qamil

Najlepszy termin stosowania nawozów potasowych i fosforowych w uprawie strączkowych

Polecane posty

qamil    0

Witam.

Ostatnio naczytałem się w internetach wiele artykułów poświęconym nawożeniu roślin strączkowych. Na  AF  również nie znalazłem  odpowiedzi na to pytanie . W moim przypadku najbardziej interesuje mnie nawożenie bobu.

Głównym pytaniem jest czy lepszym terminem do wysiewania nawozów fosforowych i potasowych jest jesień( tak jak piszą w tych artykułach )    czy wiosna?    Zamierzam siać  nawozy bezchlorkowe co jak wiadomo,  do tanich nie należą,  a NIKT nie chciałby  puścić z deszczem dużej kasy,  przez jedną niewiadomą.

W moim przypadku gleby są średnie.   to niby wskazane siać na zimę,  ale jednak nie mam  przekonania.

Może ktoś juz praktykował taki problem i podzieli się spostrzeżeniami?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Najlepszym terminem jest bez wątpienia jesień przed orką, aby to wszystko ładnie wymieszać i podać w strefę korzeniową. U siebie wszystkie nawozy PK sypię na  zimę, może konkretniej pod orkę i raczej nie wrócę już do siania po orce. P wiadomo, praktycznie nie mobilny w glebie, gdzie spadnie tam będzie, a K leci kilka cm na rok to żadne wymywanie. Podsumowując, PK tylko pod orkę.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez massey87
      Wysiałem tydzien temu poplon na EFA i teraz chcialbym go zglosic czyli na ten wczesniejszy termin. Musze miec jakis wniosek ze sobą jadąc do agencji?
    • Przez tomek2201
      Witam. Zastanawiam się czy warto stosować nawozy P i K wiosną. Do tej pory stosowałem tylko jesienią w dawkach 150 kg sól potasowa 40% i 150 kg superfosfat wzbogacony 60%, rośliny jesienią i wiosną wyglądają pięknie, kolor mają czasu ciemny, azotu stosuje ok 200 kg czystego N, ale jak nadejdą żniwa to widać w kłosie że czegoś brakuje. Zastanawiam się teraz czy warto byłoby zastosować część nawozów P i K wiosną żeby roślina dłużej mogła z nich korzystać. Przykładowo jesienią dać po 100 kg soli i superfosfatu i wiosną dać jeszcze po 50 kg. Jaka jest wasza opinia? Czy taki nawóz wysłany w marcu i nie wymieszany z glebą będzie dostępny dla roślin?
    • Przez pynia93
      Witam,
      Być może ktoś z Was się orientuje. Poszukuję dobrego dystrybutora nabiału (twarogi, masło, jogurty, kefiry itd.). Dobrego - mam na myśli takiego, który ma duży zasięg i przy okazji relatywnie niewielką prowizję dla siebie. Obszar - ogólnie cała Polska, ale ze wskazaniem na Warszawę.
      Z góry dzięki za wszelkie propozycje.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj