pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Farmkeen    7

Dziękuje @losktos za odpowiedź. Siejesz mocznik u siebie na pszenicę? A czy mocznik nie przypali liści pszenicy i czy trzeba go siać przy określonej pogodzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

Mocznik nie przypali bo ma formnę NH4. Ja już zacząłem dziś zasilać pszenicę Polifoska 21 w dawce 35kg/ha N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

No to powodzenia jak ruszy wegetacja i przyjda mrozy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Polifoska 21 tak gwałtownie nie rozbudzi roślin także ryzyko jest mniejsze. Co nie zmienia faktu że to troche wcześnie na azot


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Mocznik nie przypali bo ma formnę NH4. Ja już zacząłem dziś zasilać pszenicę Polifoska 21 w dawce 35kg/ha N.

 

A co ci da te 35N na ha o tej porze,znam talentów co już rsm leja-szaleńcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Mocznik nie przypali bo ma formnę NH4. Ja już zacząłem dziś zasilać pszenicę Polifoska 21 w dawce 35kg/ha N.

 

Czy z azotem przypadkiem nie można ruszać dopiero od marca? W lutym jest zakaz. Agencja się dowie i pa pa dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowyyy    0

Jakie nawozy zastosować przed sianiem pszenicy jarej i jęczmienia na wiosnę biorąc pod uwagę że będą siane w miejsce rzepaku którego wschody nie pozwalają na jego dalsze utrzymywanie. Pod rzepak były dawane nawozy jesienią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
. Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Patrząc na prognozę pogody czas podczepić rozsiewacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Cihu Jest zakaz na nawozy naturalne od 1 grudnia, do końca lutego. Nawozy sztuczne można wysiewać, ale gleba nie może być zamarznięta na głębokość 30cm, nie może być pokryta śniegiem, ani zalana wodą.

 

Integrowaną ochronę roślin od 2014 czytałeś? Wydaje mi się że jest tam taki zapis. Ale nie będę teraz tego szukać, skoki oglądam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jakie nawozy zastosować przed sianiem pszenicy jarej i jęczmienia na wiosnę biorąc pod uwagę że będą siane w miejsce rzepaku którego wschody nie pozwalają na jego dalsze utrzymywanie. Pod rzepak były dawane nawozy jesienią...

Jezeli pod rzepak było dawane P i K to teraz możesz pojechać samym azotem, np. saletrzak


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

 

A co ci da te 35N na ha o tej porze,znam talentów co już rsm leja-szaleńcy.

 

Traktuje to jako pewnego rodzaju "ubezpieczenie te 35kg N "(brak możliwości wjazdu, sucha wiosna). Poza tym chcę aby późno siana pszenica mogła się zacząć powoli dokrzewiać .Wiem, że to jest za mała dawka na dokrzewianie roślin, ale chciałem nawieź też siarką. Dziś byłem na pszenicy i już minął tydzień jak nawóz wysiałem i całkowicie się jeszcze nie rozpuścił. Poza tym wegetacja chyba pomału ruszyła bo najlepiej to wdać po późno sianej pszenicy. Tydzień temu to było ledwo co ścieżki widać a dziś "zielone pole". RSM planuję rozlać końcem lutego początkiem marca .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Luty se odpuszczę ale na początku marca siewnik nawozy i w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowyyy    0

Jezeli pod rzepak było dawane P i K to teraz możesz pojechać samym azotem, np. saletrzak

 

a jeżeli była dawana polifoska 6 i saletrzak ? trudno mi to stwiedzić bo nie ja to robiłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja tam na pierwszą dawkę sieję zawsze saletrę szybciej działa przy niższych temp. myślę że 230kg jako dawka startowa powinna wystarczyć na drugą dawkę zrobię eksperyment i dam 170kg mocznika by dłużej działał od saletry trzeciej dawki pogłównie nie planuję. Dodatkowo przy zabiegach fungicydowych dam 2 razy Foliq azotowy w dawce 4l/ha plus 1l mikro. W rozrachunku przeliczając to na saletrę wyjdzie jakbym dał 450kg saletry a w czystym składniku ponad 150kg. Przy odrobinie szczęścia 6t/ha powinno być.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Witam bylem dzisiaj na polu i wydaje mi sie ze wegetacja ruszyla :blink:pszenica ma 7-8 rozkrzewien (ozon), widac mlode zieloniutkie listki i w zwiazku z tym mam pytanie: kiedy moge juz wjechac z azotem? Wiem, ze mamy dopiero luty ale pszenica zaczela juz rosnac i nie wiem co robic :unsure:

Wyglada tak..

 

http://www.agrofoto....enica-kws-ozon/

Edytowano przez Marcin91
post napisany pogrubioną czcionką

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

czekac do marca bo z dopłaty zabiorą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Traktuje to jako pewnego rodzaju "ubezpieczenie te 35kg N "(brak możliwości wjazdu, sucha wiosna). Poza tym chcę aby późno siana pszenica mogła się zacząć powoli dokrzewiać .Wiem, że to jest za mała dawka na dokrzewianie roślin, ale chciałem nawieź też siarką. Dziś byłem na pszenicy i już minął tydzień jak nawóz wysiałem i całkowicie się jeszcze nie rozpuścił. Poza tym wegetacja chyba pomału ruszyła bo najlepiej to wdać po późno sianej pszenicy. Tydzień temu to było ledwo co ścieżki widać a dziś "zielone pole". RSM planuję rozlać końcem lutego początkiem marca .

Jeżeli nie chcesz dokrzewiac to podaj amonową formę azotu

a jeżeli była dawana polifoska 6 i saletrzak ? trudno mi to stwiedzić bo nie ja to robiłem...

Polifoska 6 to właśnie nawóz NPK :) saletrzak daj pod jęczmień bo po zimie są sporo straty azotu a i rzepak też troche wyciągnął


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Bylem dziś na polu w wielu miejscach ziemia już rozmarzła (w zależności od rodzaju gleby) jeżeli prognozy się sprawdzą to niedługo rośliny zaczną ruszać. Z azotem poczekam jednak do marca, ciężko się zdecydować żeby nie przedobrzyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

panowie mam takie pytanie co z tego będzie. Przedsiewnie pod pszenicę poszło 100kg polifoski8 i 100kg kizerytu . Teraz na I dawkę myślę dać 200kg saletry II dawka 100\150 mocznika III dawki nie planuje , kiedy dać II dawkę i czy jest potrzeba skracania? jak jest to kiedy i jakim środkiem najlepiej , czego się mogę po tym spodziewać ? ziemia Ivkl

 

 

 

 

 

ii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Nawożenie PK faktycznie porażające chyba że masz wysoką zasobność gleby. Przy takim nawożeniu PK przy niskiej zasobności nie masz co się spodziewać więcej niż 5 ton. Alternatywnie polecam nitrofoski z Yara. Radze przemyśl ich stosowanie pszy takiej agrotechnice. Nawożenie N w okolicy 120 kg wymaga stosowania natywylegacza. Zastosój najzwyklejszy chlorek chloromekwatu (CCC) w dawce 1,5l/ha jako dodatek do fungicydu T1. W fazie BBCH 31 (wyczuwalne pierwszo kolanko ). Drugą dawkę nawozu azotowego zastosój do końca fazy strzelania w źdźblo to jest liść flagowy, chyba że zaobserwujesz objawy niedoboru azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Otoz moja tonacja była pozno siana i slabo sie pokrzewila nadodatek ostatnio zobaczyłem ze troche sie brazowa zrobila? Czy wypadnie? Na wiosne mysle dac z200kg saletry ale jak nie odbije to ta saletra przepadnie czy jak? Czy zostanie w ziemi i bedzie czekala ipszenica jara ja pobierze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj