pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaco25    300

a jakie nawożenie i ochronę polecacie na pszenice bogatkę na IV klasie, przedplonem było pszenżyto, przedsiewnie 250kg/ha polifoski 6 siew ok 20.IX w ilości 200kg/ha. Plon zadowalający dla mnie to 6t/ha.

 

To może ja napiszę jakie będę stosował zabiegi bo też celuję w 6t/ha.

Na jesień dane 200kg 8-20-30 wieloskładnika ze wschodu. Norma wysiewu pszenicy 220-240kg/ ha od 24.09. do 02.10. Odmiany to toras, potenzial i na próbę bamberka i agill. Przedplonami były bobik, rzepak i owies a na jednym kawałku pszenica.

Na wiosnę jak tylko dam radę w pole wjechać myślę na I dawkę dać 200-220kg saletry 34% ponieważ wszystkie resztki pożniwne zostały przyorane, na II dawkę albo 200kg saletry 34% albo 180kg mocznika jeszcze się zastanawiam i dolistnie jakieś odżywki mikro i makro elementy. Jeśli chodzi o ochronę fungicydową na t1 miedzy pierwszym a drugim kolankiem tilt turbo 0,8l plus prochloraz (atak, mirage) 0,8l/ha i na t2 przed kłoszeniem falcon 0.6l/ha i do tego 0,5 litra tebukonazolu. Na pierwsze kolanko antywylegacz ccc 2l/ha.

To jest moja wizja nawożenia i ochrony.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

W jakim celu dodajesz tebukonazol, do falconu, który już go zawiera, nie lepiej epoksykonazol? 2l CCC to nie za ostra dawka?

 

Bo falcon moim zdaniem za mało tebu zawiera, a pszenicę które posiadam są podatne na fuzarioze kłosów więc na pewno nie zaszkodzi. Sam daje ccc bez mieszania z modusem czy cerone więc daję górną granice preparatu.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nawożenie siarką nie jest konieczne po rzepaku. Twierdzą tak nawet spece od nawożenia ze znanej grupy chemicznej

Dodałbym ze w zależności od gleby. Siarka jest łatwo wymywalna, do tego siarka jest składnikiem aminokwasów więc rzepak tą siarkę praktycznie w całości zawiera w nasionach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Co myślicie o takim nawożeniu na pszenice ozimą 200 kg saletry 100 kg lubofosu a w drugiej dawce 100 kg mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Rzepak na pewno wykorzystal siarke ale zboza nie potrzebuja jej duzo. Nie wystarczy ta z nawozow NPK i pozakorzeniowego siarczanu Mg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Co myślicie o takim nawożeniu na pszenice ozimą 200 kg saletry 100 kg lubofosu a w drugiej dawce 100 kg mocznika

Jakie nawożenie miałeś pod korzeń? jesli P i K dałes mało to nie szalej z azotem, wszystko też zalezy na jaki plon liczysz ale ja osobiście bym troche zwiększył pierwszą dawke kosztem nawet trzeciej

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Te 100 kg lubofosu sobie podaruj i zwieksz dawkę mocznika, tak na 150-170 kg


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co myślicie o takim nawożeniu na pszenice ozimą 200 kg saletry 100 kg lubofosu a w drugiej dawce 100 kg mocznika

Lubofos daj jesienią pod następną uprawę.

Rzepak na pewno wykorzystal siarke ale zboza nie potrzebuja jej duzo. Nie wystarczy ta z nawozow NPK i pozakorzeniowego siarczanu Mg?

No zboża nie potrzebują wiele siarki. Ale siarka poprawia pobieranie azotu, ziarno pszenicy ma lepsze parametry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek83    16

co myślicie o nawożeniu pszenisy w taki spoób, na start 300kg Yara superCAN, druga dawka 200kg saletry ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

To tylko sam azot sypać na wiosne?

Oprócz azotu to można jeszcze potas i siarkę i ewentualnie magnez, ale to najlepiej na jeszcze zamarzniętą ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Jak widzę sypanie siarki stało się ostatnio bardziej modne niż konieczne, trzeba pamiętac, że nadmiar siarki zakwasza pole. Ale w przypadku rzepaku oczywiście jestem na tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Rozwiń swoja teze typu modne niż konieczne.Ja bym zmienił kolejnośc i lekko nazywnictwo.Wskazane niż modne.Zboza szczególnie oziminy reagują na nawozenie siarka i jest to widoczne kolego gołym okiem i wiedzą o tym wszyscy ci ktorzy planując nawożenie uwzględniaja jego efektywność.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja w tamtym roku zastosowałem nawożenie z siarką dałem 250kg saletry amonowej 34%N + 75 kg polifoski 21 (N-21, Mg-4, S-35) i w tym roku też zastosuje bo zboża lepiej wyglądały i miały lepszy wigor w porównaniu do sąsiadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Mam malo magnezu i na wiosne razem z saletra dalem kizeryt. Niewielka ilosc, juz nie pamietam ile. Pszenica wygladala super ale nie wiem czy to zasluga magnezu czy siarki. Zaskoczyla mnie gestosc 81,9 nigdy takiej nie bylo. Nie staram sie o parametry konsumpcyjne bo u mnie za to nie placa.

W tym roku przedsiewnie dalem granulowany siarczan magnezu ale w obawie przed wymywaniem czesc dam na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

kizeryt to ile sie go daje i przed siewnie czy posiewnie i czy mozna z innymi nawozami mieszac ? i ile kosztuje i ile go dac jesli zawartosc magnezu w glebie ejst niska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Można przedsiewnie, jak i pogłównie. Ja dawałem wiosną na rzepak i pszenice. Dawka jak dobrze pamiętam rzepak 200kg/ha, pszenica 100kg/ha. Tyle dawałem-można więcej, ale znowu koszty. Cena wiosną brutto 1680zł/t i ciężko go było dostać w okolicy...

 

Jak magnezu mało to po żniwach wapno magnezowe-najtaniej wyjdzie i wprowadzisz go sporo do gleby. Ja tak będę teraz robił.

Edytowano przez MarcinPykuS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

wapno weglanowo magnezowe ? bo dolomitowe pomimo ze z magnezem ale wolno dzial wiec hyba najlepsze weglanowo magnezowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Weglanowo magnezowe to jest wlasnie dolomitowe, nie znam innego z magnezem. Tez zastanawiam sie nad dolomitem mielonym po zniwach. Pola o pH 6.5-6.6 wiec raczej 1tona na hektar wystarczy ale ilosc calosamochodowa do bedzie dla mnie za duzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

aha czyli te wapno to dolomit czyli ze wolno bedzie działać bo jak na jednym polu jest ph niskie to trzeba dac weglanowe typowe bez magnezu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w niczym ten magnez w wapnie nie przeszkadza, wapna weglanowe działają wolno w tlenkowe szybko, węglanowe są na lżejsze gleby bo są mniej agresywne niż tlenkowe, a nawożąc wapnem z magnezem dodatkowo uzupełniasz zawartość magnezu w glebie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj