pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek73    579

Ja tak stosowałem, ciekawe rozwiązanie, dobrze się sprawujące.Może lepiej niż saletra.Teraz RSM dje, podobne trochę do mocznika.

Byłem teraz na jakimś szkoleniu to mieli badania stosowania tylko monolitch 46 [mocznik z inhibitorem] i tylko raz, powiedzmy 300kg/ha i nic więcej. Działanie takie samo jak saletra na 3 razy.

Tak było na wykresach z badań robionych w Poznaniu na jakiejś uczelni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Tylko cena prawie 2 koła za tone monolith. Mocznik troche porównać do RSM ale ogólnie niema startu do tego nawozu.

Ja stosowałem w tamtym roku tylko że ruski, problem z nim był taki że rosiewacz nie dorzucał do następnej scieżki i było ~2m przerwy, bez 2 dawki azotu. Ogołnie to mocznik jak stosujesz to musisz mieć super wilgotność, siać na suche rośliny żeby się nie przykleił i nie wpalił dziur, no i kiedy dawka ma być dana bo działa po 3 tygodniach, a nie jak saletra zaraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dokładnie , z mocznik trochę szybciej trza stosować, na pierwszy raz nie dawałem , nie bardzo się nadaje.W rzepaku też dawałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Zamierzam w 1 dawce dac saletre i po jakis 2tygodniach rozsiac mocznik zeby mial czas sie rozlozyc;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Jaki nawóz polecacie do przedsiewnego stosowania w zbożach jarych (pszenica, jęczmień owies). Co myślicie o amofosmagu? Wydaje się tańszą alternatywą polifoski.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przelicz na czysty składnik bo może okazać się droższy, Chociaż 2 lata temu akurat pamiętam amofosmag wyszedł taniej od polifoski.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Właściwie jak to jest: składnik rozpuszczalny w wodzie jest dostępny dla roślin po zastosowaniu i rozpuszczeniu w wodzie, a rozpuszczalny w kwasie cytrynowym ma późniejsze działanie ponieważ najpierw musi przejść w formę niedostępną dla roślin w roztworze glebowym? Mam rację czy coś pomyliłem?


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rozpuszczalny w kwasie cytrynowym to znaczy że rozpuszcza się w kwasach czyli rośliny mogą go pobrać w glebie kwaśnej. Rozpuszczalne w wodzie są najlepsze o pH 5,5-7,0 czyli ogólnie najlepszego pH do przyswojenia fosforu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

jeszcz jedno czy jak będe sypał nawóz to jaki saletre amonową czy jakiś inny bo mam zamiar kupić w przyszłym tygodniu i nie jestem pewny

 

to przedplonem był owies i ziemniaki

policz sobie mniej więcej ile roślin i kłosów na metrze kwadratowym ci się zanosi.. jak bedzie 800- 1000 na metrze teraz to ja radził bym mocznik z niewielką dawką saletry... będzie taniej a zagęszvzać przez dokrzewianie nie ma sensu w sumie wtedy.

chyba że masz mniej na metrze to saletra i to szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś mi podpowiedział czy dobrze będzie jak teraz sypnę na pszenicę ozimą sól potasową 60% w dawce 200 kg na h. Dodam że przed siewem nie była niczym sypana i troszkę słabo jest rozkrzewiona. Jakieś podpowiedzi mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Cześć mam kilka pytań. Zasiałem Pszenice ozimą odmiana bogatka na 56 a 150 kg przed polnem był jeczmień jary a poplonem gorczyca, wapnowałem 600 kg lecz nie dałem na jesieńi odpowiedniej ilośći P i K. Na jeśieńi zastosowałem 150 Polifoski 6 na wiosne planuje dać 210 kg saletry amonowej 34% na krzewienie dam 150 wiem że można w granulkach ale czy w drugiej dawce podczas strzelania w żdzbło dając 60 kg jest to opłacalne gdy nie mam opryskiwacza a chce zastosowac saletre nie będzie z tego wiecej straty niz pożytku? Dodam że ph to ph KCL=6,24 ph h20=6,80 klasa gleby to III a kompleksu nie znam. Antywylegacz obowiązkowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

co ma opryskiwacz do nawozu. Napisz jescze raz o co Ci chodzi bo nikt tego nie rozszyfruje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Chodzi mi o to czy opłaca się w drugiej dawce podczas strzelania w żdzbła siać ROzsiewaczem do nawozów nawóz saletre amonową poniewaz nie ma opryskiwacza i nie mam jak zastosowac wtym czasie nawożenia dolisntego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Chodzi o przyswajalność i strate N czy nie lepiej dać wszystko na krzewieńie a w takim przypadku nie dawać nic na strzelanie w żdzbło bo roślina i tak nie wykorzysta wszystkiego przy nawożeniu rozsiewaczem w tej fazie. Czy zastosować i liczyć się ze strata będzie nie wielka a pomoże to uzyskać lepszy plon czy to się nie opłaći nie wiem dla tego się pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

skąd TY bierzesz te teorie, ile masz lat, moze lepiej oddaj te pole komuś bo jak dla mnie to nie ma sensu, jak chcesz cos osiągnąc bez opryskiwacza co chwast bedziesz wyrywał czy czy co, a ochrona fungicydowa?, ale jak sie już upierasz to pewnie że trzeba dzielić na krzewienie i strzelanie w żdzbło, ja sobie nie wyobrażam dać jedną dawkę 350 kg saletry na raz na pszenicę to się chyba kożuch zrobi niezły i chyba bardziej zaszkodzi niż pomoze,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Ja się tylko pytam o rade nie znasz a oceniasz nie mam opryskiwacza to nie znaczy że nie pryskam. Bo zapłacić chyba komuśi żeby opryskał to nie problem jest. Jednak widzę że ty jesteś wybitnym znawca bo mnie oceniasz nie znając i wiesz co jest na polu u mnie. Mam 22 lata i studjuje Rolnictwo na 3 roku. Dziękuje za opinie na przyszłość nie oceniaj po pozorach. Gdyby było mnie stać to bym sobie kupił opryskiwacz i popryskał ale czasmi warto zapytać a nie udawać że wszystko się wie na każdy temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor8012    0

Witam. Chcialbym sie was poradzic troche co do mojego nawozenia juz mniej wiecej mam przemyslane dawki ale poprosilbym o opinie innych bardzie doswiadczonych mam nieduze gospodarstwo okolo 8ha.Mam ok. 2.5ha pszenicy ozimej 4 ha jeczmienia jarego i w tym roku zaplanowalem 2ha wyki. Na pszenice na jesien nie dalem zbyt duzo nawozu bo tylko 400kg Polifoski Petroplon.

A teraz zakupielm nastepujacy nawoz:

-1200kg Lubofoski 3,5-10-20

-600kg Saletrzaku

-500kg saletry

-1300kg moczniku

Na pszenice jak tylko bedze mogl wjechac to daje po 200kg saletry na start i pozniej jeszcze 200kg mocznika i to mysle podzielic na dwie dawki bo tyle na raz chyba nie przyjmie N do tego tam wiadomo jeszcze odzywka Ekolist Mikro Z + siarczan magnezu ktorego tez kupilem 100kg + mocznik

A na jeczmien pod korzeń 200kg Lubofoski + 150 kg saletrzaku i pozniej jeszcze 100kg mocznika. A na wyke 200kg/h lubofoski i wiecej nie chce inwestowac bo to pierwszy rok i zobaczymy co z tego bedzie . Co do opryskow to na pszenice mam Lancet Plus ma niby zalatwic -jedno i -dwuliscienne od grzyba bede pryskal 2 razy i do tego bumper super i falcon i od robaka bulldock . Na jeczmien bede mial z wsiewka(konieczyna) i bede pryskal afalonem i chwastoxem turbo i od grzyba raz bumperem. Dajcie jakies opinie o tych moich przemysleniach i powiedzcie jakiego mniej wiecej plonu moge sie spodziewac klasa gleby glownie III i IV. Z gory dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Jeśli chodzi o rozkrzewienie to pierwiastkiem stymulującym jest azot, potas w roślinie wpływa na gospodarkę wodną. Słabe rozkrzewienie wiosną może być spowodowane tym że pszenica była późno siana i wiosną będzie się "dokrzewiać". A z tą solą potasową uważam że to będzie już takie nawożenie ratunkowe i chyba warto było by jeszcze zasilić w ten pierwiastek rośliny tylko trzeba by się zastanowić nad dawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ile należy wnieść na pszenicę ozimą poszczególnych mikroelementów w nawozach dolistnych? nigdzie nie mogę znaleźć zapotrzebowania na mikroelementy, wskażcie mi proszę ile pszenica pobiera poszczególnych pierwiastków na 1t ziarna z odpowiednią ilością słomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Firma AGROFERT Polska ma coś takiego, teraz dostałem od nich taka małą ściągę na ten temat.

pszenica zapotrzebowanie na 1 tonę zboża.

B 2-25 g

Cu 2-25 g

Mn 25-100 g

Mo 0,5-0,8 g

Zn 15-70 g

fe 10-250 g

Makro

N 24-26kg

P205 10-15 kg

K2O 20-25 kg

CaO 5-8 kg

MgO 4-5 kg

S 4-5 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

byłem przekonany, że dla pszenicy najistotniejsze jest wniesienie miedzi, a tutaj przy maksymalnych zapotrzebowaniach żelaza potrzeba 10x więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Teraz mówią że na jedną jednostkę Cu potrzeba 5 jednostek Mn. I tak nie którzy zaczynają produkować odżywki.

Ja stosuje Cynk i fosfor na pszenicę, przy kłoszeniu, daje ładny efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj