pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Zombi330    49

Na piachu cwaniaczki pszenicę sieją to i sypie jak piach ale co do tego gnoju to ja bym się raczej bał że taka dawka wypali kiełkujące zboże bo kurzy nawóz mocy nie to co z chlewni czy obory no ale na ile ton wystarczy to ciężko powiedzieć - dawniej jak tylko obornik dawali to 2,3 max. 4t zbierali także co powyżej to już tylko z chemizacji sztucznymi nawozami  może pochodzić "cuduf nima".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Takie dokładne przeliczanie jest bez sensu bo są różne lata....  Trzeba obserwować zboże jak rośnie i czy wyda nam spodziewany plon. Np. ten rok był obfity w plony i nie jeden się rozczarował bo w wielu miejscach pszenica poszła na poszowe bo za mało białka. Ja obserwowałem pogode, rozwój roślin itd. i szybko podjąłem decyzję że warto zainwestować w pełną ochronę (3zabiegi fungicydowe) i dawka na wiosnę w RSM 180kg na ha. Średni plon był wysoki i wszystka pszenica konsumpcyjna. Także obserwujcie swoje plantacje bo czasami naprawdę nie warto pakować kasy jak nic z tego nie będzie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Takie dokładne przeliczanie jest bez sensu bo są różne lata.... Trzeba obserwować zboże jak rośnie i czy wyda nam spodziewany plon. Np. ten rok był obfity w plony i nie jeden się rozczarował bo w wielu miejscach pszenica poszła na poszowe bo za mało białka. Ja obserwowałem pogode, rozwój roślin itd. i szybko podjąłem decyzję że warto zainwestować w pełną ochronę (3zabiegi fungicydowe) i dawka na wiosnę w RSM 180kg na ha. Średni plon był wysoki i wszystka pszenica konsumpcyjna. Także obserwujcie swoje plantacje bo czasami naprawdę nie warto pakować kasy jak nic z tego nie będzie....

180kg rsm to jest całe nawożenie? Jeśli tak to nie widze parametrów jakościowej, nawet na normalnie pokrzewiona plantacje jest to malo na 1 dawke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

180kg ale czystego N czyli: 575kg RSM\ha 32%. To jest całe nawożenie. W trzech dawkach. Pierwsza 234kg\ha, druga 234kg\ha, trzecia 107kg\ha. Razem 575kg RSM pomnożone przez 0,32=180kg.

Edytowano przez petro11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

To nie za ciekawie że nie sypneliście fosforu i potasu jesienią ale jeśli już to proponowałbym dać wieloskładnikowe pogłównie choćby zaraz jak tylko mróz chwyci oczywiście bez azotu ponieważ zostanie do wiosny wymyty. Na wiosne to wam tylko zostaną dolistne nawozy ale wiadomo taka ilość kondycji nie poprawi. Jeśli dacie teraz to nawóz przez zimę się rozpuści i do wiosny przeniknie do profilu glebowego i będzie już dostępny zaraz po ruszeniu wegetacji. Na wiosne takie nawożenie nie ma sensu bo może być sytuacja że nawóz się wcale nie rozpuści bo jak wiadomo mamy coraz częste susze wiosenne. Ja np. na bobik dałem już miesiąc temu po orce zimowej, uprawiłem wstępnie i czekam na wiosne.... P i K to nie saletra.... może poleżeć nie wyparuje. Jedynie potas może po części wymyć ale jeśli macie gleby zasobne w potas (cięta słoma) to dajcie sam fosfor i wtedy na 100% nic się nie zmarnuje. Najlepiej fosforanu amonu sypnąć....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Jakobek teraz to Ty zapadnij w sen zimowy jak niedzwiedź i w ogóle na pole nie chodź, a wiosną sobie popryskasz odżywką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Na dolistne zdecydowanie za późno. Sypnijcie po wierzchu fosforu i zobaczycie efekt na wiosne....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Przedplon pszenica ozima oraz fasola (50/50) klasa II - V łączna dawka N 205kg, odmiana Zyta i Fregata plon 8t/ha rejon Żuław.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Witam. Zrobilem badanie gleby i na polu na którym chce siac pszenice wyszlo mi ze zawartośc skladnikow (P, K, Mg) jest srednia. Wyliczylem sobie z tabeli  ze powinienem nasypac P= 45kg, K=65kg i Mg=20kg/ ha lecze niewiem jaka mam zawartśc azot na polu, nie mam tego w badaniu. Ile mam sypnac azotu na 6 t plonu???????? :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Witam. Zrobilem badanie gleby i na polu na którym chce siac pszenice wyszlo mi ze zawartośc skladnikow (P, K, Mg) jest srednia. Wyliczylem sobie z tabeli  ze powinienem nasypac P= 45kg, K=65kg i Mg=20kg/ ha lecze niewiem jaka mam zawartśc azot na polu, nie mam tego w badaniu. Ile mam sypnac azotu na 6 t plonu????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Aby uzyskać 6t pszenicy ozimej jakościowej trzeba sypnąć około 150kg Azotu w czystym składniku (30kg\t). Oczywiście nikt nie wie ile dokładnie dać bo jest to uwarunkowane także od warunków atmosferycznych w danym roku i przedplonu. Rok 2014 pokazał że ci co wyliczali na styk Azot to się przeliczyli i często przekroczyli zakładany plon i było po parametrach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Azotu Ci nie podadzą .Azot musisz dostosować sam.W zależności jak wyglada na wiosnę zboże i w dalszych fazach rozwojowych pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie ja dałem w jesieni przedsiewnie po 300kg/h polifoski 8,pierwsza dawke mam w zamiar dac 200kg/h saletry.I tu moje pytanie co lepsze na druga porcje 150kg/h saletry czy moze 100kg/h mocznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja tej jesieni na pszenice rozsiałem 400 kg Dolokornu (Mg i Ca) stanowisko w wiekszosci po gryce tylko jeden kawałek po łubinie. Na wiosne w planach jest jak pszenicha bedzie po zimie w dobrej kondycji bo chwili obecnej jest dobrze rokrzewiona to pojdzie 175 saletry 34% na druga dawke niecałe 200 kg tez tej samej saletry w miedzy czasie raz szurne mocznikiem dolistnie około 20 kg na ha. czyli dostanie około 138 N. 6 ton powinienem uzyskać. Podobne nawozenie było ostatniej wiosny. Plon kształtował sie neicałe 7 ton z ha tylko że pszenica był;a uprawiana na system paszowy czyli ogolnie chodziło mi o wydajnosc a nie o jakość wypiekową. czyli koszty troche niższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
progt123    0

Witam ,chce w tym roku zastosowac 3 zabiegi na grzyba w pszenicy i zbytnio nie wiem w jakiej fazie ,jak to rozłozyc ? :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Czy pszenicę ozimą można pryskać RSM-em. Nie chodzi mi o to żeby pryskać czystym bo wiadomo że spali zboze ale czy mozna go stosować zamiast mocznika w dolistnym dokarmianiu razem z jakąś odżywka i fungicydem. Przykładowo zamiast dotychczs stosowanego 25kg mocznika na 300l wody na hektar czy można dać 20 30 czy nawet więcej litrów RSM-u + odżywka Itd bez ryzyka uszkodzenia roślin. Pytam dlatego że z mocznikiem jest troche zabawy z rozpuszczaniem, ochładza ciecz itd. A RSM wlał i bez kłopotu, Oprysk wykonywany końcówkami 0,3 o ile to ma jakieś znaczenie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

spokojnie możesz wlać nawet do 50 ltr.(do  fazy T32) ale nie jedź w pełnym słońcu i raczej po południu. Sprawdzone rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Davidastra    0

RSM ma tyle samo azotu co saletra 32% aczkolwiek jest lepiej przysfajalny , a co myślicie o saletrzaku , dawkuje 3 razy po 150 kg na hektar


Ursus c 330 1982r.

Ursus c 360 3P 1987r.

Zetor 7211 1989r.

Bizon ZO56/6 1988r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

saletrzak to dla mnie nawóż wyłacznie przedsiewny


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj