Bartum

Uprawa ugoru i siew żyta

Polecane posty

Bartum    2

Witam,

 

zaczne od tego, że na koniec roku 2016 wydzierżawiłem pole 1,5ha sąsiada, który nie żyje od 8 lat, a rodzina nie interesuje się polem lecz dopłatami. Postanowiłem, że zruszę ziemię!! Pole było szkodnikiem wśród pól moich i innych sąsiadów, jak wiadomo chwasty, chaszcze, a nawet brzózki samosiejki. Wymienię czynności jakie wykonałem, aby doprowadzić pole do użytku (piszę to ze względu na to, że inni użytkownicy często pytają co robić):

 

1. oczyszczenie pola z większych kamieni,

2. wyrywanie brzózek i większych chaszczy,

3. koszenie traw i chwastów kosiarką bijakową,

4. bronowanie -zebranie chwastów i traw na jedna kupke i spalenie,

5. talerzowanie,

6. oprysk Roundup Flex 480 (3,0l/ha)

7. orka 30cm

8. wałowanie typem Crosskill

9. siew żyta 120kg/ha

10. zbiór plonów, 2,350kg z 1,5ha

 

ku mojemu zdziwieniu, chwasty i inne rośliny wymarły, pole do tej pory jest czyste i nie wymaga poprawy. Jestem zadowolony, że nie muszę walczyć z tym wicznym problemem rolników. Prace w większości były wykonane moim ciągnikiem Ursus C330M, jedynie orka John Derre 7820.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartum    2

Często widziałem tematy jak radzić sobie z ugorem, więc opisałem jak to zrobiłem, niektórym może to pomóc.

Swoją drogą, tak chwalę się, ponieważ w 1 roku użytkowania mam plon taki jakby ziemia uprawiania była od kilku lat.

Jak tak bardzo przeszkadza Ci ten temat to nie komentuj i nie czytaj, jest wiele innych tematów bardziej ciekawszych.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

Troszkę mała dawka roundup'u jak na ugór, ale jak złapało to najważniejsze :) Kosiarką bijakową pracujesz z ciapkiem?
Ja każdy ugor doprowadzam do stanu uzywalnosci w następujący sposob: koszenie trawy, pozbieranie jej, jak trawa odbije to agrosar 5-6l na hektar, talerzowka, średnia orka na zimę i wiosna siany jest owies albo coś z wysokobialkowych dla poprawy stanowiska pod pszenicę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Addam    14

Ja jak uprawiałem ugor (traw po pas, uprawiane po 20 latach) wyrywalem dzikie gruszki, brona talerzowa, pług łąkowy, brona aktywna i siew kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

 

Swoją drogą, tak chwalę się, ponieważ w 1 roku użytkowania mam plon taki jakby ziemia uprawiania była od kilku lat.

 

No to jak po kilku latach "uprawiania" ziemi osiągasz 1,5 tony z hektara żyta to gratuluje, jest się czym chwalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

W zeszłym roku doprawiałem ugór. Wyciąłem samosieje, opryskałem roundupem 5l/ha, orka, sprężynówka, orka, siew żyta(poli6 200kg/ha, wapmag 200kg/ha), na wiosnę około 150kg czystego N/ha. Plon około 6ton/ha. Odmiana Dańkowskie Amber kwalifikat. Gleba IV / V, łąka, ale nie torf.

Rozumiem, że w twoim przypadku Bartum, ważniejsze było to, że ugór już nie straszy?? Zarobić kiedyś zarobisz:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Witam mam pytanie odnośnie przywrócenie ugoru do prawidłowego stanu pola uprawnego i mam pytanie co tam zasiać już tej wiosny?,gleba klasy 4-5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Jak to co o.O owies, qq, jęczmień jary lub pszenicę jarą masz spory wybór. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Za to,że ugór to jest  pole które wymaga sporego nakładu nawozu to lepiej owies,bo jest najmniej wymagający :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelmf    234
a długo ugotowany był. napewno wapno trzeba dać . najlepiej w tym roku kreda i jaka npk i jeżeli niema perzu to owies lub poruszyć poczekać aż się zazieleni rundap en opryskać i kukurydzę zadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Mam zamiar posiać owies a nawożenie 300 kg/ha polifoska tytan wapno granulowane około 300 kg/ha i azotu około 100kgN/ha plus nawożenie dolistne mikroelementy,mocznik i siarczan magnezu. Jakiego Plonu mógłbym się spodziewać?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Ale odchwaszczaniu fungicydem w rosnącym już owsie tak? A jakiego mogę się spodziewać plonu jeśli nie będzie żadnych klęsk typu gradobicie susza itp.?

Edytowano przez livebird

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
    • Przez KamilMaj
      Sprzedam pszenżyto 2 siew po kwalifikacie ładne ziarno oraz żyto Lokalizacja Świętokrzyskie, Kielecki, Raków
    • Przez michal33554
      Witam, wziąłem w dzierżawe 5 ha ziemi prawie całością klasa 4b. Zacznę od tego że ziemia nie widziała wapna od jakichś 15 lat. Słoma była ścinana 2 lata z rzędu z żyta i pszenżyta. Planuje zasiać tam żyto dańkowskie Opal rok po centrali - mam już zamówione tylko nie wiem ile wysiać tego na hektar. Rolnik od którego będe brał , powiedział że spokojnie wystraczy 150 kg / ha. Nie będzie za rzadkie ? No tylko tyle że właśnie rok po centrali a ziarno bardzo grube. Nie chcę wysiewać tam teraz wapna ani polifoski, bo ta dzierżawa jest raczej tylko na rok.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj