pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
metrax12    112

Różnica pomiędzy siarczanem jednowodnym i siedmiowodnym jest taka, że pierwszy przy rozpuszczaniu ogrzewa roztwór a drugi ochładza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Siedmiowodny ochładza? To jak rozpuszczam mocznik a później siarczan Mg siedmiowodny to zamarznie? Dlaczego zaleca się dokarmiać pozakorzeniowo roztworem moczniku i siarczanem Mg siedmiowodnym? Wydaje mi się że siedmiowodny trochę ogrzewa wodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip14    2

i tym że jednowodnego nie mieszamy z mocznikiem

 

Cześć - a mogę mieszać go z ccc i medaxem?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

jak to jest z bilansem składników w glebie ? pszenica potrzebuje do wytworzenia 1 tony 27 N, 11P , 19K , 5 Ca , 4 Mg i 9 SO3 wiem , że azot występuje już w glebie w ilosci około 30-40 kg , a fosforu trzeba dać 110%bo 1/10 i tak nie pobierze.. ale czy w glebie jest tak jak azot już P K itd. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawka71    7

Ile saletry proponujecie zasiać na pszenice (ozon) na pierwszą dawkę? Chciałem w tym tygodniu rozsiać i mam dylemat... Pszenicę lekko mróz wziął ale tylko górne listki... Jesienią 200kg/ha polifoski 6. przez dwa lata przed pszenicą była facelia ziemia IV. I ta sama sytuacja na pszenżyto z tym że facelia była rok. Co proponujecie? Może coś oprócz saletry?

 

Też mam Ozona, dostał po liściach dałem 250kg/ha Vikinga 14,14,21 i 200kg/ha saletr Zaksan na pierwszą dawkę i 90kg/ha estakizerytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak to jest z bilansem składników w glebie ? pszenica potrzebuje do wytworzenia 1 tony 27 N, 11P , 19K , 5 Ca , 4 Mg i 9 SO3 wiem , że azot występuje już w glebie w ilosci około 30-40 kg , a fosforu trzeba dać 110%bo 1/10 i tak nie pobierze.. ale czy w glebie jest tak jak azot już P K itd. ?

to zależy jakie masz zasobne gleby. P i K jest znacznie więcej w glebie niż azotu. Robiłeś badania na zasobność i pH, badałeś poziom Nmin że wiesz że jest 30-40 kg w glebie? I kolejna sprawa P i K nie jest wykorzystywany w rok. Istnieją systemy nawożenia "na zapas" gdzie np. w cyklu zmianowania 3 upraw sypiesz duze dawki tylko pod jedna uprawę. Kwestia dobrych obliczeń w bilansie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam, czy wysypanie drugiej dawki N na pszenice w przyszłym tygodniu byłoby błędem ? Dodam że pierwsza dawka w ilości 60 N poszła 18 lutego czyli prawie miesiąc temu, druga dawka ma być w postaci mocznika a to też trochę potrwa zanim azot z mocznika będzie dostępny dla roślin, co doradzacie sypać czy jeszcze trochę się wstrzymać? 

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Przecież jeszcze nie wykorzystała tego co dałeś,a na mocznik poza tym trochę za zimno. Ja sieję go na drugą dawkę końcem marca, i jakoś się zawsze udaje, że trochę pokropi i w miarę cieplej już jest i myślę, że akurat wychodzi że azot dostępny na początku strzelania w źdźbło już jest po tych 10-14 dniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

W tym tygodniu moze uda mi sie rozsiac pierwsza dawke na pszenice. Niby nie nadaja jakichs tam deszczow czy ulew wiec powinno ładnie przechnąc. Pojdzie około 190 kg saletry 34% i na druga dawke tez cos koło tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam, czy wysypanie drugiej dawki N na pszenice w przyszłym tygodniu byłoby błędem ? Dodam że pierwsza dawka w ilości 60 N poszła 18 lutego czyli prawie miesiąc temu, druga dawka ma być w postaci mocznika a to też trochę potrwa zanim azot z mocznika będzie dostępny dla roślin, co doradzacie sypać czy jeszcze trochę się wstrzymać? 

wstrzymaj się trochę. Tak 20-25 marca będzie wystarczająco


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dzisiaj poszła pierwsza dawka saletry 34% w ilości 190kg po grochu i 210kg po pszenicy. Wystarczył przymrozek -2 i nie rwało się za kołami.

Może w tym tygodniu uda się zasiać groch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Dzisiaj planuję wreszcie siać saletrę na pszenicę ozimą, ale w jednym kawałku i tak nie da się jeszcze wjechać, bo woda stoi. W każdym razie mam pytanie: po ilu dniach zacznie działać azot z saletry w obecnych warunkach termicznych (u mnie prognozowana temperatura w najbliższych dniach to poniżej 10 stopni, a nocą możliwe spadki temperatury poniżej zera).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

forma amonowa za ok. 10-14 dni, forma saletrzana max. do tygodnia, zależnie od panujących temperatur.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Dzięki za informację. W sobotę cały dzień pszenica była mokra po nocnym deszczu, stąd nic nie dało się robić, aby nie przypalić liści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Dzisiaj poszła 1 dawka na pszenice 70-80kg/ha N by się rozbujała. Warunki wręcz idealne do siewu. Słoneczko świeci, ciepło no i sucho w miarę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14

Jakie są skutki opóźnienia pierwszej dawki azotu ? Czy zastosowanie pierwszej dawki w tym roku wcześnie przyniesie oczekiwany efekt? Skoro temperatury powietrza nadal są niskie. Ja jeszcze nie sypnąłem nic, nie ma możliwości wjazdu w pole, jak nie śnieg to deszcz i tak w koło. Patrząc na prognozy długoterminowe to możliwe, że końcem marca uda się wjechać. Jakie konsekwencje będą z tym związane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

No już można myśleć o odzywkach.Narazie pięknie rośnie.Oby tylko nie zabrakło wody w maju i czerwcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

dzis poszła 1 dawka N Saletra w ilości 250kg/ha o 6 rano szło sianie bo podmarzło i zapowiadała sie piekna pogoda a teraz co sie dzieje za oknem to masakra tak daje śnieg jak w środku zimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jakie są skutki opóźnienia pierwszej dawki azotu ? Czy zastosowanie pierwszej dawki w tym roku wcześnie przyniesie oczekiwany efekt? Skoro temperatury powietrza nadal są niskie. Ja jeszcze nie sypnąłem nic, nie ma możliwości wjazdu w pole, jak nie śnieg to deszcz i tak w koło. Patrząc na prognozy długoterminowe to możliwe, że końcem marca uda się wjechać. Jakie konsekwencje będą z tym związane?

to zależy od stanu plantacji. Jeżeli dobrze rozwinieta i rozkrzewiona po jesieni to może nie być duzo negatywnych skutków. Z kolei jeżeli słaba to na pewno plon bedzie nizszy..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Patrząc na pogode na zachodzie Polski na śląsku jako taką wiosne już macie. U nas na podlasiu jest średnio 5 stopni mniej a więc wegetacja dopiero zaczyna delikatnie ruszać widać pierwsze jakieś listki na rzepakach i na pszenicy a więc u nas teraz jest najlepsza pora na siew nawozów więc kto jeszcze nie posiał w zimniejszych stronach nie ma co przeżywać bo jeszcze czas tym bardziej że właśnie za oknem śnieg sypie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

ja też na jedno pole z pszenicą nie siałem N bo mokro, a pszenica na tym polu jedna z gorszych, może się uda wjechać w środę, jak nie to posieję ile się da a resztę ręcznie posieję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Ja dzisiaj ruszyłem z pierwszą dawką na pszenicę, warunki na polu idealne do siania były  :). Z tego co widzę w prognozach to od jutra załamanie pogody i to na dobre więc chyba odpowiedni moment wybrałem bo może się okazać że nie da wjechać się do końca marca w pole teraz jak przyjdą deszcze i śniegi.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj