pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

koma666    162

panowie a co myslicie jakby co roku dac ok 30 ton na hektar obornika kurzego bo mam taka mozliwosc i do tego jakis nawóz na wiosne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

mój znajomy wozi kurzaka bardzo dużo ale mówił mi że się nie opłaca obornik dawać pod zboże dlaczego? bo po tym oborniku występuje dużo chorób własnie w zbożach . dlatego wozi tylko go pod rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

można wozić ale nie co rok. Składniki z obornika rozkładają sie 3 lata, więc minimum co 2-3 lata na tym samym polu można dawać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

u nas w okolicy jedno duże gospodarstwo też nawozi obornikiem kurzym, w sumie to pomiot od woźniaka z ferm to dawali to pod rzepak. Dawali gdzieś z 15 ton na ha ale efekt był niesamowity. Dawali to pod rzepak, i efekt był bardzo ładny bo do pokazania się pierwszych śniegów rośliny były do końca zielone, nie było nic brązowego usychającego, a wiosną po zejściu śniegów zaczął od razu rosnąć gdy tylko poczuł temperaturę. Nie wiem jak było z plonem ale ziemia była w miare wypoczęta po poprzednim gospodarzu, ale plon na pewno musiał być zadowalający bo od początku do końca rośliny były wzorowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek1qaz    0

Ugryzę temat nawozów ale z trochę innej strony. W dużym stopniu nawozy są nieodłączną częścią dużej ilości gospodarstw rolnych z nielicznymi wyjątkami jakimi są gospodarstwa ekologiczne. Nie mniej nawozy zwłaszcza te na bazie związków azotu czy fosforanu potrafią wyrządzić znaczące szkody zarówno w bliskiej jak i dalszej okolicy co w sumie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji skrojonych na szeroką skalę. Zielone wody w jeziorach w okresie wiosenno-letnim albo głośny w zeszłym roku atak sinic na Bałtyku jest właśnie konsekwencją używania nawozów sztucznych. Winę za to ponoszą owe związki azotu i fosforu, które gdy jest ich zbyt wiele spływają do okolicznych rzek i jezior co w konsekwencji prowadzi do ich zanieczyszczenia i tak zwanej eutrofizacji, czym jest to zjawisko można poczytać tutaj http://agrosafe.pl. Warto być świadomym podejmowanych decyzji, bo czasem niewielkie zmiany w działaniu potrafią spowodować wielkie zmiany w przyrodzie, oby pozytywne. Temat warty mylę poświecenia mu kilku minut bo czasem wystarczy wiedzieć by nie zaszkodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300
Napisano (edytowany)

Panowie jest sprawa a mianowicie:

Mam zasiane 15ha pszenicy ozimej Toras i Potenzial. Na jesień pod korzeń dane było 200kg Polifoski 8. Przedplonami były rzepak ozimy, rzepak jary, bobik i kawałeczek ziemniaków, klasy gleb wahają się od 3a do 4b. Wiem, że na 1t ziarna potrzeba ok 23-25kg azotu w czystym składniku. Na wiosnę planuję dać 200kg saletry w pierwszej dawce i 150 kg w drugiej dawce. Planuję minimum wykonać 2 zabiegi fungicydowe i teraz mam pytanie czy wystarczy tyle saletry 34 do zebrania 5t z ha? z moich wyliczeń wynika, że tak ale co innego wyliczenia a co innego praktyka...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Ja Torasa sieję już od kilku ładnych lat. Pod korzeń daję min 300 do 400 kg Polifoski 6 w zależności od kawałka. Na wiosnę na start daję 250kg saletry 34%, druga dawka 250kg Saletry 34% i na kłos 150kg Saletry 34%. Zabieg T1 Tilt Turbo 1l pełna dawka, T2 Amistar 0,6 + Artea 0,4, T3 Duet Ultra 0,6l. Na skrócenie Moddus 0,4l /ha i do każdego zabiegu na grzyba czy skrócenie bądź robaka dodaję odżywki np. ekosol, plonvit, basfoliar. Reszta modlić się o pogode. Plon w tym roku był 9-10 ton. Wszystko wykonane na czas jak w książce. Na chwasty pryskane jesienią Maratonem 4l + 5-7 gr Glean. Takie nawożenie stosuję już od kilku lat i jest dobrze. Nie dasz, nie zbierzesz lub jak nie jeden mówi, gówno dasz gówno masz... I w sumie to prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@jaco 25 trochę malo tej saletry. Lepiej było by sypnąć 250 na 1 a na druga 200


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Jeśli masz wcześnie sianą,dobrze rozkrzewioną pszenicę to nie dawaj dużej pierwszej dawki, tylko ok.34-50N

Jeśli jest rzadka i musi się krzewić to syp 60% pełnej dawki.

Zerknij sobie na stronie procam tam jest to dość jasno opisane

 

I uważaj na piaseczkach na duże dawki azotu bo możesz nic nie zebrać jak się trafi suchy rok i przemaścisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Nie rozumiem po co dawka 250kg/ha saletry?? Musi być strasznie słabo pokrzewiona tj po kukurydzy. Optymalnie rozkrzewiona 60-70kgN/ha jest wytarczająco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pszenica siana była w terminie. Do 20.09. wysiane wszystko było. Piachów nie mam wcale. Pisałem o tym by uzyskać plon 5t/ha a nie 8-10 bo tyle to wiem, że jest za mało saletry...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dawka 250 kg dostarcza 85 kg N. Po to taka dawka żeby po pierwsze zregenerować straty po zimie a po dugie jeżeli pszenica słabo wystartuje z wiosny to będzie lipa. Wczesną wiosną jest jeszcze jakiś zapas wody i warto to wykorzystać. U mnie się to sprawdza. Zawsze dawaliśmy po 200 na 1 dawke no i było tak w miare ale mogłoby być lepiej. Dlatego w tym roku 250. Dodam że nie mam za bardzo rozkrzewionych pszenic. Fotki u mnie w galerii.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Ta Finezja nie wygląda u ciebie przciez tak źle jak na jesień :) u mnie Arkadia siana ~160kg/ha wygląda podobnie.

koniu to sypie jak szalony 221kgN/ha :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no finezja nie, ale bamberka już troche gorsza

Finezja to jedna z lepszych, ok. 50 % mam takiej :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

u mnie Torras nie jest za specjalnie rozkrzewiony a siany w terminie na stanowisku po rzepaku klasa 4b, na pierwszy strzał dostanie 200 litrów RSM32 a na druga chyba 150 litrów tez RSM32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

U mnie pszenica jest ładnie rozkrzewiona i właśnie nurtuje mnie czy te 350kg saletry w dwóch dawkach wystarczy na 5t/ha :mellow:


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

u mnie Torras nie jest za specjalnie rozkrzewiony a siany w terminie na stanowisku po rzepaku klasa 4b, na pierwszy strzał dostanie 200 litrów RSM32 a na druga chyba 150 litrów tez RSM32

u mnie tak samo, na jednym polu mam torrasa, juliusa i kerubino, siane jednego dnia, najladniejsza jest kerubino, pozniej julius a torras troszke slabej rozkrzewiony, stanowisko po rzepaku 2b i 3a, nowozone przed siewnie pk 10-20 w ilosci 200kg, na start planuje dac 200kg saletry i w 2giej dawce jakies 250kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stef3    0

mam posianą odmiane muszelka, ziemia klasy od IV b do III a wytworzona z piasku gliniastego średniego o uregulowanych stosunkach wodnych, zmeliorowana-wilgotna, pH dla całej działki mieści się w przedziale w zależności od pobrania próby i wynosi 6 do 7

przedplonem były ziemniaki pod które wysiałem 500 kg/ha polifoski 5 oraz obonik w wysokosci 30 t/ha

pszenice siałem 8-10 października w ilości 200 kg/ha nie stosowałem nawożenia przedsiewnego, z powodu suszy wschody były nie równomierne ciągły się cały miesiąc

mam zamiar zastosować naw azotowe w wysokości 160 kg/ha rozłożone w dwóch terminach w postaci saletry kędzierzyńskiej 32

odchwaszczana maraton + glean w listopadzie

Chciałem się Was poradzić jakie zastować zabiegi w czasie wegetacji a w szczegolności czy skracać źdzbło kiedy i czym- w życie hybrydowym stosuje moddus, oraz kiedy zastosować zabiegi fungicydami i jakimi preparatami konkretnie w muszelce- zależy mnie na jak największej wydajności nie jakości, prosze o porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stef3    0

mam posianą odmiane muszelka, ziemia klasy od IV b do III a wytworzona z piasku gliniastego średniego o uregulowanych stosunkach wodnych, zmeliorowana-wilgotna, pH dla całej działki mieści się w przedziale w zależności od pobrania próby i wynosi 6 do 7

przedplonem były ziemniaki pod które wysiałem 500 kg/ha polifoski 5 oraz obonik w wysokosci 30 t/ha

pszenice siałem 8-10 października w ilości 200 kg/ha nie stosowałem nawożenia przedsiewnego, z powodu suszy wschody były nie równomierne ciągły się cały miesiąc

mam zamiar zastosować naw azotowe w wysokości 160 kg/ha rozłożone w dwóch terminach w postaci saletry kędzierzyńskiej 32

odchwaszczana maraton + glean w listopadzie

Chciałem się Was poradzić jakie zastować zabiegi w czasie wegetacji a w szczegolności czy skracać źdzbło kiedy i czym- w życie hybrydowym stosuje moddus, oraz kiedy zastosoaćw zabiegi fungicydami i jakimi preparatami konkretnie w muszelce- zależy mnie na jak największej wydajności nie jakości, prosze o porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej224    132

Słyszał ktoś, żeby siać potafoskę wiosną na pszenicę ozimą?

Jaki nawóz fosforowo-potasowy można wiosną posiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

takie nawozy sieje się jesienią pod orke lub agregat. Jak masz sypać taki nawóz na wiosne to lepiej daj 2 razy dolistnie nawóz NPK

 

@stef3 chcesz zastosować 160kg N w czystym składniku, czy 160 kg nawozu?

Co do pozostałych zabiegów, to oczywiście antywylegacz. Może być CCC np. Stabilan. Ja osobiście stosuje co roku 1,5 l/ha tuż przed strzelaniem w źdźbło. Można stosować mieszanki Stabilanu z Moddusem. Ale to niech koledzy się wypowiedzą bo ja tego jeszcze nie praktykowałem. Będę próbował w tym roku.

Co to zabiegów fungicydowych to przynajmniej 2. Np. na pierwszy zabieg Capallo a na 2 Prosaro, a jeżeli chcesz tańszy wariant to na pierwszy Duet a na drugi np. Falcon lub Orius. Środków jest wiele więc nie będę Ci tu pisał co konkretnie zastosować.

Prosaro Duet i Falcon mam wytestowane. Prosaro - bardzo dobry środek na ochrone kłosa.

Mieszanka Duetu z Falconem lub Oriusem sprawdza się dość dobrze ale na stanowiskach innych niż po zbożowych. (bynajmniej u mnie)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

modus 0,4l na ha i zastosujesz jak w etykiecie i będzie dobrze. Od kilku lat jade wszystkie pszenice modusem i nie ma problemów. wiadomo, wichura i naprawdę obfite opady deszczu to na to nie ma chyba żadnego środka :) co do mojego nawożenia około 200-220 kg w czystym składniku to też od kilku lat tak sypie i jest w porządku :) u mnie w rodzinie jest powiedzenie ,, Nie dasz - nie zbierzesz".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a ja od kilku lat stosuję 1,3l cycocelu i jest w porządku, daję około 160 kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj