pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gwozd    104

Wapno weglanowe to tez kreda ktora odkwasza szybciej niz dolomit ale nie jest tak agresywna dla gleby jak tlenkowe. Ale kreda nie zawiera magnezu.Weglan magnezu tez ma jakies dzialanie odkwaszajace.

 

W tym roku dalem granulowany siarczan magnezu ze wzgledu na cene kizerytu. Gr siarczan Mg kosztowal 900zl. Jesienia dalem 50kg i na wiosne pojdzie drugie 50kg/ha. Przedsiewnie pod jeczmin tez dam 50kg/ha. Na wiosne kizeryt lezal strasznie dlugo zanim sie rozpuscil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziom123    0

Witam. Mam pytanie jakie nawozy zastosować na wiosnę na pszenicę i żyto w ilu seriach. Pozdrawiam

Edytowano przez poziom123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Decyzja o wyborze rodzaju zastosowanego wapna powinna być podyktowana kilkoma czynnikami.Powinniśmy sie zastanowić w jakim celu je stosujemy i na jekiej glebie.Chcąc np.szybko uregulować PH na odpowiedni poziom powinnismy zastosować forme tlenkową ktora ze względu na swoją agrsywnośc działa bardzo szybko,jednak na glebach słabszych gdzie głównym czynnikiem ograniczającym plon jest deficyt wody zastosowanie formy tlenkowej na tego rodzaju glebie wpłynie znacząco na zasobnośc próchnicy w kompleksie sorbcyjnym gleby gdzie ma znaczący wplyw na zatrzymanie wilgoci w glebie oraz życie mikroorganizmów.Można jednak pokusić sie na zastosowanie tej formy na tego rodzaju glebach niewelując skutki w znacznym stopniu,np po zdjęciu oziminy zbożowej z pozostawieniem oczywiście resztek pozniwnych i bezposrednim zastosowaniem tej formy,nastepnym etapem jest zastosowanie poplonów szybko rosnacych np gorczyca w jak najszybszym czasie.Gorczyca to roslina dnia długiego więc terminowośc własciwie jak najszybszy zasiew decyduje o przyroście duzej ilości masy zielonej,waznym elementem jest pozostawienie gleby pod tkzw przykryciem czyli pozostawienie poplonu do okresu wiosennego.Można by polemizować iz ze względu na specyficznośc tego rodzaju gleby orka zimowa byłaby wskazana czy nie[zasobność w wilgoc,wiosenne przesuszanie itd] jednak dla dodroci gleby i jej życia i mikroorganizmow ich kontakt oraz narażenie na niskie ujemne temperatury mógłby całkowicie zniwelować ich byt.I tu lekko zachaczamy o kwestie uprawy bezorkowej .Dokonując wybory gatunku wapna powinnismy także uwzględnic charakter upraw ktory bedzie prowadzony na danej dzialce i czy tempo wzrostu PH wplynie znaczaco na nasz bilans ekonomiczny[lepsze wykorzystanie składnikow,mniejsze koszty nawożenie,ochrony względem zyskow rośliny uprawianej].Najprostsza forma i w jakiś sposób najbezpieczniejsza na tego rodzaju glebach będzie jednak forma węglanowa.

Bezwzglednie przy stosowaniu obydwu form wapna,uwzgledniajac potrzebe zasobnosci czy to wapna czy to magnezu pod wzgledem zapotrzebowania gleby należy pamietac o rozdrobnieniu.Im lepsze rozdrobnienie wapna tym bardziej efektywne działanie,dlatego powiem szczerze stosowanie wapna w formie granulowanej ze wzgledu na cene i mozliwość ukrycia rozdrobnienia przez producenta jest dla nie uzasadnione ekonomicznie oraz agronomicznie,ale to moje zdanie.Pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Witam. Mam pytanie jakie nawozy zastosować na wiosnę na pszenicę i żyto w ilu seriach. Pozdrawiam

 

Na jakiej klasie gleby ta pszenica i żyto, co było dane na jesień i jaki plon Cię zadowala???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziom123    0

klasa ziemi IV i V, na jesień było dane amofoska NPK 4-16-18 w ilośći 250-300 kg/ha. Plon który by mnie zadowolił to 6-5 ton/ha.

Edytowano przez poziom123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Żyta nie sieję w tym aspekcie bardziej kolega milanreal1@ albo Tomek90@ Ci pomoże.

Jeśli chodzi o pszenice jak by samą saletrą to trzy dawki dajmy na to 200kg/ha na start, potem 150kg/ha a pod przysłowiowy kłos 100kg/ha w sumie masz 450kg czyli ponad 150kg w czystym składniku do tego dobry program ochrony fungicydowej jakieś odżywki, regulator wzrostu i powinieneś osiągnąć zamierzony plon chociaż jak wiadomo ostanie słowo i tak należy do pogody...

Jest jeszcze możliwość zastosowanie programu nawozowego na dwie dawki np. na start 220kg saletry 34 a potem na drugą dawkę 150kg mocznika, który zdecydowanie dłużej działa od saletry też jak sumujesz czysty azot wyjdzie Ci ponad 140 w czystym składniku. Prze kalkuluj sobie ceny nawozów i oceń co jest dla Ciebie najlepsze...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

pierwsza dawka jak już wspomniałem jak tylko dasz radę wjechać w pole albo na tzw. ostatni przymrozek przed wiosennym ociepleniem.

druga dawka w fazie strzelania źdźbło między 2 a 4 kolankiem

trzecia tuż przed kłoszeniem albo w jego trakcie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam panowie jedno pytanko mam pszenice ozima jaki wapno posiac wiosna krede pastewna czy wapno tlenkowo-weglowanowe czy moze jakis nawoz zeby dało efekt w pierwszym roku pilne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

jak ci to takie pilne to możesz nawet teraz wysiać krędę w ilości ok 1t lecz to i tak nie podniesie pH na dłuższy okres i najlepiej jak być po wapnował po żniwach przed uprawkami pożniwnymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik8888    6

witam.

pszenica banderola, przedplon rzepak, klasa ziemi III B, IV, V. na jesień NPK(Mg-S) 5-15-30(2-7) w ilości 120kg/ha. Na wiosne planuje:

I dawka 200kg saletra + 300kg salmag

II dawka 200kg saletra

III dawka 50kg saletry

będzie z tego 5t z ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

salmag sobie podaruj, jezeli pszenica później siana to ewentualnie 1 dawkę można zwiekszyć do 250


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Sama saletra bez dawania salmagu w dawkach jakie proponujesz jest wystarczająca

Jak dla mnie kolega sobie żartuje. Ilość azotu na 8-9t....


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Pytanie jaka zawartość pk w glebie.Nie jest sztuką dać 200 kg azotu i efekt może być nie taki jak oczekujemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja też się zastanawiam co na wiosnę dać lepiej i nie mogę się zdecydować, w grę wchodzą dwie dawki azotu

Pierwsza dawka saletra 34 230kg, druga dawka saletra 34 200kg

Drugi wariant

Pierwsza dawka salerta 34 230kg, druga dawka mocznik 46 w dawce 150kg.

150kg wychodzi w przybliżeniu czystego składnika w obu wariantach na wiosnę był dany wieloskładnik z importu 8-20-30 w dawce 200kg.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik8888    6

Pytanie jaka zawartość pk w glebie.Nie jest sztuką dać 200 kg azotu i efekt może być nie taki jak oczekujemy

 

zawartosc P, Mg w normie, gorzej z K

ale faktycznie dobrze mowicie, lepiej zamiast tego salmagu zainwestować np w fungicydy

dzieki za rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Zamiast salmagu kolego rzuc sól potasowa w odpowiednim terminie i siarczam magnezu.przykładowo 100+100. do pierwszej dawki dorzuc 50 kg saletry czyli 250 i do trzeciej 50 czyli 100,reszta bez zmian,no i oczywiscie ochrona pelna i pogadamy po zniwach.Nie mozna sie sugerowac iz azot wszystko załatwi,azot to nosnik pierwiastkow i polepsza ich pelne wykorzystanie ale te pierwiastki musza byc aby je wykorzystac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

150kg wychodzi w przybliżeniu czystego składnika w obu wariantach na wiosnę był dany wieloskładnik z importu 8-20-30 w dawce 200kg.

 

Chyba na jesieni. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj