emilioo

Fendt 514 C - utrudniony rozruch, sprawny akumulator

Polecane posty

emilioo    0

Witam, od jakiegoś czasu mam kłopot z odpaleniem sprzętu.  Podczas przekręcania kluczyka w stacyjce zdarza się:

  1. nie ma reakcji,
  2. ledwo kręci rozrusznik jak gdyby był rozładowany akumulator, kilka razy leniwie krętnie i się poddaje,
  3. strzela elektromagnes i nic się nie dzieje,
  4. żywo kręci rozrusznik maszyna odpala bez problemu.

Akumulator standardowy Jenox 12V 145Ah 900A - zakupiony wiosną tego roku.  Napięcie na akumulatorze wynosi 13V. Zamieniałem aku, nie ma róznicy. Zamontowany mam hebel na masie, ale to nie ma znaczenia bo przed montażem było to samo. Po przekręceniu kluczyka pojawiają się informacje na tablicy, w koolejnym stopniu pojawia się lampka świec żarowych, w kolejnym uruchomienie rozrusznika. Nie ma reguły czy na zimno czy na ciepło. Nie kręci tak samo.

Bezsensem jest grzanie świec po krótkim postoju więc dynamicznie przekręcam kluczyk do stopnia kiedy następuje uruchomienie rozrusznika.

Rozrusznik był demontowany i sprawdzany u fachowca. Stwierdził, że jest sprawny. Po przekręceniu kluczyka na tablicy w częsci dotyczącej akumulatora jego stan jest określany jako dwa punkty nad minimalym dolnym zakresem czerwonym. Po uruchomieniu stan na wyświetlaczu podnosi się do trzech punktów przed wartością maksymalną pod pole czerwone.

Dopiero za którymś razem rozrusznik normalnie kręci. Zauważyłem, że po podłączeniu aku do ładowania na około 5min prądem 10A, rozrusznik kręci bez marudzenia.

Mam pytanie i prośbę o pomoc do bardziej doświadczonych użytkowników, gdzie szukać problemu, co sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

Dokładnie tak jak pisze Tomek masa poczysc klemy styki tam gdzie dokrecona jest masa sprawdź stacyjke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6331

Wczoraj walczyłem z podobnym problemem. Przyczyną okazała się złączka na przewodzie od stacyjki i przekaźnika do elektrowłącznika rozrusznika. Przy rozruszniku taki mały odcinek od włącznika do pierwszej złączki, może 10cm wysmażony. Objawy takie same, Po drodze była wymiana rozrusznika która nic nie zmieniła. Do tego wysmażony styk przekaźnika 60A (taki zielony a są dwa obok siebie, załączający prąd na pierwszy rząd bezpieczników) pod panelem EHR oznaczony bodaj 14. Poruszaj tym przekaźnikiem przy włączonym zapłonie i posłuchaj czy nie rozłącza się samoczynnie. Jeśli tak to czarny cienki przewód sterujący  pracą słabo łączy z jego stykiem.

Zaznaczam że to tylko był mój przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilioo    0

Dziękuję za pomoc Panowie. Potestowałem rozwiązanie kilka dni i wszystko działa jak należy. Rozwiązanie problemu przebiegało tak, że sprawdziłem przekaźniki i nie były przygrzane ani przypalone. Tak samo kable przy przekaźnikach i przy stacyjce. Ostatnią deską ratunką było dodanie dodatkowej masy. I to był strzał w 10tkę. Rozrusznik zaczął kręcić bez zająknięcia. Bez prawidłowej masy przekażniki jęczały jeden po drugim i pojawiały się dziwne błędy na konsoli.

Jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie w rozwiązaniu problemu.

 

Poniżej obraz przekaźników, o których pisał użytkownik "mirro" .

post-3748-0-51612800-1503569602_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Witam u mnie też pojawił się problem rozrusznik nie chce kręcić. Elektromagnez słychać jak działa styki są wszędzie ok bezpieczniki również. Pukalem w rozrusznik bo może się zawiesił ale też nie pomogło. Przekaźniki działają poprawnie. Już miałem taki Przypadek ale po paru próbach stacyjka się udało a teraz zero odzewu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilioo    0

Z perspektywy czasu wydaje mi się, że uszkodzony jest jednak rozrusznik. Bez obciążenia kręci aż miło w maszynie przyklęka. I nie jest to kwestia masy. Może ktoś z kolegów forumowiczów wymieniał rozrusznik i poda sprawdzone modele ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilioo    0

Temat uważam za zamknięty. Sprawa rozwiązana. Powodem zamieszania był zbyt mały prąd docierający do włącznika eletkromagnetycznego rozrusznika. Lekarstwem okazał się przekaźnik i prąd z kabla prądowego rozrusznika na włącznik eletkromagnetyczny omijający całą instalację. To taka bolączka kilkunastoletnich sprzętów :ph34r:

Dziękuję za pomoc i zaangażowanie znawców tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez resters
      Szukam dobrego mechanika od tego sprzętu. Ciągnik 1995 rocznik. Do naprawy turbo-sprzęgło

      Lubelskie- Macie kogoś polecanego? 
    • Przez Grzesiek90
      Witam
      Mam problem z hamulcem ręcznym w Fendt 515C. Po zaciągnięciu nie trzyma wcale. Gdzie szukać przyczyny? Ręczny hamuje tym hamulcem na wale czy przy kołach są jakieś szczęki? 
    • Przez Profesor
      Fendt 515c - na załączonym resorowaniu przedniej osi gdy przekrocze 2 km/h slychac wycie hydrauliki przez 3-4 sekundy, traktor wyraznie traci moc. Po 3-4 sekundach wszystko wraca do normy. Co to moze byc?
    • Przez SZWAGIER1999
      Witam.zastanawiam się nad kupnem Fendt favorit 515c, chciałbym poznać opinie użytkowników fendt-a.Jego wady,zalety,najczęstsze usterki,spalanie itp.
    • Przez Maxer
      Witam
      Mam problem nie działają w moim Fendt'cie 510 C światła robocze oraz podświetlenie wyświetlaczy na desce rozdzielczej.
      Na początku nie działały jakiś czas później znowu działały co najdziwniejsze przestawało to działać razem, nie podświetlają się przełączniki świateł roboczych, reszta podświetleń kabiny i światła działają bezpieczniki wszystkie dobre od tych świateł.
       
      Spotkał się ktoś z czymś takim?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj