Skocz do zawartości
News
green

Wrobieni w tzw. system dla małych gospodarstw

Polecane posty

green    3

Większość zainteresowanych tematem słyszała, że od roku 2015 przepisy unijne wprowadziły dla posiadaczy niewielkich powierzchni możliwość udziału w tzw. Systemie dla Małych Gospodarstw. 

Rolników uczestniczących w tym systemie omija konieczność przestrzegania niektórych uciążliwych obowiązków należących do tzw. zasad wzajemnej zgodności.   Natomiast ceną, jaką płacą za tego rodzaju ułatwienie jest ograniczenie limitu wszystkich przysługujących im dopłat bezpośrednich (niezależnie od rodzaju płatności) do kwoty stanowiącej w złotówkach równowartość 1250 euro  - Coś za coś.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że polskie przepisy przewidują od roku 2015 automatyczne włączanie do systemu dla małych gospodarstw rolników, którzy we wniosku deklarowali do płatności powierzchnię, do której przysługuje nie więcej niż 1250 euro płatności.  Chodziło o to, żeby drobni rolnicy nie musieli sami wnioskować o udział w tym systemie, tylko z góry byli objęci jego zasadami.   Z założenia miało to być dla nich korzystne i rzeczywiście jest korzystne - o ile ktoś raz na zawsze ma jedynie kilka ha ziemi i nie planuje swojego gospodarstwa powiększać.

Niestety przyjęta w polskim prawie zasada automatycznego zapisywania do systemu małych gospodarstw ma także wady.   Rolnicy zapisani do niego w roku 2015 są w kolejnych latach automatycznie traktowani jako jego uczestnicy, nawet wtedy, gdy w wyniku powiększenia gospodarstwa zgłoszą w kolejnych latach znacznie większą powierzchnię niż ta, która powoduje automatyczne włączenie do tego systemu.  Rolnicy tacy nadal nie muszą przestrzegać wszystkich zasad wzajemnej zgodności.  Jest to jednak wątpliwa przyjemność, zważywszy że do np. 15, 20, 30 hektarów dostają nadal maksymalnie równowartość 1250 euro dopłat i to licząc wszystkie płatności bezpośrednie, a więc nie tylko JPO ale także np. płatność na zazielenienie, czy płatność dla młodych rolników.

ARIMR twierdzi, że wszystko jest w porządku, gdyż z Systemu dla Małych Gospodarstw zawsze można, w każdym roku w określonym terminie, na specjalny wniosek wystąpić, a jak ktoś o tym nie wie, to jego problem.

Okazuje się jednak, że to także problem Agencji.  Mało kto wie o tym, że chcąc w którymś z kolejnych lat zgłosić większą niż uprawniająca do udziału w Systemie Małych Gospodarstw ilość areału i zrezygnować w związku z tym z niekorzystnego dla niego udziału w Systemie dla Małych Gospodarstw musi specjalnie o to wnioskować.  

Tymczasem przepisy Unijne wymagają, aby w krajach które przewidują automatyczny przydział „małorolnych” do Systemu dla Małych Gospodarstw odnośni rolnicy byli informowani bezpośrednio o konsekwencjach włączenia ich do tego systemu, w tym zwłaszcza o możliwości i trybie wystąpienia z niego.   

I tu dochodzimy do sedna.

Agencja Restrukturyzacji nie wywiązała się z obowiązku informowania „wcielonych” przymusowo do Systemu dla Małych Gospodarstw o zasadach wystąpienia z niego. 

Oznacza to, że każdy, komu w decyzji za rok 2016 i następne ARiMR obcięła w stosunku do deklarowanych powierzchni płatności bezpośrednie do poziomu, będącego maksymalnym pułapem dla Małych Gospodarstw, czyli do równowartości 1250 euro, uzasadniając to tym, że w 2015 został automatycznie włączony do Systemu dla Małych Gospodarstw i nigdy z niego nie wystąpił – może dochodzić unieważnienia takiej, nawet już prawomocnej, decyzji przed sądem administracyjnym.

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

mariuszd93    489

Ale  w czym widzisz ten problem? Skoro można  z  systemu wystapić- to kto  chce niech wystapi . Szukasz problemu -tam gdzie  go nie ma  :P

;)

green    3

To nie ja go szukam.  Ten problem pojawia się u ludzi, których zapisano z automatu do tego systemu nie tłumacząc im dokładnie co to oznacza i że jeśli nie chcą w nim siedzieć na stałe (ze wszystkimi tego skutkami) to muszą złożyć wniosek o wystąpienie.  Trafiają do mnie rolnicy, których trafiło to po kieszeni i to dość mocno. 

Jasne, można wystąpić, tylko trzeba o tym wiedzieć. Tak się składa, że akurat w tym wypadku unijne przepisy wymagają, żeby szczegółowe informacje o zasadach wystąpienia osób zapisanych automatycznie właściwe organy przekazały zainteresowanym rolnikom bezpośrednio (tzn. nie, że jest o tym gdzieś w przepisach, albo na stronie MRiRW, ale że mają dostać wprost takie pouczenie). U nas tego nie zrobiono.

Wiadomość z agroFakt.pl

mds212    164

Nie zapisany automatu na wniosku wystarczyło zaznaczyć że się z tego programu występuje

gosciu506    24

W pierwszym roku po wejściu tego systemu przychodziły z wnioskami na dopłaty wnioski o wystąpienie z tego programu wiem to z tad ze sąsiadowi wypełniamy wnioski o dopłaty i z takim czymś się spotkałem ze miał taki dokument lub dali mu go w agencji

green    3

@mds212 -  Na tym właśnie polega zapisanie z automatu, że musisz coś zaznaczać, żeby pod to nie podpaść :)   Skąd ludzie mieli wiedzieć, że akurat oni muszą coś zaznaczać, żeby wystąpić, skoro z własnej inicjatywy do tego systemu nie wstępowali :)   Z tego, że jest pole w formularzu, nie wynika jeszcze, że ono Ciebie dotyczy.

Ty widocznie wiedziałeś i chwali Ci się, ale nie każdy był równie dobrze zorientowany.  Możemy to prywatnie różnie oceniać, ale istotne jest to, co wynika z przepisów - a mówią one, że jak zdecydowano się na opcję automatycznego włączenia do systemu małych gospodarstw, to trzeba osobom włączonym wysłać imienne pouczenie.  Czego nie zrobiono.

mariuszd93    489

trzeba czytać instrukcje, a nie tylko się podpisać pod wnioskiem i szybko niech dają kasę. Jak mówiłem - doszukujesz się problemu, tam gdzie go nie ma...

;)

Domka25071    0

Dzięki za ten artykuły. Właśnie dostałam decyzję z agencji... I wynika z niej, że też daliśmy się wyrobić w system ;( do tej pory zglaszalismy około 3,5 ha. Przed składanie dopłat narzeczonemu udało się dobrać dzierżawy wiec wyszło łącznie około 10,5 ha... Ja składając wniosek wiosna 2017 nie miałam pojęcia o istnieniu systemu a co dopiero o możliwość wpisania się więc zgodnie z decyzją nasza dotacja została grubo obcięta ;( Zostaje mi tylko szukać jakiegoś prawnika coby mi pomógł w tym temacie. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez uiop86
      Witam
      Proszę o pomoc chcę kupić ciągnik 100KM ma być to główny ciągnik w gospodarstwie współpracujący z ładowaczem. Ciągnik ma kosztować około 160 tys brutto. W tej cenie zaproponowano mi Valtre A92 oraz Same (Lamborghini) Explorer 100, który z nich wybrać a może coś innego w tej cenie myślę też o Farmtracu 7100 ale nie mogę dośtać żadnych informacji może ktoś z Was wie coś więcej o nim szczególnie chodzi mi o jego cene.
    • Przez Valtra123
      Wreszcie podano nominacje w trzech kategoriach . Do prestiżowego tytułu Tractor Of The Year 2016 ,  Best Utility - Ciągnik Uniwersalny oraz The Best Specialized - Ciągnik Specjalistyczny . Nominowanych zostało 14 ciągników :

-Challenger MT 875 E
      -Fendt 1050 Vario
      -JCB Fastrac 4000
      -New Holland T7 315 AutoCommand
      -Valtra N174 V
      -John Deere 6155R
      -Deutz-Fahr 5115.4G HD
      -Class Arion 460
      -Case IH Puma 175 CVX
      -Landini 4-105
      -Lovol 5130
      -Massey Ferguson 5713L
      -Steyr 4115 KOMPAKT
      -Fendt 313 Vario

Ja osobiście chciałbym zobaczyć zwycięzców Challengera , Deutz-Fahra i Valtrę
    • Przez PanAres
      Według IUNG Puławy susza występuje w bardzo ograniczonym zakresie :ph34r:

http://www.susza.iung.pulawy.pl/mapy/04/Zb_jar/

Powyższa mapa dla zbóż jarych.

Jak to ma się do rzeczywistości, każdy z nas wie.
      Zastanawia mnie tylko jedno, kto robi te pomiary, analizy i co może najważniejsze wyciąga z tych danych wnioski...
    • Przez Valtra123
      Już ktoś z was miał problemy z kombajnami ? Ja jeszcze nie ponieważ czekam na Sierpień . Ale jak próbowałem go przepalić na podwórku to włączyłem wszystko i nagle zaczęły się paski jarać w moim Bizonie Z-056 , i co się okazało dostał się kamień do bębna bo jakiś idiota nie wyciągną go w zeszłe żniwa jak go czyściliśmy .
    • Przez JaguarAgro
      Witam 
      Na najbliższy sezon planuje kupić nowy kombajn bo hektarów przybywa a E -512 już nie daje rady , więc prosił bym Was o wszelkie opinie na temat tych dwóch kombajnów. Który był by lepszym wyborem ? solidniejszy ? itp :-)  

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.