pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grego    385

Czytam kto co każdy pisze i zastanawiam sie czy warto siać saletrosan czy wystarczy sama saletra?

 

to zależy czy pole było nawiezione siarką jesienią w wieloskładnikach, jak nie to lepszy będzie saletrosan tylko musi być wcześniej wysiany niż saletra. Z tego co czytałem to nie powinno się przekraczać 50kg Siarki na ha Zależy tez co masz dostępne ja np. kupuje jesienią cały zestaw saletry bo tak wychodzi najtaniej, a saletrosan musiałbym kupować z innych źródeł w efekcie wszystko wyszło by drożej. Idąc z modą na solidne nawożenie siarkom jaką obserwuje w ostatnich latach rozsiałem na części pól siarczan amonu 150kg i zobaczymy czy będzie jakiś pioronujący efekt. Dla przypomnienia siarka bardzo zakwasza glebę więc nie ma co z nia szaleć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Czytam kto co każdy pisze i zastanawiam sie czy warto siać saletrosan czy wystarczy sama saletra?

słuchaj ,ja zawsze siałem saletrę a w tym roku na pierwszą dawkę zdecydowałem się saletrosan aby dostarczyć siarki roślinom zobacz sobie poszczegolne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dla mnie pole to matematyka siejesz nawozy i masz plon jaki chcesz mieć (oczywiście uwzględniając idealną ochronę i że nie bedzie kataklizmu Bóg z nieba saletry  nie rzuci :)

 

https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/nawozenie-pszenicy-ozimej.html

 

ja np obliczyłem sobie ze dam tyle N żeby uzyskać 8t/ha (nie wliczałem zapasów glebowych) a zobaczymy ile będzie jak będzie powyżej 7t/ha to będe w niebie, a tak samo rzepak obliczyłem N (z gnojowicy, i z saletry mocznika i saletrosanu)  a nie wliczałem słomy która była pocięta, (jeczmień był 5 t/ha) i obornika też nie wliczałem i dam w sumie 250 czystego N na rzepak i zobaczymy co będzie ;)

Mój dziadek śp POWIADAŁ "pszenica to złodziej ziemi"  i miał racje że żeby wyprodukować ziarano pszenica musi pobrać skłądniki niema nic za darmo, ja jak zebrałem słome, i po pszenicy gdzie było 6t/ha  zasiałem gorczyce to miejscami  nie rosła tak mało składników, a np na poprzeczniku gdzie nawozy na dubelt przychodziły 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

no kto bogatemu zabroni... ja tam akurat uwzględniam i kalkuluje co sie tylko da, jakoś tak mnie uczono. Moim zdaniem nie uwzględnianie obornika czy pociętej słomy to zwykłe marnotrawstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie z doświadczeniem, jak to jest, czy gdy pszenica ruszy już na dobre (po 1 dwace N) i wystąpią wieksze mrozy poniżej -4st,może to źle wpłynąć na rosliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to zależy od kilku czynników: jaki zastosujesz nawóz na pierwszą dawkę, jak długo utrzymywać będzie się niska temperatura lub jak często występować będą skoki w temperaturze między dniem a nocą i oczywiście od odmiany


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
grego

Ja nawoże sztucznie aby osiągnąć 6t/ha a te Składniki z obornika to mają + im więcej składników tym większy plon, a chłopaki na żuławach mają 10t/ha pszenicy 

 

Mateusz19980916

Chodzi o to żeby nie przesadzić z formą saletrzaną azotu dlatego najlepiej siać saletrosan lub polifoskę 21 bo ma bardzo dobrze dobrane skałdniki (chyba 7 % formy saletrzanej ma saletrosan) a najlepiej lać RSM bo działa od razu, szkoda ze ja nie mogę stosować sprzęt nie pozwala :/ 

 

PS dziś rzuciłem saletrsoan na pszenicę 307 kg/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odmiana to bamberka. Sypał będę saletrę w dawce około 150kg/ha, bo jest dosyć mocno rozkrzewiona, a nie chcę przesadzić z gęstością.
Dodam, że 29 lutego zamierzam podać jej jeszcze kizeryt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Bambarka bardzo mocno się krzewi, a jeśli dodatkowo wysiałeś jej dość dużo czyli 200 i więcej to nie śpiesz się z pierwszą dawką i tak jak piszesz nie więcej jak 150 saletry. Jak u ciebie wygląda ta Bamberka? u mnie solidnie dostała po zimie, pole z daleka wygląda brązowo bo czubki liści zmarznięte, faktycznie delikatna odmiana. Mam jeszcze Arkadie i Juliusa to nic tam prawie nie widać, ciemnozielone jak książka pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To fakt super się krzewi, w okolicy ciężko znaleźć drugą tak rozkrzewioną pszenicę, a wcale nie siałem wcześnie. U mnie tak samo końcówki pożółkłe, ale ogólnie na tą chwile nie jest źle :) myślę, że nie odbije się to znacznie na plonie?
Dzisiaj pogoda się zaaktualizowała i nadają, po 6.03 mrozy od -4 do nawet -5 przez 4 dni, wiec chyba przeczekam te dni jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, saletra chyba jak tak patrzę na pogodę pójdzie koło połowy marca, może trochę wcześniej, a w tą sobotę będę sypał kizeryt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

@dawid3p - jakie dawki zaplanowałeś azotu na pszenice? 

dałem puki co w saletrosanie 80 czystego N a docelowo chcę dać 200 kg mam jeszcze saletry trochę a na 3 dawkę mocznik aby gluten miała wysoki 

i pojadę oczywiście siarczanem magnezu i odzywakmi do wszystkich zabiegów co można sypac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

mam pytanko a mianowicie rozsiałem wczoraj saletrosan na rzepak i zostało mi trochę bo za dużo kupiłem i posiałem na pszenicę w dawce około 250kg/ha i zastanawiam się ile jeszcze dać rsm na pierwszy strzał bo pszenica dość słaba mało rozkrzewiona ogólnie liczę dać około 160 kg N tylko nie bardzo wiem teraz jak to podzielić

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

pewnie ze mozesz tylko po co??  saletra i saletrzak maja takie same formy azotowe. jedynie saletrzak troche dluzej sie rozkłada bo jest w nim dolomit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
infinityPG    0

Panowie jak myślicie Mam dobrze rozkrzewioną pszenice Bamberke wegetacja rusza już bez pierwszej dawki azotu jest sens czekac z piewszą dawką ? Azot daje w potaci saletry więc działanie bedzie bardzo szybkie...Od trzeciego marca zapowiadają ochłodzenie w nocy do -5  ale czekac z azotem do 10 marca chyba będzie za długo i pszenica może za bardzo odczuc brak pokarmu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

U mnie na mazurach zaczynają gdzie nie gdzie siać azotowe ale coś słyszałem że zima może wrócić więc się wstrzymuje. W ubiegłym roku też niektórzy zaczynali szybko a wegetacja ruszyła po miesiącu i od nowa bo już było po pierwszej dawce..... Lepiej roślin nie pobudzać bo jak chwyci -10stopni to będzie po plonach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w mojej okolicy rośliny nawet bez nawożenia się już budzą


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

Pamietacie jak 2 lata temu zima trzymała do 15 kwietnia? wtedy posiałem nawoz 3 marca wszyscy smiali sie ze bede siał jeszcze raz i co?? jak wegetacja ruszyła to moje zboza szły jak burza a reszta dopiero zaczynała siac.. jak teraz rozsiejesz to azot bedzie czekał na pobor on nigdzie nie zginie gdy roslina sie budzi to juz pobiera i rosnie a gdy dopiero pozniej posiejesz to jest spore opoznienie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj