PabloN

Jak przygotować pole dla pszenicy - początkujący

Polecane posty

PabloN    0

Witam wszystkich,

Drodzy moi mam problem i kilka pytań. Na polu sieję pszenicę, niestety nie potrafię poradzić sobie z chwastami. Już kiedyś pytałem na forum o nawożenie, dość długo czytałem na forach co i jak zastosować. Niestety wiele to nie dało.

 

Otóż w zbożu jest strasznie dużo trawy (miotła, dziki owies). Do tej pory pryskałem mustangiem i protugan. Trochę pomogło, ale nie do końca. Teraz po żniwach pole zrobiło się zielone. Czy można teraz spryskać je roundupem na przykład, ewentualnie innym środkiem? Chcę posiać pszenicę, raczej nastawiam się na jarą, jakąś niską odmianę. W tym roku 30% zboża poległo. 

Czy ewentualnie, lepiej posiać ozimą odmianę i teraz już jakoś zacząć zwalczać chwasty? Poprzednio pryskałem tylko wiosną. 

 

Proszę o radę jak przygotować pole żeby to miało ręce i nogi. Niestety nie mam kogo podpytać, a osoby które w okolicy uprawiają pola nie chcą podzielić się wiedzą. Nawożenie staram się stosować zgodnie z wiadomościami z nawozy.eu.

 

Obecnie na polu jest ściernisko, które się mocno zazieleniło. Nie wiem czy wykonać jakiś oprysk przed orką?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tabasco    73

Spryskaj roundupem w dobrej dawce - 5-6 l/ha,
Zasiej ozimą, po siewie spryskaj np. Boxerem na miotłę i dorzuć jakiś chwastox turbo, wiosną poprawka na chwasty ( Boxer miotłę zwalcza w 100% już na jesieni, ale na jakieś chabry itp może być potrzebna poprawka) i masz spokój :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Zastosuj glifosat bo pewnie masz perz. Przed siewem zrób orkę i zasiej zboże ozime. Ja bym tak zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może masz zakwaszoną ziemię pod korzeń sypnij 500 kg polcalka w takie wapno granulowane i potem pogłownie z 250 tego samego i opryski powinny zacząć działać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PabloN    0

Dziękuję za odpowiedzi. POLCALC jest u nas dostępny. Rozumiem że rozsypać wapno na ściernisko, na to oprysk roundup. Czy zdążę posiać pszenice? Zawsze siałem około 15 września. Czy po roundupie, pszenica powschodzi? Może głupie dla was pytania, jednak czasem warto zapytać :)

 

Czy macie jakąś sprawdzoną odmianę pszenicy? Do tej pory miałem: mulan, mewa, ozon. 

 

Lista oprysków do zamówienia:
- CHWASTOX TURBO 340SL

- BOXER 800EC

- ROUNDUP 360SL

 

Czy coś jeszcze dorzucić do koszyka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

zamiast roundup kup glifosat. Jest to to samo, ale cena znacznie niższa. Opryskasz teraz, to za 2-3 tygodnie możesz orać. Po siewie polecam legato lub ekspert meg czy jakoś tak. Pryskasz powschodowo i z miotłą masz spokój. Tak jak koledzy wyzej pisali, na wiosnę poprawka np. Goldem i śpisz spokojnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Jak już to najpierw oprysk, a potem przed orką możesz dać wapno. Nie zaszkodzi. Jednak skoro siejesz pszenicę i Ci się rodzi to odczyn możesz mieć w miare. Powinieneś zrobić badania gleby. Problem masz z chwastami i jak siejesz pszenicę w nonokulturze też nie licz na wysokie plony.
W przenicy daruj sobie chwastoxy, a Boxer nwm co to jest. Zastosuj zabieg jesienny (w przenicy ozimej) na przyklad środkiem Trinity, albo na wiosnę jakimś dobrym (lancet czy mustang). Co do zabiegu na sciernisko jak kolega wyzej radzil, możesz zastosować zamiennik Rounup'u jakich mnogo na rynku.
Ja osobiście radził bym Ci złamać monokulture i zasiac choćby owies na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

@up na wiosnę nie ma szans zwalczyć miotły w całości. Jeśli nie opryskasz pszenicy jesienią przed lub powschodowo wiosennymi zabiegami nic nie wskorasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Nie wiem jak w pszenicy Ale w pszenzycie w tym roku nie dało radyjesienia opryskac i na wiosnę poszła mieszanka tolurex i Gold i ładnie wyczyscilo a na końcówkach pola i gdzie delikatnie miniete miotłą wyższa niż zboże

Zamiast randapu zastosuj np agrosar 360sl wyjdzie duzo taniej na miotle na jesieni daj portugan a wiosną na chwasty zastosuj golda i np lentipur albo tolurex żeby poprawić na miotle

Co do glifosatu to pryskaj jak oręż Bedzie mial chociaz te 10cm i 4listki po tygodniu od oprysku można orac bo i tak środek zabije perz i inne chwasty

Co do pytania innych to zależy Ale możesz też patrzeć co oni robią po kolei w uprawie wiadomo że jak ktoś nie chce to nie powie czym pryska albo jaki nawóz stosuje Ale uprawy nie ukryje chodź u nas są tacy co chodzą i grzebią w ziemi co za nawóz posiany itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Jesli ma problem z owsem gluchym to na zwalczanie miotly jesienia szkoda kasy. Wiosna axial plus dwuliscienne i masz pakiet premium, drogo ale skutecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Ja bym zrobił tak.
-zamiennik Randapu 4litry/ha np. Klinik 68zł/5litrów.
-za 4 tygodnie orka
-za 5 tygodni nawóz PK 300kg/ha i siew
Odchwaszczanie na wiosnę Axial z Mustang.Drogo ale skutecznie.Jesienne zwalczanie miotły tylko w życie się sprawdza.
Wapnowanie odłożył bym po żniwach na kolejne 3 lata z rzędu.

Edytowano przez asharot

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

U mnie sprawdza sie w zycie i pszenzycie krore sa bardziej konkurencyjne od pszenicy. Jesli mam na polu gluchy owies JAde wiosna. Swoja droga co polecacie na jesien ekonomicznego aby wywalilotylko miotle ale w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

W pszenżycie na jesieni zastosowałem Trinity. Do żniw pole czysciutkie, tylko byly gdzieniegdzie delikatne pasy tam gdzie końcówka opryskiwacza się przypchała, oraz w ścieżkach gdzie było miekko i warstwa ochronna została zerwana.
Przenica chyba zbytnio się nie różni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

jeśli taki problem z chwastami to może zmienić na jeden rok roślinę, jeśli myślisz o czymś jarym to np kukurydzę, w niej wyczyścisz pole dokladnie. lub spróbować rzepak. zmiana uprawy będzie korzystna dla pola i kieszeni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zamiast roundup kup glifosat. Jest to to samo, ale cena znacznie niższa. Opryskasz teraz, to za 2-3 tygodnie możesz orać. Po siewie polecam legato lub ekspert meg czy jakoś tak. Pryskasz powschodowo i z miotłą masz spokój. Tak jak koledzy wyzej pisali, na wiosnę poprawka np. Goldem i śpisz spokojnie :)

 

A to według Ciebie Randap , to nie glifosat ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Tu raczej chodziło o cene ze randap zawiera glifosat i zamiennik tez zawiera glifosat ale jest sporo tanszy mnie zamiennik wyszedł w tym roku jakies 11.3zł za litr co daje ze 1 ha wyjdzie oprysk paliwo jakies  50zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PabloN    0

Obecne zbioru mam do własnego użytku. Kukurydza będzie problematyczna (ciężko z dostępem do kombajnu do zbioru). Owies już szybciej byłby dostępny. Czy ewentualnie jeśli w przyszłym roku, po żniwach posiałbym jakiś poplon, czy to także będzie miało wpływ na glebę?

 

Trochę pogubiłem się z tymi opryskami, jutro rano jadę na skład i chcę zakupić potrzebny komplet.

1. AGROSAR 360 SL lub KLINIK DUO 360 - oprysk teraz na ściernisko

2. POLCALC - wapno na ściernisko

3. AGROFOSKA - przed siewem

4. TRINITY lub protugan - oprysk po wschodzie 

5. na wiosne może mustang? Tego jeszcze nie kupuję. 

 

Opryski dałem po dwa, nie wiem które są dostępne. 

 

Mam jeszcze pytanie, czy stosujecie regulator wzrostu na pszenice? Swego czasu Pani na składzie wspominała mi o środku typu stabilan. Nie wiem na ile realnie pomaga stąd pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

A.d. punktu 4.

Nie kupuj środków  zawczasu. Ich nie zbraknie. Układ pogody może być taki że nie uda Ci się wykonać zabiegu jesienią.

Co do regulatora, to zależy od odmiany i poziomu agrotechniki. 

Pamiętaj też o ochronie fungicydowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

stosowanie regulatora ma sens gdy w późniejszych fazach rozwoju stosujesz dokarmianie rośliny. Z abieg taki pomaga, bo skraca roślinę dość znacznie przez co nie tak łatwo ja położy.
@zetorki12 jest środek o nazwie glifosat. Ma ten sam skład do roundup, ale jest tańszy. Po co płacić kilka razy więcej za cos, co jest dostępne pod inna nazwa z lepszą cena?
@ashrot w roku ubiegłym na część pszenicy poszło legato pro 425 SC, a na reszcie expert met 56 WG. Obserwując uprawę po jednym jak i drugim środku miotly na polach nie było. Jaki takiej poprawki na miotle wiosna nie był o. Pryskane był o na chwasty mustangiem bodajże. Mustang się nie sprawdził i w prxyszlym roku leci Gold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiem że są środki tańsze o tym samym składzie , ale z tą nazwą to czarujesz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Oj ludzie sprzeczacie się o pierdułki. Był (może i jest) srodek o nazwie Glyfos jak już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tam zaraz sprzeczacie . Po prostu ustalamy szczegóły B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj