pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

marcin2057    22

Kizeryt dałem aby właśnie wprowadzić magnez, a ziemia średnia, miejscami lekka a co do przedplonu to niestety u mnie na większości gruntów ornych jest zboże po zbożu od X czasów lecz po woli to zmieniam i będę chciał co 3 -4 lata siać bobik lub łubin a jak najlepiej ułożyć płodozmian z udziałem zbóż, łubinu i co 3 lata obornik co po czym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tak kolego trochę nie rozumiem będziesz siał pszenicę i bobik(łubin) 50/50? Czy jak to planujesz? z tego co pamiętam to ideałem jest na stanowisku siać motylkowe-strączkowe-wiechlinowate. Nie pamiętam dokładnie, bo u mnie takie zmianowanie jest nierealne.

 

panowie mam pół ha łąki chce tam zasiać pszenicę ozimą

a co najlepiej z tym zrobić? co uprawiać i jak

zrób co chcesz abyś nie siał wiechlinowatych, czy też "pochodnych" traw przynajmniej ze 2 lata. W łące masz całą wylęgarnie robactwa, które żeruje na jednoliściennych. Pszenicą op łące to się raczej nie nacieszysz. Poza tym siejesz tę samą rodzinę, to się plonu nie spodziewaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Kizeryt dałem aby właśnie wprowadzić magnez, a ziemia średnia, miejscami lekka a co do przedplonu to niestety u mnie na większości gruntów ornych jest zboże po zbożu od X czasów lecz po woli to zmieniam i będę chciał co 3 -4 lata siać bobik lub łubin a jak najlepiej ułożyć płodozmian z udziałem zbóż, łubinu i co 3 lata obornik co po czym ?

 

Pilnuj żeby strączkowych nie siać wcześniej jak 3lata po oborniku. Jakie zboża uprawiasz?

W tej chwili sieję w ten sposób łubin wąskolistny-> pszenica ozima-> poplon z gorczycy-> jęczmień jary. To tak z grubsza bo różnie to wychodzi, w tym roku nie siałem poplonów i tak wyszło że trochę pszenicy zasiałem w jęczmiennisku ale ważne tez żeby strączkowych nie siać za często po sobie. Gdybym miał obornik to dawałbym go pod pszenicę, wtedy też jęczmień skorzysta a dla łubinu azotu już nie zostanie

 

oj to wychodzi łubin 2lata po oborniku

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

sieje pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, jęczmień jary, owies i żyto a chciałbym zmienić to zmianowanie na lepsze i zastanawiam się czy będzie dobrze obornik pod pszenicę--> pszenżyto ozime--> jęczmień jary--> łubin lub bobik ? A co do strączkowych na oborniku to w zeszłym roku wywiozłem obornik pod żyto hybrydowe i po żniwach zasiałem łubin na poplon, w tej chwili ma ok 80cm wysokości i ładnie kwitnie i łapie już strączki. A co najlepiej zasiać na 20 letniej łące na IV klasie, opryskana glifosatem i na zimę orka myślałem na owsem bo jęczmień nie będzie zbyt dobry na takie stanowisko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

sieje pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, jęczmień jary, owies i żyto a chciałbym zmienić to zmianowanie na lepsze i zastanawiam się czy będzie dobrze obornik pod pszenicę--> pszenżyto ozime--> jęczmień jary--> łubin lub bobik ? A co do strączkowych na oborniku to w zeszłym roku wywiozłem obornik pod żyto hybrydowe i po żniwach zasiałem łubin na poplon, w tej chwili ma ok 80cm wysokości i ładnie kwitnie i łapie już strączki. A co najlepiej zasiać na 20 letniej łące na IV klasie, opryskana glifosatem i na zimę orka myślałem na owsem bo jęczmień nie będzie zbyt dobry na takie stanowisko ?

Owies może być. Dobrze by wyszła kukurydza ale koniecznie oprysk na robaki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Obornika pod strączkowe nie daje się przede wszystkim ze względu na azot. Jak łubin będzie miał N w glebie to wykorzysta ten z gleby i nie będzie wiązał z powietrza i druga sprawa to opóźnienie dojrzewania i może być nierównomierne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

a co najlepiej z tym zrobić? co uprawiać i jak

 

 

najlepiej weź zasiej jakieś żyto bo nic innego sie nie nadaje, Pszenica musi miec glebe dobrą inne zboża też. Ewentualnie na wiosne owies bo to też roślina sanitarna jest lub ziemniaki mozesz spróbować. Ja po sadku zasadziłem ziemniaki i oddały mi lepiej niz na innej glebie. Prawdopodobnie przez to ze ziemia odpoczywała ale nie ukrywam ze moge sie mylic bo doświadczenia mi brakuje jestem dopiero początkujący. Jeżeli masz możliwość to jedz spytaj sie moze jakiegos agronoma czy cos . U mnie w gminie jest i kilkukrotnie sie radziłem w różnych sprawach i za każdym razem pomagalo

Edytowano przez lew908

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No można tylko nie wiem jak z możliwościami odchwaszczania bobiku. Z jednoliściennymi na pewno dość tanio poradzi sobie supero, w odpowiedniej dawce zwalczy nawet perz. A dwuliścienne??

Najwyżej zamiast kombajnem wjedziesz talerzówką ale pole będziesz miał doprawione na zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

Nie wiem juz sam na wiosne moze posiej jakiegoś poplonu niech urosnie podoraj i dopiero na jesien żytko wsiej czy cos mało wymagającego :P


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati9151    0

Chłopaki potrzebuję informacji kiedy pryskać przenicę ozimą na mietlicę. Na jesień czy na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja pryskałem na jesien w fazie 2-3 lisci pszenicy produktem tolurex 500sc 2l/ha koszt 58 zł na 1 ha. jesienia lepiej jest zwalczac miatłę niz wiosna bo z wiosny jak to z wiosny ciezko wjechac w pole a miotła rosnie a pozniej jak osiagnie pewny stadium rozwoju to juz ja ciezko zniszczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Witam. Mam takie pytanie odnośnie stosowania mocznika pogłównie.Zawsze wiosną stosowałem saletrę, jednak w tym roku mam korzystna ofertę na mocznik, bo między saletra jest tylko 170 zł różnicy, także cena azotu z mocznika przemawia na jego korzyść i to dość sporo. Chciałbym się dowiedzieć czy jest sens stosować mocznik czy lepiej nie? Jeśli tak to na które z trzech dawek można a na które lepiej nie? Chodzi mi o nawożenie pszenicy i żyta hybrydowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Jakie odzywki nalistne stosujecie w pszenicy? Ja stosuje cukrowit mikroelementowego a chcialbym sprobowac jakiejs innej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Koledzy a co powiecie o Podlewniu Pszenicy Gnojowicą jesienią ?? Ja właśnie Podlewam Przed zimą jutro koncze Około 50 tys na Ha polałem Czy to cos da ?Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jeżeli dobrze pamiętam to gnojowica zawiera dużo fosforu i azotu? Może to byłby dobry sposób na dostarczenie fosforu pogłównie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Raczej już rosnąć nie będzie :) Obyyy

Rosnąc nie, co nie znaczy że system korzeniowy jest aktywny i składniki może pobierać. Zresztą po co takie coś robisz. Większość tej gnojowicy do wód gruntowych idzie...

Gnojowica w przeciwieństwie do gnojówki ma skład podobny do obornika tzn zawiera wszystkie makro i mikroelementy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

A NIe mamy gdzie lac a musimy wywieź znaczy do wczoraj musieliśmy :) Wiec najmniejsza jest pszenica wiec w nia lalismy ścieżkami :) co będzie to będzie ale Mówia że nie zaszkodzi :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Troszkę forum przeszukałem, powyskakiwały pojedyncze jakieś wzmianki o tym. Mianowicie, chciałbym uzyskać dosyć szybkich odpowiedzi na moje zapytanie, a brzmi ono:

Czy stosujecie wiosną siarczan amonu na pszenicę ozimą? Pytam, bo wyczytałem na broszurce siarczanu, że dla lepszego rozsiania można go mieszać z innymi nawozami, np z saletrą amonową. I pojawił mi się taki pomysł, aby spróbować na kawałku po burakach dać na pierwszą dawkę N na wiosnę taką mieszankę: Siarczan amonu 100kg+do 150kg saletry.. Nie stosowałem jeszcze nawożenia siarkowego na pszenicy, a chciałbym teraz zaaplikować z racji tego, że przed burakami poszło wapno z kopalni..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj