PabloN

[początkujący] Jak zacząć

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PabloN    0

Witam wszystkich, od jakiegoś czasu próbuję swoich sił z uprawą i gospodarką z lepszymi lub gorszymi rezultatami. Kiedyś hodowaliśmy 2 tuczniki (na własny użytek). Chciałbym wrócić do tego i w chlewiku hodować 2-3 sztuki na własny użytek. Czy możecie doradzić mi jak zacząć z tym tematem?

 

Człowiek był głupi i nie interesował się tym (jak to kiedyś wyglądało). Kojec (nie wiem jak to nazwać - wydzielona przestrzeń na świniaki) ma 1,8 x 2,2 m. Odnowiłem chlewik (nowe mury przedziałowe, odpływ ścieków itp). Chciałbym zastosować system karmienia na sucho (karmnik automatyczny) + poidło miskowe. Kiedyś pamiętam było koryto i 3-4 razy dziennie chodziło się tam z gotowanymi ziemniakami, trochę śruty, jakieś odpady z domu. 

 

Mam kawałek pola, zebraną pszenicę. Pozostałe zboża potrzebne do paszy mogę dokupić od sąsiednich rolników. Posiadam śrutownik, więc myślę że dam radę przygotować paszę do nich.

 

Mam jednak kilka pytań.

1. Czy przy "produkcji" na własny użytek, muszę się rejestrować jako producent? Mam na myśli numer gospodarstwa itp. A co za tym idzie czy muszę też rejestrować prosięta?

2. Z czego robiona jest pasza dla prosiąt? Sąsiad wspominał mi bym kupił premix z sano (nie traktujcie tego proszę jako reklamę) i tam będę miał podany skład z czym to mieszać.

3. Planuję chów ściółkowy, mam słomę a obornika nie boję się także tam rade. Mam zaprzyjaźnionego rzeźnika, który ubije mi zwierzę i obrobi mięso.

4. Zastanawiam się czy mógłbym kupić prosięta i wstawić do chlewa na zimę. Wiadomo konieczne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Czy ma to sens? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

za duzo pytan wiec mysle zebys sobie dal spokój. żeby coś chodowal musisz zarejestrować stado a jak zarejestrujesz to będziesz miał problem i trochę chodzenia z ubojem domowym co do powierzchni to liczy się 1m kw na dorosłą sztuke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PabloN    0

Rozumiem że każdy hodowca urodził się i od razu wszystko wiedział. Niestety nie znam tego tematu stąd moje pytania. Proszę nie brać tego do siebie. Nie chcę nikogo urazić, po prostu nie mam skąd zaczerpnąć wiedzy, a gdzie indziej pytać jeśli nie ludzi którzy się tym zajmują.

Rozumiem że obecnie nie można legalnie hodować trzody na własny użytek bez papierologii, tak? Obecnie kupowałem tucznika i wiozłem go do rzeźnika. Skoro mam słomę, miejsce i zboże to chciałbym spróbować wyhodować o własnych siłach ze 2 sztuki.

 

W kwestii paszy czy ktoś może nakreślić skład paszy?

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

Teraz nie opłaca się hodować świń na własny użytek. Musisz mieć zarejestrowane stado aby nabyć prosięta, chyba że masz kogoś kto się bedzie nadstawiał i nie zgłosi dwóch sztuk po wyproszeniu. Według mnie chów na własny użytek to gra nie warta świeczki. Szukaj kogoś kto ma papiery i może Ci wypisać kwit o uboju, plac za utylizacje resztek zwierząt.... chodź, szukaj, załatwiaj..... nie warto.
Składu paszy nikt Ci nie nakresli dokładnie. Wszystko zależy od masy tucznika, ilości sztuk które się tuczy. Wiadomo że nikt kto ma 10 sztuk nie robi paszy jak w gospodarstwie co hoduje kilkaset czy kilka tysięcy ogonow. Do wszystkiego trzeba dojść metodą prób i błędów- inaczej się nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PabloN    0

WItam, dziękuję za rzeczową odpowiedź. Oczywiście nie chcę by mi ktoś podał na tacy % pszenicy, i tyle % innego zboża. Chodziło mi bardziej o zakres, które zboża się do tego nadają. Wiem że pszenica to podstawa. Słyszałem że jęczmień i kukurydze też dają. Czy jeszcze coś do tego się nadaje? Dostęp do prosiąt niekolczykowanych bym miał. Więc to nie problem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

jęczmień pszenżyto śruba sojowa lub lubin czy groch kukurydza kupisz koncentrat to masz podany przykładowy skład zrobienia mieszanki na etykiecie tylko tak jak pisze @matias czy to w dzisiejszych czasach się opłaca to było dobre 40lat temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik556    9

Świnia zeżre praktycznie wszystko, ładuj po łopacie każdego zboża jakie masz do śrutownika i miel a świnki wszystko zeżrą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju7084    4

kup prosiaki bez papierów

nie chwal sie tym

trzymaj w chlewiku

zjedza wszystko co dasz

za5 miesiecy masz pycha mieso

tylko sie nie chwal

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Noo , takim małym jak zacznie pakować wszystko ... , to szybko taka przygoda może się skończyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj