pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
xzibit0000    14

PK i nic innego nie sypałem. mysłałem żeby sypnąć jakiegoś nawozu jak zacznie wychodzić z ziemi żeby ją popędzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Po co niby "pędzić" ozime zboże jesienią? Nawet gdyby miało to pomóc, a nie zaszkodzić co jest prawdopodobne to lepszy efekt moim zdaniem uzyskasz sypiąc tem sam nawóz wczesną wiosną. Jeszcze lepszy jeśli to będzie nitrofoska tak jak napisał @gwozd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Ja w tym roku na jesieni na jednym kawałku oprócz PK dałem dodatkowo 30kg N na 1 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

500 kg/ha NPK 6-20-30 to dodatkowo 30 kg N

150 kg/ha fosforanu amonu to dodatkowo 27 kg N

Też daje trochę więcej N, ale jako troche większa dawka mocznika na słomę i tyle. Jakoś nie uśmiech mi się ekstra jeździć z samym azotem na jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

PK i nic innego nie sypałem. mysłałem żeby sypnąć jakiegoś nawozu jak zacznie wychodzić z ziemi żeby ją popędzić

jak będą warunki to podaj dolistnie mikroelementy i z resztą daj sobie spokój. Nie jest jeszcze aż tak późno. Reszta na wiosnę


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Saletre amonową daje zawsze na pszenice ozimą tyle że na wiosnę.

Na stanowisku po grochu dostała 9kg N z wieloskładnika 3-19-29, tam gdzie był jęczmień poszło 100kg mocznika na słome

 

W jakim celu chcesz popędzić jesienią zboże? Lepiej na wiosnę sypnij azot tak żeby był w strefie korzeni jak tylko pszenica ruszy. Żeby nie czekała na papu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

U mnie łącznie dostała 30kgN, może źle to opisałem. A pszenica jeszcze nie wschodzi, miejscami widać jakieś szpilki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

To u mnie już ścieżki ładnie widać, na glinkach zielono jak nigdy. 

Co z tym Kizerytem i siarczanem magnezu który lepiej wiosną? Kizeryt trochę ponad 1200, a siarczan ~800,-. Żeby był stosunek S:MgO taki sam to pal go licho brałbym który tańszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Kizeryt to naturalna kopalina, siarczan magnezu o którym napisałeś to najprawdopodobniej wynik działania kwasu siarkowego na węglan magnezu.

Licząc cenę czystego składnika magnezu rozpuszczalnego w wodzie (przy założeniu że siarka jest za darmo)

tzn kg MgO z

kizerytu - 1200zł /250 = 4,8

siarczanu magnezu 800zł /160 = 5

Przy tych cenach lepiej w tej kalkulacji wychodzi kizeryt o 4,2%

Dodatkowo na korzyść kizerytu przemawia

-mniejsza ilość wody potrzebna do rozpuszczenia

- nie zakwasza lub mniej zakwasza glebe  - przy dodawaniu kwasu siarkowego do węglanu wapnia podaje się go więcej tak aby nie zabrakło w tym układzie mamy dodatkową ilość siarki tyle że źródłem jest kwas siarkowy.

Jeśli nie chodzi o magnez tylko o siarkę to wybrałbym nawóz azotowy z siarką zamiast kizerytu - byłby jeden przejazd mniej. Jeśli jednak chodzi o magnez to myślę że trzeba liczyć cenę czystego składnika rozpuszczalnego w wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Od kilku lat stosuje siarczan magnezu i efekty widać po roślinach. Na pewno jest słabiej rozpuszczalny od kirezytu ale z drugiej strony pewnie magnez jest wolniej wymywany. W tym roku zrobiłem eksperyment i 50kg siarczanu dałem przedsiewnie, 100kg pójdzie na wiosne. Ciekawe czy bedzie różnica jak na drugą część pola dam 150kg wiosną.

Może nie kocham firm produkujących nawozy ale jakby nie było sarczan jest produkowany w Polsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

Co wy macie z tą orką, jeszcze na 30-40cm? to produkcja jałowej gleby ktora potem nie radzi sobie z ilością resztek pożniwnych. To umieszczanie bakterii tlenowych tych najwarzniejszych gleboko pod ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Od kilku lat stosuje siarczan magnezu i efekty widać po roślinach. Na pewno jest słabiej rozpuszczalny od kirezytu ale z drugiej strony pewnie magnez jest wolniej wymywany. W tym roku zrobiłem eksperyment i 50kg siarczanu dałem przedsiewnie, 100kg pójdzie na wiosne. Ciekawe czy bedzie różnica jak na drugą część pola dam 150kg wiosną.

Może nie kocham firm produkujących nawozy ale jakby nie było sarczan jest produkowany w Polsce

 

Jeśli możesz to opisz co widzisz po roślinach. Dla mnie będzie to odpowiedź na pytanie czy chodzi o magnez czy o siarkę, a może jedno i drugie?

Sporo osób na tym forum łącznie ze mną jest zdania, że o wymywaniu w Polsce raczej trudno mówić - ze względu na niedostatek opadów.

Odnośnie doświadczenia to jeśli w tym przypadku będzie to sprawa magnezu to lepsze efekty powinieneś zobaczyć przy częściowej dawce jesienią - magnez poprawia rozwój korzeni. Jeśli to siarka to nie będzie większych różnic lub wyjdzie lepiej przy całej dawce na wiosnę - tyle nie z książek, a z mojej praktyki.

Miłość kierujmy w stronę bliskich lub tych z którymi chcemy być bliscy.

Dobrze, że sa firmy nawozowe w Polsce te Nasze i te z zagraniczy - im więcej firm tym większa konkurencja. Bez nawozów zresztą i wielu innych rzeczy jakoś truno mi sobie wyobrazić ekonomikę w rolnictwie szczególnie przy aktualnych cenach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

O jakiej konkurencji tutaj mowa...? O tym, że Grupa Azoty to juź "prawie" monopolista na rynku nawozów w Polsce, to jest Waszym zdaniem ta KONKURENCJA ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak konkurencja ze strony grupy azoty jak oni mają nawozy +/- 10% droższe od tych sprowadzanych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Co wy macie z tą orką, jeszcze na 30-40cm? to produkcja jałowej gleby ktora potem nie radzi sobie z ilością resztek pożniwnych. To umieszczanie bakterii tlenowych tych najwarzniejszych gleboko pod ziemię.

 

Zaraz Ci powiem co mają. Na AF 80-90% użytkowników to gimnazjaliści albo młodsi którym ojciec conajwyżej pozwala siedzieć na błotniku w 60-tce jak orze, bo młody nie potrafi obsługiwać siłowej i zaraz by się zakopał. Popatrz na galerię i zdjęcia orki, a pod nim komentarze.

 

U siebie nie orzę głębiej niż 20-22 cm pod pszenicę, pszenżyto czy rzepak. Na zimę max 25 na glinach, a tam gdzie pod spodem jest piach to płycej. Niektórzy się cieszą jak piachu nawyciągają bo to "świeżynka" i będzie się mu rodzić. Zdziwienie przychodzi w żniwa...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Mówisz chyba o sobie!!! ja w tym roku ciągnę wszytko na 30cm , a pod buraka poszło 40cm. też mam gliny i wiem jak wygląda orka na 20cm może tą 60-tką obie tak orasz ale innym sprzętem to będzie dziadostwo nie orka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jeśli możesz to opisz co widzisz po roślinach. Dla mnie będzie to odpowiedź na pytanie czy chodzi o magnez czy o siarkę, a może jedno i drugie?

Sporo osób na tym forum łącznie ze mną jest zdania, że o wymywaniu w Polsce raczej trudno mówić - ze względu na niedostatek opadów.

Odnośnie doświadczenia to jeśli w tym przypadku będzie to sprawa magnezu to lepsze efekty powinieneś zobaczyć przy częściowej dawce jesienią - magnez poprawia rozwój korzeni. Jeśli to siarka to nie będzie większych różnic lub wyjdzie lepiej przy całej dawce na wiosnę - tyle nie z książek, a z mojej praktyki.

Miłość kierujmy w stronę bliskich lub tych z którymi chcemy być bliscy.

Dobrze, że sa firmy nawozowe w Polsce te Nasze i te z zagraniczy - im więcej firm tym większa konkurencja. Bez nawozów zresztą i wielu innych rzeczy jakoś truno mi sobie wyobrazić ekonomikę w rolnictwie szczególnie przy aktualnych cenach.

 

Trudno mi jednoznacznie powiedzieć jak reagują rośliny ale plony są wyższe przy tym samym zawożeniu NPK. Groch po zastosowaniu siarczanu magnezu miał większe nasiona i lepsze wyrównanie. Nie robiłem takiej próby żeby na częśći pola dać MgS a na drugiej nie. Na wiosnę rośliny mają lepszy start, są ciemnozielone, nie ma problemów z uszkodzeniami po zimie (uregulowane pH i zimotrwałe odmiany). Na moich polach jest niska a czasem bardzo niska zawartość magnezu więc pod jęczmień i groch też daje przedsiewnie po 100kg siarczanu Mg. Jeżeli słabo się rozpuszcza to pewnie część składników zostaje na przyszły sezon. No i do prawie każdego oprysku stosuje 5% siedmiowodnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

U mnie orka 20-25cm i głębosz 40-50cm  co kilka lat. Mam zamiar za głęboszem dawać nawozy na 30cm i zaniechać orki.

Magnez siarka to niedoceniany składnik bo nie widać bezpośrednich skutków stosowania, ale bez niema co liczyć na wysoki plon z dużą zawartością białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zaraz Ci powiem co mają. Na AF 80-90% użytkowników to gimnazjaliści albo młodsi którym ojciec conajwyżej pozwala siedzieć na błotniku w 60-tce jak orze, bo młody nie potrafi obsługiwać siłowej i zaraz by się zakopał. Popatrz na galerię i zdjęcia orki, a pod nim komentarze.

 

U siebie nie orzę głębiej niż 20-22 cm pod pszenicę, pszenżyto czy rzepak. Na zimę max 25 na glinach, a tam gdzie pod spodem jest piach to płycej. Niektórzy się cieszą jak piachu nawyciągają bo to "świeżynka" i będzie się mu rodzić. Zdziwienie przychodzi w żniwa...

Raz na 4 lata można sobie pozwolić na wyciągnięcie powiedzmy 1 cm martwicy przy jednoczesnym stosowaniu obornika bodź poplonu. W ten sposób zwiększasz miąższość gleby co pozwala glebie magazynować więcej wody.

Co nie zmienia faktu że oranie na 30 cm gdzie na 17 już piach mija się z celem.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

każdy ma swoją technike uprawy, ja np. tez oram pod siewy max 25cm. ale to wszystko zależy jaka jest ziema, bo tam gdzie wg. mnie pola z czarnoziemia to można głęboko orać ale tam gdzie piach to nie ma sensu żeby nie wyrzucać na brzeg jałowej ziemi na której nic nie urośnie i tak, jeśli się myle to mnie poprawcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

sam gospodaruje na czarnoziemach i zbytnio nie widzę sensu w orce pod oziminy na głębokość 30 cm i wzwyż. Jednym z powodów jest to że resztki pożniwne ląduje w warunki beztlenowe i przez to nie rozkładają się. Druga sprawa, skoro nie przynosi to jakiegoś wymiernego skutku to po co "przepalać" paliwo?

 

Pod rzepak i zboża ozime orzę na 20-25 cm zależnie od warunków, jedynie na zimie idzie 30-32 (czasem może nawet nieco głębiej) i napewno nie zamierzam zgłębiac orki. Co innego wprowadzic głebosz...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Mówisz chyba o sobie!!! ja w tym roku ciągnę wszytko na 30cm , a pod buraka poszło 40cm. też mam gliny i wiem jak wygląda orka na 20cm może tą 60-tką obie tak orasz ale innym sprzętem to będzie dziadostwo nie orka. 

 

Zeno- Po co się tak ciśnieniujesz. Każdy dostosowuje sposób uprawy do warunków oraz gleby z jakimi ma do czynienia. Ale tak czy inaczej głębiej orać niż 30 cm to przesada, bez różnicy czy orzesz koniem czy rakietą. Od ruszania głębszych warstw jest głębosz.

Raz na 4 lata można sobie pozwolić na wyciągnięcie powiedzmy 1 cm martwicy przy jednoczesnym stosowaniu obornika bodź poplonu. W ten sposób zwiększasz miąższość gleby co pozwala glebie magazynować więcej wody.

Co nie zmienia faktu że oranie na 30 cm gdzie na 17 już piach mija się z celem.    

Odnośnie 1-2 cm to pełna zgoda. Sam tak robię, raz na 2-3 lata. Niektórzy jak już mówiłem wywalą żółtego piachu na górę kilka cm i zadowoleni. Młody głupi też tak myślałem, ale się przejechałem na tym i nie szaleję już z głębokościami.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W tym roku ładnie się orało i tu gdzie pług pracował glębiej dłuto wywalało martwicę widać pszenica wąskimi pasami pożółkła, tak samo tu gdzie zaczynam orać pług po ramę i żółty placek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

Ja osobiście nie widzę żadnego sensu w orce. Uzasadnię - na polu gdzie nie było orki 6 lat(od 2009) a kultywator ostatnio był w 2013r. na 15 cm  przed rzepakiem , potem pszenica ozima bez uprawy2014/15 w rzepaczysko, potem po ściernisku talerzówa na ok 5cm, zasiany poplon z gorczycy i facelii zostawiony do wiosny 2016  i w to zasiana QQ. Plon przy 22% fao 210 14,6t/ha.

Rzepak 4,7t, pszenica ozima 7,2t. Gleba Lekka klasy 4. Dodam że QQ w tym systemie miała najlepszy system korzeniowy w porównaniu do tej uprawianej po jesiennym kultywatorowaniu na 22cm. robiłem odkrywki szpadlem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Nie cisnę tylko to picie było do mnie. Każdy niech robi jak uważa, też orałem kiedyś po 20 cm i dla mnie to żadne oranie tylko naryte na polu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj