pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

byczekish    4

Dokładnie 65 ar. Na innych pójdzie prawdopodobnie Tilt + Mondatak. Po prostu chce zrobić doświadczenie dla siebie testując nawożenie i ochronę. I na tych 65 ar chcę zrobić wszystko . Dodam, że nigdy u nas nie było stosowanych fungicydów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na takim małym areale nie pchałbym sie w capalo  bo wychodzi drożej a tym bardziej  jak dopiero   zaczynasz przygode z fungi . Możesz wypróbować mieszanke Duet Star + Mondatak  Dueta dostaniesz w jedynkach i też ładnie załatwi podstawy.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

witam, jako że jesien była bardzo sucha pod pszenice nie stosowalem zadnych nawozow. dlatego zastanawiam się czy na pszenice w 1 dawce dać saletry 200 kilo oraz w drugiej dawce 150 kilo, czy to będzie dobre rozwiązanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Zacznijmy od tego na jaki plon chcesz osiągnąć takim nawożenie? A druga sprawa jak chcesz zbudować plon na samym azocie nie dając PK? No chyba że masz super zasobne gleby w te składniki i po super przedplonie który zostawił po sobie dużo odpowiednich składników. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Witam szanowne grono:)

Edytowano przez aletes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Fajnie było by mieć minimum informacji o tych uprawach. Kiedy siane, w jakiej ilości, w jakiej fazie obecnie znajdują się plantacje, jakie oto odmiany. I wtedy można coś więcej powiedzieć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

:)

Edytowano przez aletes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Ok.tak zrobię- dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

zawsze stosowałem nawożenie kizerytem jednak po badaniach okazało się , że mam wysoką zawartość magnezu na każdym polu... teraz prosił bym o porównanie kizerytu z wigor S: kizeryt ma MgO 25% i SO3 50% za to wigor S ma S 90% ( 1 kg S to 2,5 kg SO3  czyli na korzyść Wigor S bo cena to mniej więcej 1100zł kizerytu do 1650 zł wigoru ) więc jeśli zależy mi na nawożeniu przedewszystkim siarką to korzystniej jest wybrać wigor S ? jeśli żle myślę proszę aby ktoś mnie poprawił. 

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrozon07    10

Zamiast wigor S lepiej zastosować saletrosan, lepsza granulacja i jeden przejazd po polu, cenowo chyba wyjdzie najkorzystniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byczekish    4

Ja bym wybrał tak jak wyżej saletrosan lub polifoska 21
Ja mam właśnie problem przeciwny. Na jesień pod korzeń dałem sól + 300 kg superfosfat prosty i w składzie ma tam ok32% S. A z magnezem w glebie jest problem.

Edytowano przez byczekish

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

tylko  , że saletrosan na 1 dawkę w pszenicy chyba gorszy od saletry amonowej bo ma więcej azotu wolniej działającego tzn. amonowej formy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A to już zależy od pszenicy i od tego co chcemy osiągnąć I dawką.
Po drugie po to właśnie Saletrosan podaje sie wcześniej żeby zmiany form azotowych zaszły przed ruszeniem wegetacji a z drugiej strony dzięki takiemu podziałowi działa dłużej.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3490

tylko  , że saletrosan na 1 dawkę w pszenicy chyba gorszy od saletry amonowej bo ma więcej azotu wolniej działającego tzn. amonowej formy...

Jak posiejesz koniec lutego ,to będzie działal gdy rośliny będą go ptrzebować ,innego rozwiązania dla mnie niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dla pszenic dobrze rozkrzewionych jesienią korzystniejszy podział form azotu jest w saletrosanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tylko w tym roku pszenice siane w połowie września mają rozkrzewienia , a siane pod koniec września/pażdziernika co najwyżej 3 liście. i moim zdaniem w takim wypadku tylko saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Zenonim - Masz sporo racji z Saletrą na słabo rozkrzewione pszenice .Zamiast 200kg Saletry dam 250 Salmagu taka sama forma azotu co w saletrze lecz dodatkowo Mg i Ca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Tylko w tym roku pszenice siane w połowie września mają rozkrzewienia , a siane pod koniec września/pażdziernika co najwyżej 3 liście. i moim zdaniem w takim wypadku tylko saletra.

 

moje siane po 20 wrzesnia mają po 5 liści czyli krzewienie. Kolega siał 27 wrzesnia ma 4 liście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

ile maksymalnie można dać saletry na pierwszą dawkę chodzi o to ie rośliny wykorzystają

 

Wszystko zależy w jakiej kondycji jest plantacja. Dawka w granicach 250- 300 kg jest w zupełności wystarczająca. Z wyższymi dawkami nie ma co głupiec bo rośliny najzwyczajniej tego nie wykorzystają w należyty sposób. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj