopien. Siac saletre po  pszenicy czy czekac jak bedzie juz dodatnia tem? bo jak rozhartuje pszenice to moge zaszkodzic jej a nie pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Panowie zapowiadaja na weekend przymrozek (centralna Polska), choc i teraz w nocy jest ok. -1stopien. Siac saletre po  pszenicy czy czekac jak bedzie juz dodatnia tem? bo jak rozhartuje pszenice to moge zaszkodzic jej a nie pomoc.

 

nie wiem  na co wy czekacie...

przymrozek to może być nawet na końcu kwietnia!

u mnie dzisiaj jest dokładnie 21 dni po pierwszej dawce i jutro przed deszczami planuję posiać drugą dawkę w postaci mocznika 200kg/ha... pszenica w fazie BBCH 30...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Zastanwiam sie czy nie dac saletry razem z siarczanem magnezu posypowym z Siarkopolu? Planuje jutro rozsiac saletre ale nie wiem czy ten magnez nie bedzie dany za pozno, moze szkoda go sypac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ogladałem swoja pszenice dzisiaj. Saletra zaczyna działać. Mineło 8 dni od rozsiewu a po łubinie na jednym kawałku to jest tak gesta i rozkrzaczona az szok. Dobrze ze na start nie dałem duzo azotu na niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Na pierwszą dawkę ponieważ nie miałem możliwości wcześniejszego wjazdu w pole. 

Jak kolega z góry napisał możesz śmiało siać aczkolwiek temperatury za oknem są już dośc wysokie i najlepiej by było zaaplikować azot w formie saletry która sie rozpuści z wieczorną rosą. Z saletrosanem może być o tyle problem że potrzebny jest nawet nie wielki ale deszcz bo inaczej bedzie leżał na powierzchni gleby tym bardziej że w polu zaczyna robić się sucho a deszczu narazie nie zapowiadają bynajmniej u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Kolego panczo druga dawka w marcu? Nie masz czym się chwalić..... twoja pszenica w maju siądzie jak nic z braku azotu. Jak będzie chłodny kwiecień to pół mocznika wyparuje bo tak się dzieje w niskich temp. i w czasie suchej wiosny. Trzeba znać potrzeby pokarmowe zbóż, fazy rozwojowe i do nich się stosować.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

właśnie dali azot w połowie lutego i teraz drugą dawke juz by sypali .głupota ludzka nie zna granic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Z poniedziałku na wtorek do -6. Może przy gruncie spaść do -10. Zobaczymy co się stanie z mocno pobudzoną pszenicą azotem..... A i do kolegi Andrzeja. Jak masz bardzo mocno rozkrzewioną pszenice po łubinie to zdecydowanie mogłeś wstrzymać się z pierwszą dawką. W takim łanie najlepiej zastosować azot w fazie strzelania w źdźbło ponieważ taka pszenica może mieć nawet 2500tys źdźbeł na mkw. a do wydania 8ton z ha potrzeba około 500. Pozostała część musi być zredukowana. Plon możesz mieć wysoki ale już parametry nie koniecznie, do tego dochodzi presja chorób, większa skłonność na wyleganie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

nie wiem na co wy czekacie...

przymrozek to może być nawet na końcu kwietnia!

u mnie dzisiaj jest dokładnie 21 dni po pierwszej dawce i jutro przed deszczami planuję posiać drugą dawkę w postaci mocznika 200kg/ha... pszenica w fazie BBCH 30...

to za tydzien trzecia posiej i bedziesz mial spokoj do zbiorow z nawozem. Poczytaj troche o nawozeniu pszenicy albo zapytaj sasiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

W zeszłym roku siałem mocznik, na drugą dawkę dokładnie 29 marca i nie widzałem aby zboże głodowało. Dodam, że to było już za późno na mocznik według teorii, bo 1 kolanko było sporo nad ziemią-plon 9 ton. W tym roku planuję sypnąć mocznik 160 kg/ha za tydzień, myślę że to będzie tak na oko, z 5-6 dni przed skracaniem(chyba, że będzie sucho to opóźnię trochę i przesunę saletrę z pszenicy jarej na zimówkę) Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Z poniedziałku na wtorek do -6. Może przy gruncie spaść do -10. Zobaczymy co się stanie z mocno pobudzoną pszenicą azotem..... A i do kolegi Andrzeja. Jak masz bardzo mocno rozkrzewioną pszenice po łubinie to zdecydowanie mogłeś wstrzymać się z pierwszą dawką. W takim łanie najlepiej zastosować azot w fazie strzelania w źdźbło ponieważ taka pszenica może mieć nawet 2500tys źdźbeł na mkw. a do wydania 8ton z ha potrzeba około 500. Pozostała część musi być zredukowana. Plon możesz mieć wysoki ale już parametry nie koniecznie, do tego dochodzi presja chorób, większa skłonność na wyleganie.

do strzelania w źdźbło to on by zagłodził tą pszenice. W dobrze rozkrzewionych dawka 30-40 kg N najlepiej w całości w formie amonowej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

gdy piszecie o tym co i jak stosujecie, piszcie prosze faze BBCH i rejon z jakiego jestescie. U mnie na podlasiu pszenica dopiero jest w fazie BBCH 25-27 10 dni po dawce azotu i wyglada bardzo ładnie, 250 Saletry CAN poszło

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Kolego panczo druga dawka w marcu? Nie masz czym się chwalić..... twoja pszenica w maju siądzie jak nic z braku azotu. Jak będzie chłodny kwiecień to pół mocznika wyparuje bo tak się dzieje w niskich temp. i w czasie suchej wiosny. Trzeba znać potrzeby pokarmowe zbóż, fazy rozwojowe i do nich się stosować.

Jutro ma padać... Tak więc ladnie się rozpusci, a zanim przejdzie proces nitryfikacji w tych temp do formy amonowej to bedzie juz kwiecień....

Teraz jest w fazie bbch30 więc na co mam czekać skoro na pierwsze kolanko musi miec kopa azotu...

Poza tym widzie tu różne skrajnosci bo niektórzy sie po głowie drapia czy z pierwszą dawka nie wyruszyć...

W roku ubieglym robilem podobnie i 8.2t ulecialo... A byloby wiecej gdybym nie spierdzielil ichrony fungi i skracania...

Tak wiec każdy robi jak uważa... Poza tym xo mi po drugiej dawce w kwietniu jak u nas susza mniejsza lub wiekeza sie zapowiada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

jak tam lecicie z 2 dawką N? jakie stężenie można dać mocznika żeby nie spalić? czytałem coś o tej pełzającej wegetacji w poradniku rolniczym, ale w 100% się nie zgodzę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

tak ironiczne wypowiedzi nie powinny być tolerowane na tym forum...

 

 

Jutro ma padać... Tak więc ladnie się rozpusci, a zanim przejdzie proces nitryfikacji w tych temp do formy amonowej to bedzie juz kwiecień....
Teraz jest w fazie bbch30 więc na co mam czekać skoro na pierwsze kolanko musi miec kopa azotu...
Poza tym widzie tu różne skrajnosci bo niektórzy sie po głowie drapia czy z pierwszą dawka nie wyruszyć...
W roku ubieglym robilem podobnie i 8.2t ulecialo... A byloby wiecej gdybym nie spierdzielil ichrony fungi i skracania...
Tak wiec każdy robi jak uważa... Poza tym xo mi po drugiej dawce w kwietniu jak u nas susza mniejsza lub wiekeza sie zapowiada...

 

proces hydrolizy, nie nitryfikacji :)

 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

który trwa około 3 tygodni i musi być woda żeby do niego doszło.

 

U mnie póki co jest -5 rano, a w dzień -1 i mam śnieg:) więc nikt o 2 dawce nie myśli


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj