Ainat

Nawożenie remineralizacja i odtworzenie zasobów gleby

Polecane posty

Ainat    10

Coś małe zainteresowanie tematem remineralizacji słabych gleb a temat moim zdaniem jest bardzo ciekawy i perspektywiczny.

Nie prawdą jest , jak pisał kolega wyżej, że efekty będą po 100 latach, to się dzieje duużo szybciej. Są jeszcze inne minerały o fantastycznych właściwościach fizycznych i chemicznych. Taki np. Bentonit ; potrafi kilkakrotnie zwiększać swoją objętość magazynując takie właśnie ilości wody a następnie oddać otoczeniu, czyli w naszym wypadku - glebie. Mało tego oczyszcza glebę z metali ciężkich, pozostałości pestycydów i innych szkodliwych substancji wiążąc takie w sobie przez co stają się niedostępne dla roślin. Wyobraźcie sobie , że po aplikacji bentonitu pojemność wodna waszego piaszczystego pola VI klasy zwiększy się wielokrotnie. Z czasem przy zwiększaniu substancji organicznej nasze pole staje się V czy IV klasą. Wyczytałem ,że 1 gram Bentonitu ma powierzchnię całkowitą kilkaset metrów kwadratowych. Haloizyt jeszcze większą Produkty z tych minerałów stosuje się do zbierania różnych cieczy , zastosowanie przez Straż pożarną , ściółka dla zwierząt, osuszanie budynków, wykonywanie izolacji w terenie, jako dodatek do pasz, do produkcji nawozów sztucznych. Bentonit podobnie jak mączka bazaltowa czy granitowa bogaty jest w mikroelementy.

Koszt wywrotki 24 tony w kopalni kosztuje ok 3 tyś złotych. Więc temat jest jak najbardziej realny.

Innym rewelacyjnym minerałem jest Haloizt. To kolejny mineralny sorbent działający trochę inaczej niż bentonit, koszt 1 tony w kopalni to około 300zł/tona..

 

Jak widzicie ceny nie zwalają z nóg, jak ktoś ma do dyspozycji tylko słabą glebę to zastosowanie tego typu minerałów umożliwia produkcję towarową na słabych glebach.

Użyźnianie przydomowych ogródków przy nowo budowanych domach jest śmiesznie tanie i bardzo skuteczne i szybko widoczne.

 

Polska jest wyjątkowo bogata w takie minerały i trzeba korzystać póki są tanie i dostępne. Zastosowanie w przemyśle szybko spowoduje wzrost cen i utrudniony dostęp dla rolników. Należy zrozumieć jeszcze jedną właściwość takich minerałów ; one po aplikacji zostają w glebie i będą oddziaływać na tą glebę praktycznie już zawsze. Czy takie właściwości nie są warte tych około 2000zł/ha? Co rok sypiemy na ha większe pieniądze i nie narzekamy.

 

Aaa, ile na ha?

Nie ma akademickich przepisów, tyle żeby nie zmienić struktury gleby z sypkiej na gliniastą bo wtedy utrudniona uprawa będzie.

Uważam, że od 3 do 15 ton na ha. Ja u siebie na 1,5 ha planuję 24 tony bentonitu i 5 ton mączki bazaltowej i wymieszanie na 25 cm warstwy ornrj.

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Syty    0

szukam jednej ważnej kwestii o Agrobazalcie - Certifikatu IUNG do stosowania w Rolnictwie ekologicznym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36

Produkt zwykła ściema patrząc na skład chemiczny głównie krzemionka czyli podstawowy składnik gleb do tego GLIN który jest TOKSYCZNY DLA ROŚLIN, tlenek żelaza którego w glebach jest wystarczająca ilość, wapnia niewielkie ilości które nie bilansują glinu, poza tym śladowe ilości NPK i mikroelementów. Ogólnie nie zastosował bym tego u siebie nawet jakby to rozdawał za darmo co więcej nie zastosowałbym tego nawet jakby mi za to zapłacili. Pokaż jakiekolwiek doświadczenia z tymi pseudo ,,nawozami". Piszesz o spadku wartości odżywczych, tylko że one nie wynikają że spadku urodzajności gleb tylko z postępu hodowli roślin który jest ukierunkowany na wzrost plonów roślin na koszt spadku wartości roślin w witaminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Syty    0

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/polak-potrafi-i-nawet-na-haldach-odnajdzie-skarb-rozmowa-z-dr-monika-derkowska-sitarz,13811

Myślę że jest to artykuł dzięki któremu może i zapłacisz za ten nawóz. Na początku jak o tym usłyszałem sam byłem sceptycznie nastawiony.

A co do glinu https://pl.wikipedia.org/wiki/Tritlenek_diglinu

Stosowanie takich nawozów na glebach lekkich pozwoli na zwiększenie kompleksu sorbcyjnego i utrzymanie składników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36

Kolejny przykład na to jak pozbyć się zbędnych zalegających odpadów wmówić głupie u rolników i że jest to doskonały nawóz nie ma lepszego od tego i jeszcze kazać mu płacić grube pieniądze. Cytat wywiadu: "Mączka bazaltowa jest odpadem po eksploatacji i przeróbce kruszyw mineralnych. Dla kopalń stanowi problem, bo jest trudna do składowania"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadoza    0

hmmm.... pewnie za późno znalazłam całą tą dyskusję, ale.... napiszę te kilka słów. Jestem współautorką Agrobazaltu. Jest to moje "ulubione naukowe dziecko", ale niestety wprowadzenie go na rynek jest trudne. I wbrew słowom jednego z dyskutantów nie brylujemy w swoim środowisku, bo nawet tu nie jest doceniony. Cały czas walczymy by w końcu pojawił się na rynku, a bazalt daje radę :)

pozdrawiam

Katarzyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawiddaw    3

Może i późno zabiorę głos w dyskusji, ale prawda jest taka, że nie wcale po 100 latach, ani po 50 latach, tylko o wiele wcześniej widać efekty dbania o glebę. Ja u siebie nie zbieram resztek pożniwnych, tylko przewrócę je z ziemią i zaleję kwasami humusowymi - ja z kolei pryskam u siebie florahumus. I na moje to jest lepsze rozwiązanie niż zbieranie tego i sprzedawanie. Nie tylko się bardziej opłaca finansowo, ale i potem mniej muszę wyłożyć na nawóz.

Poza tym, nawet jakby to miało dać skutki dopiero za 200 lat, to czy nie warto się trochę "poświęcić". Nasze dzieci i wnuki kiedyś będą te ziemię też uprawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Granulować ją zaczęli, podrożała. Mam jeszcze zapas ale nie rozsiewam jej po polu bezpośrednio.  Dodaję do kompostu. Co do efektów, ja je widzę. Na plony nie narzekam a nawet mam się czym pochwalić. Nie lubię pisać długich wywodów ani wstawiać zbyt wielu zdjęć. Mam kilka doświadczeń, pomyślę jak podzielić się wynikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Mnie interesowałaby pylista, sprzedaż chyba i tak nie jest jeszcze taka wielka. Podziel się doświadczeniami, z czego robisz kompost? Ja już się zastanawiałem czy jest sens robić siano... A tak to bym sobie kompost robił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj