Wojtek026

Agregat uprawowo siewny bez hydropaku

Polecane posty

Gorbi    0

Ja mam talerzówke z wałkiem strunowym i gdy za bardzo zeschnie glina po orce jade talerzówką wszystko ładnie pokruszone wyrównane i zagęszczone można siać.Sąsiad na piachach ma brony 20cm z wałkiem strunowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1448

Ech... A kolega dwa posty wyżej pisał że go g..no obchodzi co się dzieje w glinie, bo potrzebuje agregat na piachy, a Ty z tym kruszeniem glin talerzówką wyskakujesz. Włuką wyrównasz, ale nie zagęścisz. Strunowym wałkiem trochę lepiej zagęścisz niż włuką, ale to nie będzie jeszcze to. Z w miarę tanich wałków na lekkie ziemie, które wyrównają, cokolwiek zagęszczą i się nie zapchają to rurowe. Ideałem by był taki jak zaproponował @Pigmei, z tym że zamiast wałków strunowych dać jeden rurowy, albo tandem strunowy- rurowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

 a co z konstrukcją agregatu, bo wałki strunowe mogą być w lekkim agregaciku na tzw łańcuszkach i są agregaty jak ten agrotom gdzie masa 3m przekracza 800kg i te wałki są na sztywno i masa spoczywa na tych wałkach

     2ga sprawa graczki czy te wąskie graczki mają dużo więcej do działania niż w starym grudziądzkim kultywatorze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1448

W tego typu agregacie z wałkiem strunowym masa spoczywa na kilku płaskowniczkach przyspawanych na sztorc, a taką powierzchnią gleby dobrze nie zagęścisz- za to dobrze rozbijesz bryły. Drugiej części pytania nie rozumiem, co masz na myśli "mają dużo więcej do działania"? 

Edytowano przez MF675ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

2 ga część pytania czy wąskie zęby w agregacie uprawowym gdzie jest ich więcej zrobią lepszą robotę tzn wyrównająi mniej przesuszą ziemię niż takie zęby

https://sklep.mizar.com.pl/zab-kultywatora-szeroki-z-redliczka-1410010010-p-5159.html

 

co do wałków strunowych to w zwykłych agregatach to wiem że to spoczywa na tych płaskownikach jest dzielony na sekcje i to wszystko pływa i kopiuje nierówności, pojedyńczy wał całościowy lepiej równa wszystkie garby na polu

w tym agregacie agrotopu wałki są jakby na sztywno to może konkretniejszą robotę by robiło

http://www.agro-tom.eu/agregat-uprawowy-km/

 

ewentualnie agregat z broną zębową i z wałkami co o tym sądzicie

http://jarmet.civ.pl/?p=132

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

1. Łapa wąska ma większy nacisk i lepiej kruszy bryły. Szeroka nie nadaje się do tego typu agregatów ( oczywiście piszę tu o tradycyjnej uprawie po orce). Kształt samych zębów dobiera się do rodzaju gleby i warunków jakie masz na polu.

2. Agregat o sztywnej ramie ma swoje zalety ale jedną dużą wadę - przy nierównościach ma ogromne problemy ( słabo kopiuje teren, wymaga równych pól ).

Jeśli ten agregat miałby pływające wały na docisku to w zasadzie nic więcej nie potrzeba.

 

3. Brona z wałkami jest bardo dobra na ziemie z tendencją do zbrylania, ładnie kruszy warstwę wierzchnią gleby ale ma bardzo słabe wyrównanie oraz bardzo ograniczoną głębokość pracy ( co ma również zalety, np. przy uprawie pod buraki cukrowe, warto wcześniej przejechać się z włuką poo polu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

hmmm a tak z innej beczki czy brona 20stka hydrauliczna zastąpiła by te wszystkie agregaciki z podwójnym strunowym, obserwuje wielki hit tego sezony brony hydrauliczne na placach u dilerów leży tych bron dużo, wszyscy chwalą że zrobi tak samo albo i lepiej jak agregat, w sumie mam dobre pługi i pole jest po orce równe jak stół, a i może niewiele mam ha ale i na czasie w czasie siewów również mi zależy bo co innego opendzlować wszystko broną 5-6m szeroką niż latać agregacikiem 3m to i tego samego dnia siać nie zdążę, dużo plusów przemiawia za taką broną tylko jak się ma uprawa zębem 20 do agregatu może ktoś kupił taką bronę lub tylko tym uprawia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Nie. Brona to brona, agregat to np. brona z wałkiem.

Żadna brona nie zrobi tego co porządny agregat ( wyrównanie i zagęszczenie ) jedynie rozkruszy i coś tam lekko wyrówna.

 

Zapotrzebowanie na taka bronę jest zrozumiałe, po orce rozkruszy bryły i szybciej przesycha górna warstwa ( szybciej można uprawiać i siać ). 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Jakby tak było to agregatów nie produkowano by w ogóle, a brony są kupowane głownie z racji niskiej ceny i tyle.

Owszem brona może wchodzić w skład całego agregatu, ale sama jedna nie zrobi więcej ani lepiej od dobrze dobranego agregatu. Dla jasności nie musi on mieć 3 metrów, są przecież dostępne szersze smile.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

no tak ale ja znam możliwości swojego ciągnika znam drogi po jakich mam dojazd na pola i nic cieższego niż 800kg nie wchodzi w grę a ziemie mam lekkie cóż od lat ozime pod siew po orce traktuje broną od tego roku mam dobre pługi i jeszcze lpiej pole wyprawione, tylko jak robię przegląd zasiewów to hybryda tam gdzie trafiła za kołem ciągnika jest idealnie posiana a między kołami jednak ziarniaki za głęboko siedzą, ale w sumie to siane było w popiół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Kolego Pigmei np.po deszczu brona zrobi super robote a w agregacie zalepia sie walki po paru minutach .Kolejna zaleta to nie wyciaga slomy,bardzo dobrze kopiuje nierownosci na polu.Brona plus ciagnik 100KM do tego duza predkosc i lepiej bedzie uprawione jak po walkach strunowych .Ktos powie po co pchac sie w mokre jednak obecna jesien pokazala ze kazdy dzien pogody jest na wage zlota .Twierdzenie ze brony sa kupowane z racji niskiej ceny....bez komentarza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a no właśnie brona ząb 20 i mocny ciągnik i prędkość na mój gust robotę konkretną zrobi mam ziemię że nie ma aż takich brył i mi się wydaje że jak ciężka brona przejdzie to też w jakiś sposób zagęści glebę no i nawozy wymiesza no sam muż nie wiem co się bardziej przyda brony hydrauliczne wały posiewne czy jakiś agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Nie zgodzę się. Na lekkich ziemiach należy zagęścić glebę przed siewem, nie zrobisz tego broną. Agregat wcale nie musi wyciągać reszek z ziemi, należy dobrać odpowiednie zęby ( jeśli mówimy o redlicowym ). 

Jak jest na tyle mokro że wałki zakleja to i po bronie musisz czekać z siewnikiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Po ostatnich deszczach i 2 dniach pogody gdy z wierzchu obeschlo z brona dalo sie wjechac wszedzie a agregatem jedynie po zbozach jarych i koniczynie. Na piaski mam stary jeszcze ojca agregat na bronie redlicowej  2 walki i nic lepszego nie potrzeba . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Jak wałki Tobie się zalepiają to znak, że źle dobrane i tyle, mam kilka agregatów i te małe strunowe nie sprawdzają się, a te co jeszcze mają oś przez cały środek wału to nie ujedzie nawet 100 metrów w mokrym. i co, wszystkie agregaty na podstawie tego jednego zaraz byś zdyskwalifikował?

 

A co do mocy to się chyba za bardzo rozpędziłeś, Kolega ma ograniczenia co do wagi agregatu więc 100 konnego raczej  nie ma.

Co do tak zachwalanego z tymi zębami redlicowymi to mam i taki, z roku 85 co kiedyś były zalecane do uprawy pod buraki, słabo równa, jak bywało więcej słomy do zaorania to  nie wszystko było przykryte jak należy  czego skutkiem było częste zapychanie się tych bron, co więcej nawet śladów ciągnika nie był w stanie przykryć jak nalezy.. Był traktowany jako agregat przesiewny a nie typowy uprawowy "na raz" Kiedyś jak nie było innych to był ok, dziś oczekuje się już więcej, i co muszę przyznać okupione jest to większym zapotrzebowaniem na moc

 

Edit

Trochę się dziwię @Wojtek026, już trochę założył tematów dotyczących agregatów, m.in.  wiosną dotyczący wyboru brony, najwyraźniej te dyskusje i rady ma gdzieś ;[   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/174102-na-lekkie-ziemie-brona-redlicowa-czy-agregat/

 

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

@Pigmei spokojnie, były plany na wiosnę a kupiłem inne maszyny teraz temat powraca z oczywistych powodów bo jest na to sezon, dzieki wszystkim za rady, to co piszecie traktuje poważnie, a wróciłem do tematu agregatu z jeszcze innych powodów, zmieniłem stare pługi na coś typu zachodniego no i zupełnie inaczej teraz pole wygląda i inaczej mogę spojrzeć na uprawówkę, tak sobie myślę i to moja tylko osobista uwaga że te całe nasze sprzęty podzeilił bym na PRL i współczesne i tak pole wyorane starym grudziądzkim pługiem który się zapycha nie da się uprawić nowym agregatem żeby i ten się nie zapychał, maszyny musząbyć z jednej epoki ;)

Bo jak pług odwróci skibę dokładnie że nic na wierzchu nie zostaje nawet po oborniku, a ziemia ma strukturę gruzełkową i jak się jedzie po oranym to koła się tak nie zapadają pole jest równiutkie to może i brona by wystarczyła

 

po takim wałowaniu oranego już by siać można ;) Edytowano przez Wojtek026

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
    • Przez Jędrek1111
      Szukam opinii na temat agregatu apsp od agrotom . Szczególnie interesuje mnie wytrzymałość ramy i belek łączących wał z ramą główną 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj