pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mcpenza    3

Dzięki bardzo. Dzwoniłem do OSC-R miła pani wytłumaczyła mi wszystko koszt ok 40 zł badanie polega na dostarczeniu materiału z całego pola oko 200 roślin trzeba im zawieść oni to suszą i z suchej próbki dopiero mogą zbadać zawartość składników w roślinie niestety nie mogłem czekać na wyniki bo czas oczekiwania koła 2 tygodnie i poleciałem siarczan+mocznik+mikro z zabiegiem T2. Co do wcześniejszego pytania pole nie było wapnowane uprawiam pierwszy rok po żniwach na bank sypnę z 5-6 t wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kars3    0

Witam mam taki problem czy mógłby mi ktoś doradzić otóż tak wydaje mi się że pszenica ozima jest dość słaba w poruwnaniu to co jest na innych polach na wiosnę na pierwszą dawkę dostała saletrzak potem była zasilana mocznikiem + nawóz dolistny i moje pytanie brzmi czy dobrze bym zrobił gdybym teraz na 3 dawkę dał saletrę czy już nie za póżno bo już mija połowa maja. z góry dzięki za doradzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid1606    0

kars3 na trzecia dawke nie jest za pozno w jakiej fazie masz pszenice? Ile dales na poprzednie dawki azotu w czystym skladniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kars3    0

pszenica jest w fazie stadium 2 kolanka a saletrzaku poszło 150 kg na 60 arów i motem 20 kg mocznika + nawóz dolistny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kars3    0

może trochę przesadziłem jest większa tak na drugi zabieg. Mam saletre w domu i nie wiem czy sypnąć czy pużno już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kars3    0
Napisano (edytowany)

ok dzięki bo myślałem tez o moczniku + nawozie dolistnym tak właśnie robiłem w tamtym roku ale teraz zostało mi saletry i chcę wypróbować i myślę że saletra też pomoże bo trochę za mało nawozu w tym roku poszło

Edytowano przez kars3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qaskar    0

Witam. Chciałem zasiać po żniwach pszenicę ozimą i nie wiem jaki nawóz i odmianę dobrać aby w miarę plony mnie uszczęśliwiły (przynajmniej z 4t). A więc od początku, przedplonem jest jęczmień jary (pod który dałem ok. 100 N 30P 45 K, kat. agronomiczna ziemi: średnia, pH 5,94 lekko kwaśne, Fosfor 10,2mg- średnia zasobność Potas 10,6 niska Magnez 4,2 niska. Na ściernisko planuje wysiać wapno(ok. 2t) jeszcze nie wiem jakie. Pod korzeń Polifoska 6 250kg, podzielone na dwie dawki 150kg pod orkę 100kg pod agregat I z 200kg WAPMAGu. Na wiosne 1 dawka saletra 150kg+ 100kg kizerytu 2 dawka 100kg mocznika 3 dawka 100kg saletry w między czasie ze 2 opryski mocznik +siarczan magnezu + mikro oraz 2 zabiegi fungicydowe. W miarę ogarnięte nawożenie, coś zmienić? I jaką odmianę pszenicy dobrać(górny śląsk) ?Nie wiem jaka klasa ziemi, powie ktoś jak sie ją sprawdza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

polecam Bamberkę, Ludwiga, Bogatkę. Skoro masz małą zawartośc magnezu zastosowałbym wapno magnezowe na ściernisko. Nie dzieliłbym polifoski tylko wysiał wszystko pod agregat bo każdy zbędny przejazd to strata paliwa i ubijanie podeszwy płużnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qaskar    0
Napisano (edytowany)

Tak sobie myślałem że skoro na początku kiełkowania pobierane PK jest z tego co było rozsiane pod agregat (płycej) to żeby w późniejszych fazach rozwojowych czyli jak korzenie będą dłuższe również miały czym sie odżywiać. A jak liczyłem spalanie podczas rosiewu wyszło 2-2.5l paliwa więc to jest 10-15 zł a jak miało by pomóc i pszenica miała by lepeij plonować to chyba warto ?

Edytowano przez Qaskar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid1606    0

Jeśli chodzi o nawozy PK to niema sensu dzielić dawek. Ja w tym roku stosowałem je pierwszy raz pod orkę a nie bezpośrednio przed siewem pod agregat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qaskar    0
Napisano (edytowany)

I były jakieś lepsze efekty niż pod agregat ? Słyszałem że fosfor powinno się stosować pod orkę bo korzenie pobierające fosfor rosną chyba głębiej czy coś takeigo.

Edytowano przez Qaskar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid1606    0

Też tak słyszałem ponadto głęłbiej podane P i K powodują, że roślina ma lepiej rozbudowany system korzeniowy co jest korzystne w czasie suszy itp. Zrobiliśmy tak pierwszy raz w tym roku jak narazie pszenica niczym się nie różni od tych w poprzednich latach zobaczymy jak będzie z plonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Fosfor najlepiej jest pobierany z warstwy 10-40 cm. Tylko rośliny wieloletnie zaleca się nawozić pogłównie, wczesną wiosną.

Potas najlepiej jest umieścić również w glebie, w lekkich glebach ulega on dosyć szybkiemu przemieszczaniu się do głębszych warstw, gdzie mogą go pobrać rośliny o lepiej rozbudowanym systemie korzeniowym.

Co by nie pisać to PK na glebach ubogich w te pierwiastki są pobierane przez 2- 3 lata. Ciężko jest coś powiedzieć po jednym roku stosowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Warto jeszcze po wykłoszeniu pszenicy podać ok 25kg azotu? Dotychczas poszło 170kg N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekamil97    0

Wykonałem analizę gleby:

 

xze8t0.png

 

Chciałbym uprawiać pszenicę jarą. Przeliczyłem więc jakie mniej więcej nawozy zastosować. Oto propozycje:

 

1) Wapnowanie - pH w H2O mówi że gleba jest lekko kwaśna. Pasuje więc zastosować lekkie wapnowanie - aby nie przepłacać oraz aby nie zniszczyć w glebie pozytywnych mikroorganizmów i bakterii - 400 kg/ha wapna palonego

2) Fosfor - Gleba zawiera prawidłową ilość fosforu (mieści się w dolnych granicach, ilość fosforu raczej przeciętna). Aby "symbolicznie" nawieźć proponuje - 50 kg/ha fosforanu amonu - POLIDAP

3) Potas - Ilość potasu jest również prawidłowa - mieści się w dolnej granicy. Jednak powinno być go więcej - nawóz - 50kg/ha siarczanu potasu

4) Magnez - Ilość magnezu jest niska. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie niezakwaszającego - 50 kg/ha siarczanu magnezu

 

5) Siarka - nie badano. Jednak po zastosowaniu siarczanów, na pewno nie zaszkodzi to glebie - poziom siarki zwiększy się.

 

6) Azot - najważniejszy pierwiastek odpowiadający za ilość plonów. Zawartość azotu jest niska - do poziomu optymalnego (co najmniej 2-3 krotnie więcej) trzeba było by zastosować ok 600 kg nawozów. Niestety ceny dobijają więc proponuje - 200 kg/ha saletra amonowa + 50 kg/ha saletrzak

 

Podsumowując nawozy:

- 400 kg/ha Wapna Palonego

- 50 kg/ha Fosforanu Amonu - POLIDAP

- 50 kg/ha Siarczan Potasu

- 50 kg/ha Siarczan Magnezu

- 200 kg/ha Saletra Amonowa

- 50 kg/ha Saletrzak

 

Co sądzicie o zastosowaniu takiego nawożenia pod pszenice? Co można by było zmienić lub co warto by było dodać?


Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawidoo1    1

powapnuj i rzuć nawóz npk w proporcjach dobranych do siebie a resztę już na roślinę a np. siarkę, bor, magnez mikro i makro elementy oraz aminokwasy jeżeli chcesz i masz dobry opryskiwacz to też azot dolistnie uważam że takie nawożenie więcej daje niż przedsiewnie

proponował bym ci mniej wymagające rośliny np pszenżyto bo w pszenicy trzeba zwracać uwage na grzyby a środki grzybobójcze też nie są tanie a po za tym jeszcze środek przeciw chwastom to następne 200 zł więc lepiej się nad tym zastanów

gdy u siebie liczyłem koszty niestety mam słabą ziemie to zmieściłem się w granicach 1000 zł/ha a też nie zastosował bym wszystkich zalecanych zabiegów i nie doliczyłem paliwa i kombajnu gdybym chciał wszystko zrobić to wyszłoby ok 2500/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekamil97    0

Właśnie nie mam zbytnio możliwości opryskiwać tego, dlatego lepiej by mi było podać nawozy doglebowo.

Jak oceniasz pod kątem praktycznym takie nawożenie (czy nie za dużo tego)?:

 

Polifoska 6 - 200 kg/ha

Siarczan Magnezu - 50 kg/ha

Saletra Amonowa - 200 kg/ha

Saletrzak - 50 kg/ha

 

Kreda nawozowa - 1 tona/ha


Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Koledzy i koleżanki z AF dostałem dwa tygodnie temu 3 ha ziemi klasy 3a-b i 4a mój poprzednik miał tam żyto hybrydowe plon ok 6 ton zostawił słomę. Pierwsze co zrobiłem to roundup energy po 5 dniach rozdrobniłem słomę i dałem ok 8,5 tony pomiotu kurzego na ha czyli N 196 kg P2O5 181 kg  i K2O  153 kg orka i kreda nawozowa pylista w ilości 300kg ha celuje na 7 ton. Analize gleby będe miał dopiero za kilka dni. Moje pytanie jak zachować się z nawożeniem azotem na wiosne ile dać. Dziękuje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

To znaczy że nic nie wykorzysta z tego pomiotu i słomy przyoranej ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

wykorzysta ale sporo tez przepadnie, zwlaszcza azotu. poza tym ty chcesz 7 ton a to wcale malo nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Na tym forum osiągnąć 7 T z ha to wstyd. Na piachu spokojnie osiągają po 8 a na lepszych to spokojnie 10:) Jak kolega wyżej - azotu nie utrzymasz tak długo dlatego duże dawki na raz nie są zalecane - max w jednej dawce 70-80 kg N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj