pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

kazik8888    6

Zamiast salmagu kolego rzuc sól potasowa w odpowiednim terminie i siarczam magnezu.przykładowo 100+100. do pierwszej dawki dorzuc 50 kg saletry czyli 250 i do trzeciej 50 czyli 100,reszta bez zmian,no i oczywiscie ochrona pelna i pogadamy po zniwach.Nie mozna sie sugerowac iz azot wszystko załatwi,azot to nosnik pierwiastkow i polepsza ich pelne wykorzystanie ale te pierwiastki musza byc aby je wykorzystac.

 

no dobrze, tylko kiedy bedzię ten odpowiedni termin na tą sól pot i siarczan?bo nigdy nie sialem pogłownie na oziminy soli...i czy to cos da?

ale wydaje mi sie, ze chyba jak najwczeniej nalezy ją dać, tj przed pierwsza dawką azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

 

Chyba na jesieni. :P

 

Oczywiście muszę lepiej patrzeć co wypisuję :P


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pupek    1

Witam,

Ze względu na problemy przedsiewnie nie dałem polifoski pod pszenicę i pszenżyto, czy na wiosnę można by zastosować sól potasową i fosforan, a za około 2 tygodnie dopiero saletre?

Jeśli tak można to jakie dawki zastosować.

Dzięki za porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

sól jeszcze możesz dać ale fosforanu to nie ma sensu - fosfor nie jest ruchliwy w glebie i wymaga przemieszania z glebą. Lepiej będzie podać coś dolistnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Zamiast salmagu kolego rzuc sól potasowa w odpowiednim terminie i siarczam magnezu.przykładowo 100+100. do pierwszej dawki dorzuc 50 kg saletry czyli 250 i do trzeciej 50 czyli 100,reszta bez zmian,no i oczywiscie ochrona pelna i pogadamy po zniwach.Nie mozna sie sugerowac iz azot wszystko załatwi,azot to nosnik pierwiastkow i polepsza ich pelne wykorzystanie ale te pierwiastki musza byc aby je wykorzystac.

Witam rozumiem że pierwsza dawka to 100kg sól potasowa 100kg siarczan magnezu 50kg saletry i druga dawka taka sama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Witam ja poluje na 7ton z ha jesienią było posypane 200kg soli potasowej, 150 kg superfosfatu pszenica Zyta i Tonacja zasobność gleb średnia klasa 3 i 2 ciężka planuje sypnąć

I dawka 250 kg mocznika

II dawka 150 kg mocznika

III dawka 100 kg mocznika

Do tego jeszcze odżywki itd jest tylko drobny problem gdyż ph na każdym polu wynosi 5,7 i czy można zastosować teraz wapno jak tak to jakie w jakim terminie i jakiej dawce gdyż chce osiągnąć to 7 ton przedplonem była jara sypneła około 5 ton. Dodam jeszcze że zasiany został kwalfikat wysiano 200kg pszenic na ha. proszę o jakieś wskazówki.

Odżywki jakie chce dać na start to phosforo duża ilość fosforu na odbudowe korzenia no i odżywki z mikroelementami też już zakupione. I jeszcze jedno pytanie jeżeli bym to opryskał UGmax czy też to pomoże czy lepiej się nie bawić w dodatkowe koszty.

Czekam na odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Ph 5.7 to jeszcze nie tragedia.Wapnowanie zastosuj dopiero po zbiorach.Na pierwszą dawke daj saletrę zamiast mocznika.Zadbaj o dobrą ochronę fungicydową i powinno być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

No włanśnie będzie ochrona i zastanawiam się jekie dać opryski.

A jak wapno granulowane bym sypnął jeszcze teraz około 250 kg na ha to by coś pomogło czy lepiej sobie odpuścić by tego nie spalić. Siana była 25 września tonacja miała 20 grudnia 7 liści a zyta 5 ale zaczeła się krzewić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

250 KG wapna granulowanego to nie duża dawka.Mówię teraz o kredzie.Na ciężkie gleby będzie lepsze wapno tlenkowe dane na ściernisko przed uprawkami.Na temat oprysków masz dużo opisane w dziale Zabiegi fungicydowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Zima to nie jest dobra pora na wapnowanie.Ile wapnia wprowadzisz w tym wapnie?Całe nic w tym co można pożniej dać.Wiekszy problem niz ph 5.7 to monokultura w której masz zasianą pszenicę.To ona może bardziej obniżyć plonowanie jeśli nie uporasz sie z chorobami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Saletra szybciej działa od mocznika.Zanim mocznik w pierwszej dawce zacznie działać to pszenica może zredukować obsadę na m2 i ilość pięterek w kłosie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam ja poluje na 7ton z ha jesienią było posypane 200kg soli potasowej, 150 kg superfosfatu pszenica Zyta i Tonacja zasobność gleb średnia klasa 3 i 2 ciężka planuje sypnąć

I dawka 250 kg mocznika

II dawka 150 kg mocznika

III dawka 100 kg mocznika

Do tego jeszcze odżywki itd jest tylko drobny problem gdyż ph na każdym polu wynosi 5,7 i czy można zastosować teraz wapno jak tak to jakie w jakim terminie i jakiej dawce gdyż chce osiągnąć to 7 ton przedplonem była jara sypneła około 5 ton. Dodam jeszcze że zasiany został kwalfikat wysiano 200kg pszenic na ha. proszę o jakieś wskazówki.

Odżywki jakie chce dać na start to phosforo duża ilość fosforu na odbudowe korzenia no i odżywki z mikroelementami też już zakupione. I jeszcze jedno pytanie jeżeli bym to opryskał UGmax czy też to pomoże czy lepiej się nie bawić w dodatkowe koszty.

Czekam na odpowiedzi

w drugiej trzeciej dawce również radziłbym zmienić na saletre


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Czyli tak

I dawka 300 kg saletry

II 150 moczniku

III 100 moczniku

duga sprawa ile tygodni po I dawce można sypać mocznik 3 tygodnie po czy jak to brać pod uwagę.

A nawożenie pod pszenicę jarą jakbym zrobił 200kg soli, superfosfatu i moczniku pod korzeń dał to będzie dobrze poplon jaki był po przenżycie to łubin i owies ładnie wyrosło łan na 50 cm i jak to zaorzę to jaką dawkę jeszcze azotu dać pogłównie jak pod korzeń pójdzie 80kg czysteho azotu.

 

No dobrze jeżeli zmienić na saletre to pi razy oko w jakim odstępie czasowym wykonywać zabiegi nawozem między I a II, II a III dawką saletry poprosze tak w przybliżeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Nie da się dokładnie powiedzieć w jakim odstępie czasowym, rok do roku nie podobny więc różnie to może być bardziej zalecałbym patrzeć na fazy rozwojowe.

I dawka: jak tylko dasz radę wjechać w pole albo przed ostatnim spodziewanym przymrozkiem przez wiosennym ociepleniem.

II dawka: w fazie strzelania w źdźbło między 2 a 4 kolankiem, ale jak planujesz trzy dawki to lepiej dać w okolicy drugiego.

III dawka: na tzw. kłos, zaraz przed kłoszeniem albo w jego trakcie.

Ps. jak z sumowałem Twoje nawożenie wyszło 217kg w czystym składniku :blink: Na pierwszą dawkę jak dasz 250 saletry spokojnie wystarczy na te 7t/ha. Tylko teraz jak tyle dajesz azotu przypilnuj programu ochrony przed fungicydami i powinno być ok :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

No a antywylegacze jakie najlepiej zastosować i w jakich fazach które skrócą a nie zmniejszą plonu.

a Pod jarke która będzie rosła po poplonie z łubinu i owsa(mieszanka wyrosła na 50cm) i zaoże to to wystarczy takie nawożenie jak:

200kg soli potasowej

200kg superfosfatu wzbogaconego

200kg mocznika

i napiszcie kiedy i jaką ilość saletry jeszcze zastosować by osiągnąć też dobry plon około 5-6 ton im więcej urośnie tym lepiej zasobność gleby też średnia ph 5.4 klasa 3a ciężka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Czyli tak

I dawka 300 kg saletry

II 150 moczniku

III 100 moczniku

duga sprawa ile tygodni po I dawce można sypać mocznik 3 tygodnie po czy jak to brać pod uwagę.

A nawożenie pod pszenicę jarą jakbym zrobił 200kg soli, superfosfatu i moczniku pod korzeń dał to będzie dobrze poplon jaki był po przenżycie to łubin i owies ładnie wyrosło łan na 50 cm i jak to zaorzę to jaką dawkę jeszcze azotu dać pogłównie jak pod korzeń pójdzie 80kg czysteho azotu.

 

No dobrze jeżeli zmienić na saletre to pi razy oko w jakim odstępie czasowym wykonywać zabiegi nawozem między I a II, II a III dawką saletry poprosze tak w przybliżeniu.

Ostro. Skoro 3 dawki to po co mocznik? Wystarczy: Dawka: I - 200 saletra, II - 200 saletra, III - 100 saletra.

Jednocześnie proponuję zaopatrzyć się w antywylegacz i moddus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Dobrz a druga sprawa będę siał Pszenicę jara na stanowisku po przenżycie a poplonem po tym był owies z łubinem wyrosło mi to na pół metra wszystko idzie pod skibe a chce jeszcze posiać 200kg/ha soli potas

200kg/ha superfosfatu wzbogac

200kg/ha moczniku

dawać jeszcze saletre i w jakiej ilości żeby też mieć w miarę duzy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

moze lepiej bedzie zamiast superfosfatu fosforan amonu i mniej mocznika przedsiewnie. N poglownie jak zboze bedzie w fazie 1kolanka i oczywiscie nie zapomnij o regulatorach wzrostu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi1349    8

Czy można mieczac 2 oddzywki razem w zbożach tzn. Nutrimix+ Basfolior 36 Extra?

Edytowano przez tomi1349

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam ja poluje na 7ton z ha jesienią było posypane 200kg soli potasowej, 150 kg superfosfatu pszenica Zyta i Tonacja zasobność gleb średnia klasa 3 i 2 ciężka planuje sypnąć

I dawka 250 kg mocznika

II dawka 150 kg mocznika

III dawka 100 kg mocznika

Do tego jeszcze odżywki itd jest tylko drobny problem gdyż ph na każdym polu wynosi 5,7 i czy można zastosować teraz wapno jak tak to jakie w jakim terminie i jakiej dawce gdyż chce osiągnąć to 7 ton przedplonem była jara sypneła około 5 ton. Dodam jeszcze że zasiany został kwalfikat wysiano 200kg pszenic na ha. proszę o jakieś wskazówki.

Odżywki jakie chce dać na start to phosforo duża ilość fosforu na odbudowe korzenia no i odżywki z mikroelementami też już zakupione. I jeszcze jedno pytanie jeżeli bym to opryskał UGmax czy też to pomoże czy lepiej się nie bawić w dodatkowe koszty.

Czekam na odpowiedzi

Dawka azotu na 9 ton, i tu nie żartuje.

W I i III dawce koniecznie saletra.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Jak w 2 idzie mocznik to 3 jest nie konieczna. Zresztą przy drugiej dawce 60N w postaci saletry miałem za***iste parametry bez trzeciej dawki przy plonie 6.7t/ha, ale obsada kłosów była nie satysfakcjonująca, także jeśli w 2 poszło ~60kgN to 3 zależy od obsady kłosa/m2.

Gdzie ty widzisz te 9t? Trzeba mieć warunki najpierw na taki plon, cofnij się stronkę wstecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mówię tu o samym azocie, teoretycznie pszenica na wytworzenie 9t ziarna potrzebuje tyle azotu co w tej zawrotnej dawce 500kg mocznika.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj