Skocz do zawartości
MatiTM

Jaka różnica między oponami 16,9 R34 a 18,4 R34

Polecane posty

MatiTM    0

Witam!

Jak w temacie jaka jest różnica między oponami. Mam w Ursusie 912 założone 16,9 R34 i zastanawiam się nad zmianą na 18,4 R34. O ile są wyższe, szersze, jak to się przełoży na moc ciągnika.

ZYLA    48

Różnica jest oczywista. 40 mm szersza. Wyższa jak dobrze liczę 68 mm (2x34mm). Prędkość wzrośnie, kosztem mocy oczywiście. Nie liczę jeszcze zwiększonych oporów toczenia. Ale za to uciąg wzrośnie.

Wojtek026    9

Opory toczenia w ciągniku to marginalna sprawa, napisz do jakich prac jest ta 912 użytkowana to będzie wiadomo czy warto, ogólnie ten ciągnik jest dość niski więc 18,4 na plus, ale i moc jaką rozwija nie jest zbyt duża do masy tego ciągnika więc jak dasz większe koła masz inne przełożenia biegów i z tymi samymi maszynami innym biegiem trzeba będzie pracować, jest jeszcze 480/70/34 i te były by tak samo wysokie jak 16,9 a jeszcze szersze

Wiadomość z agroFakt.pl

Camel_2159    7

Wartości 16,9 i 18,4 są to szerokości opon wyrażone w calach czyli przeliczając na milimetry jest to ok 420 i 460 w zaleznosci od firmy opon, R 34 jest to srednica felgi również wyrażona w calach wiec wysokość bedzie taka sama o ile bedzie taki sam profil opony. Zakladając opony szersze o 4 cm raczej dużej różnicy nie będzie. Pozdrawiam

romek6340    203

Camel tylko szerokość jest powiązana bezpośrednio z wysokością i tutaj biorąc szerszą ma się wyższą. Felga nie ma nic do tego. Koledzy wyżej już wyjaśnili co i jak.

MatiTM    0

Oram nim plugiem zagonowym 4x40 4 polowa i też takim biegiem z agregatem uprawowo siewnym. Niski jest bo maszyny podnosi bardzo nisko. Prędkość jak bardzo się zwiększy?

seweryn20    582

Prędkość wzrośnie dosłownie niezauważanie. tym sobie głowy nie zawracaj. Opór toczenia nowej opony na drodze kolosalnie. 

Wojtek026    9

Ojtam jakie opory bez przesady ten ciągnik nie ma skrzyni 40km/ha żeby była mowa o oporach wyluzujcie, jak jest za niski to brać te 18,4 i po temacie, wysokość zmieni się o 85% różnicy w wysokości a prędkość wcale nie tak nie zauważalna bo o te 2-3km/ha wzrośnie, zresztą te 18,4 to chyba najtańsze rozwiązanie i warto wziąść jakąś radialkę, można się pobawić w 520/70/34 tylko jeśli ten ciągnik ma być tylko do pola to nie ma chyba takiej potrzeby

seweryn20    582
Napisano (edytowany)

Na asfalcie różnica już pomiędzy starą 18,4r34 a nową taką samą jest wielka a tym bardziej będzie zauważalna przy zmianie średnicy stara zużyta na nowa większa

Porównuje oczywiście stara do nowej. Sam zmieniałem stare belshiny na nówki taurusy i tym bardziej z ciężką maszyną na drodze opór niezły. 

Kolega znów w zetorze zmienił 16,9r28 na 16,9r34 i nawet w polu czuć różnicę w tym jak silnik jest obciążony. Tu niestety nic nie zrobi to nie jest bieżnik wyścigówki.

Właśnie 2-3 kilometry na godzinę nawet nie uznasz. Godzinę trzeba jechać żeby być do trzech kilometrów dalej. Niezauważalne na przejazdach po wsi.

W każdym razie w tym ciągniku zmienił bym na 18,4 bez zastanowienia tym bardziej że to ciągnik bez napędu.

Edytowano przez seweryn20

Mikruss    71

Tyle ze zmienił różnią felgi o 6 cali i tu jest kolosalka roznica. Kolego zmieniaj na 18.4 jak robi duzo w polu. Im szersza tym lepsza

seweryn20    582
Napisano (edytowany)

Wiem. Ja zmieniłem stare na nowe i opór na drodze też poleciał w górę i mocno. Szerszych niech nie zakłada jak 18,4 bo przy grudziądzkim pługu koło nie mieści się w bruździe.paskudnie orka wygląda.

Opona:

16,9R34 średnica około 1575

18,4R34 średnica około 1575

W mtz-cie opona:

15,5R38 średnica około 1570 i prędkość max 34,07 km

16,9R38 średnica około 1685 i prędkość max 36,36 km

W  pierwszym przypadku różnica w prędkości  może przekroczy kilometr na godzinę. Za to na pewno poprawi się uciąg w polu.

Zmieniaj na większa.

MatiTM    0

Opona:

16,9R34 średnica około 1575

18,4R34 średnica około 1575

To co podałeś to wskazuje że średnica wg się nie zmieniła przypuszczam że to błąd. Boje się że po zmianie na 18,4 nie dam rady w polu robić 4 polową która teraz jest dużo szybsza od 1 szosowej. Ale z tego co przeczytałem to więcej chyba plusów niż minusów.

seweryn20    582
Napisano (edytowany)

Kurcze fakt to samo wpisałem. Będę w domu podam Ci wymiar tej drugiej. Rużnica jest niewielka na średnicy coś koło 70 mm.

Poprawione.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez pawlus224
      Mam takie pytanie do uzytkowników cięzkich ursusów (ciężkich zetorow rownież) mianowicie zblizaja się chlodne dni , wiec podłaczylem orginalna nagrzewnice czy jak to się fachowo nazywa w mojej 385 , ale okazalo się ze jest uszkodzona (cieknie) a że slyszalem gdzieś że w tych ciagnikach jest ona malo wydajna i słabo grzeje (co nie wiem czy jest prawdą bo to pierwsza zima 385 u mnie) więc zastanawiam sie czy nie zamontowac jakiejś innej np. od samochodu FIAT 125P lub syrena 104 czy bedzie ona lepszym rozwiazaniem ?

czekam na wasze opinie i rozwiazania jakie macie w swoich ciagnikach .

P.S. pozdrawiam AGROFOTOWICZÓW I AGROFOTOWICZKI
    • Przez kamillo
      Koledzy wiecie gdzie kupic bądź zamówić gruby dach z tapicerką w woj mazowieckim najlepiej tak okolice wysokiego bądz białystok taki jak np: produkuje firma naglak bo zamierzam zmienić w swoim ursusie a w tej firmie tylko odbiór osobisty , to nie widzi mi sie pół Polski jachać
    • Przez tom31
      Jakie naklejki i piktogramy były klejone w ursusie 1224  i na których elementach.Pytam dlatego iż niebawem bede bawił sie w kosmetyczke ursusa i chiałbym przywrocic to do stanu pierwotnego moj jest z 1991r  i zastanawiam sie nad kolorem czerwien czy zolty jest obecnie zolty i dach w jakim kolore zamowic doradzcie cos! a odnosnie naklejek to piszcie badz wrzucajcie foty naklejek gdzie przyklejone i jakie
    • Przez Krol295
      witam mam pytanie moze banalne. Mianowicie chodzi mi o to jak zalozyc górną szybę w drzwiach w ursusie 912. Prosilbym o instrukcje punkt po punkcie.
    • Przez fillipp
      Dzień dobry, może ktoś podpowie gdzie jest tabliczka znamionowa w 1234 ? Za podpowiedź dziękuję.