Skocz do zawartości
AchimR

Valtra seria T 2016 - urlopowe testy

Polecane posty

AchimR    0
Napisano (edytowany)

Za treść poniżej niektórzy mnie znienawidzą...

Korzystając z pogody i chwili wolnego pojechałem do kuzyna (do Austrii, gdzie mają żniwa trochę wcześniej niż na Śląsku), a który od kwietnia jest zadowolonym posiadaczem Valtry T174, tak się złożyło, że pierwszego dnia trafiłem na serwisanta i od słowa do słowa...

Zczytałem program z T174 w celu tuningu, ale z serwisantem dogadałem się tak, że mogę zczytać mocniejszy i słabszy model, który maja u siebie. (dodam, że nigdy dotychczas nie robiłem tak świeżego ciągnika!)

Nie było T254, ale zczytałem T234 i T154.

Wszystkie te ciągniki mają sterownik silnika EDC17CV41 i osprzętowo identyczny silnik.

I teraz najlepsze - program sterownika silnika jest w 98% identyczny, różnica jest dosłownie w 15 mapach, 10 z nich pokazane jest poniżej.
Pierwsze 5 patrząc od lewej robią większość roboty - to ograniczniki momentu obrotowego.

5990b8b2569fd.png

Pierwszy myśl, "kopiuje mapy z T234 na plik T174", 5 minut + 20 kolejnych na zapis i ciągnik odpalił, testy w prawie 5-tonowej bronie talerzowej pokazały efekty. Potem już było tylko lepiej, nie mając programu z T254 ograniczniki zrobiłem przez ekstrapolację.

5990b9f715de8.png

Po tygodniu na polu wszystko było dobrze i poszliśmy o krok dalej, znowu ekstrapolacja ograniczników o kolejne 70Nm, ale tu już zrobiłem kilka dodatkowych map.

W chwili obecnej ciągnik ma za sobą miesiąc pracy na parametrach około 290PS 1070Nm  (ISO 14396).

Szczerze powiem, że nie wiem jaki ma to wpływ na zużycie jednostki napędowej. Jedyna awaria to pęknięty spaw na ramie głębosza Lemken.

Testy z broną talerzową pokazały, że seryjna T174 potrafiła utrzymać prędkość ~8-10km/h, a po tuningu bez problemu 15-16km/h

Zużycie paliwa (l/h) spada sporo, ALE tylko wtedy gdy prędkość z maszyną jest podobna jak do serii - ciągnik pracuje na wyższym biegu i niższych obrotach. Oszczędność paliwa jest też zauważalna przy większej prędkości (l/mth), ale tu wykorzystuje się moc skracając po prostu czas pracy.

Z mojego punktu widzenia: ciągnik jest bardzo dobry pod względem silnika, takie podejście poprzez ograniczanie parametrów kilkoma mapami świadczy o elastycznej jednostce. Dodatkową moc można zrobić bez kombinacji, coś jak VW zrobił w Caddy (samochód użytkowy - nie osobówka) i co robi Cummins (którego silniki uważam za naprawdę dobre).

Silnik zbudowany z zapasem, teoretycznie powinien długo posłużyć. Dla porównania dodam, że w osobówce wykrzesanie dodatkowych 10-20% mocy w szerokim zakresie obrotów przy sterowniku typu EDC17 to czasem i 50map do zmiany.

1.jpg

3.jpg

Edytowano przez AchimR

kali2107    44

jeżeli układ chłodzenia daje rade to silnikowi nic nie będzie ;) tylko ciekawe co z przekładnia. jeżeli to ta sama co w t254. to myślę że też można być spokojnym. dobra robota kolego.

AchimR    0
Napisano (edytowany)

jeżeli układ chłodzenia daje rade to silnikowi nic nie będzie ;) tylko ciekawe co z przekładnia. jeżeli to ta sama co w t254. to myślę że też można być spokojnym. dobra robota kolego.

Chłodzenie jest identyczne jak T254. Serwisant coś mówił, że przekładna CTV w wersji Direct jest słaba i 900Nm to max więc nie jest stosowana w T234. Kuzyn ma Versum jak dobrze pamiętam, bo oś przednia jest w wersji HD i na poduchach, a taka konfiguracja przewidziana jest też dla T254, ale dopytam jeszcze bo mam kontakt emial z serwisantem.

Aaaaa i jeździłem tym trochę z 20t wywrotką na tandemie. Jak dla mnie komfort jest extra, może to przez przednią oś na poduchach, może też i waga ciągnika, ale prowadzi się rewelacyjnie.

Edytowano przez AchimR

Wiadomość z agroFakt.pl

siema
ciekawy temat poruszyleś
skoro np 174e jest określa na jako 2 ciągniki w jednym i prawdopodobnie tryb Eco może być zmodyfikowana mapa większego modelu to czy nie jest możliwe23 zostawienie mapy zwykłej 174 a tryb Eco zamiana mapy np na 254?
I mamy rzeczywiście 2 w 1 ?
pytam tak z ciekawości mimo że nie mam styczności z takim ciagnikiem i nie znam się na takim tuningu

Plagrafi    11

I jak to wyglada po dluzszym uzytkowaniu?

Mam T174 i wlasnie rozwazam podkrecenie bo w takich warunkach jak w tym roku ma bardzo ciezko.

AchimR    0
54 minuty temu, Plagrafi napisał:

I jak to wyglada po dluzszym uzytkowaniu?

Mam T174 i wlasnie rozwazam podkrecenie bo w takich warunkach jak w tym roku ma bardzo ciezko.

2tyg po opublikowaniu tematu, zrobiłem kolejne T174, tym razem u nas w kraju.

Oba ciągniki mają się dobrze. Zero awarii. Zero błędów.

Do tego w kraju, 2tyg temu był serwis i robił wymianę oleju. Żadnych zastrzeżeń co do podniesienia mocy nie było. Ciągnik nie kopci i równo pracuje.

Dodam tylko, że obecny rekord prędkości ciągnika na lądzie należy do fabrycznej Valtry T234 z któregj wykrzesano 470KM i 1700Nm więc potencjał w tych silnikach jest spory.

AchimR    0

Valtra T174 którą zrobiłem na początku września przepracowała do zeszłego tygodnia 160Mth spalając 3088l paliwa.

Dziś robiłem T194 (w terenie) i miało być mocno.
Wyszło tak, że z 3,5m kultywatorem Pöttinger Syknro na glebie klasy 2 i głębokości 25cm ciągnik bez problemu utrzymuje 10km/h

300+flash.jpg

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się