pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

ta pszenica na zdjęciu knoro93 i loktos to tylko tak na jednym polu wyglada inne moje pszenice wytworzyły 2-3 pędów więc na nie ile azotu w pierwszej dawce zdj w galeri i nie za gęsto jest zasiana zaleca się 300-350 ziaren n m2 ja wysiałem 350 poniewż słaba zimotrwałość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

To co najlepiej byłoby zastowować 1 dawka 200kg saletra 2 mocznik 200kg a na 3 saletra 100kg? Jeszcze nigdy nie stosowałem 3 dawki azotu na zborze ale podobno poprawia jakość ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zboże przez "ż" i o jakie zboże pytasz? domyślam się że o pszenice

takie nawożenie może być, z mocznikiem śmiało można zejść do 150 kg a za to podciagnąć saletre w 3 dawce do 150

ta pszenica na zdjęciu knoro93 i loktos to tylko tak na jednym polu wyglada inne moje pszenice wytworzyły 2-3 pędów więc na nie ile azotu w pierwszej dawce zdj w galeri i nie za gęsto jest zasiana zaleca się 300-350 ziaren n m2 ja wysiałem 350 poniewż słaba zimotrwałość 

 

ja bym tu wysiał max 50 kg N, i to najlepiej w postaci 200 kg saletrosanu (sądząc po zdjeciach w galerii) nawet do 180 można śmiało zejść

Pamiętaj że zwiększając normę wysiewu nie polepszasz zimotrwałości...

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justyna352    9

Moja propozycja nawożenia pszenicy ozimej opiera się wyłącznie na saletrze, a uzyskiwane plony są bardzo zadowalające:

 

1 dawka - 2m saletry (przed ruszeniem wegetacji, ewentualnie sam początek wegetacji)

2 dawka - 2m saletry (koniec krzewienia/początek strzelania w źdźbło)

3 dawka - 1m saletry (początek kłoszenia)

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

no fajnie i konkretnie napisałaś zrozumiałe dla każdego a nie tak jak tu sie niektórzy wymądrzają  jakby byli najmądrzejsi a reszta to niedouczeni chłopki ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Loktos na które zdjęcie patrzyłeś knoro93 i loktos i ile wy siejecie ziaren na m2 moja pszenica oxal krzewi się średnio do dobrego i od czego zależy norma wysiewu na m2 więc ile byście wy wysiali na m2 nasion żeby osiągnąć plon ok 10 t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ale ześ walnoł  Ja też chętnie poczytam jak uzyskać plon 10 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Loktos na które zdjęcie patrzyłeś knoro93 i loktos i ile wy siejecie ziaren na m2 moja pszenica oxal krzewi się średnio do dobrego i od czego zależy norma wysiewu na m2 więc ile byście wy wysiali na m2 nasion żeby osiągnąć plon ok 10 t

masz tylko 2 zdjęcia w galerii i na obu rośliny wyglądają na dobrze rozkrzewione.

Norma wysiewu zależy od odmiany, terminy siewu, MTZ...

Co do konkretnej ilości popatrz na strony różnych hodowców, tam masz zalecenia co to optymalnej obsady roślin.

A jakbym siał na 10 t? Optymalna obsada dla danej odmiany i skupiłbym się na jakości siewu. Przede wszystkim dobrze doprawić ziemie i zagęścić, równo posiać tak żeby każde ziarko było na podobnej głębokości i miało mniej więcej tyle samo przestrzeni i jak najbardziej ujednolicone warunki. To przełoży się później na równiejszy łan, łatwiej będzie rozpoznać fazę i trafić z zabiegami w optymalny termin. Równe wschody sporo pomagają. Reszta w rękach nawożenia i ochrony. I gęstsze i rzadsze plantacje mozna poprowadzić na 10 t. Trzeba tylko wiedzieć jak sterować łanem.

Co do obsady u mnie to zwykle 300-400 roślin zależnie od terminu, odmiany itd.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

ale ześ walnoł  Ja też chętnie poczytam jak uzyskać plon 10 ton

 

10 ton to dawno było, teraz celuje w 12 bo kto stoi ten się cofa hmm

 

@anetka1 ty musi nie douczona lekko jak na metry liczysz hah

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale ten plon to chyba łącznie z przyczepą ^^widzę że fantazję dużą co n ie jedni tu mają B) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

To już blisko rekordu swiata który podł w Nowej Zelandi a wynosi 14 ton z ha POWODZENIA ŻYCZĘ

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

ale ześ walnoł  Ja też chętnie poczytam jak uzyskać plon 10 ton

co w tym takiego dziwnego? 10 ton normalna sprawa w dzisiejszych czasach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Loktos zalecenia dla tej odmiany to 300-350 na m2 odmiana oxal siałem na początku terminu optymalnego woj śląskie powiat pszczyński 20 września optymalny termin to od 20 do 30 września więc lepszy rzadszy łan czy gęściejszy i ile pędów może wypuścić pszenica najwięcej zakończone dorodnym kłosem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Nawadnianie lub deszczownia  :D precyzyjny siew  B) ziemia jak w donice  :P odpowiednie pH  :rolleyes: Widzę że już 10 ton było lecimy na 12ton tylko czy to się nam opłaci  :) Losktos -celuje zawsze w 8 ton a wiedza Kolegi jest Wielka a gleby posiada zacne  :rolleyes: sam chcę osiągnąć 6-7 ton przy nawożeniu 200 SaletroSan 200 Mocznik a wypadło około 10% obsady przez mrozy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

co w tym takiego dziwnego? 10 ton normalna sprawa w dzisiejszych czasach

 

To że nie umie nawozić i innych podstaw pewnie, a wybiera się z motyka na księżyc od razu to jest w tym takie dziwne.

Jak to mówią nie od razu Rzym zbudowano.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Ja w tym roku tez celuje w 6-7 ton. A w bajki od dawna nie wierze. Mozna i 12 ton, na glebach pod Hrubieszowem 1 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja tez postaram sie zachowac wynik 7-8 ton. Ale wszystko zalezy od pogody. Moze i bym miał 9 gdybym zastosował droższa ochronę i wieksze nawozenie ale i z tego jestem zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

jahooo -można ale kto tam obornik stosuje(ile % gospodarstw )  :D sąsiad za miedzy brał pszenicę od gospodarza co niby zebrał te 12t ale to chyba jakaś pszenica paszowa była blada ziarniak drobny i jakaś prażona  :P Pytałem się Kolegi kto osiąga tak dobre plony u ciebie na wiosce nie był w stanie udzielić odpowiedzi  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile procent trzeba doliczcyć do siewu na m2 nasion i ile wypanie z obsady przez ostrą zimę w procentach loktos więc dla tego wysiałem górną granicę normy zalecaną przez hodowcę więc najlepiej policzyć na wiosnę obsadę . I powiedzcie mi jak się robi test przezimowania

Edytowano przez pawelc330c360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

jak to jest z tym poczatkiem strzelania w zdzblo i dniem 15 kwietnia.  Zalozmy ze wiosna przyjdzie bardzo szybko i szybko ruszy wegetacja. to i tak ta pszenica nie przejdzie szybciej w strzelania zdzblo tylko bdzie krzewila sie do mniej wiecej 15 kwietnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

To wszystko jest zalezne od dlugosci dnia, po 15 kwiet nia dlugosc dnia rosnie na tyle, ze pszenica konczy krzewienie i zaczyna piac sie w gore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Na to wyglada. W 2013 roku wiosna sie opozniła z powodu przedłuzajacej sie zimy. Z nawozem wjechałem koło 10 kwietnia z pierwsza dawką było mokro i grzążłem ale jakos dałem rade. Druga dawka poszła za jakieś 2,5 tygodnia bo pszenica tak pędziła. Chciała pewnie nadrobić stracony czas. Nie mogłem się wyrobic z zabiagami bo wszystko sie kumulowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

To już blisko rekordu swiata który podł w Nowej Zelandi a wynosi 14 ton z ha POWODZENIA ŻYCZĘ

 

Rekord świata to chyba ponad 16t/h to jeszcze trochę brakuje !!! ale wszystko przed nami :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kermit84    5

tak w sprawie tego rekordu to w top agrar pisali 15,6 ja w tamtym sezonie plon 9 ton odmiana patras i w tym sezonie tez celuje w 10 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik8888    6

Rekord świata to chyba ponad 16t/h to jeszcze trochę brakuje !!! ale wszystko przed nami :D :D

 

też tak gdzieś czytałem że aktualny rekord z tego roku to 16t/ha ale to w angli było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj