pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
garu    6

Mam zamiar zmienić troszkę nawożenie zbóż. Pod korzeń dałem 200 kg NPK, a na wiosnę planuje dać na zamarzniętą ziemię 200 kg Kainitu, następnie RSM, na koniec 200 kg MIKsu Kędzierzyńskiego co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Saletrzak i salmag to praktycznie to samo. Po co chcesz zmieniać nawożenie? Jak trafisz na susze jak posiejesz saletrzak to słabo zadziała potrzebuje sporo wody do rozpuszczenia a saletra jakoś sobie poradzi w tych warunkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mixokret    0

Najlepsze dawki na pszenice ozimę:

pierwsza dawka 230kg mocznika

druga dawka 175kg saletrzak

trzecia dawka 150kg mocznika

oczywiście plonovit +mocznik 15kg i ochrona przed grzybem

Plon 7-9 ton z hektara sprawdzone!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Aż w taką moc działania mocznika nie wierzę.Zwłaszcza jeśli mocznik idzie w pierwszej dawce.8-9 ton można ośiągnąć przy nawożeniu 160 kg azotu po dobrym przedplonie i nie musi to być 220 kg jak podałeś

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

koledzy pomóżcie czy dobrze planuje tego sezonowe nawożenie pszenicy azotem:

pod korzeń dostała

NPK 8-20-30 200kg

mocznik 40kg

wapno grade IV ok 200kg

i teraz planuje pierwszą dawkę dać 220kg saletry

po ok 2-3 tygodniach 200kg mocznika (dlatego mocznik żeby długo przytrzymać azot w glebie)

i potem ewentualnie na kłos ok 80kg saletry...

dobrze myślę?

tylko tak się zastanawiam,bo I dawka powinna zawierać ok 50-60% całkowitego azotu a tu widzę że mocznik wprowadzi do gleby więcej azotu niż pierwsza dawka saletry... jakie skutki może to powodować?

przedplonem jest rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Dobrze kombinujesz.Pszenica pobiera najwięcej azotu do fazy kłoszenia.Jeśli zależy Ci na parametrach to możesz rzucić 100 kg saletry na kłos,ale nie jest to konieczne ponieważ mocznik powinien działac i część azotu odzyskasz z mineralizacji

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

koledzy pomóżcie czy dobrze planuje tego sezonowe nawożenie pszenicy azotem:

pod korzeń dostała

NPK 8-20-30 200kg

mocznik 40kg

wapno grade IV ok 200kg

i teraz planuje pierwszą dawkę dać 220kg saletry

po ok 2-3 tygodniach 200kg mocznika (dlatego mocznik żeby długo przytrzymać azot w glebie)

i potem ewentualnie na kłos ok 80kg saletry...

dobrze myślę?

tylko tak się zastanawiam,bo I dawka powinna zawierać ok 50-60% całkowitego azotu a tu widzę że mocznik wprowadzi do gleby więcej azotu niż pierwsza dawka saletry... jakie skutki może to powodować?

przedplonem jest rzepak.

Słoma była przyorywana? Jak nie to nawożenie gigant, przesadzone. Stosunek N:P:K powinien wynosić ok 1,0:0,5:0,8 a tu tej zależności nie ma wcale.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Jeśli nawożenie rzepaku npk było prawidłowe to 200 kg npk 8-20-30 jest wystarczające.Niektórzy po rzepaku nie nawożą pszenicy wieloskładnikami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

 

Słoma była przyorywana? Jak nie to nawożenie gigant, przesadzone. Stosunek N:P:K powinien wynosić ok 1,0:0,5:0,8 a tu tej zależności nie ma wcale.

Nie prowadzę hodowli więc wszystka moja słoma jest cięta na sieczke... Tak jak pisał kolega sławek rzepak dostał swoją porcję...

Tak więc jaka jest Twoja sugestia jeśli chodzi o azot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Witam.Pszenica ozima Muszelka posiana 25 września 2012 280kg/ha ,przedplonem był owies siany przez 2 lata zero nawozów,plon 2-3 tony,słoma zebrana,na jesień glifosat 4l,ziemia kl.IV,kategoria agronomiczna gleby ciężka, ph 4,56 zawartość fosforu i potasu bardzo niskie,magnezu średnie.Pod pszenicę jesienią dany był obornik około 40 t/ha,wiosną 100kg saletry,na chwasty Mustang Forte ,na grzyba Artea przed kłoszeniem.[Wapno węglanowe z magnezem ze względu na duże zakwaszenie i pózno podjętą decyzię o wapnowaniu zostało wysiane wiosną 2013 pogłównie 6 t/ha druga dawka poszła na jesień 6 t/ha].Plon 5,4 t,ha.

 

Czytając wasze poprzednie posty zastanawiam się jak to jest możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Też się nad tym zastanawiam.

Cuda się zdarzają :D

Nie prowadzę hodowli więc wszystka moja słoma jest cięta na sieczke... Tak jak pisał kolega sławek rzepak dostał swoją porcję...

Tak więc jaka jest Twoja sugestia jeśli chodzi o azot?

Kolejne pytanie czy był podawany N na rozkład słomy? Jak nie to 40-50kg N pochłoną bakterie na rozkład resztek po rzepaku, i w takim wypadku nawet 220kg N jest uzasadnione. Do tego porządna ochrona, bo nawożenie jest dobre i teraz nie można innych spraw spierdzielić, lecisz na super plon.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

na ściernisko rzepakowe nic nie sypałem...

tak więc masz rację co do rozkładu resztek pożniwnych...

w te żniwa udało mi się wycisnąć z muszelki niecałe 8t/ha więc to trochę połechtało moje podniebienie i mam ochotę na jeszcze:)

teraz właśnie zmieniam technologie i chcę zastosować ten mocznik w drugiej dawce, więc próbuję się doinformować jak to się robi..

ochronę planuję taką jak w zeszłym roku na dwa zabiegi.

skracanie ccc+moddus na pierwszym kolanku do tego zabieg T1 i potem na liściu flagowym T2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Po co azot po rzepaczysku?Azot wiosną wystarczy.Słoma z rzepaku ładnie się rozkłada.160 Kg azotu wystarczy aby osiągnąc 8t po rzepaku bez nawozenia azotem na rozkład słomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Nawożenie to część tego co ma wpływ na plon.Wystarczy że będzie deficyt wody i cały plan na marne.Dawki jakie podałeś są moim zdaniem wystarczające

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Azot na słome jedynie przed rzepakiem, w innym wypadku nie widzę sensu.

 

@panczo1922 nie sztuka nawieść i potem nie utrzymać tego w pionie. Już przy zagospodarowaniu resztek pożniwnych przedplonu możesz zrobić błąd że przy dość niskim nawożeniu pszenica może leżeć.

 

Mocznik jest git o ile odpowiednio wcześnie go rzucisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

muszelka jest odmianą dosyć niską więc mniej podatną na wyleganie...

do tego jak pisałem wyżej na I kolanko dam ccc+moddus...

mocznik planuję 2-3 tygodnie po saletrze...

średnio na przestrzeni lat I dawkę saletry daję ok 10 marca tak więc mocznik pójdzie koniec marca-początek kwietnia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w tym roku miałem muszelkę dostała120 kg N i bez wylegacza stała dała ok 8 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

czyli radzisz żeby zmniejszyć trochę to nawożenie?

Za wiele tego azotu względem innych składników to raz, 2. nigdy nie wiadomo jak będzie z wodą, 3. jak chcesz lecieć na taki ekstra plon to 2 zabiegi fungi to może być mało, chyba że to będą środki z górnej półki. Muszelka jest podatna na septoriozę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Innych składników to już za wiele nie wniosę bo tylko to co w oprysku siarczanem magnezu... Tak wie skupiam się na azocie... Nad 3 zabiegami poważnie pomyśle... Ile azotu w sumie proponujesz? 180kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

180kg powinno wystarczyć. W I dawce pomyślałbym dorzucić coś z siarką.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Nawożenie siarką nie jest konieczne po rzepaku. Twierdzą tak nawet spece od nawożenia ze znanej grupy chemicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jakie nawożenie i ochronę polecacie na pszenice bogatkę na IV klasie, przedplonem było pszenżyto, przedsiewnie 250kg/ha polifoski 6 siew ok 20.IX w ilości 200kg/ha. Plon zadowalający dla mnie to 6t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj