zbyszek57

Łąki w celach zarobkowych? Las a może coś innego?

Polecane posty

zbyszek57    0

Cześć mam takie pytanie, nie jestem rolnikiem, nie posiadam gospodarstwa lecz jestem w posiadaniu paru łąk o niewielkim areale. W chwili obecnej są używane przez innych rolników, co nie przynosi mi żadnego dochodu - chciałbym to zmienić. Niestety z braku wolnego czasu nie jestem w stanie podjąć się jakiejś produkcji roślinnej, która wymaga dużego nakładu czasowego. Pierwszym moim pomysłem była budowa kilku domków drewnianych, które można by wynająć. Co prawda teren ładnych, widoki również, ale przez dosyć trudny dojazd samochodem osobowym i dosyć duża odległość od '' cywilizacji " oraz jakiś większych atrakcji turystycznych, zrezygnowałem z tego pomysłu. Kolejnym pomysłem było zalesienie tychże kawałków. Co prawda dochodu z tego nie ma, ale zawsze było by to jakieś zabezpieczenie finansowe za 20-30 lat. Moje pytanie polega na tym czy takie zalesienie było by opłacalne? Tak jak mówię jest to kilka niewielkich kawałków w granicach 10- 20 Arów- jeden. O ile może wzrosnąć wartość pola po 10,20,30 latach. Wiem że nie można przewidzieć dokładnie co będzie za tak spory czas, ale jestem ciekaw tak orientacyjnie, bo jeśli wartość takiego pola wzrośnie o np 2-3 tyś to moim zdaniem nie warto się w to bawić. A może jesteście w stanie polecić jakiś inny sposób, w który można by wykorzystać takie działki, żeby przynosiły jakiś dochód, albo stanowiły zabezpieczenie finansowe na późniejsze lata, bo same w sobie nie stanowią zbyt dużego zabezpieczenia ze względów na niezbyt wysokie ceny ziemi rolnej w moich okolicach.

 

PS: spotkałem się z podobnymi tematami na forum, lecz nie zbyt wiele mi pomogły, więc założyłem osobny.

 

Z góry dziękuje za pomoc/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztof81    3860

Kokosów na tym nie zbijesz.Jedyne co do głowy przychodzi to posadzić las ale to wymaga sporo nakładów i dużo pracy. Ty może nie zarobisz ale twoje dzieci tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek57    0

Przy sadzeniu wiem że jest dużo pracy - liczę się z tym. Wiadomo że co jakiś czas trzeba tam zaglądnąć w celu pielęgnacji czy przerzedzenia sadzonek, ale to robi się co jakiś czas. Teraz na lesie na pewno nie zarobie, ewentualnie na starość. A nawet jeśli nie to lepiej jest przekazać potomstwu coś bardziej wartościowego. 

"Zarobek" wiadomo nie kokosy ale tak orientacyjnie o ile może wzrosnąć wartość takiego zalesionego pola?

Jeśli chodzi o czynsz to nie jestem w stanie, tu u mnie jest tak że raczej wszystkie dzierżawy we wsi są tak tylko za nic, więc jak zażądam czynszu to rolnicy pójdą gdzie indziej i zostanie z nieużytkami. 

 

Edytowano przez zbyszek57

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9880

Znaczy sie mieszkasz w raju dla dzierżawców :) z drugiej strony na paro arowych dzialkach to nie za bardzo cokolwiek robić :/ jedyne co mi przychodzi do glowy to zalesić świerkiem i sprzedawax na choinki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

kilku arowe działki i kolega jeszcze by chciał coś na tym zarobić, znam takich co kilkuhektarowych działek nie opłaca się im obrabiać, jak masz kogoś kto to kosi i nie zarasta to krzakami to już dobrze, nie rozumiem, to ktoś to wystawia na dopłaty czy nie wystawia tego nikt na dopłaty? z lasem to jest taki temat, że po primo od tak sam oficjalnie gruntu rolnego zalesić nie możesz, po 2gie jak już nawet za te 30 lat ( a kto wie co będzie za 10 lat) zechcesz coś wyciąć to będziesz się bujał po gminie woził urzędników, a na koniec powedzą Ci że jak masz plantację drzew w formie las to oni na to nie dadzą pozwolenia tylko sobie to przekwalifikuj na las i bujaj się po leśniczych, przekwalifikowanie kilkuarowej działki to koszt kilkuset złotych, nie wiem czy się to tym drzewem tak szybko zwróci, a w perspektywie tych 10-30 lat zakaz palenia drzewem w piecach CO i inne fanaberie, można wiąść na to pakiety rolnośrodowiskowe, lub po prostu sprzedać, ale jeśli w Twoich stronach ziemia jest tania a to są małe kawalki daleko od cywilizacji to na połowę ceny średniej z gminy w waszym rejonie co najwyżej możesz liczyć, także jak ktoś to chce kosić to niech kosi przynajmniej utrzymane w kulturze ;)

Edytowano przez Wojtek026

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez LubieTosty
      witam mam 25lat szukam dorywczej pracy na gospodarstwie okolice Włoszczowy świętokrzyskie  posiadam prawo jazdy B, B+E, T mam duże doświadczenie prowadzeniu maszyn rolniczych prac dorywcza na codzien pracuje ale po pracy mogę przyjechać na gospodarstwo  pracuje po 8H
      proszę pisać w prywatnych wiadomościach lub na
      email Damianskoda2@gmail.com
    • Przez Konrad2510
      Witam czy mogę składać więcej niż 50 hektarów do dopłat bo dopłata większa jest do 50 a jak złożę więcej to mi zabiorą dopłaty do MR czy zapłacą do 50 a reszta normalnie, proszę o rade
    • Przez Paweł19
      Witam,
      Potrzebuję porady odnośnie zakupu kosiarki bijakowej do C330. Muszę wykosić nieużytki około 3ha, pola są dość zaniedbane i zachwaszczone występują też cienkie odrosty drzewek, krzaków. Czy ktoś może mi polecić jakąś sprawdzoną maszynę z którą da radę mój ciągnik? 
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam planuje kupić prasę belującą do 80 tys na młodego rolnika. Proszę o doradzenie jaką kupić. Prasa nowa  lub używana max do 5 lat. Będzie pracować w c385 rocznie około 500 balotów. Proszę o opinie oraz rady 
    • Gość kadioor
      Przez Gość kadioor
      Jestem młodym rolnikiem. W 2019 chcę ubiegać się o dotacje z funduszu 'młody rolnik'. Czy podlega temu zakup busa bądź chłodni? Chciałabym z niego korzystać w celach rolniczych i nie tylko. Jak wyglada teraz sytuacja jeśli o to chodzi? Czy ktoś z was ubiegał się w podobnym celu? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj