pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    356

Dlaczego uważasz że jest już za późno na dokrzewienie? U mnie na jednym kawałku pszenica jest w pełni krzewienia.

i będzie teraz w przeciagu kilku dni przechodzić w strzelanie w źdźbło i niczym juz tego nie zatrzymasz..

Zmienił sie już stosunek długości dnia do długości nocy a roslina na tej podstawie "odczytuje kalendarz"


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

No to dobrze wiedzieć. Ale dalej mam dylemat czy do końca tak jest jak piszesz, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu do połowy kwietnia leżał śnieg i co wtedy było? szybciej przebiegał ten proces krzewienia czy po prostu ile rozkrzewił się jesienią tyle było na wiosnę? Cenię Twoją wiedzę dlatego dopytuję być może coś i na ten temat wiesz. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

o to właśnie chodzi że mija pszenica była siana 20 listopada więc w stosunku do tych sianych we wrześniu to jest spora różnica, chciałem dziś prysnąć odżywkami ale niestety wiatr i deszcz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

No to dobrze wiedzieć. Ale dalej mam dylemat czy do końca tak jest jak piszesz, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu do połowy kwietnia leżał śnieg i co wtedy było? szybciej przebiegał ten proces krzewienia czy po prostu ile rozkrzewił się jesienią tyle było na wiosnę? Cenię Twoją wiedzę dlatego dopytuję być może coś i na ten temat wiesz. 

w takich sytuacjach zwykle jest tak że krzewienia wiosennego praktycznie nie ma. Owszem pszenica osłabiona w okolicach tego 15 kwietnia będzie mniej zaawansowana w rozwoju od tej dobrze rozwiniętej jesienią ale nie wiele to zmienia. Po prostu w takim stanie jak była rozkrzewiona w takich strzeli w źdźbło.

Po zmianie długości dnia bedzie tak jakby "gnała na łeb na szyje" do strzelania w źdźbło.

W 2012 można było to dobrze zauważyć. Zima wróciła w marcu, śnieg leżał do pierwszych dni kwietnia. Po ustepieniu śniegu i nadejściu wyzszych temperatur pszenica rosła w oczach, nie mogłem się wyrobić z zabiegami w terminie.

 

Oczywiście trzeba pamietać ze długość dnia to nie jedyny warunek przejścia w strzelanie w źdźbło, ale przy zabiegach typu dokrzewianie/skracanie wiele warunkuje

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Jak teraz sprawa będzie wyglądać z fungicydami i regularorami wzrostu jeżeli nad ranem temperatura bedzie spadać do 2 albo 3 nawet i nie kiedy do 0. Kiedy i jak wykonać zabiegi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z fungicydami jeżeli jest taka możliwość to poczekać. Z regulatorami trochę gorzej bo zwykle goni faza rozwojowa. Trzeba robić zabiegi w godzinach porannych np. ok.10, tak aby substancja w ciągu dnia przy nieco wyższych temperaturach wchłonęła sie do rosliny. Trzeba wybierać mniejsze zło...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

To ciekawe rzeczy piszesz. A powiedz jeszcze jedno czy taka pszenica która się niby krzewi jeszcze a ma pod dostatkiem azotu będzie też tak szt bo strzelać w źdźbło czy pokarm którego ma pod dostatkiem przedłuży ten proces krzewienia np o te kilka dni?


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Pomysł jest git. Jeżeli pogonie Medax Top 0,6l/ha + CCC 1l/ha i temperatura nad ranem spadnie do tego przysłowiowego 0. Jaki może być najczarniejszy scenariusz? Co się może dziać? Fungicyd po prostu chyba nie będzie działał, a regulator?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

działanie moze sie trochę osłabić ale że całkiem nie zadziała to bym nie powiedział. Wszystko zależy od tego przez jaki okres będą takie temperatury

 

To ciekawe rzeczy piszesz. A powiedz jeszcze jedno czy taka pszenica która się niby krzewi jeszcze a ma pod dostatkiem azotu będzie też tak szt bo strzelać w źdźbło czy pokarm którego ma pod dostatkiem przedłuży ten proces krzewienia np o te kilka dni?

Myslę że po bodźcu świetlnym i pobudzeniu odpowiednich hormonów będzie strzelać w źdźbło. Może nie tak raptownie jak ta która była bardziej zaawansowana w rozwoju ale mimo wszystko będzie. A zaopatrzenie w pokarm wpłynie raczej na ograniczenie redukcji pędów, a to w takich sytuacjach jest też ważne. Jak nie można natworzyć pędów to trzeba robić tak żeby jak najmniej odpadło.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Najlepiej w fazie strzelania w zdzbło w wyczywalnym pierwszym kolanku. U mnie to wychodzi niecały miesiac po rozsianiu pierwszej dawki i zauwazyłem ze saletra tez trzyma około miesiaca. Nawet teraz zauwazyłem ze pszenica miejscami zaczyna jasniec ale tylko gdzie niegdzie czyli azot pomało zakancza swoja robote i trzeba jechac z druga dawka. Tylko te warunki pogodowe niepozwalają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WiaDodek    0

Przepraszam ze sie wcinam z innym pytaniem jak jest temat ale mam problem czy można mieszać oprysk chwastoks turbo z Awalonem ? bo nie mogę sie doczytać na nich czy możną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelo18    0

Jakie straty będą z mocznika jeśli po rozsianiu nie spadnie deszcz? Ostatnio padało w weekend i ziemia jest jeszcze wilgotna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Przepraszam ze sie wcinam z innym pytaniem jak jest temat ale mam problem czy można mieszać oprysk chwastoks turbo z Awalonem ? bo nie mogę sie doczytać na nich czy możną 

 

Co to jest ten Awalon, jakiś męski gadżet ?


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A w jakiej fazie dać druga dawkę azotu w postaci saletry?

 

to zależy od stanu plantacji. Jak mała obsada, rośliny wymęczone po zimie to mozna jechać już w BBCH 30. Jak rosliny zdrowe w optymalnej obsadzie lub nawet za duzej to BBCH 31-32


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Pytasz sie glodnego czy ma chec na obiad? Smialo dawaj kolego pod pszenice :) tylko ze to dopiero po zniwach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Mój ojciec kilka razy rozrzucał obornik na wiosnę na zboże ozime - miał go nadmiar (raczej niewielkie ilości na 1ha). Czy jest efekt - jakiś tam jest. Ale są też minusy, obornik = dodatkowe chwasty. No i teraz na pewno jest za późno. Zrzuć na pryzmę i rozrzuć na ściernisko przed podorywką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszTeam    3

Czy oprysk na chwasty środkiem chwastox lub Gold mozna wymieszac i opryskac razem z siarczanem magnezu? czy lepiej osobno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj