pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

losktos    356

Można pryskać 2 lub 3 razy. Lepiej jest opryskać 3 razy ale to się wiąże z kosztami. Jeśli np. masz pryskać 3 razy tańszymi środkami to lepiej to zrobić 2 razy ale środkami z górnej półki.

1 raz pryskasz mniej więcej na 1 kolanko lub trochę wcześniej jeżeli widać objawy chorób, 2 raz - na liść flagowy, 3 raz - w czasie kłoszenia (tuż przed kwitnieniem). Fazy tych oprysków mogą być inne w zależności od nasilenia chorób.

Na 1 zabieg wybieraj środki które przede wszystkim zwalczają choroby podstawy źdźbła (łamliwość, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła) + mączniak, septoriozy

2 zabieg - środki zwalczające choroby liści (mączniak, septoriozy, rdze)

3 zabieg - środek który przede wszystkim zwalcza fuzariozy i pozostałe choroby kłosa

Jak o czymś zapomniałem to pytaj albo koledzy uzupełnią ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

czy bedzie cos z pszenicy jarej na polu 2.5 ha nie uprawianym 2 lata tylko stało i chwastów narosło dodam ze wziałem w dzierzawe ten kawałek i nie znam ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a dlaczego by miało nie być? napewno będziesz musiał dobrze zabezpieczyć się od chwastów jakimś dobrym opryskiem. Wszystko zależy od klasy ziemi..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Ja planuje dać na pszenice na początek 200 kg saletry na drugą dawkę 200 kg salmagu, 100 kg soli potasowej i 100 kg siarczanu amonu i dolistnie PK i siarczan magnezu proszę o opinie naten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Sół potasowa najpierw przed saletra. Siarczan amonu powinien iśc w pierwszej dawce z saletra. Salmag ok. może być na 2 rzut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dolistnie stosuje niewielkie ilości mocznika, siarczan Mg siedmiowodny i insol3, czasem jakąś odżywkę Cu, ostatnio była chyba z intermagu.

Mam niski poziom Mg, czym mogę uzupełnić jego zawartość w glebie bo dolistnie to muszę dawać strasznie dużo siarczanu Mg. Wapno magnezowe raczej odpada bo pH 6.65. Czy kizeryt to dobre rozwiązanie? Jest może coś tańszego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Jaki osiągasz plon i na jakiej klasie ziemi po takim dokarmianiu dolistnym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

Dolistnie stosuje niewielkie ilości mocznika, siarczan Mg siedmiowodny i insol3, czasem jakąś odżywkę Cu, ostatnio była chyba z intermagu.

Mam niski poziom Mg, czym mogę uzupełnić jego zawartość w glebie bo dolistnie to muszę dawać strasznie dużo siarczanu Mg. Wapno magnezowe raczej odpada bo pH 6.65. Czy kizeryt to dobre rozwiązanie? Jest może coś tańszego?

ja bym jednak dał z tonę dolomitu, ph po takiej dawce nie podskoczy a Mg coś tam przybędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Sorki zapomniałem odpowiedzieć

W tym roku plon pszenicy to 5,7t/h o parametrach konsumpcyjnej. Może to niezbyt dużo ale przy niezbyt intensywnej technologi jestem zadowolony. Dokarmianie dolistne to takie dopieszczenie roślin. Właśnie w moim przypadku najbardziej brakuje magnezu i obawiam się że dolistnie nie jestem w stanie dać odpowiedniej ilości. Pole od chyba 20 lat nie widziało obornika a potrzebne mikroelementy roślina musi mieć. Zresztą cena dawki insolu3 na hektar to coś koło 10żł, intermagu Cu podobnie. Więc koszt tego niewielki. Ostatnio insol dawałem 3razy a raz Cu raz w zabiegu z CCC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak by mi ktoś doradził to było by super. Jaką pszenice najlepiej posiać (jestem z Piaseczna /Warszawy) by był dobry plon, no i jakie najlepiej stosować nawozy i w jakich dawkach no i czym pryskać. Bo jak do tej pory ojciec uprawia i jakie zbiera plony pszenicy to katastrofa ok. 3,5 tony z hektara, a chciałem po swojemu zacząć to robić by zwiększyć wydajność. Dodam że klasa ziemi 3-4

A jest jeszcze jedno mam możliwość dzierżawy 4 h klasy 4 tylko jest od ok. 6 lat nie uprawiane i rosną chwasty. Chciał bym na jesień posiać tam ozimą pszenicę i co byście proponowali by doprowadzić to pole do kultury tak by się nadawało na jesienne obsianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

Koledzy jak myslicie wyrosła by u mnie pszenica ma IV - V klasie ziemi? Jakie musiałbym zastosowac nawożenie żeby plon był w miarę przyzwoity i czy warto z pszenicą zawracać sobie głowe. Głównie sieję żyto jęczmień jary i owies. A i jeszcze jedno chodzi mi o pszenice jarą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Może i urośnie, ale czy warto. Inne rośliny w tych warunkach mogą dać dużo wyższy plon.

 

GrzegorzGrzegorz

Jeśli nie ma za dużo perzu, to zasiej owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

nie siej owsa siej pszenżyto na glebach IV V bedzie git plon, jak dobrze sie postarasz, z owsem jest ten problem ze ci go moze byle dobry deszcz wymłócic :)

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Owies jest najlepszym przedplonem zbożowym, pod inne zboża. Ja bym się nie zastanawiał, teraz owies, później pszenica ozima, lub pszenżyto ozime. Teraz posieje pszenice jarą pewnie zbyt wiele nie urośnie, a jeszcze stanowisko pod roślinę następczą będzie nieciekawe, ale każdy robi jak uważa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Jak by mi ktoś doradził to było by super. Jaką pszenice najlepiej posiać (jestem z Piaseczna /Warszawy) by był dobry plon, no i jakie najlepiej stosować nawozy i w jakich dawkach no i czym pryskać. Bo jak do tej pory ojciec uprawia i jakie zbiera plony pszenicy to katastrofa ok. 3,5 tony z hektara, a chciałem po swojemu zacząć to robić by zwiększyć wydajność. Dodam że klasa ziemi 3-4

A jest jeszcze jedno mam możliwość dzierżawy 4 h klasy 4 tylko jest od ok. 6 lat nie uprawiane i rosną chwasty. Chciał bym na jesień posiać tam ozimą pszenicę i co byście proponowali by doprowadzić to pole do kultury tak by się nadawało na jesienne obsianie.

Ja uprawiam pszenice na 4 klasie i plony dobre ok 6 ton ale sieje tylko ozimą "Karotka" nawoże obornikiem pola tak co 4 lata więc nie za wiele ,pod korzeń daje 300 kg lubofosu a wiosną jak najwcześniej saletra amonowa 150-200kg ,pózniej w zależności od pogody (susza)podsypuje jeszcze saletrzakiem ,pryskam na wiosne "huzarem" i może się ktoś nie zgodzić ale plony mam dobre .A co do ugoru to proponuje zaorać wiosną posiać owies lub jęczmien urośnie napewno bo gleba wypoczęta popryskać na chwasty np.linturem ,a po żniwach rondap na perz i po sprawie powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

za ok. 500-600 zł zrobisz opryski czyli zabieg na chwasty + 2 opryski grzybowe (środki średniej klasy) + antywylegacz + odżywki.

Jeżeli przedsiewnie dałbyś np. jakieś 300 kg Polifoski 6 to jest ok. 650 zł (zależnie od ceny)

No i na wiosne np na 1 dawke 250 kg saletry - ok. 370 zł i na 2 dawke np. 150-200 kg mocnika to jest ok. 350 zł

Czyli rzem wychodzi 1870-1970 zależnie od ceny za nawozy i od dawek.

Przy obecnej cenie myśle że nie byłoby problemu z uprawą pszenicy na Twoich glebach, przy takim nawozeniu i ochronie możesz celować w 5 t/ha a jeśli pogoda dopisze to moze i uzyskasz 6 t, zależnie od typu gleby.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj