pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Peteer18    1

tylko że fosforan amonu u nas wychodzi drożej niż superfosfat wzbogacony i mocznik razem

Fosforan 2100

Superfosfat 1450

mocznik 1400

To żeby polować w zimówce na 7 ton to:

I dawka Saletra ile 250 czy 300kg

II dawka mocznik ile?

III saletra ile?

no i w jarce też jak pod korzeń chce puścić 200kg mocznika to ile potem sypnąć i czego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Na pierwszą dawkę max 250 kg saletry .Druga dawka 100 kg mocznika i na kłos 100 kg saletry.Na jara pszenice saletrzak pod korzeń 300 kg i pogłownie saletra 150 kg lub mocznik 100 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

tylko że fosforan amonu u nas wychodzi drożej niż superfosfat wzbogacony i mocznik razem

Fosforan 2100

Superfosfat 1450

mocznik 1400

To żeby polować w zimówce na 7 ton to:

I dawka Saletra ile 250 czy 300kg

II dawka mocznik ile?

III saletra ile?

no i w jarce też jak pod korzeń chce puścić 200kg mocznika to ile potem sypnąć i czego

 

W tym roku planowane I 300kg Saletrosan (78N) II 200kg? Mocznik (92N) jedyne co to czy przyjmie taką dawkę mocznika, czy nie będzie dużych strat?

Pierwsza niższa od twojej, a sieje rzadziej. Bierz pod uwagę, że posiane w terminie są już pokrzewione bdb.

7t to przy sprzyjających wiatrach i dobrej pielęgnacj w czasie wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Pod jarkę będzie dane 200kg soli potas i 200kg superfosfatu wzbogac i myślę nad polifoską 21 z siarką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

panowie co myślicie o takim czymś . Pole wapnowane nie było już o ho ho chyba z siedem lat ziemia kwaśna IV V klasa. jesienia pod korzeń pod pszenice 100kg kizerytu i 100kg polifoski na ha. Teraz I dawka myśle dać 200kg saletry i 50/100kg dolokornu na ha II dawka 100kg saletry III dawki nie planuję . Bedzie cuś z tego czy dopa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

panowie co myślicie o takim czymś . Pole wapnowane nie było już o ho ho chyba z siedem lat ziemia kwaśna IV V klasa. jesienia pod korzeń pod pszenice 100kg kizerytu i 100kg polifoski na ha. Teraz I dawka myśle dać 200kg saletry i 50/100kg dolokornu na ha II dawka 100kg saletry III dawki nie planuję . Bedzie cuś z tego czy dopa

Te wapno to możesz sobie gdzieś wsadzić, nie warte swojej ceny absolutnie wcale.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

panowie co myślicie o takim czymś . Pole wapnowane nie było już o ho ho chyba z siedem lat ziemia kwaśna IV V klasa. jesienia pod korzeń pod pszenice 100kg kizerytu i 100kg polifoski na ha. Teraz I dawka myśle dać 200kg saletry i 50/100kg dolokornu na ha II dawka 100kg saletry III dawki nie planuję . Bedzie cuś z tego czy dopa

A po czym kolega stwierdził ze gleba kwaśna że siedem lat nie wapnowane?? jak jesteś pewien to możesz zastosować na wiosne jakieś wapno a po żniwach np tlenkowe, co do nawożenia to powinno być ok, w jaki plon celujesz?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

dzieki koledzy teraz to dopiero mam bordel w głowie jedni sypać inni nie sypać . Chyba jednak coś sypne. Farmervip po czym poznaje że nie wapnowane i kwaśna? bo wiem bo to pole wujka a on badał , w jaki plon celuje myśle że jak bedzie dobrze to te 4 do 5 powinno być

Edytowano przez Mcfarmeros

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

to ile lat nie wapnowane o niczym nie swiadczy. Moje pole ponad 10lat a moze 15 nie bylo wapnowane i pH jest ok co potwierdzaja plony jeczmienia.

jak poglownie to tylko dobra kreda granulowana, z podkresleniem na dobra czyli reaktywna, zeby sie rozpuscila a nie tylko lezela w glebie.

co do nawozenia to moim zdaniem malo polifoski i azotu, no chyba ze byl jakis dobry przedplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja w tym roku stosuje odzywki FOLIQ same super opinie o niej słyszałem odzywka ta ma rewelacyjne własciwości.

Stosowałem ją na lawałku ziemniaków w tamtym roku to zdziwiony byłem jakie były piekne krzaki i długo zielone.

W sklepie gdzie sie zaopatruje sprzedawca mi mówił że mase tej odzywki sprzedał i tera tylko ją się zaopatruje.

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nasiennictwo/foliq-nanoczasteczki-w-sluzbie-roslin,26463.html

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APT    1

Rok temu na pszenicę dolistnie dałem w pierwszym dokarmianiu procamMag i procamMakroP po 1,5 litra do tego dałem pół litra biostymulatora improver a na drugie dokarmianie proleafNEW 2,5litra i prochelatCU 1litr pszenicę zbierałem od 8,5 do 9,7 tony z hektara na glebach klasy II i IIIa


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Wysokie plony to nie tylko zasługa odżywek.Nimi uzupełnia się tylko ewentualne niedobory pierwiastków w glebie lub nie korzystnym przebiegiem pogody,Ważne jest to co jest w glebie i odpowiednia ilość opadów podczas wegetacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a jesli ktos nie stosuje obornika gdyz go nie posiada ale za to mozna slome ciac i pryskac ja azotem to bedzie to samo ? prochnica zostanie zachowana w glebie bo sa tez preparaty takie ktore stosuje sie na rzycho jakies bakterie ale z doradca rozmawialem to nie polecał tylko azot a podobno i wapno musi miec w glebie ph wysokie zeby sie lepiej rozkladalo czy mozna osiagac tak wysokie plony bez obornika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Na niektórych polach u mnie od 10 lat nie daje obornika tylko słoma idzie na przyoranie.Azot daję na słomę jeśli sieję rzepak.Plony zbieram całkiem niezłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

panowie warto dawac jakas odzywke npk na lisc flagowy? bo bede pryskal od grzyba przy 1 kolanku i na lisc flagowy, dodalbym odzywki npk

jakie wybierac? o duzej zawartosci azoru czy zrownowazone np 20 20 20?

do takiej odzywki npk dawac jeszcze np plonvit w plynie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APT    1

Panowie odnośnie dobrej literatury polecam najnowszy numer informatora Agronomia Sukcesu przedwiośnie 2014 tam jest kilka naprawdę dobrych artykułów o ochronie zbóż, rzepaku. Na stronie 40 bardzo dobry artykuł o nawożeniu dolistnym.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

panowie warto dawac jakas odzywke npk na lisc flagowy? bo bede pryskal od grzyba przy 1 kolanku i na lisc flagowy, dodalbym odzywki npk

jakie wybierac? o duzej zawartosci azoru czy zrownowazone np 20 20 20?

do takiej odzywki npk dawac jeszcze np plonvit w plynie?

wybieraj odżywki z dużą zawartością mikroelementów. Co do odżywek NPK opinie są różne. Jezeli nie stosowałeś nawożenia przedsiewnego P i K warto podać odzywke z tymi składnikami ale nawozenia doglebowego tym nie zastąpisz (wnoszona ilość składnika jest mała w takich nawozach). Co nie co zaspokoisz głód roślin. Późniejsze podanie takiej odżywki może mieć pozytywne skutki. Wraz ze starzeniem się roślin zmieniejsza się ilość składników pokarmowych pobieranych przez system korzeniowy więc podanie dolistne moze w pewnym stopniu pomóc. Fosfor wpływa na wykształcanie się ziarniaków wiec napewno nie zaszkodzi.

Ja stosowałem w ubiegłym roku 2 zabiegi Folicare 18-18-18 + Mikrokomplex, w tym roku jednak prawdopodobnie ogranicze się do jednego zabiegu odżywką NPK a bardziej pójdę w mikroelementy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    634

Koledzy w nowym top agrar jest przedstawiona strategia nawożenia pszenicy i nie tylko po tegorocznej długiej i ciepłej jesieni... Opisują tam że zboża są aktualnie dobrze rozkrzewione (prawda) i trzeba zastosować inna strategię a mianowicie:

Pierwsza dawka w ilości max 40-60kgN/ha w postaci mocznika żeby jeszcze bardziej nie pobudzać krzewienia a potem przed fazą strzelania w zdzbło saletra w ilości ok 90kgN/ha...

Proszę o komentarz:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onyks    2

ja jestem sceptycznie nastawiony do mocznika na pierwsza dawke dla mnie za zimno a jak zaczyna se robic cieplo to w pole nie mozna wjechac ale ten niemiec to on zawsze poleca mocznik bylem kilka lat temu na jego konferencji moze w niemczech to jest ok i pewnie tez zalezy duzo od klasy ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj