pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Mam pytanie. Mam zasiane 17 ha pszenżyta ozimego i będe siał 16 ha owsa. Ziemia 4 klasa. Pszenżyto nie dostało nawozu pod korzeń. W owsie będe siał pod korzeń mocznik ok 150 kg/ha. Kupiłem Salmag i Polifoske 6 I co mam pierwsze siać na pszenżyto i na owies (jak urośnie). Maksymalnie 2 dawki nawozu na pszenżyto i 2 na owies (po wschodzie) ?

Jaki oprysk polecacie na chwasty w pszenżycie i jaki antywylegacz ?

 

To jest temat o pszenicy i nie chciałem zakładać nowego tematu bo to by było bez sensu. z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

na owies to bym juz wogóle nie siał bo to w koncu 4 klasa i jak dasz 200kg pol.6 + to co piszesz czyli 150 kg mocznika to juz masz ok. 81 kg azotu czyli wystarczajaco bo ci moze powalic szczegolnie na tej klasie. w sumie bardzo ci sie dziwie ze siejesz owies na tej ziemi mi by było szkoda na owies przeznaczac wolałbym zasiac pszenice ozimą, jeczmien jary lub ozimy a w najgorzszym przypadku to mieszanke ale owies to raczej nigdy. co ci z niego wartosc paszowa mała, cena cholernie niska ale twoj wybor. co do pszenzyta to mogłes kupic saletre amonowa bo azot z salmagu drogo wychodzi i troche wolniej działa czyli musisz wiecej posiac. rzuc na 1 dawke 250 kg na drugą ok. 150 kg i bedzie dobrze. a co do polifoski to wiosną jesieni nie nadgonisz jesli chcesz to mozesz dac 100kg dla uspokojenia sumienia choc rozsadniej było byc dac sól potasową bo z potasu troche zboze skorzysta a z fosforu to juz minimalnie. takze z tego fosforu z tej polifoski to dopiero skorzysta roslina nastepcza. w obu zbozach mozesz poleciec jakimis nawozami dolistnymi + troche mocznika. dobre efekty sa. i to by było na tyle.

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co do owsa to mój tata jest kontrahentem i siejemy owies na materiał siewny i płacą nam więcej niż na rynku... Ja myślałem żeby dać na owies salmag i dolistnie a na pszenżyto w 1 dawce salmag a w drugiej polifoske 6

dobrze tak będzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Jeżeli chcesz wysłuchać mojego zdania zrób tak: pod owies daj 1 q polifoski i 1,5 q salmagu, żeby nie poległ odrazu a owies lubi takie hece, resztę zaoszczędzonej polifoski zostawiłbym na jesień, co do pszenżyta nic nie dawałbym pogłownie PK gdzyż roślina niewiele skorzysta z nawozu jedynie roślina następcza, jedynie zalecam odżywić pszenżyto azotem w dwóch dawkach (oglądałeś przezimowało ?).pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenżyto przezimowało i są tylko niewielki kółka gdzie się trafiała pleśń a zborze było zaprawiane... czyli polifoska nie da nic na pszenżycie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Pełna dawka nawozów zmieszana z glebą jest wykorzystana przez rośliny w granicach 60-70 %, pogłównie skorzysta z polifoski może 10 %, także twoja wola panie - jak to mówi stare przysłowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prox7441    5

adamzetor to co piszesz wyżej jest bez sensu polifoska nie jest substytutem salmagu i wogóle nie nadaje się na drugą dawkę w owsie to jest nawóz NPK i najlepiej stosować go przedsiewnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak najbardziej popieram kolegę wyżej.

Polifoske to daj, zrób agregatem, siej i git.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

poglownie polifoske? :( Ja tam zawsze wysiewam przed siewem i potem zabronuje i sieje


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz3547    0

tyle azotu wystarczy w zupelnosci tylko podziel na 3 dawki pierwsza ok 80 kg N i jakies odzywki

 

 

 

 

 

Zle mówisz 170 N to ja daje na pierwszą dawke zaraz po zimie potem 100 N i na koniec około 150 saletrzaku Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co Ty gadasz? Toć to wyjdzie z 800kg saletry i 150 kg saletrzaku to te zboże będzie leżało na całym polu. A no i jakie widzisz sens sypania saletrzaku w III dawce?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

kolego Mateuszu, coś mi się wydaje, że pisząc N miałeś na myśli kilogramy nawozu, a nie czystego składnika ?? tak jak przedmówca pisze to nie jest możliwe do utrzymania, nie wspominając o innych niebezpieczeństwach, dyrektywa azotanowa, (tak chyba nazywa się ten przepis) wyraźnie mówi o stosowaniu w ciągu roku max. 200kg N/ha, a Ty piszesz, że 420kg czystego azotu... Nie spotkałem się z taka dawka w żadnym gospodarstwie. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtasek    0

Ja na owies stosuje :

 

Przedwsiewem: 50 kg Mocznika

Pogłównie:

1 dawka 100 saletry amonowej

Dwa tygodnie po tym 2 dawka 100 saletry amonowej

 

owies ładny ale czasami miejscami wylega :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

wojtasek a gdzie fosfor i potas gdzie owies go pobiera najwiecej ze zboz ? jakie masz plony po tym nawozeniu i na jakiej klasie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Planowane nawożenie na sezon 2009/10

 

Na pszenice:

przedsiewnie 200kg NPK 21-40-21

pogłównie 1 dawka ok 250 kg saletry Can 27%N

2 dawka 200kg saletry Can 27%N

 

Na pszenżyto:

przedsiewnie 150kg NPK

pogłównie 1 dawka 250kg saletry Can

2 dawka 150kg saletry Can

 

Na jęczmień:

przedsiewnie wapnowanie pola

przedsiewnie NPK 200kg,saletra Can 150kg

pierwsza dawka ok.220-250kg Can

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtasek    0

wojtasek a gdzie fosfor i potas gdzie owies go pobiera najwiecej ze zboz ? jakie masz plony po tym nawozeniu i na jakiej klasie ?

 

NPK pod owies nie stosuje bo sie nie opłaca a co do plonow to tak na 4 i 5 klasie od 3 - 3,5 t

 

Sieje owies zawsze po ziemniakach to coś tam tego obornika w ziemi zostaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rewelacji to nie robi... Tzn ten plon. Rok temu na IV klasie owsa uleciało ok 5 t/ha. NPK przedsiewnie stosuje zawsze.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtasek    0

No nie bo moj sąsiad więcej kosi ale on owies na sprzedarz a ja owsa 2 ha sieje na własne potrzeby :) Oprócz owsa to pod pszenice,żyto pszenżyto i jęczmien stosuje NPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dst4    0

na jara pszenice stosuje

1 dawka saletry 250kg

2 dawka saletry 150kg

3 dawka saletry 100kg

 

albo

100 kg mocznika przed siewem

a poozniej

1 saletra 200kg

2 100 kg

3 100 kg

 

witam! mam pytanko czy uprawa na 10 H mi sie opłaci?chciałbym uprawiac jęczmien i pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Siema mam pare pytać co do ochrony i nawożenia pszenżyta, pszenicy, i jęczmienia ozimych.

Nawożenie:

Planowałem dać na te zboża 200kg saletry na początku wegetacji, w czsie strzelania 100 mocznika, i na kłos 12kg mocznika w oprysku. Dałem tylko te 200 na początek, no i za bardzo nie mam funduszy na drugą dawkę, więc chciałem się spytać czy na drugą dawkę mogę dać 20kg mocznika w oprysku, i potem 3 dawka normalnie, jak pisałem. Co myślicie o takim nawożeniu, i co o tej dawce na kłos, czy tak może być?

Ochrona;

Wszystkie zboża pryskałem na jesieni, tzn Pszenżyto i Pszenicę Gleanem, a Jęczmień Expert met..

Co polecili byście na zabiek wiosenny na dwuliścienie, chodzi mi o dobry no i dość tani środek, no i żeby dobrze zwalczał pszytulię no i inne. I potrzebuję środek który zwalczy skrzyp polny, ponieważ na jednym polu mi go zawsze dużo rośnie. Co myślicie o zabiegu fungicydowym na jęczmieniu Falconem, co sądzicie o tym środku.

Te preparaty potrzebuję żeby można było je stosować zarówno w fazie krzewienia jak i strzelania w źdźbło.

Proszę o pomoc. Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
powsinoga    0

Siema mam pare pytać co do ochrony i nawożenia pszenżyta, pszenicy, i jęczmienia ozimych.

Nawożenie:

Planowałem dać na te zboża 200kg saletry na początku wegetacji, w czsie strzelania 100 mocznika, i na kłos 12kg mocznika w oprysku. Dałem tylko te 200 na początek, no i za bardzo nie mam funduszy na drugą dawkę, więc chciałem się spytać czy na drugą dawkę mogę dać 20kg mocznika w oprysku, i potem 3 dawka normalnie, jak pisałem. Co myślicie o takim nawożeniu, i co o tej dawce na kłos, czy tak może być?

Ochrona;

Wszystkie zboża pryskałem na jesieni, tzn Pszenżyto i Pszenicę Gleanem, a Jęczmień Expert met..

Co polecili byście na zabiek wiosenny na dwuliścienie, chodzi mi o dobry no i dość tani środek, no i żeby dobrze zwalczał pszytulię no i inne. I potrzebuję środek który zwalczy skrzyp polny, ponieważ na jednym polu mi go zawsze dużo rośnie. Co myślicie o zabiegu fungicydowym na jęczmieniu Falconem, co sądzicie o tym środku.

Te preparaty potrzebuję żeby można było je stosować zarówno w fazie krzewienia jak i strzelania w źdźbło.

Proszę o pomoc. Z góry dzięki

najtaniej i dobrze 10 gram HMTRYBI zamiennik GRANSTARU koszt około 12zł na1h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

To prawdziwa cena? W tamtym roku to na hektar płaciłem ok 50zł?

A tak poza tym na Granstarze pisze że przytulia jest na niego średnio wrażliwa, a tego środka co podałeś to nie mogę w google znaleść. A mi zależy aby dobrze zwalczał przytulię, bo ostatnim sezonie miałem z nią problem, no i jeszcze coś na ten skrzyp. A co z tym fungicydem i nawozami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj