pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtek987    63

"Rozlanie" było tylko merytorycznym przykładem a nie praktycznym lecz @tomek przyznaję ci racje. W praktyce gdyby rozlał po ziemi a nie po liściach to by nic nie spaliło :) Zresztą nawet po liściach gdyby polał w odpowiednim stężeniu też by nic nie było (lecz wtedy było by to podlewanie). Myślę że dyskusja na ten temat mija się z celem ponieważ kto (oczywiście o zdrowych zmysłach :ph34r: ) rozpuszczał by saletrę czy saletrzak a potem męczył by się z rozlewaniem :lol: ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja na pszenicę dam

I dawka 200 kg saletry (ładnie rozkrzewniona)

II dawka 200 kg mocznika i spokój

Tylko po jakim czasie dać ten mocznik po saletrze?? Moczik zanim zacznie się rozkładać to trochę potrwa.Czy może mocznik z saletrą od razu wysiać???Może się chyba zważyć ta mieszanka :)

 

Mieszanka saletry z mocznikiem spowoduje rozpuszczenie granuli i powstanie taka papka której nie da rady wysiać. Jeszcze możesz rośliny poparzyć. Ja stosuję mocznik zwykle 2-3 tygodnie po pierwszej dawce, bo zanim zacznie działać to kolejne 2-3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam. Jestem mało doświadczonym rolnikiem i dlatego mam pytanie. Mam 3 ha pszenicy ozimej, na jesień nie była nawożona, planuje zrobić to na wiosnę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zastosować? Na te 3 ha chce przeznaczyć max 1000 zł.

Daj 2 dawki azotu. Na 1 200 kg saletry, na 2 200 kg mocznika i powinno wystarczyć. Ewentualnie opryski dolistne. Można dawać trzy razy ale skoro jesteś mało doświadczony to zostań przy 2 dawkach (trzecią dawkę trzeba zastosować w odpowiednim terminie bo jezeli nie to możesz narobić szkód)

Ja na pszenicę dam

I dawka 200 kg saletry (ładnie rozkrzewniona)

II dawka 200 kg mocznika i spokój

Tylko po jakim czasie dać ten mocznik po saletrze?? Moczik zanim zacznie się rozkładać to trochę potrwa.Czy może mocznik z saletrą od razu wysiać???Może się chyba zważyć ta mieszanka :)

Napisałem już.. Mocznik na pierwsze kolanko. Nie da się dokładnie określić kiedy to będzie. Zazwyczaj praktykuje się ok 3 tyg po pierwszej dawce.. Wszystko zależy od pogody, nawożenia pierwszą dawką i przede wszystkim fazy w jakiej jest roślina po zimie

Z dokrzewianiem nie mozna przesadzać. U mnie pszenica siana w pierwszych dniach października ma 3-4 rozkrzewienia (siane 180kg/ha) Myslę na początek dać 200 kg saletrosanu , dwa tygodnie potem 100 kg saletry, na kolanko 100-120 kg mocznika i na kłos ok. 100kg saletry

Masz przepuszczalne gleby że aż 4 dawki? czy poprostu taki system?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lipos4    5

Dzieki losktos :) A co do nawożeniu dolistnie to stosuje mocznik razem z opryskami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Z racji tego że każdy inaczej pisze ile zasotosował azotu na pszenice mam propozycje aby podawać

 

- przedplon, klasa ziemi, nawożenie pk

 

- ilośc czystego azotu oraz ilośc dawek i jaki nawóz został zastosowany

 

 

- osiągniety plon

 

Łatwo dzieki temu udało by się określić ile każdy deklaruje "sypania " oraz efekty tego. Nie zaśmiecając innych tematów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jakie stężenie kristalonu stosujecie? Chodzi mi o to żeby nie pryskać samą wodą ale żeby też nie przypalić. Bo chyba te 0,2%-0,4% czyli 0,2-0,4kg na 100l wody to trochę mało.

Na wiosnę zaraz jak tylko będzie widać że pszenica ruszyła i ma liście zdolne do przyjęcia dokarmiania dolistnego mam zamiar zastosować 5%mocznika, 5% siarczanu magnezu siedmiowodnego i kristalon żółty. Tylko ile kristalonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Witam Panowie mam dylemat otoz tatowi przestawil sie siewinik i wysial 280 kg pszenicy na ha. Pszenica jest zdecydowanie za gesta i nie wiem co mam zrobic,aby za bardzo sie nie rozkrzewila. Czy dac mniejsza dawke startowa np 50kg N na hektar zwyklej Saletry Pulawskiej czy wysiac normalnie 64 kg N ale w postaci Saletry Kedzierzynskiej, ktora podobno troche slabiej sie rozpuszcza przez co pozniej dziala??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

To nie jest tak że dasz 200 kg N i masz 10 ton/ha bo jest dużo innych zmiennych. Jesienna pogoda, przezimowanie oraz wiosenny rozkład opadów. Gdyby było inaczej to zakładasz plon np 9 ton sypiesz 200 kg/N i czekasz na żniwa. Ja osobiście przy sprzyjającej pogodzie daję 200 kg/N plon 8-10 ton ( średnio ponad 8 ton jeśli nie ma suszy) przedplonem rzepak.Jak pogoda nie sprzyja schodzę do 150 kg/N. Trzeba by jeszcze robić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie itd. itp. ;)

Edytowano przez boku27

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Daj ze 150kg saletry obojętnie jakie.Te 3kg czystego azotu różnicy nie zrobi.A potem jak za gęsta będzie to będzie trzeba skrócić. :)


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5565

Kilka postów wyżej napisałem mniej więcej o tym samym. Ty masz za dużo wysiane a ja wystarczające rozkrzewienie. Moim zdaniem powinno się obniżyć/podzielić pierwszą dawkę by nie stymulować krzewienia.Tak jak pisałem myślę o dać 200kg salertosanu (52kgN) a nieco póżniej "podgonić" łan. Dodatkowo ide w forme amonową azotu by działanie nie było uderzeniowe. Myslałem nawet o moczniku ale jak będzie zimno to rośliny będą zbyt długo głodne.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy w nowym top agrar jest przedstawiona strategia nawożenia pszenicy i nie tylko po tegorocznej długiej i ciepłej jesieni... Opisują tam że zboża są aktualnie dobrze rozkrzewione (prawda) i trzeba zastosować inna strategię a mianowicie:

Pierwsza dawka w ilości max 40-60kgN/ha w postaci mocznika żeby jeszcze bardziej nie pobudzać krzewienia a potem przed fazą strzelania w zdzbło saletra w ilości ok 90kgN/ha...

Proszę o komentarz:-)

Żeby mieć pewność jaki nawóz, kiedy i w jakiej dawce stosować to najlepiej określić można po zbadaniu azotu mineralnego w glebie. A w takim ogólnym opisie do wszystkich pól to można powiedzieć że każda teza częściowo jest prawdziwa. Przy zbyt dużej obsadzie I dawka powinna być zredukowana, ale mocznik może być złym rozwiązaniem, chyba że wiosna będzie bardzo ciepła, a zapasy azotu w glebie są dobre.

Witam co myslicie o moim nawozeniu?

Pszenica ozima pod korzen było 200kg polifoski 6, na 1 rzut planuje dac 200 saletry na 2 100 mocznika a na 3 chyba 100 saletry i do tego opryski mocznikiem z siarczanem magnezu + mikro. Razem bedzie ok 160kg azotu czu musze stosowac antywylegacz jak tak to jaki modus czy ccc? A i ile zabiegów na grzyba przy takim nawozeniu zrobic?

Na 160kg N to antywylegacz obowiązkowo. Powinien wystarczyć 1lCCC+0,2-0,3l moddusa, wszystko zależnie od odmiany i obsady. Takie nawożenie swobodnie jest na 6t, na taki plon 3 zabiegi tańszymi środkami lub 2 takimi z wyższej półki. Napisz jaka to odmiana, przedplon. trochę więcej informacji, i ile możesz przeznaczyć na ochronę.

Co powiecie na takie nawożenie azotowe :

- Pierwsza dawka 200 kg saletry puławy

- druga dawka 200 kg mocznika

- trzeciej dawki brak

Dodam, że zawsze stosowałem tylko saletrę ok 450 kg/ha lecz w poprzednim roku zastosowałem na drugą dawkę w życie ozimym na małym areale mocznik i ku mojemu zdziwieniu żyto było dłużej zielone i bardziej ciemne. Dawki w czystym N były mniej więcej takie same. Nie wiem przy którym nawożeniu lepszy był plon bo to był dosłownie jeden przejazd rozsiewaczem.

Czy lepiej : ???

- pierwsza dawka 200 kg saletry

- druga dawka 150 kg mocznika

- trzecia dawka 100 kg saletry

Ile trzeba wcześniej wysiać mocznik po pierwszej dawce ???

Dobre te nawożenie. Mocznik powinieneś wysiać 2-3tyg przed planowana 2 dawką w postaci saletry czy RSM. Czyli jeżeli saletrę w 2 dawce byś dawał w 3 kolanku, to mocznik w 1 kolanku. Mocznik dobrze jest wysiać wcześnie. Rok temu u mnie mocznik w 2 dawce na żyto też się sprawdził choć początkowo efekty były mizerne. Wysiałem go tydzień po 1 dawce, ale efekty były widoczne dopiero w fazie liścia flagowego, ale jaka wiosna w poprzednim roku była każdy wie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2130

Na 160kg N to antywylegacz obowiązkowo. Powinien wystarczyć 1lCCC+0,2-0,3l moddusa, wszystko zależnie od odmiany i obsady. Takie nawożenie swobodnie jest na 6t, na taki plon 3 zabiegi tańszymi środkami lub 2 takimi z wyższej półki. Napisz jaka to odmiana, przedplon. trochę więcej informacji, i ile możesz przeznaczyć na ochronę.

 

Pszenica Bamberka nasiona kwalifikat siew 21.09 180 kg

Niesiety 3 rok to bedzie pod rzad pszenica ;/ Aha i była gorczyca przyorana pod siew ziema 3 klasa.

Na srodki 300zl max ;)

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Oczywiście jest wiele zmiennych lecz chodzi o zobrazowanie uśrednionego nawożenia azotem wśród użytkowników gdyż jedni nie przekraczają nigdy 150 kg n, inni dobijają do 200 a rekordziści po 250 :rolleyes:

 

Chodzi tu raczej o taką mała sonde a nie o przepis na rekordowe plony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiekb3    0

Witam Kolegów

 

Proszę o porade czym nawozić pszenicę ziemia średniej klasy chodzi mi tylko o zasilanie nawozami granulowanymi areał 1 ha zboże będzie użytkowane jako karma dla drobiu

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Często dobijam do 200kgN/ha, czasem nawet więcej. Najważniejsze co zauważyłem- im więcej dasz tym więcej problemów masz.

Zawartość PK wysokie do bardzo wysokie, 3b. Plon zależy głównie od przebiegu pogody, a zysk od działań spekulantów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nawożenie fajne ale te środki na ochrone to może być mało.

Na T1 dobry by był tilt turbo+mirage lub wirtuoz koszt ok 110-120zł/ha

Na T2 raczej triazole duet ultra, menara by było ok koszt ok 90zł

Na T3 coś w stylu tebu koszt ok 60zł

Niby się mieści w 300zł ale to dość skromna ochrona i może być niewystarczająca.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MLODY402    1

Dla dobrego plonu na pewno azot (N) najlepiej w 2-3 dawkach. W zależności od stanu plantacji dobrać trzeba dawkę i formę nawożenia azotem. Poczytaj inne tematy o nawożeniu zbóż.

Edytowano przez MLODY402

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Witam Kolegów

 

Proszę o porade czym nawozić pszenicę ziemia średniej klasy chodzi mi tylko o zasilanie nawozami granulowanymi areał 1 ha zboże będzie użytkowane jako karma dla drobiu

 

Połączone

Kolego z 10 stron do tyłu przeczytaj i będziesz wiedział, jak nie to cofnij się z rok do tyłu i z pewnością więcej wiedzy nie potrzeba o dobrym nawożeniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

jeden znajomy większy rolnik na pszenice i pszenżyto stosuje na I dawkę mocznik i osiąga plony 6-6,5t/ha czy jest sens stosować mocznik w I dawce na IV i V klasie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@marcin2057 na drugą dawkę już daje saletrę czy też mocznik ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam Panowie mam dylemat otoz tatowi przestawil sie siewinik i wysial 280 kg pszenicy na ha. Pszenica jest zdecydowanie za gesta i nie wiem co mam zrobic,aby za bardzo sie nie rozkrzewila. Czy dac mniejsza dawke startowa np 50kg N na hektar zwyklej Saletry Pulawskiej czy wysiac normalnie 64 kg N ale w postaci Saletry Kedzierzynskiej, ktora podobno troche slabiej sie rozpuszcza przez co pozniej dziala??

to że wolniej się rozpuszcza nic Ci nie da, chodzi tu bardziej o forme azotu. Wysiej np. saletrosan, który ma mniej formy saletrzanej a więcej amonowej, dzięki temu wniesiesz odpowiednia ilość azotu a mniej pobudzisz rośliny niż w przypadku saletry amonowej.

Nawożenie fajne ale te środki na ochrone to może być mało.

Na T1 dobry by był tilt turbo+mirage lub wirtuoz koszt ok 110-120zł/ha

Na T2 raczej triazole duet ultra, menara by było ok koszt ok 90zł

Na T3 coś w stylu tebu koszt ok 60zł

Niby się mieści w 300zł ale to dość skromna ochrona i może być niewystarczająca.

Nie uważasz że Duet Star będzie lepszym rozwiązaniem niż Tilt? Oba środki zawierają morfoline, a epoksykonazol chyba będzie skuteczniejszy od propikonazolu. Co o tym myślisz?

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmkeen    7

Witam, chłopaki jakie byście polecili nawożenie na pszenicę ( siana w terminie, trochę rzadka, ale ma po 3 rozkrzewienia, ziemia III klasy, przedplon pszenica, niska odmiana Linus). Chciałbym wyciągnąć z niej 6-7 t/ha. Mam zakupione na nią narazie po 300 kg/ha saletry. Na pierwszą dawkę myślałem dać po 250 kg/ha saletry. Na drugą dawkę nie wiem co dać, może mocznik będzie dobry, ale nie stosowałem go nigdy w pszenicy i nie mam z tym doświadczenia. Jak możecie to przedstawcie Wasze sugestie. . ;)Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

myślę że te 250 kg saletry na pierwszą dawkę to max, na 2 daj tak 200 kg mocznika (ok. 3 tygodnie po pierwszej dawce) i będzie ok. Możesz jeszcze pojechać dolistnie mocznikiem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@marcin2057 na drugą dawkę już daje saletrę czy też mocznik ??

na II dawkę też daje mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj