pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
XTRO    1537

Julius porażony w 80% przez wirusa u mnie. Wirus ten ma jakieś znaczenie na kłoszenie czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

sprawdzałeś że piszesz że to wirus?

jeżeli to wirus to Gen się na pewno wypowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ten rok wyjątkowy na wirusy. W mojej okolicy najbardziej porażone pszenice siane po pszenicy, a jak bezorkowo to w ogóle porażka. U mnie gdzie nie gdzie wirus zaatakował ostatnie liście ale to sporadycznie. Żółte końcówki przebarwiające na kolor czerwony to będzie wirus. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

dokładnie tak u mnie jest prawie we wszystkich pszenicach, ale tylko na jednym polu jest masakrycznie, końcówki żółte się robią a później czerwone i tak jakby usychają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Ciekaw jestem cen jakie będą panować na skupach. Tak patrząc po okolicach to praktycznie każdy kto wcześnie zasiał ozime ma problem z wirusem. Patrząc na jęczmień ozimy to straszna bieda się szykuje. Pszenica wykazują objawy tak jak piszecie początkowo żółte liście przechodzące w czerwone. Patrząc na skale ogólnopolską to też nie ma czym się zachwycać jak nie susza to zalane wodą, a napewno to wirus. Jedynie co to rzepaki się trzymają no i jęczmienie jare. Coraz bardziej się zastanawiam jakie miałem szczęście siejąc późno zboża ozime. Jednym słowem ciekawie się zanosi ten rok 2015....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Czyli koledzy teoria to często tylko teoria bo ten rok pokazuje że nie zawsze terminowe siewy dadzą wysoki plon. Na mazurach pszenice siane na początku września są beznadziejne, a te siane w październiku wyglądają zdecydowanie lepiej. Z jednej strony wolę mniej tego zboża ale za rozsądne pieniądze, a w ubiegłym roku rekordowe zbiory i od grudnia beznadziejne ceny...... mam jeszcze pszenice i czekam na kataklizm..... tylko tym sposobem rolnik może zarobić.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202
Napisano (edytowany)

@andrzej1988 - jak wyglądają u Ciebie jęczmienie ozime? 

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

u mnie też wirusa nie widać siana 20.09, ale pryskana od mszyc 11.10. jęczmień ozimy u sąsiada również elegancko wygląda.

jedyne co to na życie liście zaczynają robić się białe (tak jakby traciły chlorofil) pomimo ochrony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

To się ciesz że opryskałeś ,pierwszy raz takie coś wystąpiło więc nikt nie zwracał uwagi na mszyce,ja wolałem zebrać 9 ton i sprzedać po 700 niż 4-5 ton nawet po 900 ,ale takiej ceny nie będzie ,a pszenice z ubiegłego roku też 30% mi zostało i dobrze przynajmniej BINY nie będą puste ,no lepiej było sprzedać po 800 jak była ,ale jak by się wiedziało kiedy najlepsza cena to by prorokiem się było a nie rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

panowie pszenica się powoli kłosi i chce jutro opryskać ja na grzyba,czy moge dodać do tego odżywke? dodam ze u mnie straszna susza i nie chce jej zaszkodzic więc co byście radzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

ja w czwartek pryskałem pszenice i pszenżyto duetem ultra plus odżywkę ale mocznik już odpuściłem bo nie chce przypalić bo za duża susza, jak nie kwitnie to można spokojnie odżywkę dołożyć.czym będziesz pryskał? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

troche mi zostało z tamtego roku to dokupiłem żeby wykorzystać propico + starpro i dotego chciałem dołożyć odzywkę npk 19,19,19 ale susza u mnie straszna do kwitnienia to jeszcze trochę  gdyz jest może z połowa kłosów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

@andrzej1988 - jak wyglądają u Ciebie jęczmienie ozime? 

 

nie mam jeczmienia. mam tylko pszenice, łubin i maline

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Ten rok wyjątkowy na wirusy. W mojej okolicy najbardziej porażone pszenice siane po pszenicy, a jak bezorkowo to w ogóle porażka. U mnie gdzie nie gdzie wirus zaatakował ostatnie liście ale to sporadycznie. Żółte końcówki przebarwiające na kolor czerwony to będzie wirus. 

 masz racje. w tym roku pierwszy raz zastosowałem uprawe bezorkową i wczesny siew i pszenica kolorowa a była prowadzona intensywnie aż do objawów czyli t2 dostała jeszcze 3 dawke azotu i zastanawiam sie nad t3 bo najbardziej porażone sa liście podflagowe. no i 3 dawka n poprawiła wygląd łanu. pierwszy raz widze ten wirus u nas.

 

To się ciesz że opryskałeś ,pierwszy raz takie coś wystąpiło więc nikt nie zwracał uwagi na mszyce,ja wolałem zebrać 9 ton i sprzedać po 700 niż 4-5 ton nawet po 900 ,ale takiej ceny nie będzie ,a pszenice z ubiegłego roku też 30% mi zostało i dobrze przynajmniej BINY nie będą puste ,no lepiej było sprzedać po 800 jak była ,ale jak by się wiedziało kiedy najlepsza cena to by prorokiem się było a nie rolnikiem

 co do cen pszenicy to od kilku lat utrzymuje sie trend najwyższych cen w grudniu - i to nie zmienia sie od kilku lat. dlaczego wszyscy wierzą że pszenica bedzie znowu po 1100zł do tego trzeba siły wyższej na skale cały kraj wtedy cena wysoka aż do żniw a tak to tylko w grudniu najbardziej opłaacalna jest sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

a kiedy najlepiej pryskać oziminy na jesieni od mszyc? i ile się pryska raz czy 2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202
Napisano (edytowany)

@andrzej1988 - w okolicy nikt nie ma ozimego? Jak to u was w powiecie wygląda? Kto przychodził do ARiMR to zmieniał ozimy na jary jęczmień :( 

 

@XTRO - to chyba zależy od nalotów mszyc.

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja myslalem ze pytasz sie mnie czy ja mam jeczmien ozimy. z wiosny to powiem ci ze w okolicy były żółciutkie ale z kazdym dniem robiły sie zielone. w tej chwili są juz wykłoszene ale jak dokładnie wyglada to nie wiem bo widziałem jedynie z samochodu. ogolnie u mnie jest mało jeczmion ozimych. Zaś dużo kukurydzy, malin, i do groma tytoniu no i pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

To się ciesz że opryskałeś ,pierwszy raz takie coś wystąpiło więc nikt nie zwracał uwagi na mszyce,ja wolałem zebrać 9 ton i sprzedać po 700 niż 4-5 ton nawet po 900 ,ale takiej ceny nie będzie ,a pszenice z ubiegłego roku też 30% mi zostało i dobrze przynajmniej BINY nie będą puste ,no lepiej było sprzedać po 800 jak była ,ale jak by się wiedziało kiedy najlepsza cena to by prorokiem się było a nie rolnikiem

 

to nie chodzi o to czy się ciesze, tylko o to że się pola monitoruje i jak pojawia się szkodnik to określa się próg szkodliwości i się pryska

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

żebym wiedział rok temu o wirusie raczej też bym zapobiegł ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

akurat wynajdowaniem w zbożach chorób i ich wektorów przynajmniej u mnie zajmuje się Żona. kiedyś była fajna rzecz PIORIN rozsyłał lub rozwieszał komunikaty o szkodnikach, wektorach, chorobach, teraz na to nie ma kasy przynajmniej w mojej okolicy. 

sadownicy dostają teraz komunikaty od swoich doradców SMS-em, a my w czarnej d..pie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

To by była fajna sprawa. Jakby dostać SMS o "zagrożeniach" Chociaż i na AF może być coś takiego ;D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Kondziu super pomysł,ale wszyscy musieliby pokazać swoją lokalizację, a widzę że większość się chyba wstydzi swojej lokalizacji - nie wiem czemu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj