pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaasz    2

na dodatek roslina za jednym razem nie wykorzysta takich dawek azotu. słyszałem , że za jednym razem 70-80 N , to max

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oczywiście kolego. Teraz to można pisać opowiadania co było nie tak itd, bo mocznik na start w zbożach to tez poroniony pomysł. Ale kolego napisał tylko hasło, nic więcej.,


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

400kg mocznika jednorazowo ? Aż pobladłem. Przecież po pierwsze to roślina nie łyknie tyle azotu a po drugie maksymalna jednorazowa dawka mocznika nie może przekraczać 250 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zombi330    49

ja nie daje 400kg mocznika i mam też koło 4-5 t/ha więc to ewidentna rzorzutność na raz lepiej o wiele tak co 2-3 tyg. w 3-4 dawkach i wtedy byłby N dużo lepiej wykorzystany ale zależy od pogody.

 

Ziemi nikt nie oszuka ;) Pszenica jak chcesz zbierac musi dostac 220-240 czystego N + odpowiednia ochrona grzybowa + insekty my ochrone grzybowa dzielimy na 3 zabiegi .

 

1 dawka nawozu 300 kg + wałowanie na wiosne

2 dawka 300 kg

3 dawka na klos 150 kg .

 

Ochrona Grzybowa

 

1 soprano+ stratego

2. capalo+ tilt + rodan

3. caramba + troja + minuet

 

+ 3 zabiegi odrzywka PK + MGS+ MULTIFOLIAR

 

 

no karamba i ile oodała w tym roku tobie ta pszenica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

ja daje 200kg lubofoski 3,5-10-20 na ha

na pierwsza dawka 200kg saletry

na druga 150kg mocznika

pozniej cos dolistnie

klasa 2 przedplon bobik na ziarno i 8 ton ma byc!

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zabieg T1 robiłem w tym roku bumperem w czasie już porządnie wykształconego pierszszego kolanka, okoła półtora tygodnia po antywylegaczu. W bogatce było ok ale w tonacji było trochę mączniaka. Wogóle wszędzie dookoła u sasiadów szalał mączniak. T2 w tonacji robiłem jak zaczynała kwitnąć a w bogatce po kwitnieniu. Tak wyszło ze względu na pogodę, dokładniej deszcz i pracę zawodową a nie chciałem wjeżdzać w pełni kwitnienia. Falcon świetnie sobie poradził.

Może byłoby więcej jak 5t ale uszkodzenia mrozowe bogatki i mączniak w tonacji pewnie swoje zrobiły. W następnym roku musze znaleźć coś równie taniego ale bardziej skutecznego na mączniaka w T1. Może coś polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

I chyba spora część tego N poszła w niebo lub do wód gruntowych. To jest 180kgN a to w sprzyjających warunkach spokojnie da ponad 7t/ha... Czyli nawozu dużo, ale z jakiś nieznanych mi powodów te nawożenie jest kompletnie nieefektywne.

 

Moim zdaniem to też nie za dobra taktyka, no ale tak on stosuje. Twierdzi że na jego kamyczkach inaczej sie nie da. Ja osobiście w tym roku stosowałem 3 dawki. 1 - 200 saletry, 2 - 100 mocznika, 3 - 100 mocznika i do tego 1 zabieg dolistny mocznikiem 20 kg/ha i Folicare lub Maximus 4-5 kg. Plony w zależności od stanowiska od 5 do 7 t/ha.

W nadchodzącym sezonie będę dawał raczej 2 dawki. 1 - 250 saletry 2 - 150 mocznika i 1-2 zabiegi dolistne (mocznik + PK + mikro)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2236

Kolego gwozd.

 

Zabieg na T1 zrobiłeś trochę zapozno bo powinieneś go zrobić gdzieś pod koniec krzewienia do tego jeszcze poszedł słaby środek i mączniak był na tonacji. Na T1 spróbuj Tilt Turbo+0.8 prochlorazu albo Capallo ale to juz wiekszy wydatek chyba :)

Jeśli coś nie tak to prosze mnie poprawić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajniaomega    11

Ja w tym roku pod pszenżyto i pszenice daje 100 kg polifoski 8 i 100 kg soli potasowej na hektar. Zasiałem tak 6 ha pszenżyta i 28 pszenicy. Zastanawiam się czy pryskać na jesień, jak będzie sucho to nie ma sensu.. Prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

STAJNIA OMEGA

Dałeś 24kg fosforu i 84 kg potasu, uważam, że masz za mało fosforu, pszenica ciągnie trochę ponad 10 kg fosforu i 20 potasu na tonę ziarna

Uważam, że najlepszy skład pod pszenicę ma polifoska 5-15-30 ale nie mogłem jej dostać i dałem 200kg 8-24-24 i 50kg soli potasowej i wyszło mi 48 kg fosforu i 78 potasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Trzeba bylo Panowie tą sól potasową zostawić sobie na wiosnę,w okresie jesiennym pszeniczka nie pobierze zbyt wiele potasu,po prostu nie zdąży.Mała roślinka,krótki system korzeniowy.krotki okres wegetacji przed spoczynkiem zimowym[niższe temperatury-ograniczone pobieranie]W przypadku nie sprzyjających warunków zimowych[duza ilość opadów] narażenie na wypłukanie[bardzo ruchliwy skladnik-zaraz po azocie]Zbyt wiele go nie zostanie na wiosnę,w momencie startowym dla rośliny,a potrzebny jest najbardziej od fazy krzewienia do fazy dojrzałości mlecznej ziarna,a odpowiada min. za przyrost masy zielonej, wypełnienie ziarna itd.Na jesień bardziej należy zwrócić uwagę na nawożenie fosforowe oraz formę jego dostępności.Oczywiście jeżeli ktoś posiada znikomą ilość potasu w glebie,należy ten składnik wprowadzić do gleby,lecz nawożenie np 100kg w czystym skladniku w celu efektywności należy podzielić50/50 jesień wiosna.Mając zawartość potasu w glebie na poziomie średnim,można nawożenie tym składnikiem przesunąć na wiosnę.w celu lepszej efektywności jego wykorzystania.A przed siewnie zastosować np nawóż donasienny o zawartości N+K+mikro.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

@akacja co myślisz, żeby dać pod pszenicę 100kg Polidapu i 100kg Soli Potasowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Jak najbardziej @eryko,ja u siebie także stosuje jednoskładniki pod oziminy zbożowe,wyjątek rzepak tam idzie np.suprofos[w tym roku] ponieważ ma fajną zawartość siarki.Ogólnie nawozy wieloskładnikowe stosuje po zboża jare.Co mógłbym ci jeszcze doradzić to 100kg soli na wiosne lub korn-kali[mają taki fajny nawozik,nie pamiętam nazwy]K+Mg+S i mikro.Ja u siebie zastosowałem 150kg/ha polidapu + 100 siarczanu magnezu na jesień pod pszenice,odstąpiłem od potasu w tym terminie ponieważ zawartość tego składnika na poziomie dobrym,fosfor wiadomo brak możliwości efektywnego wprowadzenia w pużniejszym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akacja

Ja mam glinę więc raczej jestem spokojny o potas, mimo to w mojej okolicy to wszyscy PK jesienią dają pod oziminy a ci co nie dają jesienią to wcale nie dają.....

O ile dobrze pamiętam to na workach raczej piszą aby dobrze wymieszać PK z ziemią więc jeśli posypię soli na wiosnę w granulkach np na pszenicę to kiedy ona się rozpuści i przeniknie w glebę aby roślina pobrała składnik?

Nie będzie za późno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

To że masz ziemie gliniaste to w pewnym stopniu plus i pewnym minus[uprawa]Wypłukiwanie potasu na takich glebach na pewno nastąpi w mniejszym stopniu niż na innych glebach.Lecz w przypadku takich warunków jak minionej jesieni[duża ilość opadów aż do końca grudnia] ten proces cię nie ominie.Powiniewneś się zastanowić także czy nawozisz efoktownie względem sąsiadów bo tak robią,czy efektywnie względem siebie,rośliny uprawianej czy też swoich oczekiwań.To że jest napisane na etykietach worków iż należy wymieszać z glebą PiK,to ze względu na fosfor który jako składnik jest słabo pszemieszczający się w glebie[max do dwóch centymetrów] i w celu efektywnego jego stosowania powinien być zawsze stosowany przedsiewnie i wymieszany z glebą.Potas natomiast jako składnik bardzo ruchliwy w glebie[dlatego narażony jest na wypłukanie] może być stosowany pogłównie lecz z wyprzedzeniem,np pod koniec lutego na zamarzniętą glebe przed ruszeniem wegetacji,lecz nie na pokrywe śnieżną i nie przed spdziewanymi opadami śniegu lub deszczu[szczególnie na terenach pagórkowatych].I wiesz mi ładnie się rozpuści i będzie dostępny w tym momencie w którym roślina najbardziej go będzie potrzebowała.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Jak najbardziej @eryko,ja u siebie także stosuje jednoskładniki pod oziminy zbożowe,wyjątek rzepak tam idzie np.suprofos[w tym roku] ponieważ ma fajną zawartość siarki.Ogólnie nawozy wieloskładnikowe stosuje po zboża jare.Co mógłbym ci jeszcze doradzić to 100kg soli na wiosne lub korn-kali[mają taki fajny nawozik,nie pamiętam nazwy]K+Mg+S i mikro.Ja u siebie zastosowałem 150kg/ha polidapu + 100 siarczanu magnezu na jesień pod pszenice,odstąpiłem od potasu w tym terminie ponieważ zawartość tego składnika na poziomie dobrym,fosfor wiadomo brak możliwości efektywnego wprowadzenia w pużniejszym terminie.

 

Ok, a soli lub korn-kali stosowałeś na wiosne dodatkowo do azotu?Po żyta też dajesz jednoskładniki?

Siarczan magnezu w workach 25kg raczej ciężko będzie rozsiać jak to takie pyliste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kronolus    1

Ja panowie kombinowałem różnymi nawozami wieloskłdnikowymi i w tym roku wróciłem do klasyki fosforan 52% 150 kg /ha

i sól potasowa 60% 200kg ha plus na niektórych kawałkach kizeryt dla uzupełnienia magnezu a na wiosnę myślę o samym moczniku około 400kg na ha 2 lub 3 dawki może wreszcie wrócą plony :(

Mam problem z grzybem bo za cholere w odpowiedni moment trafić niemogę może ktoś by pomógł ?

Edytowano przez kronolus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

1 przeważnie na 1 kolanko ale to zależy od nasilenia chorób a drugi to tak jak tylko kłosy zaczynają się wychylać (liść flagowy / kłoszenie) ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

najlepiej po ruszeniu wegetacji opryskać stymulatorem wzrostu plus odzywki jak temp. dobowa +5c.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

na kupionym polu zauważyłem że listki pszenicy u dołu są fioletowe, jest to chyba niedobór fosforu czy dać teraz jakąś odżywkę fosforową czy zostawić to do wiosny?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja na wiosnę będę pierwszy raz kropił na grzyba .Nigdy tego nie robiłem więc myśle że koledzy mi tutaj pomogą żebym dobrze trafił z opryskiem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj