pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dawid3p    364

malutko ;) pszenica na 1 tone ziarna pobiera 28 kg czystego N na pierwszą dawkę daj więcej chyba że przedplon jakiś ładny był

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co myślicie od takich dawkach na pszenice:

Pierwsza to 100kg Polifoski 21 + 100kg Saletry amonowej

Druga to 200kg Saletry amonowej

 

a saletrosanu nie dostniesz? byłoby to lepsze rozwiazanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Raz stosowałem saletrosan to długo leżał ale to była sucha jesień 2012 wtedy co większość wymarzło :/  poprawiłem saletrą i na drugi dzień jej nie było a ten leżał do pierwszego deszczu. Choruje na RSM i na przyszłą wiosnę będę chciał nim zastąpić saletrę  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Jest saletrosan ale w BB dlatego myśle o tej polifosce 21. A dleaczego Saletrosan lepszy niż polifoska 21?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

To może 100 polifoski + 150 saletry a na drugą 250 saletry będzie ok?

 

Pierwsza dawka azotu ma głównie na celu odpowiednie dokrzewienie i zaleca się stosować od 30kgN gdy jest gęsta i ciemnozielona do 60-80kgN na późno sianych i osłabionych plantacja gdzie konieczne jest dokrzewienie roślin. Więc musisz ocenić swoją pszenice i dopiero potem ustalać dawki. Moje pszenice są optymalnie rozkrzewione, a nawet aż za gęste i mają ciemnozielony kolor więc na pierwszą dawkę daje jakieś 48kgN i nic więcej na drugą jakieś 64kg N i na 3 jakieś 32N. W tamtym roku dawałem na pierwszą dawkę 200kg saletry, potem 100 i 100 nie nie byłem z tego zadowolony pszenica się za mocno rozkrzewiła i była za gęsta a także był problem z parametrami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    110

w tamtym roku problem z parametrami był u prawie wszystkich, trzeba było by sypnąć dużo więcej azotu zeby przy tak ogromnych plonach nabić parametry.  Zawsze dawaliśmy jakieś 160-180 N i w parametry nieraz w młynie nie chcieli wierzyć ale jak nie sucho nie mróz to grad itp i plon był 5-7 ton a w tamtym roku pogoda lux i 7,5-10 ton. Nawet był facet z firmy od nawozów u mnie i narzekałem mu że pszenica dużo pięterek zrzuciła to mówił że miał jakieś urzadzenie do badania potrzeb azotu w pszenicy i mówił ze u niektórych co dali tyle co ja wychodziło ze pasowało dać jeszcze z 200 saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Co powiecie na 300 kg saletrosanu a w drugiej dawce 200 saletry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

Saletra na poczatek zdecydowanie najlepsza posiej pasek tego i pasek tego mniej wiecej za tydzien nie wiem jak u Ciebie z pogoda ale ja tak bede siał i zobaczysz roznice

 


Cześć wszytkim,

zastanawiam się nad zastosowaniem kizerytu w pszenicy Bamberce czy to dobry pomysł czy lepiej siarczan amonu poza oczywiście N.?

DOLOCORN szłyszałes o czyms takim?? wapno granulowane z mikroelementami posiałem w tamtym roku na 3h był taki za***isty efekt ze w tym roku sieje na wszystkie pola 570zł/t 300kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3437

LOSKTOS dlaczego według ciebie saletrosan lepszy od polifoski 21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

To za tydzien pierwsza pojdzie saletra w ilości 200 kg, tylko co poźniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Saletra na poczatek zdecydowanie najlepsza posiej pasek tego i pasek tego mniej wiecej za tydzien nie wiem jak u Ciebie z pogoda ale ja tak bede siał i zobaczysz roznice

 

DOLOCORN szłyszałes o czyms takim?? wapno granulowane z mikroelementami posiałem w tamtym roku na 3h był taki za***isty efekt ze w tym roku sieje na wszystkie pola 570zł/t 300kg/ha

 

Ja na jesien pod pszenice siałem DOLOKORN. Wysiałem go około 400 kg na hektar. Nie dawałem żadnych polifosek ani innych fosforowo potasowych. Pszeniczka przed zimą ładna zielona rozkrzewiona bez oznak zółtości i teraz rozniez jest ładna jedynie troszke koncowki zostały osmalone przez mrozny wiatr ale to bajka. Ja rownież polecam ten nawoz wapienno - magnezowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

LOSKTOS dlaczego według ciebie saletrosan lepszy od polifoski 21

ze wzgledu na formy azotu. Jak dla mnie forma amidowa to w pierwszej dawce pomyłka. Saletrosan ma zamiast formy amidowej saletrzaną i to w innym stosunku niż w saletrze dlatego też jest dobrym rozwiazaniem dla pszenic dobrze rozkrzewionych gdzie nie potrzeba dodatkowego dokrzewienia.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Pierwsza dawka azotu ma głównie na celu odpowiednie dokrzewienie i zaleca się stosować od 30kgN gdy jest gęsta i ciemnozielona do 60-80kgN na późno sianych i osłabionych plantacja gdzie konieczne jest dokrzewienie roślin. Więc musisz ocenić swoją pszenice i dopiero potem ustalać dawki. Moje pszenice są optymalnie rozkrzewione, a nawet aż za gęste i mają ciemnozielony kolor więc na pierwszą dawkę daje jakieś 48kgN i nic więcej na drugą jakieś 64kg N i na 3 jakieś 32N. W tamtym roku dawałem na pierwszą dawkę 200kg saletry, potem 100 i 100 nie nie byłem z tego zadowolony pszenica się za mocno rozkrzewiła i była za gęsta a także był problem z parametrami.

Jaki miałeś plon przy takim azocie? Stanowisko na pewno po rzepaku?

:lol: luty a ty już z saletra jedziesz? ehhehehe.Powodzonka.

U mnie sąsiad juz dzisiaj leciał saletra w pszenicy... Tydz temu sypal na rzepaku... U nas (wlkp) na prawdę juz widac wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

:lol: luty a ty już z saletra jedziesz? ehhehehe.Powodzonka.sm

smiej sie smiej i z nawozem w kwietniu jedz tylko pozniej nie pier**l ze 3t nakosiłes i panowie pomozcie...

co powiecie o 180kg zaksanu w I dawce w II 100kg zaksanu i III 100kg mocznika

Moze byc kolego tylko nie wiem czy druga dawka nie zamienic z 3 zeby było wiecej azotu aaa i jak juz uparłes sie na moczniku to pamietaj o tym ze sie ulatnia musiasz trafic z nim przed deszczem pozdro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja akurat siałem pierwsza dawke N koniec marca poczatek kwietnia cos takiego i 3 ton z ha nie miałem tylko niecałe 7 ton na IV klasie

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachu1919    0

smiej sie smiej i z nawozem w kwietniu jedz tylko pozniej nie pier**l ze 3t nakosiłes i panowie pomozcie...

Moze byc kolego tylko nie wiem czy druga dawka nie zamienic z 3 zeby było wiecej azotu aaa i jak juz uparłes sie na moczniku to pamietaj o tym ze sie ulatnia musiasz trafic z nim przed deszczem pozdro :)

kolego co zaproponujesz zamiast mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

kurde śmiejecie się ale ja w zeszłym roku siałem 22 lutego saletrę anwilu 34N i co plony niesamowite 7/t ha pszenicy (wlkp) tam pieprzą że składniki uciekają i mróz niszczy nawóz na moim przykładzie tak było i nadal się trzymam że pierwsza daka N decyduje o plonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

kolego co zaproponujesz zamiast mocznika

Ja lece 3 razy saletra np pod pszenzyto 180-180-140 mocznik mozesz wykorzystac z siarczanem w dolistnym dokarmianiu to zalezy od Ciebie ile pieniazkow mozesz wydac na nawozenie

kurde śmiejecie się ale ja w zeszłym roku siałem 22 lutego saletrę anwilu 34N i co plony niesamowite 7/t ha pszenicy (wlkp) tam pieprzą że składniki uciekają i mróz niszczy nawóz na moim przykładzie tak było i nadal się trzymam że pierwsza daka N decyduje o plonie

Kolego i bardzo dobrze zrobiłes ja tez tak robiłem :) a z saletry nic nie ucieka takze sie nie martw pozdro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Czytam kto co każdy pisze i zastanawiam sie czy warto siać saletrosan czy wystarczy sama saletra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3437

LOSKTOS a Niemcy sieją sam mocznik i co nie mają plonów ja siałem polifoske 21 14 marca więc formy amidowej jest tylko jedna trzecia składu, a jutro sypie saletre więc rzepak nie będzie głodował a pszenica niech głoduje żeby zredukowała obsade bo za gęsta i polifoska była troche tańsza i ma dodatkowo magnez więc dla mnie na plus CZY saletrosan czy polifoske 21 trzeba siać na przymrozkach bo się nie rozpuszczają tak łatwo jak saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Ja nawożenie opieram tylko na moczniku i siarczanie , koszt jest dużo niższy a jakość ziarna bardzo dobra. Nie widzę powodu aby na pierwszą dawkę nie stosować mocznika w normalnie rozwiniętej pszenicy. A już we wcześnie sianych pierwsza dawka w moczniku to powinien być standard . Puki co na swoją pszenice wysiałem 100 kg/ha soli potasowej, 170 kg/ha siarczanu i 100kg/ha mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj