pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

pmichal56    15

Witam jak u was z sianiem nawozów pogłównie po pszenicy ozimej, czy sie przymierzacie już bo z tego co widzę w pogodzie to można by fosforo- potasowe z niewielka ilością azotu wysiać. Ja w tym roku dam 350kg 8-20-30 i 400l rsm-s 26% i dużo antywylegacza takiego jak modus czy olympus.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja sie nie spiesze z nawozami. dam wtedy jak bede pewny ze zima juz nie zaskoczy. to sa troche fałszywe dni jeszcze. pogoda moze sie zmienc jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Jaki nawóz na pierwszy rzut? oraz co dalej i w jakich ilościach? pole 1 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Komandos178    0

czy sypanie nawozow fosforowo potasowych poglownie ma sens. Probowal ktos pryskac gnojowka bo u mnie na wsi jest kilka osob co wlasnie na wiosne przed ruszeniem wegetacji wala wszystkie oziminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

na lżejszych glebach potas ma sens, fosfor już nie. W pozostałych przypadkach przy widocznych niedoborach badź niskiej zasobności gleby nawozenie dolistne aby wspomóc rosliny a konkretna dawka P i K pod roslinę następczą


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

można - nikt nie zabroni. Ale co z tego że ma przyswajalny i rozpuszczalny fosfor jak on się nie przemieści w glebie... Składnik zostanie w przypowierzchniowej warstwie a to może spowodować wiecej szkód jak pożytku - roślina w takim wypadku korzeni się płytko, tam gdzie ma składnik a to w przypadku np. suszy może być zabójstwem..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

.... na przyszły sezon będzie jak znalazł ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Korzystając z porannych przymrozków rozpocząłem sezon , na pierwszy rzut 100 kg soli potasowej i 170 kg siarczanu amonu. Z mocznikiem jeszcze poczekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    110

zawsze dawaliśmy z ojcem na wiosnę około 170N --> 3X saletra albo saletra/sulfamo/saletra. W tym roku kupilismy sulfamo a później wjazd z monolitem i koniec. Starszy twierdzi żeby ograniczyć do 140N bo z tych nawozów azot jest lepiej przyswajalny i nie ulotni sie go tyle więc działanie bedzie równe 170 danego w saletrze jednak boje sie spadku plonu ;/ próbował ktoś takich cyrków i porówywać do zwykłego nawożenia saletrą? czy faktycznie mimo ze tego azotu pójdzie mniej to nie uotni sie i przyswoi sie go wiecej? Na dwie działki i tak myśle posiać moczniku dla konfrontacji z monolitem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Stosowałem sulfamo i wróciłem do siarczanu i mocznika . Cena czyni cuda. Całkowita dawkę azotu szacuję wstępnie na 200-220 kg/ha . Co do samego sulfamo nie zauważyłem specjalnie lepszego działania , a swoje nasypać i tak musisz . 30 kg/N/t minus azot z gleby i wychodzi dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

Siemka

Czy można siać już nawozy pogłównie potasowe i fosforowe ?Jeśli tak to jaki nawóz najlepiej wybraćarrow-10x10.png na gleby V klasy . Przestraszyłem się trochę wypowiedzi LOSKTOSa że może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśłi nie powinno się teraz podsiewać potasem i fosforem to jak uzupełnić braki tych składników z nawożenia przedsiewnego ?? Przedsiewnie na pszenice i jęczmień było dane tylko 100kg lubofoski 4,20,30 NPK :(

Z góry dzięki za odpowiedz :)

 

 

 

 

Edytowano przez Seba42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
falco    0

zawsze dawaliśmy z ojcem na wiosnę około 170N --> 3X saletra albo saletra/sulfamo/saletra. W tym roku kupilismy sulfamo a później wjazd z monolitem i koniec. Starszy twierdzi żeby ograniczyć do 140N bo z tych nawozów azot jest lepiej przyswajalny i nie ulotni sie go tyle więc działanie bedzie równe 170 danego w saletrze jednak boje sie spadku plonu ;/ próbował ktoś takich cyrków i porówywać do zwykłego nawożenia saletrą? czy faktycznie mimo ze tego azotu pójdzie mniej to nie uotni sie i przyswoi sie go wiecej? Na dwie działki i tak myśle posiać moczniku dla konfrontacji z monolitem.

Bardzo dużo zależy od tego w jakiej kondycji jest Twoja gleba. Powoli pojawiają się na rynku technologie, np szwajcarska, które pozwalają zminimalizować nawożenie NPK między 20-50%, to są konkretne oszczędności. Z tego co czytałem plon zyskuje na jakości, a ilościowo jest wyższy, taki sam lub nieco niższy, zależy wszystko od gleb itd ale wynik ekonomiczny jest bardzo dobry. Dałem w tym roku pod to 10ha, do popróbowania. 

Powodzenia. 

można - nikt nie zabroni. Ale co z tego że ma przyswajalny i rozpuszczalny fosfor jak on się nie przemieści w glebie... Składnik zostanie w przypowierzchniowej warstwie a to może spowodować wiecej szkód jak pożytku - roślina w takim wypadku korzeni się płytko, tam gdzie ma składnik a to w przypadku np. suszy może być zabójstwem..

Święta prawda, mało kto dzisiaj myśli o korzeniu jako o filarze plonotwórczym i bezpieczeństwie wodnym dla rośliny, A niedostatki wody to już norma. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczek098    15

Cześć wszytkim,

zastanawiam się nad zastosowaniem kizerytu w pszenicy Bamberce czy to dobry pomysł czy lepiej siarczan amonu poza oczywiście N.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

Jak myślicie można już zastosować NKP w pszenicy ozimej czy to troche zawcześnie?

 

Umnie na polach to dosłownie robi się już pieprz, sucho jak nigdy o tej poże a temperatura w dzień ok.7-8oC a w nocy -1-20C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Cześć wszytkim,

zastanawiam się nad zastosowaniem kizerytu w pszenicy Bamberce czy to dobry pomysł czy lepiej siarczan amonu poza oczywiście N.?

saletrosan


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

siarczan amonu też nie ma magnezu. Masz niską zasobność w magnez że chcesz sypać? Może dolistnie wystarczy?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczek098    15

No siarczan amonu nie ma Mg. ale kizeryt ma i siarke i magnez .  Ciężko na tą chwile stwierdzić ale zapobiegawczo w niedużej ilości myślałem rzucić jakieś 100-150 kg na h ? to są podstawowe składniki a jeśli nie ma obornika to myślę ze nie zaszkodzi dodam że stanowisko po rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Siejecie azoty ? NPK to już z  tydzień temu powinieneś rozsiać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Siejecie azoty ? NPK to już z  tydzień temu powinieneś rozsiać ;)

 

Moim zdaniem jeszcze za wczesnie na azot. Pogoda jeszcze moze sie zmienic, chociaz jestem za tym zeby już szło do wiosny. Ja jeszcze nie planuje siać saletry na pszenice. Różnie jeszcze może być. Tamtego roku siałem pod koniec marca dopiero pierwsza dawke i wszystko ładnie urosło i dało super plon jak dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

 

Siemka
Czy można siać już nawozy pogłównie potasowe i fosforowe ?Jeśli tak to jaki nawóz najlepiej wybraćarrow-10x10.png na gleby V klasy . Przestraszyłem się trochę wypowiedzi LOSKTOSa że może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśłi nie powinno się teraz podsiewać potasem i fosforem to jak uzupełnić braki tych składników z nawożenia przedsiewnego ?? Przedsiewnie na pszenice i jęczmień było dane tylko 100kg lubofoski 4,20,30 NPK :(
Z góry dzięki za odpowiedz :)
 
 
 
 

 

 ja polecam odżywki rosasol lub fructus naprawdę w zeszłym roku pierwszy raz stosowałem i pomiana, a wcale też PK dużo nie dałem, nie siej fosforu na łeb bo to nic nie da tylko można siać na piaskach sól potasową na łeb ale już na zwięzłych nie bo się nie przemieści naprawdę polecam odżywki http://archiwum.allegro.pl/oferta/rosasol-10kg-19-19-19-zrownowazony-dolistny-nawoz-i3187878707.html albo jakieś inne ale u mnie to dużo dało w zeszłym roku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Co myślicie od takich dawkach na pszenice:

Pierwsza to 100kg Polifoski 21 + 100kg Saletry amonowej

Druga to 200kg Saletry amonowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj