pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
sim200    3

Tak wygląda na flagowy liść, a można dać 7kg mocznika + 5kg siarczanu magnezu + wirtuoz + cerone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Plon podczas podejmowania decyzji o wysokości pierwszej, a nawet drugiej daki azotu rokował lepiej, aktualnie nawet na czarnoziemach wygląda tak jak sugerujesz.

Ja planowałem nawożenie jesienią (podczas zakupu nawozów) na 8 ton zredukowałem do 6 a i tak pewnie średnia wyjdzie niżej. Normalnie przydało by sobie zrobić majówkę i kasację umysłu, ale nawet ciepła brakuje co by grila rozpalić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Docelowo masz mieć 400-600 zdźbeł na matr kwadratowy. Jeśli już jesienią było 2000-3000 to muszą byc redukcje. Im wcześnij zredukuje źdzbła płone tym pochłoną one mniej energi, a więcej skłądnikó pójdzie w źdzbła wydające kłosy. Pierwsza dawka w takim przypadku moim zdaniem to maksymalnie 30 kg/ha azotu. No chyba że rejon posuszny (wielkopolska lub kujawy) to wtedy nawet 50-60. Przy niskiej I dawce nie można opóźnić wysiewu drugiej dawki azotu która musi być większa...

Jeśli pszenica nie rozkrzewiona to nawożenie może być wg Twojej tegorocznej praktyki.

Te 400-600 źdźbeł na metrze kwadratowym to nie za mało?? Przed zbiorem powinno być gdzieś 700-800 kłosów na m2 czy się mylę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

500 źdźbeł*35 ziaren w kłosie = 17,5 tys

17,5* 48g (MTZ) =0,84kg

0,84 kg*10000 m2 =8400 kg/ha

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Witam kiedy sypnac na kłosa ?
Na krzewienie dostała 250 kg saletry
Gdzies na poczatku maja tez około 250 kg saletry
Wyglada bardzo dobrze wrecz czarna jest.
Sypac w ogole na "kłosa" i ile ?


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Ja to traktuje jak hobby wiec na te moje kilka ha nie gra to roli.
I tak zawsze cos zostanie nawet jak bedzie po 500 :)


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
Napisano (edytowany)

Chyba lepiej miec wiecej towaru o lepszych parametrach jak bedzie tani niz mniej?
Gdzies czytalem ze saletra dana w fazie liscia flagowego zwieksza mtz a w fazie kloszenia bialko. Gdy bedzie sucho lepiej wczesniej dac czyli w fazie liscia flagowego. Ja u siebie bede wlasnie tak dawal mimo ze wilgoci jest u mnie narazie w opor.

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam kiedy sypnac na kłosa ?

Na krzewienie dostała 250 kg saletry

Gdzies na poczatku maja tez około 250 kg saletry

Wyglada bardzo dobrze wrecz czarna jest.

Sypac w ogole na "kłosa" i ile ?

Daj 100 kg saletry w fazie bbch 37 i będzie ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

a opłaci się wchodzić w tak wysokie koszta jak pszenica ma być po 500 zł  tona

Po 650 można podpisać kontrakt ,12,5 białko i niższa cena nie będzie ,jak dalej nie będzie padać to jare będą sypać po 3 tony,a deszczu nie widać na najbliższe 10 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

a opłaci się wchodzić w tak wysokie koszta jak pszenica ma być po 500 zł  tona

 

jak nie dasz albo zaoszczedzisz konkretnie to i plonu nie bedziesz miał. Wyda Ci 3 tony, za kombajn musisz zapłacić tak samo jak by ci wydała 7 ton, opryskac od ziela tez musisz, jakiś nawóż tez musisz dać, paliwo i sie nazbiera. Sprzedasz za 500 zł i co wezmiesz? Wiec chyba warto troszke wiecej włozysz a miec plon zadowalający. Wiadomo wiekszy koszt ale i wiekszy zysk np z 8 ton niż np z 3 czy 4 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

jakie macie doswiadczenia z rzadszymi obsadami , np 300 klosow?  jakie plony przy niskich obsadach

mam jedna rzadka gdzoes kolo 300-350 klosow bedzie   i druga troche gestsza 400-450

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

przyczyną tego że rosliny nie są za ładne może być złe nawozenie azotowe. Podejrzewam że skoro rośliny były ładne po zimie to łan był na pewno gęsty. Dawka 250 kg saletry to w takim przypadku za bogata wersja. Łan się nadmiernie dokrzewił, 2 dawka w stosuknu do pierwszej była znowu za niska i rośliny odrzucają pędy bo nie sa w stanie wykarmić wszystkich.

Nie wiem czym pryskałeś od grzyba ale może nie trafiłeś w srodki i choroby też troche meczą?

Zakładajac fakt że wszystko inne zrobiłeś poprawnie i nie masz problemu z pH na polu, na 90 % obstawiałbym nawozenie N jako przyczyne

W zasadzie to mam problem podobnej maści co kolega. Na jesieni arkadia fajnie się pokrzewila 2-3 zdzbla trochę dostała od zimy fakt ale raczej była zielona obsada 330 roślin wysianych. Wiosną 1 dawka 250 kg saletry miało być nie całe 200 ale źle ustawiony siewnik był. Na drugą dawkę 200 mocznika i suma sumarum pszenica jest rzadka za bardzo nie wiem czemu. W zasadzie to problem z pH jest bo mam 5 na 4 klasie może dlatego. Co o tym myslisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

tutaj myśle ze w nawożeniu jest trochę błąd ale i pH ma swój wpływ i tak wszystko na kupę. Niby obsada nie była u Ciebie szalenie za wysoka (powiedziałbym optymalna) ale w takim wypadku 250 to troche za bogato na strzał. 2 dawke w prawdzie podałeś wyższą ale mogło to nie wystarczyć.

 

Problem z pH można zdiagnozować w ten sposób (zakładając że pole ma miejsca gdzie pH jest ok, ale wystepują koła o niskim pH)

W początkowych fazach rozwoju rośliny rosną normalnie, problem zaczyna się pojawiać  fazie krzewienia ale najbardziej jest widoczny na końcu tej fazy i od początku strzelania w źdźbło. Rośliny przestają rosnąć, dolne liscie nabierają przebarwień (zółte, czerwone), ale im bliżej liscia flagowej tym rośliny zaczynają nieco dorównywać reszcie z tym ze w tych miejscach są wiele rzadsze. Wytłumaczyć to można w ten sposób:

proces zakwaszenia postępuje od góry w głąb profilu glebowego, w płytszych warstwach mamy pH niższe, w głębszych w miare się podnosi (jeżeli tak nie jest to mamy potężny problem z pH). Pszenica rosnąc do fazy 3-4 liści odżywia się praktycznie składnikami z ziarniaka, potem przechodzi na odżywianie przez system korzeniowy i tu zaczynają się schody. W fazie strzelania w źdźbło system korzeniowy nie jest jeszcze na takiej głębokości gdzie pH będzie nieco wyższe, zaczynaja sie problemy z pobieraniem składników a to jest faza gdzie w sumie skłądnika potrzeba najwiecej. W ten sposób nastepuje silna redukcja pędów na skutek stresu (działanie toksyczne glinu). Im system korzeniowy idzie głębiej tym sytuacja nieco się poprawia.

Oczywiscie to nie są jakieś wielkie zmiany w stylu wyrównania łanu ale rośliny wyglądaja trochę inaczej.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymek    75

panowie a dawać RSM na kłosa?? dostała 230kg saletry w dwóch dawkach mocznika 250kg rsm 70l i plonvit. wygląda nie źle ale zostało RSMu i tak się zastanawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

jak nie dasz albo zaoszczedzisz konkretnie to i plonu nie bedziesz miał. Wyda Ci 3 tony, za kombajn musisz zapłacić tak samo jak by ci wydała 7 ton, opryskac od ziela tez musisz, jakiś nawóż tez musisz dać, paliwo i sie nazbiera. Sprzedasz za 500 zł i co wezmiesz? Wiec chyba warto troszke wiecej włozysz a miec plon zadowalający. Wiadomo wiekszy koszt ale i wiekszy zysk np z 8 ton niż np z 3 czy 4 ton

Gorzej jak dasz na 8 ton a sypnie 4 i tak 2 lata z rzedu wtedy dochodzisz do wniosku z pewną rezerwa,poco to było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli wszystko zrobisz tak jak ma być i we właściwym czasie to nie ma opcji żeby dawać na 8 ton a wyjdzie 4 (pomijając zjawiska atmosferyczne).

No chyba ze ktoś gospodaruje na kiepskich ziemiach a chciałby zbierać rekordowe plony


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

z moich obserwacji Arkadia to pszenica dnia krótkiego , szybko strzela  w źdźbło i potrzebuje wyższych dawek N na starcie i druga dawka też powinna być na koniec krzewienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

piotr30oiotr ma racje z arkadia. Drugi rok uprawiam Arkadię i tak naprawdę po zastosowaniu azotu wcześniej niż się zaleca zaczyna pokazywać swój potencjał. Kiedy sypiecie na arkadie trzecią dawkę, bo ja chyba wjeżdzam we wtorek. U mnie kłos 5 cm i będzie na wierzchu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

jeżeli wszystko zrobisz tak jak ma być i we właściwym czasie to nie ma opcji żeby dawać na 8 ton a wyjdzie 4 (pomijając zjawiska atmosferyczne).

No chyba ze ktoś gospodaruje na kiepskich ziemiach a chciałby zbierać rekordowe plony

 

i tu jest racja... mamy wpływ na rozne rzeczy ale na pogode nie mamy. Jeśli dobrze sie nawozi, ziemia w dobrej kulturze to i plony bedą super chyba że przejdzie konkretny grad i spustoszy nasza plantacje ale wtedy tez warto sie ubezpieczyc przy duzych nakładach. Zawsze coś odzyskamy. Ja co roku sie ubezpieczam na wiosne. Wole dmuchać na zimne a koszt nie jest jakiś tam duży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie a dawać RSM na kłosa?? dostała 230kg saletry w dwóch dawkach mocznika 250kg rsm 70l i plonvit. wygląda nie źle ale zostało RSMu i tak się zastanawiam

dobrze liczę 2x 2.30 =4.6x 32=147+ mocznik = 2.5x46= 115+147=272 w czystym składniki + RSM chyba coś przesadziłeś ? 300 % AZOTU w czystym składniku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

no własnie zjawiska atmosferyczne (których coraz wiecej) kl gleby 3aib nawozenie na 8 ton a plon4t (ale co sie dziwić jak nie pada od maja do pazdziernika) a ubezpieczac od suszy juz nie chcą,.Podam przykład na kukurydzy rok 2013 plon na mokro 16t z ha,rok 2014 plon 5t z ha,rok 2015 plon 4t ha nawozenie,gleba i odm taka sama po takim extrime człowiek nabiera pokory ze da i mu sypnie zeby to tak było...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

tutaj myśle ze w nawożeniu jest trochę błąd ale i pH ma swój wpływ i tak wszystko na kupę. Niby obsada nie była u Ciebie szalenie za wysoka (powiedziałbym optymalna) ale w takim wypadku 250 to troche za bogato na strzał. 2 dawke w prawdzie podałeś wyższą ale mogło to nie wystarczyć.

 

Problem z pH można zdiagnozować w ten sposób (zakładając że pole ma miejsca gdzie pH jest ok, ale wystepują koła o niskim pH)

W początkowych fazach rozwoju rośliny rosną normalnie, problem zaczyna się pojawiać fazie krzewienia ale najbardziej jest widoczny na końcu tej fazy i od początku strzelania w źdźbło. Rośliny przestają rosnąć, dolne liscie nabierają przebarwień (zółte, czerwone), ale im bliżej liscia flagowej tym rośliny zaczynają nieco dorównywać reszcie z tym ze w tych miejscach są wiele rzadsze. Wytłumaczyć to można w ten sposób:

proces zakwaszenia postępuje od góry w głąb profilu glebowego, w płytszych warstwach mamy pH niższe, w głębszych w miare się podnosi (jeżeli tak nie jest to mamy potężny problem z pH). Pszenica rosnąc do fazy 3-4 liści odżywia się praktycznie składnikami z ziarniaka, potem przechodzi na odżywianie przez system korzeniowy i tu zaczynają się schody. W fazie strzelania w źdźbło system korzeniowy nie jest jeszcze na takiej głębokości gdzie pH będzie nieco wyższe, zaczynaja sie problemy z pobieraniem składników a to jest faza gdzie w sumie skłądnika potrzeba najwiecej. W ten sposób nastepuje silna redukcja pędów na skutek stresu (działanie toksyczne glinu). Im system korzeniowy idzie głębiej tym sytuacja nieco się poprawia.

Oczywiscie to nie są jakieś wielkie zmiany w stylu wyrównania łanu ale rośliny wyglądaja trochę inaczej.

racje masz e tym co piszesz ale skoro pszenica dala rade pokrzewic się na jesień do tych 2-3 czasem nawet 4 zdzbel to i wiosną powinna dać radę to utrzymać a ja miałem sytuacje ze gdzieś to poprze padało nie wiem gdzie i z fajnej pszenicy jesienią zrobiła się rządzina wiosna i w zasadzie nie wiem czemu bo pH fakt fatalne ale wystarczyło utrzymać to co było ta ilość zdzbel a jakoś to przypadło. Nie miałem czasu warunków nakładać tej pszenicy i dlatego teraz się zastanawiam co trzeba było poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj