pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

losktos    356

40-60 kg N na pierwszą dawkę. Liczyłeś dokładnie te 1240 źdźbeł czy to jakaś średnia?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

kiedyś sie tak mówiło że większość dawki idzie na pierwszy strzał, ale teraz jest troche inaczej, wszystko zależy od stanu roślin.

Na plantacjach dobrze rozwiniętych nie ma sensu walenie dużej I dawki by jeszcze pobudzać rośliny do krzewienia bo nie wiadomo ile pędów roślina nie wykarmi, i warto jest wtedy dać mniejszą pierwszą dawke a zwiększyć drugą która tak jakby ograniczy naturalną redukcje pędów.

Co innego na plantacjach słabszych, gdzie pierwsza dawka musi być prawdziwym je***ęciem aby pobudzić rośliny do nadrobienia krzewienia

 

Ładnie to wyjaśniłeś :) U mnie właśnie takie działanie trzeba zastosować bo gleba raczej kwaśna i rzadko na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Tak jak pisze Laktos jak przenica jest mocno pokrzewiona po zimie to pierwsza dawka ma być podtrzymująca wykształcone już pędy a nie dopingująca do krzewienia, u mnie w tym roku z powodu długiej i ciepłej jesieni pszenica jest silnie pokrzewiona ponad 1000szt/m2 z tego powodu na pierwszy strzał idzie tylko 100kg/ha saletry tak żeby utrzymać tą obsade do fazy strzelania w żdzbło wiecej nie widzę sensu dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zapytaj rolnika z niemiec co stosuje saletrę czy mocznik na pierwsza dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a co to rolnik z Niemiec? jakiś filozof i mistrz rolnictwa?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Daj 150-200 kg saletry i nie kombinuj z żadnym mocznikiem. Mocznik daj na 2 raz, jak na I dawke 150 saletry to na II 200 mocznika

Co do ochrony to tak:

T1 Wirtuoz 1,2 + Gwarant 0,5 l T2/T3 Amistar 0,6 l + Areta 0,4

T1 Duet Star 1 l + Atak 0,8 l T2/T3 Soligor 1 l

T1 Input 1 l T2 Prosaro 1 l

 

Ostatni wariant chyba najdroższy ale nie koniecznie najskuteczniejszy (aczkolwiek słyszałem dobre opinie o nim). Bardziej stawiałbym na 1 i 2 wariant zaleznie od stanu plantacji: jezeli będzie widoczne spore porażenie przed choroby to wariant drugi, jezeli rośliny będą dosyć zdrowe to może być wariant pierwszy

 

losktos

a co sądzisz o czymś takim:

T1

Tilt turbo 0,8l/ha propikonazol 100g fenpropidyna 360g cena 90zł

Mirage 450 ec 0,8l/ha prochloraz 360g cena 50zł

T2

Falcon 460 ec 0,6l/ha spiroksamina 150g, tebukonazol 100g, triadimenol 25g cena 97zł

Tebu 250 ew 0,5l/ha tebukonazol 125g cena 28zł

Rekord 125 sc 0,5l/ha epoksynazol 63g cena 33zł

Taką ja myślę zrobić ochronę wydaję mi się że 100g tebu w falconie to trochę skromnie temu dodałbym tak 0,5l tebu.

Cała ochrona mieści się w 300zł.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

pszenice saletrą na wiosne można łatwo rozchartować .....!

 

ma wiosnę pogłówniezalecany jest saletrzak ;)


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

głupoty piszesz.jeśli zboża startują to saletra nie ma co rozhartowac bo wegetacja ruszyła.saletrzak to to samo co saletra tylko ma dodatek dolomitu przez co troche wolniej sie rozpuszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

sam głupoty piszesz a mnie porawiasz >< nawet na akademi rolniczej pisali że saletra nie jest wskazana wczesna wiosną ;)

 

saletra odrazu budzi pszenice do wegetacji i do krzewiania się , gdy mróz przyjdzie z -5 bez okrywy to fioletowa sie robi a potem zółknie , a dwa lata temu był doskonały przykład gdy wystąpiło wysmalanie i rolnicy musieli ponownie przesiewac zboża ....

 

saletrzak wolniej uwalnia składniki przez co tak nie goni w gure i rośliny wolniej się budzą ... :P

 

kiedyś klimat był inny gdy była zima to było w pip sniegu i mróz trzymał , dziś może być w trzeciej dekadzie lutego +10 a w marcu może spaść do -6stopni więc my musimy sie dostosować do klimatu i siać nawoży z rozwagą bo te błędy potem drogo kosztują ;[

Edytowano przez oaxis3333

Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pierwsze słysze ze saletra nie jest wskazana na nowozenie wczesna wiosną.saletrzak i saletra zawieraja taki sam azot.przy takiej wilgotnosci to saletrzak tez sie szybko rozpusci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Witam. Jak zalecanie podzielić mi dawki saletry na 3 dawki ? Pszenica siana w terminie ładnie rozkrzewiona. Mam zamiar na ha wysiać 550saletry.Ile na 1 dawkę ,2,3 . I w jakim terminie?


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Pierwsza dawka jak tylko da sie wjechać 200 kg.Druga dawka pierwsze lub drugie kolanko 200 kg .Trzecia dawka 150 kg na lisc flagowy..Bogate nawożenie planujesz.450 kg saletry moim zdaniem powinno wystarczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

losktos

a co sądzisz o czymś takim:

T1

Tilt turbo 0,8l/ha propikonazol 100g fenpropidyna 360g cena 90zł

Mirage 450 ec 0,8l/ha prochloraz 360g cena 50zł

T2

Falcon 460 ec 0,6l/ha spiroksamina 150g, tebukonazol 100g, triadimenol 25g cena 97zł

Tebu 250 ew 0,5l/ha tebukonazol 125g cena 28zł

Rekord 125 sc 0,5l/ha epoksynazol 63g cena 33zł

Taką ja myślę zrobić ochronę wydaję mi się że 100g tebu w falconie to trochę skromnie temu dodałbym tak 0,5l tebu.

Cała ochrona mieści się w 300zł.

T1 ok, T2 wydaje mi się ze lepiej byłoby dać coś innego, a mianowicie strobiluryne bądź protiokonazol, więc albo wcześniej wspomniany Soligor, albo Menara 0,5 l + Acanto 0,5 l, Albo Rekord 1 l + Acanto. Soligor ok. 130 zł/ha, zabiegi z Acanto ok. 160 zł.

sam głupoty piszesz a mnie porawiasz >< nawet na akademi rolniczej pisali że saletra nie jest wskazana wczesna wiosną ;)

 

saletra odrazu budzi pszenice do wegetacji i do krzewiania się , gdy mróz przyjdzie z -5 bez okrywy to fioletowa sie robi a potem zółknie , a dwa lata temu był doskonały przykład gdy wystąpiło wysmalanie i rolnicy musieli ponownie przesiewac zboża ....

 

saletrzak wolniej uwalnia składniki przez co tak nie goni w gure i rośliny wolniej się budzą ... :P

 

kiedyś klimat był inny gdy była zima to było w pip sniegu i mróz trzymał , dziś może być w trzeciej dekadzie lutego +10 a w marcu może spaść do -6stopni więc my musimy sie dostosować do klimatu i siać nawoży z rozwagą bo te błędy potem drogo kosztują ;[

a co to kolego za akademie kończyłeś że takie rzeczy Ci mówiono? :) Przecież saletrzak to praktycznie to samo co saletra z tym że potrzebuje więcej wody na rozpuszczenie granul. Poza tym nie zapominaj że saletra ma w swoim składzie połowe formy wolno- i połowe szybko działającej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9

Do jakiej fazy można bezpiecznie rozlewaćrsm na pszenicę i w jakich warunkach atmosferycznych najlepiej to robić. Interesuje mnie także, czy rośliny muszą być suche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

Panowie doradźcie mi w sprawie nawożenia, mam 15 ha przeżyta i pszenicy ozimej, tydzien temu podsypałem 300 kg saletrzaku 27 / ha, całość wygląda ładnie planuje jeszcze zasilić to później mocznikiem dolistnie - 25 kg / 300 l wody / ha i czy to wystarczy ? czy potrzebna jeszcze jedna dawka saletrzaku / saletry ? przedplonem były ziemniaki / zboża / łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Wszystko zależy od tego jaki plon chcesz osiągnąć i jaką ochronę masz zamiar stosować. Decydując się na dokarmianie dolistne pszenicy musisz stosować właściwe stężenie mocznika w zależności od fazy rozwojowej roślin. No i należy jeszcze dodać siarczan magnezu, aby zminimalizować możliwość poparzeń zboża. Ponadto warto również dać nawóz zawierający mikroelementy. Musisz jednak pamiętać, że nawożenie dolistne jest jedynie uzupełnieniem dokarmiania korzeniowego, zwłaszcza, gdy widoczne są objawy jakichś składników lub jest utrudnione ich pobieranie.

Jeśli o mnie chodzi, to na drugą dawkę w pszenicy, pewnie jak duża część Forumowiczów, sypię nawozy szybko działające.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

szczerze mówiąc nigdy nie stosowałem ochrony grzybowej, tylko zwalczałem chwasty tak żeby pole było czyste i pilnowałem zmianowania, plony jakie mnie zadowalają to średnio 5t / ha, ziemie klasy III-IV. ochrona przed grzybami może znacznie zwiększyć plon ? w tym temacie jestem zielony, jaki preparat byście zaproponowali ? ile razy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

Pod korzeń 150kg polifoski 8 , na wiosne 1 dawka saletrzak 150 kg 2 saletrzak 150kg i 3 mocznik 80kg ,i puzniej dolistnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kortez    0

jaki nawóz zastosować przedsiewnie pod pszenice jarą? Polifoska sie nadaje? albo saletra amonowa? Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pazdzioch    1

Napiszcie czy dobrze zrobiłem zasiałem przenicę po kukurydzy dałem obornik pod korzeń 200kg na he polifoski4 i dziś sypnołem 150kg na he saletry dodać coś jeszcze do tego???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szybki79    0

Gleba 2.3.ciezka, na jesien zaorana 25 cm lucerka pozno zasiana pszenica 200 kg (bogatka lub tonacja) nie pamietam .kiepsko sie rozkrzewila ,planuje teraz posiac 150 kg saletry i na drugi rzut 100 kg saletry i z nawozow to tyle, czy wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj