pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

knoro93    215

Ok dziekuje bardzo kolego knoro93

narazie nic jeszcze nie kupione bo i w pole u mnie jeszcze nie da sie wjechać. A ta saletre to lepiej anonową ,potasową ???

 

Zdecydowanie amonową. Potasowa zawiera zaledwie 13,5 N azotanowego który jest dostepny od zaraz a nie zawiera formy amonowej która bedzie potrzebna za jakiś czas. No i potas zawiera ale to był czas na uzupełnianie braku potasu wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HubertKozie    0

Mam takie pytanko  jaki dac nawóz na drugą i ostatnia dawke w pszenicy ozimej przy wysokim ph powyzej 7,2 Mocznik nie będzie się utleniał

bleba to rędzina a głębiej opoka pole bjaławe od kredy

 

Doradzi  ktoś  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomjur2008    3

pierwsza dawka 180kg saletra amonowa, druga 160 saletra, a co dac na trzecią??? Pszenica Arktis dobrze przezimowała. Pod korzen dostala ok 320 kg polifoski 6. Na polu po rzepaku ozimym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Przy pogodzie w dzień ok + 13-15 stopni w nocy ok. +3 stopni w jakim czasie zacznie działać saletra amonowa ? ;)

To zależy od temperatury  i wilgotności gleby jak mokro lub stosowana przed deszczem to w ciągu kilku dni forma azotanowa amonowa dłużej , a amidowa po miesiącu przy temperaturze gleby 5C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Pomożcie!!! Jestem w dylemacie bo wacham sie czy siac juz saletre na pierwsza dawke czy poczekać. Nadaja ochłodzenie jakieś i minusy w nocy w niektorych dniach. Boje sie zeby krotka zimka nie przyszła. Pszenica bardzo dobrze rozkrzaczona. W tamtym roku siałem pod koniec marca bo nie moglem wczesniej bo byłem w robocie. Jestem z lubelskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Widzisz sytuacje w okolicy, sieją bądz nie. W czym problem  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Spokojnie kolego zdążysz od jutra załamanie pogody to i tak nie wiedziesz. Ja na pierwszą dawkę mam wylać 2samochody RSMu i w między czasie 30ha bobiku zasiać i spokojnie czekam, sprzęt gotowy też czeka więc w czym problem. Odpowiednie warunki, 4dni roboty i po sprawie... jak masz parę ha to się nie spiesz.... ostatni nie będziesz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

Ja dziś wylałem RSM 32   250l/ha  

Edytowano przez tofil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Zobaczcie na długoterminową. Nic ciekawego z tą pogodą także na luzie można azoty dawać. Na mazurach codziennie bliżej zera. Nawet 24marca 8 dzień, noc zero. Także do końca kwietnia za bardzo nic nie ruszy jak tak będzie. Podobny rok do ubiegłego. Pod koniec marca przyszła prawdziwa wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiecha-82    0

Panowie Mam zbyt mocno rozkrzewioną pszenice Muszelkę  wytworzone 4-6 pędów bocznych. Ile kiedy i w jakiej formie zastosować dawkę startową ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwy93    2

1 dawka saletrosan ok.150kg/ha
2 dawka rsm32% ok.200l/ha
3 dawka pulan 34N ok.120-150kg/ha
Co sądzicie o takim nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomjur2008    3

pierwsza dawka 180kg saletra amonowa, druga 160 saletra, a co dac na trzecią??? Pszenica Arktis dobrze przezimowała. Pod korzen dostala ok 320 kg polifoski 6. Na polu po rzepaku ozimym. ktoś poradzi???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś wytłumaczyć czemu nie mocznik ? Wkońcu dłużej działa i azot amonowy przy tych pogodach (mowa o 3 dawce) bd sprzyjała pobieraniu. Takie moje wrażenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jeżeli temperatury spadną po zastosowaniu mocznika to jego działanie zbytnio się przedłuży. Pszenica powinna zakończyć pobieranie azotu z gleby zaraz na początku kwitnienia. A jeżeli azot będzie że tak powiem "pchał się do korzeni zbyt długo" to roślina dalej będzie go pobierać  zamiast przerabiać zgromadzony dotychczas azot w białko. I w takiej sytuacji można się pożegnać z jakością

Po drugie nie wiem czy przy suszy straty N z mocznika nie będą większe niż z saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1784

W takim razie mocznik na 2 dawke :) a nie 3

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomjur2008    3

Czyli mocznik na II dawke lepiej a na trzecia saletre??? Jeszcze jedno pytanie, jak wczoraj dalem pierwsza dawke saletry to po jakim czasie najlepiej byloby sypnac nastepna dawkę???? z góry dziękuję ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobi77    1

Podłączam się do pytania ponieważ mam taki sam dylemat :) 

 

Panowie Mam zbyt mocno rozkrzewioną pszenice Muszelkę  wytworzone 4-6 pędów bocznych. Ile kiedy i w jakiej formie zastosować dawkę startową ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

No i poszła u mnie dzisiaj pierwsza dawka azotu na pszeniche. Pszenica po Łubinie dostała 150-155 kg saletry 34%, a pszenica po gryce dostała na start niecałe 180 kg saletry 34%. Pszenica ogolnie gesta dobrze rozkrzewiona. Na druga dawke planuje dać około  195 kg saletry 34%

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czyli mocznik na II dawke lepiej a na trzecia saletre??? Jeszcze jedno pytanie, jak wczoraj dalem pierwsza dawke saletry to po jakim czasie najlepiej byloby sypnac nastepna dawkę???? z góry dziękuję ;-)

liczy się faza, bo wszystko zależy od warunków. Jak będzie ciepło to pszenica szybko będzie rosła ale jak na parę dni spadną temperatury to już ten okres się wydłuży.

Jeżeli podawać mocznik to w BBCH 30 - początek strzelania w źdźbło i nie później. A w dniach to coś ok. 3 tygodni może wyjdzie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

Wczoraj poszło 180 kg saletry na pszenice ale tylko na te lekko słabsze później siane piękna pogoda była do dziś . Zobaczymy jak się sprawdzą prognozy , deszczu by się trochę przydało .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj